צלם: רומי קטנצמן
לילה לבן של כוכבים בתמנע - סיורים, הפעלות ותצפיות בשמים בליל המטאורים
צלם: רונית סבירסקי
שחזור תהליך כריית הנחושת בפארק תמנע
צלם: רונית סבירסקי
הפטרייה בפארק תמנע
תצפיות בכוכבים בטלסקופים מקצועיים

מורידים לכם את הכוכבים

מאת: רונית סבירסקי

 

התיאור הקרוב ביותר למה שמתרחש ב"לילה לבן בין כוכבים" בפארק תמנע מזכיר את פסטיבלי האהבה הגדולים של שנות ה-60. מחצלות, מזרונים, סלי פיקניק, כריות ושמיכות. ההבדל היחידי הוא שכולם שוכבים פרקדן בחשיכה, מביטים אל השמים ומחכים. גם אם אינכם מכירים את השכנים השרועים לצדכם כולם הופכים לחברים למשימה. קריאות ואצבעות שנשלחות אל הרקיע פירושם שמישהו צפה בשובל אור בשמים ויתר הצופים מנסים לאתר במהירות היכן זה קרה לפני שההבזק יעלם. התופעה האסטרונומית המרתקת הזו מתרחשת בלילה שבין ה-13-12 באוגוסט 2013.

 

רחבת האגם בפארק תמנע (צילום: ארכיון תמנע)

 

המקום החשוך ביותר בארץ

פארק תמנע, שהוקם ושוקם על ידי קק"ל, הוא המקום המתאים ביותר לערוך בו תצפיות אסטרונומיות. שמי הערבה החשוכים אינם מופרעים על ידי אורות הכרך וכך ניתן לראות כמויות של כוכבים שלא ניתן לראות במקומות אחרים בארץ. לאירוע חברו מומחי האגודה הישראלית לאסטרונומיה ו"הדובה הגדולה – אסטרונומיה תצפיתית".

 

אבק של כוכבים

המומחים מכנים את תופעת ליל המטאורים "מטר פרסאידים" שמתרחש פעם בשנה. בלילה אחד נכנסים לאטמוספרה של כדור הארץ 40 אלף טונות של אבק כוכבים כאשר הוא חולף על פני זנבו של כוכב השביט פרסאוס. שישים מטחים של גשם כוכבים יחצו את האטמוספרה במהירות של 60 קילומטרים בשנייה בליל ה-12 באוגוסט כשעיקרו מתמקד אחרי חצות ב- 13 באוגוסט.

 

תצפית כוכבים דרך טלסקופים ענקיים (צילום: יעקב לדרמן)

 

הפעילות תחל בפארק תמנע בשעה 19:00 ברחבת האגם עם סיורי שקיעה וסיורים ליליים שיודרכו על ידי מדריכי הפארק. תחנות הפעלה שונות יוצבו סביב אגם תמנע והקהל יוכל לעבור ביניהן במהלך הלילה. סדנאות יצירה לקטנטנים במתחם ח'אן המלך שלמה, מדורה, סיפורי כוכבים ותחנת היכרות עם כיפת השמיים באמצעות מפות. טלסקופים ענקיים ומשקפות רבות עוצמה יוצבו בשטח ובאמצעותם תיערך תצפית בכוכבים. ניתן לראות את מכתשי הירח, כוכבי הלכת, טבעות שבתאי, ערפיליות, גלקסיות וירחי צדק.

 

אל תאבדו את הצפון

המומחים יסבירו על ה"דובה הגדולה" ויפעילו סמני לייזר ש"נוגעים בכוכבים". בתחנת הפעלה נוספת יסופרו "סיפורי כוכבים" שקשורים במיתולוגיה היוונית, באגדות עם ומדרשי חז"ל. בתחנה "מסע אל היקום" יוקרנו צילומים וסרטונים קצרים על המפץ הגדול, ידברו על אסטרולוגיה וגלגל המזלות בתחנת "איך מסתובב גלגל המזל". כוכבים נופלים נקשרים עם אמונות תפלות, יש שמבקשים משאלות, אחרים מרימים אבן או קושרים קשר בחוט. "צפייה במטר הפרסאידים" תכלול הרצאה ברמת "מדע פופולארי" על מטר המטאורים שנראים ככוכבים נופלים.

 

פארק תמנע בלילה (צילום: ארכיון תמנע)

 

מוסיקה ומופעי אש על שפת האגם

בנוסף, יתקיימו מופע אש באגם – אמני אש מקצועיים שיופיעו על שפת אגם פארק תמנע ומוסיקת מדבר של נגני "רוח דרומית" שיופיעו עם כלי נגינה מדבריים. מבקרים שירצו ללון בשטח יוכלו להצטייד בבית באוהלים, שקי שינה וסלי פיקניק ולהישאר בפארק ללא תוספת תשלום. מסעדת "חאן המלך שלמה" תהיה פתוחה בכל שעות הפעילות ומציעה ארוחות ניגובים מדבריות, חטיפים, משקאות קרים וחמים. מחיר כניסה 69 שקל למבוגר, 59 שקל לילד. מומלץ להצטייד במזרוני שטח.

 

נוסעים וחוזרים

לאוהבי אסטרונומיה שמעדיפים לחזור הביתה מוצע פתרון של נסיעה הלוך  ושוב בלילה של ה-12 באוגוסט, בהזמנה מראש. אוטובוסים יעמדו לרשות הציבור מרכבת ארלוזורוב בתל אביב בשעה 14:30 עם איסוף בבאר שבע. אוטובוס נוסף יצא ב-15:00 מירושלים. מחיר 110 שקל לאדם (מותנה במספר הנוסעים)

 

לפרטים ולהרשמה: תיירות בערבה 1-800-225-007 | חפשו אותנו בפייסבוק – 'תיירות בערבה', לילה לבן בפארק תמנע – www.parktimna.co.il | תיירות בערבה באינטרנט – www.goarava.co.il

 

|
|
|
|
|