אירועי ט"ו בשבט בכל רחבי הארץ 2012

אירועי "להציל את הצפרדע" בשמורות הטבע והגנים, פעילות הטמנת בלוטים ביער בית קשת, מכניסים את הטבע לחדר החושך בתל חי, סדנת יצירה לט"ו בשבט בנגריה של סבא יוסי, סיורי שקדיות ופעילות מרציפן בכפר תבור, הקוטב הצפוני במיני ישראל, סיור מודרך בעולמם של צבי הים במכמורת, תערוכת קמליות במשתלות וונדי, סדר ט"ו בשבט ביער האילנות, חגיגות 75 לנמל תל אביב, פסטיבל "קליפה אדומה", אירועי "שאון חורף" בירושלים, מופע פלמנקו בתאטרון ירושלים, אירועי ט"ו בשבט במצפה גבולות, יריד איכרים הולנדי בשדה צבי, סיורי צפרות ופריחות בנגב, אירועי נטיעות עם קק"ל בכל רחבי הארץ.

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון עמקים מרכז תל אביב ירושלים דרום כלל ארצי 

 

צפון

שתיל במתנה

הפעלות וחלוקת שתילים במשתלת גולני, מדרום לצומת גולני בגליל. המשתתפים מוזמנים להכיר את מסלול חייו של השתיל מאיסוף הזרעים ועד יציאתו מן המשתלה אל היער, ולהכין עציץ לשתיל שניתן לקחת הביתה.

מתי: רביעי, 8 בפברואר, 15:00-10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

אדון וגברת סלמנדרה

יום ייחודי המוקדש לסלמנדרה ובני מינה הדו – חיים הנמצאים בסכנת הכחדה, בשמורת הטבע תל-דן. בתוכנית: כתבי חידה, תחנות הפעלה והדרכה, סדנאות יצירה, מפגש עם "מר סלמנדרה" הצגות והפתעות נוספות.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 15:00-10:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

סלמנדרה בתל דן (צילום: חוה גולדשטיין)

 

טומנים בלוטים, יוצרים יער

פעילות מיוחדת של הטמנת בלוטים ביער בית קשת תיערך על ידי קק"ל במסגרת חגיגות ט"ו בשבט. קבוצות מאורגנות ומשפחות מוזמנות לקחת חלק בהקמת יער אלונים חדש. יערני קק"ל אספו בסתיו בלוטי אלון והכינו אותם לקראת הזריעה. המשתתפים ייקחו חלק בהטמנת הבלוטים באדמת היער כחלק מיצירת חלקות יער חדשות של אלונים. הטיול משלב נסיעה בדרכי יער והליכה קצרה אל אתרי הטמנת הבלוטים. משך הפעילות כשעתיים. הכניסה לדרך הנוף מכביש הגישה לקיבוץ בית קשת.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 14:00-10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

יער בית קשת (צילום: רונית סבירסקי)

 

מהנחל אל התל

טיול מודרך יערך בין הנופים ופריחות החורף ברמות הבזלת בגליל התחתון המזרחי. ההליכה כוללת ירידה אל נחל אדמי ועלייה מתונה אל תל אדמי המשקיף על הדרך העולה מהכנרת אל מרכז הגליל. אורך המסלול כ-4 קילומטרים. היציאה לסיור באוטובוס מדרך נמיר תל אביב, ליד תחנת רכבת ארלוזורוב. חשוב להצטייד במקלות הליכה, בנעלים ובגדים מתאימים להליכה בבוץ.

מתי: רביעי, 1 בפברואר, 7:00

מחיר: 130 שקל למשתתף

לפרטים: 03-5100337

 

עגולשון שחור-גחון

סיורים מודרכים יתקיימו בעקבות שוכני הביצה בשמורת הטבע החולה. במקום, תחנת מידע המספרת את סיפורם של בעלי החיים הנכחדים מבתי גידול לחים ותחנת פעילות למשפחה בעקבות העגולשון שחור-גחון. בשמורת הטבע החולה.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 11:00, 13:00, 15:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

חיים בביצה

טיול מודרך למשפחות בשמורת הטבע אפק. המשתתפים יכירו את חשיבות השמירה על בתי גידול לחים, יסיירו בשמורה שהיא שריד אחרון של ביצות עמק עכו, יפגשו צמחים ובעלי חיים אופייניים לעונה ויגלו האם יש סיכוי למצוא בשמורה את עגולשון שחור-גחון. כולל סרט אורקולי, פינת סיפור ומשחק, סדנאות יצירה ותערוכת הדפסי עץ של נופי השמורה.

מתי: שבתות, 4 ו-11 בפברואר, 15:00-10:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

טבע בחדר החושך

ט"ו בשבט יצירתי במוזיאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי. אוספים עלים, פרחים, קליפות של עצים, נכנסים לחדר חושך, מניחים ומעצבים את הטבע שנאסף על נייר צילום וחושפים לאור. את הנייר מפתחים במקום ומקבלים תמונת טבע בשחור-לבן הנקראת פוטוגרמה.

מתי: שבת, 4 ו-11 בפברואר, 11:00 ו-14:00

מחיר: כניסה למוזיאון + 10 שקל לפעילות חדר חושך

לפרטים: 04-6816702

מכניסים את הטבע לחדר חושך

 

צובעים ומשייפים

הנגרייה של סבא יוסי בנמל עין גב מציעה לילדים והורים יצירה בסדנה מיוחדת לט"ו בשבט: בניית קופסא שימושית לדפים ולעפרונות עם פרח מעץ. במהלך הסדנה, לומדים הילדים להרכיב פרח מחלקי עץ שונים. הם צובעים, משייפים, מחברים, מדביקים ויוצרים קופסה מיוחדת עם פרח, אורזים ולוקחים אותה הביתה. היצירה בנגרייה מתאימה לילדים מגיל 3, משחקייה מגיל שנה עד 8.

מתי: במהלך חודש פברואר, שישי, 15:00-10:00 ושבת, 17:00-10:00

מחיר: החל מ-57 שקל (משלמים רק על מה שבונים ולוקחים)

לפרטים: 04-6658821

הנגריה של סבא יוסי בעין גב

 

המבצר המפואר

סיור מודרך לאור עששיות בגן לאומי מבצר יחיעם. הסיור ילווה בהסברים על מי בנה את המבצר המפואר ומדוע דווקא ביחיעם? איך נראו חיי היומיום בחדרי המבצר ומה התרחש בו בערוב ימיו ערב קום המדינה. מתאים לילדים מגיל 8. יש להצטייד בנעלי הליכה נוחות וביגוד חם.

מתי: חמישי, 9 בפברואר, 20:30-19:00

מחיר: 45 שקל למבוגר, 35 שקל לילד

לפרטים: 04-9856004

 

משפחות ושקדיות

טיול מודרך למשפחות בקניון הבזלתי של נחל תבור. ירידה לערוצו הזורם של הנחל, תצפית על השקדיות התלויות ממעל על המדרונות, פריחת תורמוסים לאורך המסלול והסברים על סגולותיו של הצמח. משך הטיול כארבע עד חמש שעות, יש להצטייד בנעלי הליכה ומים.

מתי: שבת, 11 בפברואר

מחיר: 130 שקל למשפחה, 55 שקל למבוגר, 40 שקל לילד מגיל 5

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

נחל תבור

 

ירוק ושחור בכרמל

טיול מודרך למשפחות ברכס הכרמל, בעקבות התהליך הטבעי בו חוזר הכרמל ומוריק בכוחות עצמו. סיום בביקור בשמורת ה'חי- בר'.

מתי: שבת, 4 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

סיורי בוץ ונחלים

כשהימים גשומים במיוחד ונחלי הצפון שוצפים עמותת התיירות מטולה מציעה טיול בוץ ונחלים ברכבי שטח. המסלול מתחיל בתצפית על מפל הטחנה השוצף, ממשיך בחצייתו של נחל עיון ולאחר מכן ירידה דרך השטח הבוצי לסיור נחלים בעמק החולה.

מתי: בכל ימות השבוע, בתיאום מראש בלבד

מחיר: עד 600 שקל לעד 7 אנשים בג'יפ

לפרטים: www.metulla.co.il

סיורי בוץ ונחלים במטולה

 

עמקים

בארץ אהבתי השקד פורח

לקראת פריחת עצי השקד יתקיימו במוזיאון המרציפן בכפר תבור פעילויות לכל המשפחה. סיורים מודרכים מלווים בהסברים במטעי השקד הנמצאים בשיא פריחתם. ביקור במוזיאון שכולל צפייה בתערוכת פסלים ממרציפן ביניהם דמויות מעולם התנ"ך, אגדות ילדים, אישים מפורסמים, פירות וירקות. בנוסף, סרטון משעשע על ייצור המרציפן. בסופי שבוע של חודש פברואר יתקיימו סדנאות יצירה של מדליוני שוקולד ופירות יבשים.

מתי: שישי, שבת (במהלך חודש פברואר) הסיורים במטעים בשעות 10:30, 13:00, יש לתאם את הסיור במטעים מראש. שעות פתיחה שישי 16:00-09:00, שבת 17:00-10:00

מחיר: מחירים מיוחדים לחגיגות השקד 10 שקל למבוגר, 40 שקל לביקור וסדנת ט"ו בשבט. 5 שקל תוספת לסיור מודרך במטעים

לפרטים: טל. 04-6772111

סיורים במטעי השקד וסדנאות מרציפן

 

דבורים ושתילי צוף

מרכז המבקרים "דבורת התבור" בשדמות דבורה מקיים פעילות משפחתית לכבוד ט"ו בשבט בסופי שבוע של פברואר. במקום יערכו סיורים שיעסקו בנטיעת שתלי צוף, חשיבותם לדבורים ולהתפתחות הצמחייה. בנוסף, יינתנו הסברים על תעלומת הדבורים הנעלמות. יתקיימו סדנה להכנת שוקולד-דבש עם פירות יבשים ופנקייק, פעילות יצירה ופינת חי. כל משפחה תקבל בסיום הפעילות שתיל צוף במתנה.משך הסיור כשעתיים ומתאים גם במזג אוויר גשום.

מתי: חמישי-שבת, 15:00-09:00

מחיר: 22 שקל למבוגר, 45 שקל לילד

לפרטים: 04-6769598

נטיעת שתילי צוף וסדנאות דבש

 

טיולי פריחה וטבע בפארק מנשה

פריחה חורפית בשלל צבעים מכסה בעונה זו של השנה את פארק מנשה באזור העמקים. נחל שופט ומפלו שופעים מים. רפי לביא, תושב יקנעם ומורה דרך מוסמך מקיים טיולטבע בין מרבדי הכלניות האדומות, הכחולות והלבנות, שטיחי הרקפות ועצי השקד הלבנים. הטיול מלווה בסיפורים על האזור מהתקופות הקדומות, הקמת המדינה וההתיישבות בעמק. ניתן להשתלב בטיולים רגליים או ממונעים. משך הטיול בין שעתיים ל-4 שעות ומתאים לזוגות, בודדים או קבוצות. הטיולים מתקיימים בכל מזג אוויר וגם בגשם.

מתי: במהלך כל השבוע וסופי שבוע

מחיר: 30 שקל לאדם

לפרטים: 052-4549012

לטייל בין הרקפות בפארק מנשה

 

שקדיות, גבינות ויין בחוות היצרנים

אלפי עצי שקד פורחים ברמת סירין בעונה זו של השנה. "חוות היצרנים" בכפר קיש מקיימת פעילות מיוחדת לט"ו בשבט על רקע הפריחות והשדות הירוקים. בחווה ניתן לטעום את המוצרים החקלאיים של כפר קיש והגליל התחתון: שקד ישראלי המיובש בשמש בשדות המושב, דבש, זיתים, שמן זית ומעדנים. במסגרת החגיגות תושק גבינת "טוסקנה" של מחלבת "שירת רועים" וטעימות מיין בוטיק של "משק בירגר". בנוסף, מוצגת בחווה תערוכת פסלים וציורי פריחת השקד של האמנית רחל יפרח.

מתי: שישי-שבת, 11-10 בפברואר

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: הפעילות תתקיים בכל מזג אוויר, טל. 052-2506203

מרבדים ירוקים ועצי שקד פורחים בכפר קיש

 

תן לי חתיכת תבור

טיול מודרך למשפחות אוהבות לכת במסלול שיקיף את פסגת הר תבור תוך כדי עצירות לתצפיות נוף. ירידה אל צומת גזית בין פריחה ססגונית, חלונות נוף ואתגר בטבע.

מתי: שבת, 4 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

מרכז

איך הופך זרע ליער

במרכז קק"ל בבית נחמיה, ליד שוהם, תתקיים פעילות והדרכה לכל המשפחה. המבקרים ישמעו על יחידת "האלפיניסטים" של קק"ל, המטפסת על עצים גבוהים כדי לאסוף את הזרעים הכי טובים ביער. המדריכים יסבירו איך מטפלים בזרעים ושומרים עליהם עד שהם נשלחים להנבטה במשתלות. הסיור כולל הדגמה כיצד הזרע הופך לשתיל המוכן לצאת אל היער. בנוסף לסיור המיועד למבוגרים, תהיה גם פעילות המתאימה למשפחות ולילדים עד גיל 12.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

מצדיעים לצפרדעים

אירוע בגן לאומי ירקון שהוא מחווה לעגולשון שחור-גחון, סוג הצפרדע אשר נמצא באזור "החולה", לאחר שחשבו כי ניכחד מהעולם. האירוע מתקיים כחלק מאירועי יום בתי הגידול הלחים בכל העולם ויכלול פעילויות לכל המשפחה: הצצה אל החיים בבריכת החורף, תערוכת דו חיים, משחקים וחידונים. בנוסף, "על חיי הדו חיים" – מצגת לכל המשפחה, מספר סיפורי צפרדעים, סיורים מודרכים סביב בית הגידול הלח ומאפייניו. במרכז הפעילות טקס בו ישוחררו אל בריכת החורף של תל אפק, ראשני צפרדע נחלים ואילנית מצויה. במקרה של גשם הפעילות תדחה בשבוע.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 15:00-11:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 03-9030760

מצדיעים לצפרדעים בגן לאומי ירקון

 

שותלים וקוטפים

בחוות "אמת תנינים" בבית חנניה תיערך הפעלה משפחתית בנושא ט"ו בשבט. במסגרת הפעילויות תתקיים תהלוכת שותלים שתצא לשדות ולחממות כשכל משתתף אוחז שתיל בידו. השתילים יהיו מירקות העונה ביניהם גזר, פלפל, עגבניות וגם פרחי העונה. השתילה תלווה בהדרכה, הסברים על גידולי ירקות אורגניים והדגמת קטיף עם טעימות מירקות העונה, תות שדה ולקינוח ממתק קנה סוכר. בנוסף יתקיימו פעילויות שונות: סיור ברכבת טיולים באזורי הפריחה והביצה, שיט בסירות משוטים, דיג, אפיה ויצירה, תצוגת תנינים ופינת ליטוף. אפשרות לפיקניק באתר.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 11 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 04-6361025

 

הגדת ט"ו בשבט

קק"ל עורכת "סדר ט"ו בשבט" ומפגש בגן היערני הלאומי ביער אילנות שבשרון. המפגש יחל בטיול רגלי בשביל מונגש גם לבעלי מוגבלויות, העובר בין אוסף עצים שהובאו מכל העולם אל ה"ארבורטום" (משתלת איקלום) שהוקם במקום בשנות החמישים. הסיור מלווה בסיפורי עצים מרתקים. לאחר מכן המשתתפים יתכנסו במבנה המיועד לשמש כמוזיאון היער בישראל, בו יסבו המשתתפים סביב שולחן החג לקריאה בהגדת ט"ו בשבט. משך האירוע כשלוש שעות.

מתי: שלישי, 7 בפברואר, 18:00

מחיר: 50 שקלים למשתתף

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

נטיעות עם נגישות

הציבור מוזמן לאירוע נטיעות הנגיש לכל אחד: למוגבלים בתנועה, לכבדי ראייה, לכבדי שמיעה ולציבור הרחב, שייערך ביער בן שמן. שטח הנטיעה מונגש גם לכיסאות גלגלים בעזרת יריעות גומי רחבות. בנוסף, יהיו במקום נקודות הסבר לכבדי ראייה בעזרת מערכת טכנולוגית מתקדמת וכן הסברים על היער וסביבתו בכתב ברייל ונקודת הסבר בשפת הסימנים לכבדי שמיעה.

מתי: שלישי, 7 בפברואר, 14:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

מיני קוטב צפוני

"מיני ישראל", פארק המיניאטורות שבלטרון, מקיים פעילויות לילדים בהשראת הקוטב הצפוני. במסגרת הפעילות, צוות שחקנים בתלבושות אותנטיות יפעיל את הקהל הרחב במתחמים ועמדות הפעלה ייחודיות ומעוצבות. ביניהם: מתחם חוקרי קוטב בו יפגשו הילדים בחוקר קוטב נועז, מתחם דייג אסקימוסי שילמד את הילדים כיצד דגים בקוטב ומתחם יצירה מעולם האסקימוסים להכנת איש שלג אישי ממגוון חומרי יצירה.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 17:00-11:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 1700-559-559

שבת קוטב במיני ישראל (צילום: מאיר פרטוש)

 

יוגה ורוחניות בטבע

בשמורת "נאות קדומים" יער בן שמן תתקיים פעילות יוגה ורוחניות מהטבע ובחיק הטבע. סיור מודרך בשבילי השמורה תוך התבוננות והכרות עם העולם הרוחני של הצמחים ולאחר מכן סדנת יוגה בטבע, הנותנת רקע קצר על מקורותיה של היוגה, והצצה לעולם הטבע החבוי בה. חלק מהסדנה כולל התנסות בהתבוננות – פנימה והחוצה – טבע ועוצמה פנימית ללא צורך בידע מוקדם. לפני תחילת הסיור יוגשו קפה ועוגיות ללא תשלום.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 9:00

מחיר: 45 שקל בהרשמה מראש

לפרטים: 08-9770770

יוגה ורוחניות בנאות קדומים

 

על פרחים ומאביקים

פעילות למשפחות בגן לאומי בית גוברין בנושא פרחים וצמחים. בפינת הקריאה של "מילגה", בתוך המערה החמימה, ניתן לעיין בספרים ולהקשיב לסיפורים מפיו של רן ורד, מספר סיפורי מערות, בכל שעה עגולה. הפעילות כוללת מסלול טיול בין המערות, עמדת הסברה בנושא האבקה, מי עוזר לפרחים להתרבות וכיצד הם משווקים את עצמם? כל זה ילמדו המשתתפים באמצעות משחק פעיל הממחיש את יחסי הגומלין בין הפרחים למאביקים השונים. במתחם הפעמון יתקיימו סדנאות יצירה, דוכני מכירה ומטעמים בתשלום.

מתי: שבתות, 4, 11 ו-18 בפברואר, 15:00-11:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 08-6811020

 

סיור מומחה

סיור מודרך עם ד"ר דנה מילשטיין, האחראית על בתי הגידול הלחים ברשות הטבע והגנים, לאורך גן לאומי ירקון. ד"ר מילשטיין תציג מזווית ראייה ייחודית את חשיבות מקווי המים השונים בגן ואת המאמצים לשימורם כחלק מתוכנית לאומית ועולמית. הסיור מתקיים כחלק מאירועי יום בתי הגידול הלחים העולמי.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 13:00-10:00

מחיר: 180 שקל למשפחה, 140 שקל לזוג, 75 שקל למבוגר, 50 שקל לילד מגיל 5

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

 

חופים הם געגועים לצב

המרכז הארצי להצלת צבי ים שבמכמורת, מקיים סיור לאורך חוף הים להיכרות עם עולמם המופלא של צבי הים בישראל, והבעיות עימן הם מתמודדים. הפעילות כוללת הסברים כיצד ניתן לשמור על בית הגידול הנמצאים לאורך חופי הים. בהמשך הסיור ביקור במרכז, מפגש עם צבי הים המטופלים במקום וסיפורם האישי. מתאים לילדים מגיל 5. יש להגיע בנעלים סגורות.

מתי: שבת, 4 בפברואר

מחיר: 130 שקל למשפחה, 55 שקל למבוגר, 40 שקל לילד

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

המרכז הארצי להצלת צבי ים (צילום: יניב לוי)

 

הגברת עם הקמליות

משתלות וונדי עורכות תערוכה חורפית של מבחר זני קמליות. בתערוכה יוצג אוסף הקמליות הגדול בישראל אותן ייבאו המשתלות מאירופה, ארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד. במהלך ימי התערוכה ימכרו לאוהבי הקמליות צמחים במיכלים קטנים וזולים החל מ- 25 שקל. משתלות וונדי: עין ורד בשרון, שילת – ליד מודיעין וסמוך למחלף "עד הלום" בכניסה הדרומית לאשדוד.

מתי: ראשון-שישי, 29 בינואר – 3 בפברואר, 16:00-9:00

מחיר: כניסה ללא תשלום

תערוכת חורף של קמליות

 

חוויה של צבע וטבע

הפעלות לכל המשפחה ביער בן שמן, על עצים ובעלי חיים בטבע וביערות שלנו. בפינת "הפחמנומטר" ניתן לחשב כמה עצים חדשים צריך לטעת כדי לאזן את צריכת הפחמן והחמצן בעולם ו"להחזיר עצים לסביבה". בנוסף, משחקי יער והפעלות. ללא נטיעה.

מתי: שבת, 11 בפברואר, 14:00-10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

יער בן שמן (צילום: רונית סבירסקי)

 

יום "הפקחים הצעירים"

פעילות משפחתית שבה הילדים מובילים את ההורים ולומדים על הטבע. רוכשים חוברת במחיר 10 שקל בכניסה לאתר (או מורידים בחינם מאתר האינטרנט של הרשות) ויוצאים למסע משפחתי של שאלות ותשובות בגן הלאומי. מתאים לילדים בגילי 5 – 12. הפעילות תתקיים בגנים לאומיים: אפולוניה, ירקון, עין חמד, אשקלון ובית גוברין.

מתי: שבת, 11 בפברואר

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

נופרים ולבנון

כחלק מאירועי יום בתי הגידול הלחים העולמי יתקיים סיור מיוחד בגן לאומי ירקון, המראה את איזור הירקון מזווית ייחודית הכוללת את הנחל, ברכת הנופרים, ברכת הלבנון, האגם, תעלת עינת וברכת חורף.

מתי: שבתות, 11, 18 ו-25 בפברואר, 11:00 ו-14:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

 

תל אביב

קליפה אדומה

פסטיבל "קליפה אדומה", פסטיבל בינלאומי לאמנות המופע ולתיאטרון חזותי, בבית "קליפה" בתל אביב. במשך שלושה שבועות יוצגו בבכורה בישראל עבודות חזותיות מהארץ ומהעולם. בשנתו החמישית יארח הפסטיבל אורחים מיפן, רוסיה, ברזיל, איטליה ופינלנד לצד המסגרת הישראלית לתיאטרון מתקדם. כמו כן, תתקיים סדנא לאמנות המופע בהנחיית עידית הרמן ודימטרי טולפנוב וסדנת בוטו בהנחיית טקטארו קודו, היוצר והרקדן המוביל מטוקיו. לאורך כל ימי הפסטיבל, לפני המופע המרכזי, צבי פטרקובסקי מחמם, מקפיץ ומלהטט דמויות ושירים מבדחים על הבר, בלובי של קליפה. ההצגה היומית של צבי משתנה לפי אופי המופע המוצג באותו יום או לפי המדינה ממנה מגיעה הקבוצה המופיעה ובמקום יוגשו מאכלים מסורתיים מרוסיה, איטליה, יפן, ברזיל, פינלנד.

מתי: 2 – 22 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5620255, www.aduma.co.i

"סדנת בוטו" בפסטיבל קליפה אדומה (קווין בובריסקי)

 

היסטוריה לאורך הרחוב

טיול מודרך לאורך רחוב הירקון תל אביב, שיעסוק ברציחות ואירועים היסטוריים ופוליטיים שאירעו לאורך הרחוב: אלטלנה, רצח ארלוזורוב, מלון סבוי ואחרים. המפגש ברחוב קאופמן פינת שנקר.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 10:00

מחיר: 40 שקל

לפרטים: 03-5100337

 

נחלת יצחק

סיור מודרך בנחלת יצחק תל אביב, שנוסדה בשנת 1925 בידי יהודים מקובנה שבליטא. הסיור ילווה בהסברים על נתן אקסלרוד חלוץ הסרט העברי, מאיר אריסון, יואל ברנד, ישעיהו גולדשטיין, שמואל דובינר, זאב הרינג, שמואל טולקובסקי, רוזה כהן, דויד מוסינזון, שלמה פלורנטין ואחרים.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-5100337

 

ציונות יהודית ביפו

סיור מודרך ברחוב בוסטרוס ורחוב אשל ביפו, שיעסוק בראי העליות הראשונות. הסיור יעבור לאורך הרחובות והמקומות מהן פעלה הציונות היהודית. המפגש ליד תיאטרון נגה בשדרות ירושלים.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 11:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-5100337

 

מובייל אנושי

גלריה דיזנגוף סנטר מציגה את תערוכת "שינוי ותנועה" של הצלם בנימין אדם, תערוכה המשלבת את אמנות הריקוד עם אמנות הצילום. התערוכה מציגה כ- 25 תמונות אשר מנציחות את הרגעים בהם הופך הגוף הסטטי של הרקדנית למובייל אנושי שנמצא בתנועה. התערוכה תוצג בדיזנגוף סנטר קומה 1 במהלך חודש פברואר.

מתי: עד ה-29 בפברואר

מחיר: הכניסה חופשית

לפרטים: 03-6212400

"שינוי ותנועה" בגלריית דיזינגוף סנטר

 

ניטשה בבית ביאליק

ערב מיוחד לכבוד אחד מגדולי אנשי הרוח של התרבות המערבית "ניטשה" בבית ביאליק תל אביב. לרגל צאת הספרים: כה אמר זרתוסטרה (בתרגום אילנה המרמן | הוצאת עם עובד)ו הנה האיש: מכתבים (בתרגום יפתח הלרמן-כרמל | הוצאת כרמל). בתוכנית: קריאה מכתבי ניטשה, בשילוב מוסיקה.

מתי: חמישי, 2 בפברואר, 19:30

מחיר: 35 שקל

לפרטים: 03-5254530

 

אני ברלינאי

התערוכה "אני ברלינאי" תפתח במוזיאון תל אביב לאמנות, ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת זמננו. התערוכה מתמקדת ב-18 עמדות מפתח המיוצגות על ידי ציירים החיים ויוצרים בברלין כיום, בכוונה ליצור שיח אינטראקטיבי ועירני לגבי מקום הציור במאה ה-21.

מתי: עד 24 במרס

מחיר: בתשלום

יצירתו של הרמן הרלד - גן עדן או גיהנום

 

ירושלים

שאון חורף

רשות הצעירים של עיריית ירושלים יוזמת סדרת אירועים שיתקיימו במהלך ימי שני במשך חודש פברואר. סדרת החורף הנושאת את השם "שאון חורף" תחשוף בכל שבוע מתחם אחר ומעניין של ירושלים, לחוויית בילוי שונה וחדשה: מיצגי וידאו יוקרנו על בניינים, סדנאות שף בחנויות למטבחים. בנוסף, סינמטק ירושלים פותח סלון סרטים ויוצרים באכסניות ובמועדונים, מיצגי חלונות ראווה, מסיבות בחללים מיוחדים, ג'ם סשן בחנויות מוסיקה וכיתות אמן בפאבים. עוד יתקיימו: לימוד מהמקורות המשלב מוסיקה במקומות של הסצנה החילונית בירושלים, תערוכות אמנים בחללים לא שגרתיים, סדנאות מודל במלונות ומרתונים של הרצאות קצרות. האירוע הראשון יתקיים ברחובות בצלאל, ש"ץ, ההסתדרות, קינג ג'ורג' והסביבה.

מתי: שני, 6 בפברואר

מחיר: חלק מהאירועים בתשלום

"שאון חורף" בירושלים (צילום: יח"צ)

 

תערוכת יין כשרה

'Wine Seven Two +972', תערוכת יין כשרה בישראל, תתקיים בבנייני האומה בירושלים., בתערוכה יוצגו מגוון יינות כשרים ישראלים ושמפניות צרפתיות. במהלך ימי התערוכה יתקיימו טעימות וסדנאות בישול ביין, שישודרו במסכי ענק. בנוסף, סדנא מקצועית החושפת את עולם היין, סדנת טעימות לפי שנים, סדנת יין למתחילים וסדנת חביות.

מתי: שני-שלישי, 31-30 בינואר, 23:00-15:00

מחיר: 70 שקל (כולל חניה ומנת טעימות)

לפרטים: 054-3431468

 

תמונות פלמנקו

להקת הפלמנקו רמנגאר של קרן ואבנר פסח גאים להציג את המופע MI ALBORADA בהשתתפות 14 רקדנים, זמרים ונגנים. המופע בנוי משמונה תמונות הנעות בין קטעי סולו, קטעי ריקוד של כל הלהקה, קטעים של בנות הלהקה וקטעי שירה ומוסיקה בהם מספר אבנר על המסע ועל חיבוטיו של יוצר. בתיאטרון ירושלים.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 20:30

מחיר: בתשלום

רמנגר (צילום: אייל הירש)

 

ט"ו בשבט בפארק

סיור לאורך שביל ירוק הטובל בטבע אורבני במסלול שיכלול את גן סאקר, שביל האופניים, הגן הבוטני, עמק המצלבה נחל רחביה ויסתיים בעמק הצבאים.

מתי: שישי, 10 בפברואר, 10:00

מחיר: בתשלום סמלי

לפרטים: בהרשמה מראש: 02-6252357

 

ורוד ולבן בהר

סיור שקדיות מודרך בהר חרת ירושלים.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 9:00

מחיר: לא תשלום

לפרטים: 02-6252357

 

כך שותלים תבלין

עיריית ירושלים מזמינה את תושבי העיר לחגיגה ירוקה בכיכר ספרא. קרן קימת לישראל מצטרפת לחגיגה בדוכן פעילות ובו סיפורו של השתיל מאיסוף הזרעים והכנת הייחורים. המשתתפים יוכלו לחוות שתילת צמח תבלין וקישוט עציץ בעשייה עצמית.

מתי: רביעי, 8 בפברואר, 15:00-10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 1-800-350-550

 

אל הר ציון

סיור מודרך עם החברה להגנת הטבע בהר ציון, ירושלים. מקום המפגש יימסר בעת ההרשמה.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 02-6252357

 

קליפות אדומות

שיח גלריה ומיצג הקראה בתערוכה קליפות אדומות, עם אוצרת התערוכה נעמי טנהאוזר והאמניות הילה בן ארי ונעמי בריקמן. בסדנת ההדפס ירושלים.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 11:00

מחיר: הכניסה חופשית

לפרטים: 02-6288614

 

אמץ צמח

הגן הבוטני האוניברסיטאי שבגבעת רם בירושלים מזמין את הציבור לחגוג את ט"ו בשבט ולהצטרף לפרויקט המיוחד והחשוב "אמץ צמח" להצלת צמחים ופרחים בסכנת הכחדה. בימי הפעילות יוכלו המבקרים לטייל בגן, לבקר בתערוכת "עצה שימושית", לשתול פרחים בשבילי הגן (בין השעות 16:30-14:00), לשמוע הרצאות בנושאי צמחים (בשעה 16:00) ולתרום להצלת הצמחים הנכחדים.

מתי: ראשון-שישי, 10-5 בפברואר

מחיר: בתשלום, כל ההכנסות יוקדשו לפרויקט, מחיר מינימום לתרומה וכניסה 20 שקל

לפרטים: 02-6794012

איריס הסרגל - פרח בסכנת הכחדה (צילום: פרגמן ספיר)

 

שרים בירוק

ערב שירה עם יוסי לב וחברים, שירים לכבוד ט"ו בשבט. בחצר סרגיי ירושלים.

מתי: חמישי, 9 בפברואר

מחיר: 38 שקל

לפרטים: 02-6252357

 

סיפורי בדים

ערב פתוח בחצר סרגיי, המשלב הרצאה על סקר העצים המתקיים בעיר וסיפורים מעניינים על עצים מיוחדים בירושלים. הציבור מוזמן לשתף את הנוכחים בסיפורים ובתמונות.

מתי: שלישי, 7 בפברואר, 19:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 02-6252357

 

הטבע בציורים

תערוכה מעבודותיו של וולטר פרגוסון, אמן טבע שתיעד את חיי הבר בארצנו במשך חמישים השנים האחרונות, תפתח לקהל בגלריה על שם גייל רובין, בתחנה לחקר ציפורי ירושלים של החברה להגנת הטבע.

מתי: התערוכה תוצג עד חודש מרץ

מחיר: הכניסה חופשית

לפרטים: 02-6537374

 

דרום

חוגגים עם הכלניות

אירועי "דרום אדום" מתקיימים זו השנה השביעית כשבמרכז האירועים פריחת כלניות ססגונית ברחבי חבל בשור-שקמה. הפסטיבל יתקיים במהלך סופי השבוע של חודש פברואר עד 3 במרס. שפע של אירועים, סיורים מודרכים ופעילויות לכל המשפחה. במרכזי הפריחה המבקרים יפגשו שחקנים מחופשים לדמויות מהאגדות ביניהן: שלגיה, פיטר פן, רובין הוד, כיפה אדומה, בן גוריון ואברהם אבינו. מאותם אתרים יצאו גם סיורים מודרכים ללא תשלום שיאורגנו על ידי מדריכי קק"ל ורשות הטבע והגנים, שיעברו במוקדי הפריחות ובאתרים היסטוריים באזור. הסיורים יערכו ברגל, ברכב או ברכיבה על אופניים.

מתי: סופי שבוע מ-2 בפברואר עד 3 במרס

מחיר: שחקנים וסיורים באזורי הפריחה ללא תשלום

לפרטים: www.photour.co.il/index2.php?id=14&catId=860&lang=HEB

מרבדי כלניות, הצגות וסיורים ללא תשלום

 

אירועי ט"ו בשבט במצפה גבולות

פסטיבל דרום אדום חוגג 100 שנה להתיישבות בנגב ומזמין את המבקרים לחגוג את ט"ו בשבט בחזרה לשנות ה-40 ושחזור החיים במצפה גבולות, שהוקמה ב-1943. פעילות משפחתית שתכלול תחפושות חלוציות, סיפורי המצפה, התנסות בבנייה אקולוגית בשיטת ה"אדובה", שתילת צמחי תבלין וקישוט העציץ. בנוסף, תחנות יצירה בחומרים מן הטבע, שתילת ירקות וצמחי תבלין בגן ירק אורגני וסיור חקלאי "בדרך השדות" בין גידולי הנגב כולל טעימות והסברים על הירקות וגידולם. המגדלים יתנו טיפים והסבר להכנת גינת ירק בבית. פיצות ופוקצ'ות מתנור לבנים במאפיית מצפה גבולות (בתשלום נוסף) במהלך כל היום יתקיים במקום שוק חקלאי ממוצרי חבל הבשור. סיורים חקלאיים יצאו כל שעה וחצי בשעות 11:00 12:30 14:00. בשעה 13:00 יערך טקס נטיעות בסביבת המצפה.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 15:30-10:30

מחיר: 25 שקל לאדם

לפרטים: 1-800-200-104 או 054-7919000

מצפה גבולות ההתיישבות הראשונה בנגב (צילום: רונית סבירסקי)

 

"צבעי הטבע" – פעילות אקולוגית בכפר סגול

כפר סגול במושב שדה צבי יקיים פעילויות לכל המשפחה: מתחם ילדים- יצירה אקולוגית, ג'אגלינג. בנייה באדמה, שתילת עשבי תיבול לקחת הביתה מופע לילדים- תיאטרון קרקס מדהים לכל המשפחה. מופע סיום "צלילים מספרים"(בתום כל סבב)- המוסיקאי שיר סופר במופע מוזיקאלי המשלב כלי נגינה מתרבויות שונות עתיקים ועכשוויים. עוד במקום דוכני אמנות, טיפולים אלטרנטיביים, דוכני אוכל ועוד.האירוע מוגבל בכמות המשתתפים ולכן יחולק לשני סבבים (בכרטיס כניסה ניתן להיכנס רק לסבב אחד)- בכל סבב יערכו אותן פעילויות. סבב ראשון: 09:00-12:3, סבב שני: 13:00-16:30.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 16:30-09:00

מחיר: עלות ליחיד, מבוגר או ילד: 50 ₪, כוללת את כל הסדנאות וההופעות.

לפרטים: 08-9933950 , info@sagol.org, (לפתיחת שער המושב- 052-2469449)

סדנת קערות בכפר הסגול (צילום: רונית סבירסקי)

 

 

שתיל במתנה

הפעלות וחלוקת שתילים במשתלת גילת בנגב. המשתתפים מוזמנים להכיר את מסלול חייו של השתיל מאיסוף הזרעים ועד יציאתו מן המשתלה אל היער, ולהכין עציץ עם שתיל, שניתן לקחת הביתה.

מתי: רביעי, 8 בפברואר, 15:00-10:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

צפרדע בשמורה החבויה

סיורים מודרכים ב"שמורה החבויה", עיינות צוקים, הכוללים צפייה בצפרדע שדואגת לחבריה הדו- חיים, הפעלת חידות ומשימות משפחתית על בעלי החיים בנווה המדבר. בנוסף, תתקיים תחנת צילום משפחתית, תחרות כרזות בנושא הצלת הדו חיים וסדנת יצירה. במקום בריכות שכשוך ופינות מוצלות לפיקניק.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 14:00-9:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 02-9942355

 

פריחה מדברית ומסלול קניוני

סיור מודרך בשמורת טבע אום זוקא ולאורך הנחלים תלכיד ופיראן. טיול בין מרבדי הפריחה המדברית בשלל צבעי הקשת ותצפיות נוף אל בקעת הירדן והרי ממלכת ירדן. סיפורים על האזור והליכה במסלול קניוני אתגרי הכולל שימוש ביתדות סלע. מתאים לאוהבי לכת מגיל 8 ומעלה. נקודת מפגש: תחנת דלק ברוש הבקעה.

מתי: שישי, 3 בפברואר, 14:00-9:00

מחיר: 130 שקל למשפחה, 55 שקל למבוגר, 40 שקל לילד מגיל 5

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

 

שוק איכרים בפארק

בגן לאומי פארק הבשור יתקיים שוק איכרים הכולל דוכני אומנות וחפצי נוי, קפה בטבע, מוסיקה ומטעמים. פעילות לילדים: בריכות שכשוך, מתקני שעשועים אתגריים, מתנפחים ויצירה לילדים. יתקיימו מסלולי ניווט למשפחות ומסלולי אופניים משולטים. במקום חניון לילה מוסדר. מופע להטוטים לכל המשפחה בשעות 12:30 ו -14:00. קיום השוק מותנה במזג האוויר.

מתי: מידי שבת, החל מ-4 בפברואר ועד ה-3 במרס, 16:00-10:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

בדרך צפית

טיול מודרך למשפחות אוהבות לכת לאורך אפיק נחל צפית בין הנוף הפראי של אזור ייחודי בו הנגב, הערבה ומדבר יהודה נפגשים. המסלול יעבור בעין צפית, מעיין חבוי ולא מוכר, מפלי צפית, יחצה בקעת אבן חול ויסתיים לאחר קטע אתגרי עם סולמות וחבלים.

מתי: שבת, 4 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

חנן הגנן

המוזיאון הפתוח בעומר מקיים שבת סיפור לט"ו בשבט עם הסיפור: "חנן הגנן", מאת: רינת הופר. בשילוב מצגת צבעונית, יתאימו הילדים צבעים לפירות, ירקדו "ריקוד לעצים" וישתתפו במחרוזת שירי ט"ו בשבט. בסדנת היצירה יכינו הילדים כרטיס ברכה בצורת עץ בו מסתתר מטמון, כמו בסיפור. מתאים לגילי 5-2.

מתי: שבת, 4 בפברואר, 11:00

מחיר: 20 שקל לילד, 10 שקל למבוגר

לפרטים: 08-9908121

שבת סיפור עם "חנן הגנן"

 

פיתוחים חקלאיים

ב"תחנת יאיר" למחקר חקלאי בחצבה, בערבה התיכונה, יערך "יום פתוח" בו יוצגו כל הגידולים החדשניים והמחקרים המתבצעים בה. הציבור מוזמן להכיר את המחקרים ולהשתתף בסיורים שיודרכו על ידי צוות ההדרכה והחוקרים של תחנת מו"פ ערבה תיכונה וצפונית.

מתי: רביעי וחמישי, 2-1 בפברואר, 17:00-8:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 08-6581653

הדליית עגבניות במו"פ ערבה תחנת יאיר

 

חיים במים

בגן לאומי פארק הבשור, במסגרת אירועי יום הצפרדע (רמסר), תתקיים לצד המעיינות הפעלה לילדים בנושא החיים במים. בנוסף מתקיים בגן אירוע "שוק על המים".

מתי: שבת, 4 בפברואר, 11:30 ו-14:00

מחיר: ללא תשלום למעט דמי הכניסה לאתר

לפרטים: 3639*

 

ציפורים ופריחות

סיור צפרות יערך באזור הנגב המערבי, בשיא עונת הנדידה של הציפורים החורפות. ניתן לצפות במינים השונים: קטות חדות זנב, סלעיות נדירות, קיויות להקניות, חופמאי ערבה, מגוון של דורסים ולינת ינשופי עצים. הסיור כולל צפייה בפריחת הכלניות האופיינית לאזור בעונה זו של השנה. מפגש: בתחנת הדלק דור אלון בצומת אורים (כביש 234, 241).

מתי: שישי, 3 בפברואר, 8:30

מחיר: 70 שקל למבוגר, 35 שקל לילד

לפרטים: יש להירשם מראש: www.jbo.org.il/News/jan2012/urim2.htm

 

תופעה גיאולוגית

טיול מודרך למשפחות במכתש רמון, המסלול המרשים כולל טיפוס אל פסגת הר ארדון וסיום בתופעה הגיאולוגית שמכונה "מחדרים וולקנים" בנחל ארדון. מתאים לילדים מגיל 10 ומעלה.

מתי: שבת, 11 בפברואר

מחיר: 130 שקל למשפחה, 55 שקל למבוגר, 40 שקל לילד מגיל 5

לפרטים: בהרשמה מראש: 3639*

 

כלל ארצי

סרטים מהקופסה הכחולה

בסינמטקים בירושלים, תל-אביב, חיפה שדרות וראש פינה חוגגים את ט"ו בשבט ומציינים 110 שנים לקק"ל, אשר פועלה ומפעליה תועדו במאות סרטים ויומני קולנוע לאורך שנות פעילותה ברחבי ישראל. בתוכנית יוצגו סרטים נדירים מתוך אוסף סרטי קק"ל בארכיון הסרטים ע"ש ס. שפילברג בירושלים וכמו כן מתוך אוסף יומני כרמל בארכיון הישראלי לסרטים – סינמטק ירושלים. הבמאי יעקב גרוס, חוקר תולדות הסרט העברי, ערך לקט קולנועי ובו מבחר סרטי ארכיון נוסטלגיים המתארים את חגיגות ט"ו בשבט, את המפעלים המרכזיים של הקק"ל ואת האישים המובילים אשר ניהלו וליוו את הקרן הקיימת בשנים המוקדמות ובשנות המדינה.

מתי: שדרות: ראשון, 5 בפברואר, 19:00. ראש פינה: שני, 6 בפברואר, 19.00. ירושלים: שלישי, 7 בפברואר, 19:00. תל-אביב: רביעי, 8 בפברואר, 18.30. וחיפה: חמישי, 9 בפברואר, 18:00.

מחיר: בתשלום

לפרטים: 1-800-350-550

סינמה קק"ל (צילום: יוסי לייכטר ארכיון קק"ל)

 

נטיעות ללא תשלום

נטיעות לקבוצות מאורגנות ברחבי הארץ, עם יערני קק"ל המזמינים אתכם להשתתף בשמחת הנטיעה בחלקות יער המיועדות לכך על פי תכניות הנטיעה השנתיות. קבוצות מאורגנות, המעוניינות להשתתף באירועי נטיעה ברחבי הארץ, יכולות להירשם במוקד המידע, לקבל לפרטים על אתרי הנטיעה ולתאם מועד לנטיעה.

מתי: ראשון-חמישי, 9-5 בפברואר, בתיאום מראש

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

 

לטייל ולטעת

הצטרפו ליערני קק"ל ביום חגם, בנטיעת עצים ביערות ובפארקים. תוכלו להצטרף באתרי נטיעה בצפון – ביער מסד (הגישה מתחנת המידע בצומת גולני), בדרום – בסמוך לישוב להבים (הכניסה דרך תחנת הדלק) ובמרכז - ביער בן שמן (בקעת הנזירים). מספר השתילים מוגבל ולכן כל משפחה תקבל שתיל אחד.

מתי: שישי, 10 בפברואר, 15:00-9:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 1-800-350-550

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il

|
|
|
|
|