יומן אירועים, פעילויות, טיולים, סיורים לכל המשפחה בתאריכים 7-13 בספטמבר 2014

אירוע צפרות וספירת ציפורים נודדות, סיורי סליחות בירושלים, מרוץ ומסע אופניים לזכר הנופלים, פעילויות דבש במכוורות, פסטיבל אמנות פתוח ברמת השרון, פסטיבל יין ומוזיקה במועצה אזורית גזר, "תפילת חנה" וסליחות בשילה הקדומה, מופעי מחול בתל אביב, פסטיבל מוזיקה קאמרית בירושלים

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון מרכז תל אביב ירושלים דרום כלל ארצי 

 

צפון

רוכבים ורצים "בשביל הבנים"

אירוע מרגש לזכרם של נופלי העדה הדרוזית מתקיים על פסגת הכרמל תחת הכותרת "בשביל הבנים" ויהיו בו מסע אופניים, מרוץ, במה מרכזית עם הופעות ומאכלים מסורתיים. מח"ט גולני רסאן עליאן, בן העדה, ישתתף במרוץ. מגוון מקצים שמתאים לכל המשפחה: מסע אופניים אתגרי לאורך 31 קילומטרים, מסע אופניים עממי לאורך 13 קילומטרים, ריצת שטח תחרותית של 10 ו-5 קילומטרים, ריצה לאורך 2 קילומטרים והליכה 4 קילומטרים.

מתי: שישי, 12 בספטמבר

מחיר: 70 שקל

לפרטים: הרשמה מראש באתר www.bshvilhabanim.org/

מרוץ ומסע אופניים לזכר נופלי העדה הדרוזית צילום: יואב לביא

 

סיורים מודרכים בדליית אל כרמל

רכס הכרמל, ודליית אל כרמל מציעים מגוון של פעילויות לציבור הרחב. הפעילויות יפתחו במרוץ "בשביל הבנים" ובצהריים יתקיימו בכפר דליית אל כרמל, סיורים מודרכים במסגרת פרויקט "כפר ביקרתם" . הסיורים יכללו ביקור בגרעין הכפר העתיק והכרות עם התרבות הדרוזית בת זמננו. בנוסף יבקרו המשתתפים בבית העם, הח'ילוה, בית יד לבנים, בית אלמוכתאר, ביקור בחנות צמחי מרפא וסיור בשוק. את הסיורים ידריכו מורי דרך מוסמכים בני הכפר. נקודת ההתכנסות ויציאה לסיורים, מרחבת המועצה המקומית.

מתי: יום שישי, 12 בספטמבר, 15:00-12:00

מחיר: ללא תשלום ובהרשמה מראש

לפרטים: 0528864282

סיורי קיץ דלית אל כרמל כפר ביקרתם צילום: יחצ

 

מים זכים

טיול בזאכי שהינו אחד ממסלולי המים האתגריים בארץ. המסלול לוקח את המטיילים לשעות של הליכה במים, לעיתים עמוקים המחייבים שחייה, בנוף פראי ומוצל המתאים לימי הקיץ החמים. בהדרכת בי"ס שדה גולן של החברה להגנת הטבע.

מתי: יום שבת, 13 בספטמבר

לפרטים: 03-6388688

 

פירות ואגוזים ביער ביריה

סיור ביער ביריה והכרה של הפירות והאגוזים שאפשר ללקט, הגדלים באזור. סיפורים אודות אותם אגוזים ופירות, טעימה מהם ובסוף היום הכנה של ארוחה מלאה מצמחים שליקטו המטיילים ומחומרים נוספים בריאים וטבעיים. בהדרכת אורי מאיר צ'יזיק.

מתי: יום שבת, 13 בספטמבר

לפרטים: 03-6388688

 

שב החצב לפרוח

סיור על גבעה בשם חרבת קרתה בקרבת עתלית והתבוננות אל הים. התבוננות בשדות של חצבים פורחים ושרידי מצודה מהתקופה הצלבנית. בהדרכת יניב אלון, בי"ס שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע.

מתי: יום שבת, 13 בספטמבר

לפרטים: 03-6388688

 

חבצלת בחוף אכזיב

הדרכה של בי"ס שדה גליל, החברה להגנת הטבע. חופשה משפחתית בגליל המערבי הנפתחת בפעילות ערב של "מי רוצה להיות ירוק", בנושא טבע לכל המשפחה. בשבת בבוקר יוצאים המשתתפים לסיור רגלי באחד החופים של ישראל , חוף אכזיב וחיפוש אחר "חבצלת החוף". לאחר מכן יצא הסיור למערת קשת הכולל תצפית אל מרחבי הגליל העליון. הפעילות כוללת לינה וארוחות בבי"ס שדה אכזיב.

מתי: שישי-שבת, 13-12 בספטמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

דמדומים וציפורים

סיור של בי"ס שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע הכולל רכיבה על גבי עגלה רתומה לטרקטור, בין בריכות הדגים של מעגן מיכאל עד לחוף הים. בנוסף, התבוננות על עולם של ציפורים והכרות עם חיי הלילה של חוף הים ולסיום מדורה ותה מתוק.

מתי: יום שישי, 12 בספטמבר

לפרטים: 03-6388688

 

צילום ללא תשלום

פעילויות תרבות ללא תשלום במוזאון הפתוח לצילום בגן התעשייה תל-חי כחלק מפרויקט "ימי תרבות 2014". שיח גלריה בתערוכת פסי גירש, "התרחשוק" - חוויות צילום לכל המשפחה, הכנת קליפ משפחתי, צילום סטודיו בטעם של פעם ופעילות באגף האינטראקטיבי ,צילומדע. לצד התערוכות קיים אגף אינטראקטיבי לצילום.

מתי: 11-10 בספטמבר

מחיר: ללא תשלום

המוזיאון הפתוח לצילום צילום: יחצ

 

תפוח ממרציפן

מוזאון המרציפן מקיים פעילות לחג הכוללת סרטון על תהליך ייצור המרציפן, תערוכת פיסול ממרציפן עם דמויות מעולם האנימציה ואגדות הילדים ולצפייה במיצג חדש בנושא "האחר הוא אני". בנוסף, מתקיימות סדנאות להכנת שלט ברכה ממרציפן ותפוחים ממרציפן בעזרתם של מדריכי המוזיאון.

מתי: 27-24 בספטמבר, 17:00-10:00

מחיר: 22 שקל למבוגר, 52 שקל לילד כולל סדנת מרציפן

לפרטים: 04-6772111

מוזאון המרצפן בהר תבור צילום: יחצ

 

ליל המדענים ועולם המים

מכון המחקר מיגל בקריית שמונה מקיים את "ליל המדענים" כולל ביקור במעבדות, הרצאות, חידונים נושאי פרסים והקרנת סרטים, כאשר כל הפעילויות מותאמות לכל הגילים. זוהי מסורת המתקיימת בישראל ובאירופה ביוזמת משרד המדע והטכנולוגיה בישראל והאיחוד האירופי. בערב, המכון מציע מפגשים 'בגובה העיניים' עם מדענים ומומחים ופעילות מגוונת העוסקות בעולם הים והמים.

מתי: חמישי, 18 בספטמבר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 04-6903506

מכון המחקר מיגל צילום: יחצ

 

סיור סליחות לילי מומחז

מיזם התיירות "אוצרות הגליל" בשיתוף מרכז סיור ולימוד גליל, מציעים לקראת החג סיור חוויתי ומומחז בין סמטאותיה של העיר העתיקה עכו. הסיור יראה היכן התקיים מפגש בין מסורות ומנהגים של דתות שונות, אתרים וסיפורים המגלים את עכו כנקודת ציון בחייהם של: הרמב"ן, ר' נחמן מברסלב, יונתן החשמונאי, ר' חיים פרחי והרמח"ל שבית הכנסת העתיק על שמו שוכן בעיר.

מתי: 18 בספטמבר עד 1 באוקטובר, 19:30

מחיר: 40 שקל למבוגר, 30 שקל לילד

סיורי סליחות בעכו צילום: אבנר גדיש

 

מרכז

לצפור ולספור ציפורים

מדי שבת תתקיים בסמוך לצומת קסם ספירת הציפורים השנתית של מרכז הצפרות בחברה להגנת הטבע. עמדות מיוחדות יוצבו בשטח, כשהן מאוישות בצפר אשר יסביר על נדידת הציפורים, על הציפורים השונות ועל חשיבות הספירה. כמו כן למבקרים תהיה גישה למשקפת טלסקופית, משקפות מקצועיות וטפסי רישום. בנוסף המבקרים יסייעו לזהות ולספור את הציפורים שנצפות בשמים וימלאו את הטפסים שמשמשים את החוקרים לסקר הנדידה.

מתי: 6 בספטמבר עד 14 באוקטובר, 12:00-09:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 03-6388688

כל המשפחה סופרת צילום: דב גרינבלט

 

סליחות, ניגונים ותפילת נשים

בחודש אלול, ימי הסליחות, יתקיים בשילה הקדומה אירוע "תפילת חנה". הערב כולו מוקדש לתפילת נשים בשילוב של קטעי סליחות וניגונים. אורה ועזרי טובי ינחו את טקס הפרשת חלה בליווי של סיפורי אמהות ותפילת נשים. בנוסף במהלך הערב יתקיימו סיורים מודרכים בשילה הקדומה עם מיצג מולטימדיה המקים לתחייה את סיפורה התנ"כי של שילה.

מתי: 17 בספטמבר, 16:00

מחיר: 20 שקל

לפרטים: 02-9944019

תפילת חנה עיבוד: שחר כהן

 

אמנות ומוזיקה ברחובות רמת השרון

פסטיבל רמת השרון לאמנות ומוזיקה "ART14" יתקיים במשך 4 ימים עם מאות אמנים, עשרות מופעי מוזיקה ותערוכות אמנות ברחובות העיר ללא תשלום. תערוכת מאיירים, אירוע פתיחת חגיגות ה-30 לבית הספר רימון וחגיגת זמר ישראלי עם עינת שרוף ופעילויות לכל המשפחה. תערוכות, סטודיו אמנים פתוח, מופעים, נגנים, אמני רחוב וגלריה בין המוסכים.

מתי: 20-17 בספטמבר

מחיר: כניסה חופשית

פסל נעמי תערוכה "בין המוסכים" צילום: רדי רובינשטיין

 

יריד יין, אומנות ושוק איכרים

פסטיבל "חוויה בכרם", פסטיבל מוזיקה, אומנות ויין במועצה אזורית "גזר" פתוח לציבור ללא תשלום. אירוע הפתיחה, 11 בספטמבר, ייערך במרכז המבקרים של "יקבי ברקן" בקיבוץ חולדה בהשתתפות יקבי בוטיק מהאזור, דוכני מזון, הופעות מחול, מוסיקה ומופע של יובל דיין. בשישי, 12 בספטמבר, שוק איכרים של חקלאי האזור ב"בית הרצל" ביער חולדה, סדנאות יצירה ובציר ענבים. בשבת, 13 בספטמבר, יריד אומנים והפנינג משפחתי, סדנאות, סיורים ומופע לילדים של רוני נדלר.

מתי: חמישי- שבת, 13-11 בספטמבר

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 050-5404252

אירוע פתיחה במרכז המבקרים יקבי ברקן צילום: ניר שמול

 

מוזיאון רחוב בין המוסכים

ברחוב החרש באזור התעשייה של נווה מגן יתקיים מוזיאון רחוב "בין המוסכים". הוא יציג יצירות המתעוררות לחיים כשהן מוצגות בחלל חיצוני ולא במוזאון סגור. מוזיאון “video mapping” המציג מיצגים אינטראקטיביים המשלבים אמנות פרפורמנס, תיאטרון ודוכני אמנות.

מתי: שבת, 20 בספטמבר, 20:00

מחיר: כניסה חופשית

 

מוזיקאים מזוקנים

התערוכה "מוזיקנים" המתעדת מוזיקאים מזוקנים, של הצלמת רוני וגנר. בנוסף הופעה של אלון עדר ולהקתו במופע "קצת אהבה לא תזיק". התערוכה מוצגת במועדון המחתרת, רחוב המחתרת 3 רמת השרון.

מתי: יום שישי, 19 בספטמבר, 21:30

מחיר: 40-30 שקל

דניאל ספיר בתערוכת "מוזיקנים" צילום: רוני וגנר

 

יריד חקלאי ופעילות לכל המשפחה

יריד איכרים ססגוני בו תוצג מיטב התוצרת החקלאית של חקלאי מועצה אזורית גזר, יערך במסגרת פסטיבל "חוויה בכרם". בין המוצרים שיוצגו ביריד: שוקולד וקינוחי בוטיק, מוצרי מאפה, לחמים עוגות ועוגיות, תה קר טבעי, צמחי תבלין ותה, דבש ומוצרי כוורת, ירקות ופירות אורגניים, צמחי תבלין, דוכני יינות, ליקרים ושמן זית. בנוסף, ייערכו סיורים בבית הרצל, סדנאות יצירה וקיימות, בציר ענבים ולסיום יתקיים טקס קבלת שבת. שוק האיכרים ייערך ברחבת "בית הרצל" ביער חולדה

מתי: שישי, 12 בספטמבר, בין השעות 15:00-09:00

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 050-5404252

יריד איכרים ביער חולדה צילום: ניר שמול

 

עינת שרוף ובית ספר רימון

המופע "המנגינה לעולם נשארת" מארח את עינת שרוף בחגיגת זמר ישראלי יחד עם תלמידי בית הספר רימון ומוריו. כל הכנסות המופע יקדשו לטובת פרויקט הנחלת הזמר העברי ברמת השרון, אשר במסגרתו יינתנו מלגות לסטודנטים המשתתפים בפרויקט הנחלת הזמר העברי. המופע יתקיים ברחבת הדשא קמפוס בית הספר רימון.

מתי: שישי, 19 בספטמבר, 17:00

מחיר: 80 שקל

 

פסטיבל נגני רחוב

פסטיבל נגני רחוב, "רוקסטאר", זוכה פסטיבל faces למופעי רחוב יתקיים בשדרות ביאליק ברמת השרון. הפסטיבל יכלול את: blues rebels- בלוז רוק פסיכודלי, המופע של קיסר- יהודה קיסר ונגנים בחגיגת נוסטלגיה ים תיכונית, Adam Ben Ezra וירטואוז הקונטרה בס הבינלאומי, Paul Moore one man Band- פסל סביבתי פושט צורה.

מתי: חמישי, 19 בספטמבר, 19:00

מחיר: כניסה חופשית

 

שוק אומנים, סדנאות ומופעים

שוק אומנים של יוצרים ואומנים תושבי מועצה אזורית "גזר" יתקיים ב"בית הרצל" ביער חולדה. יצירות קרמיקה, ייצור תבניות אפיה מצוירות, תכשיטים, צעיפים ופריטים סרוגים, פיסול בחוט ברזל, שטיחים וסלסילות, סריגים מחוטי כותנה ממוחזרים, מוצרי טקסטיל ועץ, בובות, אומנות ירוקה, תמונות לחדרי ילדים וכרטיסי ברכה מעוצבים לקראת החגים. בנוסף, סדנאות יצירה לילדים, סיורים ומופע של כוכבת הילדים רוני נדלר.

מתי: שבת, 13 בספטמבר, 15:00-09:00

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 050-5404252

 

מוקדש לאהוד מנור

התערוכה "מילים: אהוד מנור", תתקיים לציון עשור למותו של אהוד מנור ז"ל ותוקדש לשיריו. התערוכה תשלב בין מילות השירים והציורים ותציג דרך שיריו האישיים של אהוד מנור, את נופי הארץ והאירועים השונים מאז שנות השישים. התערוכה כוללת עבודות של מאיירים ואמנים שונים, אשר מעניקות לשירים מימד חזותי ואישי. התערוכה מוצגת בשדרות ביאליק רמת השרון.

מתי: חמישי, 18 בספטמבר, 18:30

מחיר: כניסה חופשית

שילוב בין מילים לציורים צילום: יעל-שחר שריד

 

מחווה לכוורת ולוודסטוק

מופע "דבש בכוורת", מחווה לשירי יוצאי להקת כוורת בהשתתפות התזמורת הסימפונית של רמת השרון, להקת אומהגומה, אילן ליבוביץ ושרונה נסטוביץ'. מופע נוסף, 45 שנה לפסטיבל וודסטוק, מופע מחווה בהשתתפות עודד טמסוט ולהקתו המארחים את רוני פיטרסון וענת אסתר חיטמן. שני המופעים יתקיימו בכיכר העירייה.

מתי: חמישי, 18 בספטמבר, 20:30

מחיר: כניסה חופשית

 

זכוכית במזגגה

תערוכה חדשה של של אמן הזכוכית גדעון פרידמן במוזיאון המזגגה בנחשולים. בתערוכה יוצגו עבודות מעשר שנות יצירה ופיתוח שיטות חדשות של עבודה בזכוכית. בנוסף, מזמין המוזיאון את הקהל הרחב לפעילות במסגרת ימי התרבות של מפעל הפיס וליהנות מהדרכה בתערוכה והדגמה של הכנת מיניאטורות מזכוכית.

מתי: 10 בספטמבר עד ה1 בינואר

מחיר: 20-10 שקל

לפרטים: 04-6390950

מוזיאון המזגגה קרדיט: גדעון פרידמן

 

ציירים במרחב האישי

התערוכה "אדום בפנים ירוק בחוץ", של קבוצת אמני רמת השרון, פותחת זאת השנה השלישית מעגל ציורים במרחב הציבורי ברמת השרון בבית מלינוב. בין 40 הציירים המשתתפים: בני אהרון, ידידה כהן, עדנה קרניאל ונעמי רוה.

מתי: חמישי, 18 בספטמבר, 19:00

מחיר: כניסה חופשית

 

קרולינה, איפה הילד ורימון

עריית רמת השרון מוקירה את בית הספר למוזיקה רימון, על שנות יצירה וקידום המוסיקה והתרבות בישראל, במופע חגיגי בהשתתפות קרולינה ו"איפה הילד". המופע יתקיים בפארק החדש (רחוב הנצח)

מתי: רביעי, 17 בספטמבר, 20:00

מחיר: כניסה חופשית

מופע בפארק החדש, קרולינה צילום: אסף עיני

 

סוכות סובב עולם

בפסטיבל סובב עולם ביבנה הקהל יטייל בין הופעות, תהלוכות, דמויות ומאכלים ממגוון מקומות בעולם ויפגשו עם המיוחד והשונה שבכל מדינה. על מנת לשתף את הקהל בחוויה, בכניסה לרחבת היכל התרבות, דיילי אוויר יקבלו את פני הקהל ויחלקו דרכונים שהקהל יחתים במעבר בין ארץ לארץ. בנוסף הפסטיבל יעניק במה לאמנים ויצירות חדשות בתחומי האמנויות והבמה. ביום הראשון של הפסטיבל יופיע הזמר שלומי שבת.

מתי: 14-12 באוקטובר

מחיר: הכניסה למופעים בתשלום

לפרטים: 08-9320000

פסטיבל סובב עולם ביבנה צילום: עמרם כהן

 

ערבי אלכוהול

חנות המשקאות "משקאות משיח" תחגוג במהלך חודש ספטמבר 5 שנים להיווסדה. במסגרת חגיגות אלו, ייהנו הלקוחות מערבי אלכוהול שונים וממבחר של מארזי חג, המוצעים במהלך כל החודש במחירים מיוחדים לכבוד החגים. במהלך השבוע השני של ספטמבר יתקיים בכל ערב פעילות שונה.

מתי: 11-8 בספטמבר

מחיר: 60-10 שקל

לפרטים: 077-2126677

 

פריחת החצבים

טיול ברכב וברגל בשבילי היער הקהילתי ראש העין על מנת לצפות בפריחת החצבים. בתחומי היער מצויים אתרים ארכיאולוגים, כאשר החשוב שבהם הוא עזבת צרטה המזוהה עם היישוב המקראי אבן העזר. בחלקו המזרחי של היער נקודות תצפית אל מישור החוף והשומרון, שניתן לצפות בסתיו ובאביב בתופעת הציפורים הנודדות. במקום מספר חניונים לפיקניק ותצפית נוף.

מתי: 12 בספטמבר

מחיר: ללא תשלום, עם הרשמה מראש. מספר המקומות מוגבל

לפרטים: 1-800-350-550

 

מבט אחר

מופע המחול של אניה ברוד טל יעלה באודיטורים מרכז הבמה בגני תקוה. זו יצירה לשבעה רקדנים עם מבט אחר על העולם שבו אנו חיים. העימותים והדיאלוגים בין הדמויות באים לידי ביטוי באמצעות ריקוד, מוזיקה, וידאו, טקסט ואנימציה.

מתי: יום רביעי, 1 באוקטובר, 21:00

מחיר: 125-100 שקל

לפרטים: 03-7375777

מופע מחול אניה ברוד טל צילום: סיגל בלייר גת

 

פסל בתנועה

המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון מציג את תערוכה "מכניקה עדינה". במסגרת התערוכה יתקיימו סדנאות והרצאות שונות של אמנים ומומחים שונים בנושאי אמנות וטכנולוגיה. בחול המועד סוכות, תתקיים "סדנת מיזזים" בהדרכת אמני "תזזית" אילי לוי ואורי לוינסון. המשתתפים ייבנו פסל בתנועה המורכב ממנוע חשמלי וחומרים מגוונים. בנוסף, לרגל חג הסוכות יתקיימו סדנאות "יצרן ברגע", בהן הורים וילדים ייצרו יחדיו קישוטים לסוכה בעיצוב אישי.

מתי: 14-12 באוקטובר

מחיר: 100/20 שקל למשתתף, תלוי בסדנא

לפרטים: 03-5568792

המוזיאון הדיגיטלי חולון צילום: עידן גרוס

 

יין ופעילות משפחתית

מרכז היין של יקבי ברקן בקיבוץ חולדה מקיים פעילויות משפחתיות לקראת החגים. במהלך הפעילות המשתתפים יפרידו את הענבים מהשזירות, ימעכו אותם, יסחטו ויסננו במכונות שנבנו במיוחד להפעלה על ידי ילדים. בתום התהליך, יקבל כל ילד בקבוק אישי של תירוש, אותו הוא יעטר בתגית אישית ובנוסף ההורים מוזמנים לערוך סיור ולטעום ממבחר יינות היקב .

מתי: ראש השנה וחול המועד סוכות

מחיר: 50 שקל למבוגר, ילד 40 שקל

לפרטים: 08-9447790

יקב ברקן צילום: יח"צ

 

תל אביב

מיתולוגיה מודרנית

לאוהבי ז'אנר המיתולוגיה היוונית, התאטרון הקאמרי מציג מחזה חדש מאת סופוקלס "אלקטרה". גרסה מודרנית למחזה הקלאסי בכיכובה של אולה שור-סלקטר. שלושה דורות של נקמת דם ותסביך אלקטרה שרצחה את אמה כנקמה על רצח אביה. מקהלת נשים ייחודית מלווה את המחזה.

מתי: רביעי, שישי, ראשון, שני, 10, 12, 14, 15 בספטמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 1-700-707-990

אולה שור-סלקטר והאם הלנה ירלובה בקאמרי צילום: יח"צ

 

תערוכת בוגרים

מכללת בית ברל מציגה את תערוכת בוגרי המסלול של התוכנית ללימודי המשך. 12 אמנים פעילים יציגו את פרויקט הסיום שלהם. על מנת לאפשר לקהל רב לבקר במקום התערוכה נפרשת על פני חלל של 500 מטרים בגלריית המדרשה הנמצאת ברחוב הירקון, תל אביב.

מתי: 23-4 בספטמבר

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 03-6203129

תערוכת בוגרים בית ברל קרדיט: דן אלון

 

יפן זה כאן

מרכז סוזן דלל בתל אביב מעלה את אירועי "לילות השמש העולה", אשר ישלב את העשייה העכשווית במחול ביפן יחד עם שיתופי פעולה בין כוראוגרפים יפנים וכוראוגרפים ישראלים. אירועי "לילות השמש העולה" יחשפו את שפת המחול היפני העכשווי המאופיינת בתנועות, טכניקה ובקצב ייחודיים המושפעים ישירות מהתרבות היפנית.

מתי: 13-7 בספטמבר, 19:00

מחיר: 160-95 שקל

לפרטים: 03-5105656

מחול יפני עכשווי צילום: גדי דגון

 

בשביל קליפות התפוזים

מוזיאון נחום גוטמן פותח את השנה החדשה בסיור בעקבות "שביל קליפות התפוזים" ברחובות תל-אביב. חזרה לימיה הראשונים של תל-אביב, בסיור בעקבות ספרו של נחום גוטמן "שביל קליפות התפוזים". הספר מתרחש על רקע הגירוש מתל אביב בימי התורכים ומתאר את מסעו של גוטמן הצעיר הביתה. המשתתפים יעברו במקומות המוזכרים בספר כגון: מגדל העירייה, הקיוסק, בית אברהם לב ובית המורה לכינור. הסיור יסתיים במוזיאון נחום גוטמן שבשכונת נווה צדק.

מתי: שישי, 26 בספטמבר, 10:00

מחיר: 45 שקל

לפרטים: 03-5161970, שלוחה 0

בעקבות שביל קליפות התפוזים קרדיט: שולה וידריך

 

אבני הדרך של המחול

להקת המחול מארי שווינאר מקנדה מגיעה לישראל לשלושה מופעים בבית האופרה- המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. ב 1978 מארי שווינאר הציגה את יצירת המחול הראשונה שלה Cristallisation ובכך ביססה את המוניטין שלה כאמנית מקורית, הבאה למלא את הצורך בקול שלא נשמע לפני כן בעולם המחול. בעקבות יצירה זו הגיעו לאחר מכן, 30 קטעי סולו שהיו בסופו של דבר, לאבני דרך במחול העכשווי.

מתי: 17-15 באוקטובר

מחיר: 299-149 שקל

להקת מחול מארי שווינר קרדיט: אנרי מישו

 

ילדותו של באך

הצגה לכל המשפחה בבית האופרה-משכן לאומנויות הבמה. מופע ראשון בסדרת צלילי קסם עם ניצה שאול, "איך באך לא שכח", סיפור ילדותו של יוהן סבסטיאן באך. עלילה המספרת את סיפור ילדותו של יוהן סבסטיאן באך בעזרת מתח, הומור ומוסיקה שהיא חלק בלתי נפרד מסיפור חייו עם קטעים נבחרים מהסוויטה השנייה של באך לחליל. בהשתתפות נגנים, זמרת ורקדני להקת סבוטאז'.

מתי: 14-12 באוקטובר

מחיר: 85 שקל

לפרטים: 03-6927777

סיפור ילדותו של באך צילום: יוסי צבקר

 

מעצבים יחד את עתיד העיר

אירוע שולחנות עגולים ביוזמת הנהלת העירייה, כחלק מיישום המדיניות של שיתוף הציבור בקבלת החלטות. העירייה מזמינה את הקהל הרחב, תושבי העיר, לקחת חלק באירוע ולהשפיע על תכנית העבודה העירונית. המשתתפים בדיונים יסבו לשולחנות עגולים לדיון מונחה ואף יהיה מתחם יצירה ושיתוף ציבורי לילדים בגילאי ביה"ס היסודי.

מתי: 10 בספטמבר, 17:30

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 057-2503317

 

סוכה מיניאטורית

תחרות פתוחה של עיצוב דגם סוכה מיניאטורי לרגל חג הסוכות ובנוסף סדנאות מיניאטורות מגוונות במסגרת תערוכת המיניאטורות Mini Artבמוזיאון יפו העתיקה. התחרות פתוחה לקהל הרחב ומיועדת לכל הגילים ובעיקר למשפחות. מטרת התחרות לעורר מודעות לאמנות המיניאטורה ולתת השראה לחשיבה יצירתית תוך שימוש חוזר בחפצים וחומרים קיימים. הדגמים הנבחרים יזכו להציג בתערוכת מיני ארט 2014.

מתי: 16-9 באוקטובר, 18:00-10:00

מחיר: 350-150 שקל לסדנא

לפרטים: 077-7500858

תחרות דגם סוכה צילום: משה זמטר

 

אוטופיה של מדע בדיוני

פסטיבל אוטופיה, הפסטיבל הבינלאומי למדע בדיוני, יתקיים השנה בסינמטק תל-אביב בשיתוף פעולה עם שבוע החדשנות DLD של תל-אביב. הפסטיבל יציג לצד תכנית קולנוע עשירה ובה עשרות סרטים,ישראלים ובינלאומיים, גם מגוון גדול של אירועים בנושאי מדע, דמיון ועתיד. הפסטיבל יארח כנסים, הרצאות, תערוכות ומופעים העוסקים בסוגיות של חברה וטכנולוגיה, מדע ואתיקה ובהסתכלות אל המחר דרך המדע הבדיוני.

מתי: 20-13 בספטמבר

מחיר: כניסה חופשית, מספר המקומות מוגבל

פסטיבל אוטופיה צילום: יח"צ

 

מחול מנימליסטי

Killer Pig, המופע החדש של להקת L-E-V מאת שרון אייל וגיא בכר, אשר מציגה יצירה מינימליסטית בהשתתפות של 6 רקדנים בלבד. המופע מדגים את סיפורה של נפש עדינה ותמימה שהגיעה לקצה, אהבה מתערבבת עם שנאה, עדינות עם עוצמה, אמת עם בדיה. מוסיקת היפ הופ לצד מוסיקה של סטרוינסקי. מופע שהוא שילוב של עבר ועתיד. את היצירה ילווה קולאז' מוסיקלי כחלק מהריקוד.

מתי: 30-29 בספטמבר, 21:00

מחיר: 180-160 שקל

להקת LEV צילום: יניב כהן

 

כל הג'אז הזה

עונה חדשה בסדרת "ג'אז במשכן" בבית האופרה - המשכן לאמנויות הבמה. שני הזמרים המובילים גרגורי פורטר, זוכה פרס הגראמי בקטגוריית אלבום הג'אז, הסקסופוניסט הישראלי אלי דג'יברי המופיע בסצנת הג'אז הבינלאומית והחצוצרן כריסטיאן סקוט יהיו חלק מאורחי העונה הקרובה של סדרת "ג'אז במשכן". במופע הפתיחה יופיע לראשונה בארץ הזמר וכותב השירים חוזה ג'יימס, המשלב בין מקצבי הג'אז למוזיקת היפ-הופ, סול וגרוב אפרו- אמריקאי.

מתי: 11-10 באוקטובר

מחיר: 115- 199 שקל לכרטיס

לפרטים: 03-6927777

ג'ו ג'יימס ג'אז במשכן צילום: יח"צ

 

מרוץ הלוחם

תחרות האופניים "קיה אפיק ישראל", על שם לוחם המוסד גיורא צחור, היא אחד מהמירוצים המובילים של תחרויות אופני ההרים בעולם. עמידה באתגרים מיוחדים, מקצועיות, אהבת ישראל והטבע היו אבני דרך שסללו את נתיב חייו של צחור ואת מבנה המירוץ האתגרי לזכרו. בעקבות ההצלחה בשנה הקודמת נרשם המירוץ כתחרות בינלאומית ונכנס לרשימה היוקרתית של מרוצי ההרים הרב-יומיים בעולם.

מתי: 20-18 בספטמבר

לפרטים: 054-9136008

קיה אפיק ישראל צילום: יח"צ

 

מרתון מחול

הכוראוגרפית דנה רוטנברג יוזמת בפעם השנייה את פרויקט 48 במחול, פרויקט חדש וראשון מסוגו בעולם המחול. במסגרת הפרויקט, בנמל יפו, יתקיים מרתון בזק במחול, בו מצוותים שרירותית כוראוגרפים, יוצרים ורקדנים אשר יעלו יצירות מחול ב-24 שעות בלבד בשני סבבים שונים.

מתי: 20-19 בספטמבר, 22:00

מחיר: 50 שקל

לפרטים: 03-9021563

פרויקט מחול 48 צילום: יח"צ

 

טרגדיה חשופה

טרגדיה (Tragedie), יצירתו של הכוריאוגרף הצרפתי העולה אוליבייה דובואה תעלה בבית האופרה, המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. דובואה מתרכז באנטומיה של הגוף האנושי, 18 רקדנים חשופים לגמרי, חוקרים בתנועה שלהם את המצב האנושי. בעירום החשוף שלהם, יוצרים הרקדנים תנועה על הבמה שמתפתחת כל העת, ונוצרת תמונה מרתקת של ריקוד שבטי עד לשיאו של המופע.

מתי: 20-17 בספטמבר

מחיר: 339-189 שקל

האנטומיה של הגוף האנושי במחול צילום: photo francois stemmer

 

ירושלים

סיורי סליחות - לילה לבן

סיור סליחות של בית שמואל, שיודרך על ידי מויש מעוז, עובר בשכונת נחלאות, בשכונת הבוכרים וברובע היהודי. מתרשמים מחוויית אמירת הסליחות באזורים חרדיים ובאזורים המסורתיים, פוסעים ברחובות שקטים וצדדיים וברחובות הומי אדם בדרך אל הכותל המערבי. כל זאת בלילה לבן עתיר רשמים. יש לבוא בלבוש צנוע – נשים בחצאיות וגברים בכיסוי ראש. הסיור מסתיים לפנות בוקר. כולל הקפצת רכבים לסוף המסלול.

מתי: חמישי, 4, 11, 18 בספטמבר, כל הסיורים מתחילים ב-22:30

מחיר: 120 שקל

לפרטים: 02-6203461

סליחות בשכונות חרדיות ובעיר העתיקה צילום: ארכיון בית שמואל

 

ירושלים של יהודה עמיחי

סיור חדש מבית היוצר של "בית שמואל" במלאות 14 שנים לפטירתו של המשורר יהודה עמיחי. מבט אל הנוף הירושלמי דרך שיריו של המשורר הנודע שהותיר אחריו שירים שמדברים על ירושלים כעיר וכאישה. סיור מודרך בשעת בין ערביים שיחל בטיילת ארמון הנציב, דרך אבו-טור ועד לשכונתו של המשורר, ימין משה.

מתי: שישי, 12 בספטמבר, 17:00

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

סיור וטיש חרדי

סיור מודרך בשכונות החרדיות בלב ירושלים, בין הסמטאות והחצרות הירושלמיות. הסברים על החסידים, המתנגדים, הלבוש, השפה, המקווה, השטיבלך, מוסדות הגמ"ח, בתי התמחוי, מודעות הקיר, השידוכים. מה מייחד את השבת בשכונות חרדיות? במה עוסקים הפשקווילים השבוע? מה בין רב לאדמו"ר? ועל היחס שבין החברה החרדית לציונות. במהלך הסיור ביקור ב"טיש" או "זיץ" חסידי. המסלול יעבור במקור ברוך, סנהדריה ורוממה. יש לבוא בלבוש צנוע: נשים בחצאיות וגברים עם כיפות, ללא תיקים ומטלטלין וללא פלאפונים ותיקים.

מתי: שישי, 12 בספטמבר, 20:30

מחיר: 95 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

בין יידישלנד להולילנד

סיור מודרך של "בית שמואל" בעקבות היידיש בירושלים. סיפורים מתובלים באנקדוטות על מלחמת השפות בעיר הרב-לשונית, על מי תעב יידיש ומי הספרדי שהעז לפרסם עיתון דווקא בשפה זו, על המשוררת שהזדהתה עם מרכבת מונטיפיורי המוזנחת, על הסופר שכתב בעיקר באוטובוסים והיידישיסט שקרא לנקוש על הדלתות ולהאזין לסיפורי העדות כולן. וגם מתי ניסו להעביר את הכותל לקוני איילנד שבאמריקה. סיור בעקבות סופרים ושפת היידיש של פעם. מסלול: ממרכז ז'ראר בכר דרך הנחלאות לכיכר ציון.

מתי: שבת, 13 בספטמבר, 10:00

מחיר: 89 שקל

לפרטים: 02-6203461

 

סליחות במנהרות

סיור סליחות בהדרכת מיטב מורי הדרך של "בית שמואל" מתקיים בעיר העתיקה ובמנהרות הכותל. המטיילים נחשפים אל הריגוש הרוחני המקדים את הימים הנוראים. הסברים על מנהגי חודש אלול, הליכה בין הסמטאות המלאות ברוח של קדושה, ביקור במנהרות הכותל – במקום הקרוב ביותר לקודש הקודשים ולסלע הבריאה. מתרגשים ממעמד תקיעת השופר ומצטרפים למנייני המתפללים ולמבקשי הרחמים בכותל המערבי. המסלול כולל תצפיות ליליות אל עבר הר הבית והכותל, הרובע היהודי, מנהרות הכותל ומסיימים ברחבת הכותל לאמירת הסליחות. הסיור כולל כניסה למנהרת הכותל. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: חמישי, 18 בספטמבר, שלישי 23 בספטמבר, רביעי 1 באוקטובר, כל הסיורים מתחילים ב- 20:00

מחיר: 110 שקל כולל כניסה למנהרת הכותל

לפרטים: 02-6203461

סליחות בעתיקה במנהרות ובכותל צילום: ארכיון בית שמואל

 

"העיקר הבריאות"

סיור בין אולמות האבן של מוזיאון מגדל דוד והדרכה בתערוכה המציגה את ההיסטוריה של ירושלים בראי הרפואה מימי התנ"ך ועד היום. בתערוכה ילמדו המשתתפים להכיר את התקופה דרך מבחנות ולבקבוקים, עלוקות וזנבות עקרבים ורופאים ומרפאים שונים. את הסיור ילוו סיפורים הבאים לתאר את ירושלים של פעם ואנשיה. הסיור יתקיים ברחוב הנביאים וסביבתו בעקבות נושאי התערוכה. בהדרכת יוסי גולדברג.

מתי: יום שבת, 13 בספטמבר

לפרטים: 03-6388688

 

סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי

סיורים מודרכים של תיירות ברובע היהודי מתחילים בשער יפו, עוברים מול ארבעת בתי הכנסת הספרדיים ועולים לתצפית של 360 מעלות על ירושלים בבית כנסת המשוחזר החורבה. לאחר מכן יורדים אל מעמקי האדמה, לביקור בבתי הכוהנים העשירים מתקופת בית הקדש במוזיאון הרובע ההרודיאני, מבקרים בתצפית על הכותל, במנורת המקדש, בגן הארכיאולוגי ומסיימים בכותל באמירת סליחות המונית. אל הסיורים מצטרף פייטן המלווה את הסיור בנעימות העדות השונות.

מתי: 18, 23, 28 בספטמבר, 20:30

מחיר: 55 שקל

לפרטים: 02-6265906

סיורי סליחות בירושלים צילום: אייל מתן

 

ניגונים חסידיים וסיורים בסמטאות

"ירושלים בשבילי הפיוט" מתקיים לראשונה בהדרכת בית אבי חי ו"יד בן צבי". לקראת יום הכיפורים יערכו סיורים בשכונת נחלאות, מחנה יהודה ובעיר העתיקה משולבים במופעי ניגונים חסידיים ופיוטים. סיור "שטייטל בלב העיר" ומופע "פיוט מכוון" עם פיוטים חסידיים ממזרח אירופה. סיור "מעורב ירושלמי" בשוק מחנה יהודה ומופע "מחוה לפיוטי השכונה" עם שי צברי ותזמורת העתיד, ציון גולן ואהובה עוזרי. סיור נוסף, מוקדש לעשרת ימי תשובה בהר ציון וברובע היהודי בלווי קטעי מקורות, ספרות ושירה. בסיום הסיורים מגיעים למופעי החצר הגדולים בבית אבי חי.

מתי: 29 בספטמבר-2 באוקטובר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 02-6215900

 

מוסיקה קאמרית בירושלים

הפסטיבל הבינלאומי ה-17 למוסיקה קאמרית בירושלים המציג ומייצג רפרטואר של חיפוש מתמיד אחר תגליות מוסיקליות מהנות השזורות ומשולבות ביצירות מוכרות ואהובות .במסגרת האירוע מזמנים לקהל רצף של קונצרטים מאתגרים המאפשר למאזינים ליהנות ממגוון מוסיקלי כלי וקולי. בפסטיבל ינוגנו יצירות מן הקאנון של רפרטואר הקאמרי המוכר בצד הבטחה לביצועים מרתקים ליצירות פחות מושמעות, אשר יבוצעו על ידי עשרות מוסיקאים מהארץ ומכל רחבי העולם.

מתי: 13-4 בספטמבר

מחיר: 150 שקל לכל אחד מהקונצרטים

לפרטים: 02-6250444

פסטיבל למוזיקה קמרית צילום: מוניקה ריטרשאוס

 

ירושלים ומוסיקה מקודשת

למשך ארבעה ימים, תארח ירושלים חגיגה מוסיקלית חוצת יבשות, הגדרות ואמונות. יותר מ-150 אמנים, 60 מהם מחו"ל, ישתתפו במופעי הפסטיבל המציע חוויה מתקנת של התעלות, תקווה ומוסיקה שמיימית. המופעים השונים יתקיימו באתרים ברחבי העיר, רובם תחת כיפת השמים.

מתי: 9 - 12 בספטמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.jerusalemseason.com/

 

דרום

המדיום הוא המסר

לאחר חודש של סגירת שערים מוזאון הנגב פותח את שעריו מחדש למבקרים ומזמין אתכם לתערוכת אמנות הפופ ארט "המדיום הוא המסר". בתערוכה תוכלו למצוא הדפסי פופ מאוסף מוזאון ישראל המוצגת בתערוכה מיוחדת במוזיאון הנגב לאמנות בבאר שבע. תערוכת הדפסי הפופ הינה תערוכה בינלאומית עם יצירות של בכירי האמנות המודרנית, בהם אנדי וורהול, רוי ליכטנשטיין, רוברט ראושנברג וג'ספר ג'ונס.

מתי: שני, שלישי וחמישי 16:00-10:00, רביעי 19:00-12:00, שישי ושבת 14:00-10:00

מחיר: 20 שקל מבוגר, 10 שקל לילד, חייל במדים, אזרח ותיק וסטודנטים.

מוזיאון הנגב תערוכת פופ ארט תמונה: אנדי וורהול

 

כלל ארצי

דבש, הכל דבש

מועצת הדבש מזמינה את הישראלים לחגוג את השנה החדשה במכוורות ברחבי הארץ. במסגרת הפעילות כוורות שונות בארץ יקיימו פעילויות מרתקות להכרת עולם הדבורה והדבש: הסברה וצפייה כיצד הדבורה מייצרת את הדבש, טעימות ממוצרי הכוורת ישר מהמקור, מסע לימודי לתוך התנהלות הכוורת ועוד פעילויות מגוונות המתאימות למבוגרים ולילדים כאחד.

מתי: 22 באוגוסט עד 27 בספטמבר, במרכזי המבקרים במכוורות ברחבי הארץ

מחיר: פעילויות בתשלום

 

20 מוזיאונים יפתחו את שעריהם בחינם במסגרת "ימי תרבות 2014"

ימי תרבות 2014 יוזמה של מפעל הפיס משרד התרבות ופורום מוסדות תרבות ואמנות. במסגרת ימי בתרבות למעלה מ- 20 מוזיאונים ברחבי הארץ יפתחו את שעריהם בחינם. המיזם יתקיים בפריסה ארצית זו השנה השנייה ברציפות מתוך שאיפה להפוך את "ימי תרבות" למסורת, על מנת להציע לכלל אזרחי המדינה את השפע התרבותי בישראל בדגש על ישובי הפריפריה הגאוגרפית והחברתית.

מתי: 15-9 בספטמבר

מחיר: כניסה חופשית, פעילויות נפרדות עד 20 שקל

לפרטים: www.pais.co.il

 

טעימה מאיטליה

פסטיבל "קמפניה" מאגד 15 מסעדות איטלקיות נבחרות מרחבי הארץ ורותם אותן להשתתף בפסטיבל אוכל של חבל קמפניה מאיטליה. במסגרת הפסטיבל מציעות המסעדות תפריטים מיוחדים ב-99 שקל בלבד לארוחה מלאה ובנוסף לחגיגות במסעדות יהיו מחירים אטרקטיביים במעדניות ובחנויות מתמחות באוכל איטלקי. חבל "קמפניה" הוא חבל ארץ השוכן בדרום מערב איטליה כאשר בירת המחוז היא העיר נאפולי.

מתי: 20-7 בספטמבר

מחיר: עד 99 שקל לארוחה

לפרטים: 050-2082084

פסטיבל איטלקי צילום: אנטולי מיכאלו

 

תרבות לעם

מיזם של מפעל הפיס, משרד התרבות והספורט ופורום מוסדות תרבות ואמנות. המיזם יתקיים בפריסה ארצית מתוך שאיפה להציע לכלל אזרחי המדינה את השפע התרבותי בישראל לכל חלקי הארץ ולכל האזרחים. במהלך היוזמה יפתחו את שעריהם מוסדות תרבות מובילים לציבור הרחב ויקיימו 400 אירועי תרבות ברחבי הארץ, כגון: הצגות תאטרון, מופעי מחול ומוזיקה, אירועי ספרות, סרטים, מופעים לילדים ותערוכות במוזאונים.

מתי: 15-9 בספטמבר

מחיר: עד 20 שקל למופע

פסטיבל ימי תרבות צילום: דניאל קמינסקי

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il

|
|
|
|
|