ט"ו בשבט 2019, אירועים, פסטיבלים, סיורים, טיולים מודרכים, פעילות משפחתית בתאריכים 13-6 בינואר 2019

חוגגים ט"ו בשבט 2019 בטבע, ביקור במשתלות קק"ל, סיורים מודרכים ללא תשלום ביערות, פעילות ט"ו בשבט בגן גורו ובפארק המעיינות, מיצג מים בעין הוד, פסטיבל "קנדאנס" בסוזן דלל, סיור טעימות בשכונת התקווה, הופעות במערת צדקיהו בירושלים, מיטב שירי הלאדינו בירושלים, מרוצי אופניים בערבה, אירוע נטיעות בפארק נחל גרר

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון מרכז תל אביב ירושלים דרום 

 

צפון

מסלול חיי השתיל

סיורים מודרכים לכל המשפחה במשתלת גולני של קק"ל לכבוד ט"ו בשבט. היכרות עם מסלול חייו של השתיל, מאיסוף הזרעים ועד העברתו מן המשתלה אל היער. ביקור בחדר ההנבטה והחממה, סיפור היערות בארץ ישראל בעבר ובהווה, הסברים על ראש השנה לאילנות וסיום בפעילות יצירה מחומרים מן הטבע, הכנת עציץ מקושט עם שתיל צעיר.

מתי: שישי-שני, 21-18 בינואר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 04-8470322

פעילות ט"ו בשבט במשתלה צילום: מיכאל חורי, ארכיון צילומים קק"ל

 

חוגגים לאלון הקשיש

קרן קימת לישראל מקיימת טיול מודרך לכבוד ט"ו בשבט אל האלון הקשיש בדרך נוף יער בית קשת – בסימן ירוק שמירת העצים וביקור בבית היערן. משך הסיור כשלוש שעות.

מתי: שישי, 11 בינואר, 9:30

מחיר: ללא תשלום (מספר המשתתפים מוגבל)

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 1-800-350-550

עץ האלון ביער בית קשת צילום: אבי הירשפלד לקק"ל

 

קנגורו ושועלים מעופפים לט"ו בשבט

גן גורו מקיים סיור מודרך לקראת ט"ו בשבט. התבוננות בבעלי החיים האוסטרליים, מפגש עם הקנגורו, האכלת תוכים, היכרות עם שועלים מעופפים, קזואר ועיזים ננסיות. הסברים על צמחים אוסטרליים ועל האיקליפטוסים.

מתי: שישי, 18 בינואר, 11:00

מחיר: מחיר מיוחד לחג 39 שקל (במקום 59 שקל)

לפרטים: 04-6488060

צילום: יח"צ

 

סיור רכוב בין המעיינות

בפארק המעיינות יתקיים סיור מודרך רכוב סביב המעיינות. נסיעה ברכב חשמלי לאורך נחל הקיבוצים תוך הסברים על הצמחים והמעיינות הנובעים במקום. עליה לגבעת המגדל, ביקור בטחנת הקמח, תל השלושה והשביל הרטוב. צפייה בעופות המים והציפורים הנודדות בבריכות הדגים. משך הסיור כשעתיים.

מתי: שבת, 19 בינואר, 12:00

מחיר: 50 שקל לאדם (כולל כוס תה)

לפרטים: בהרשמה מראש 050-2122564

צילום: רונית סבירסקי

 

מים וציפורים

סוף שבוע עם החברה להגנת הטבע "בין גולן לגליל". מים זורמים ושפע של ציפורים נודדות. טבע, נוף ואדם בצפון עמק החולה. בהדרכת מרכז ללימודי שדה גליל ומוזיאון בית אושיסקין. הגעה במכוניות פרטיות, כולל כניסה לאגמון החולה.

מתי: שישי-שבת, 12-11 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

מטיילים בגולן צילום: דב גרינבלט

 

סופ"ש עם קטנטנים בטבע

גיל בגליל, סופ"ש עם קטנטנים. שישי, יציאה בשעות אחה"צ אל אזור גבעות בית קשת לטיול מעגלי. לאחר ארוחת הערב, סיור לילי בעקבות תופעות טבע ברחבי בית ספר שדה (יש להביא פנסים). בשבת, ארוחת בוקר ולאחריה טיול מעגלי בשילוב תצפיות נוף מפסגת הר תבור והיכרות עם הצומח והחי בהר. בהדרכת בית ספר שדה גליל.

מתי: שישי-שבת, 19-18 בינואר

מחיר: בתשלום (תשלום מגיל שנתיים)

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

צילום: דב גרינבלט

 

בעקבות אהוד מנור

סיור בטעם של פעם במחוזות הילדות של אהוד מנור. "ילדותו השנייה" של הפזמונאי שכתב את מיטב שירת הארץ הזאת, הנופים בחוויות ובזיכרונות שהם המקור האינסופי ליצירתו העשירה. ביקור בגן הראשונים וסיפורי ראשית המושבה. תצפית נוף כתף הכרמל, בית הקברות בחלקה הצבאית בקבר "אחי הצעיר יהודה", וקברם של אהוד מנור ובני משפחתו. הדרכה, נגינה ושירה - אריה חדד, מורה דרך מומחה לסיורים מזמרים.

מתי: שישי, 18 בינואר, 13:00-10:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

הבית בבנימינה צילום: סיון ארבל

 

הגשר שבין המילים למנגינה

סופשבוע מוזיקלי בניהולו האמנותי של גיל שוחט יתקיים במלון פסטורל כפר בלום. פושקין, צ'ייקובסקי, באך וחיים חפר. גיל שוחט, המלחין והמנצח, מפגיש בין יצירות מוזיקה ומילים שמרחק שנים ויבשות מפריד ביניהן ומארח אמנים ומוזיקאים ישראלים, כדי לחוות את תוצאת המפגש האמנותי. בהשתתפות: לוסי דובינצ'יק, ששי קשת, קלייר מגנאג'י, דניאלה לוגסי, אולגה סנדרסקיה, מיכאל זרצקל ואחרים.

מתי: חמישי-שבת, 12-10 בינואר

מחיר: בתשלום (המופעים כלולים לאורחי מלון פסטורל)

לפרטים: 04-6836611 www.kfarblum-hotel.co.il

לוסי דובינצ'יק צילום: יותם סנדק

 

תיאטרון מוזיקלי מהונגריה

התיאטרון המוזיקלי ההונגרי מגיע לארץ עם האופרטה "האלמנה העליזה" של פרנץ להאר בניצוחו של של פאל פרקש (Pál (Farkas ובבימויו של בוז'או ג'וזף (Bozsó József), מנהל התיאטרון המוסיקלי ההונגרי. המופע יתקיים בתיאטרון הצפון בקרית חיים ובהיכל התרבות על שם נרקן בכרמיאל. בהשתתפות זמרי ורקדני האופרה הלאומית והסולנים המובילים בליווי התזמורת הסימפונית חיפה ובכיכובה של זמרת הסופרן הבינלאומית אדית וורוש (Edit Vörös). "האלמנה העליזה" היא בין האופרות הבודדות בעולם שנכתבו על שמחת החיים ועל יופיים של החיים.

מתי: חמישי, 31 בינואר בתיאטרון הצפון, שישי, 1 בפברואר בכרמיאל

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3221*

Photo: KÁLMÁN NAGY

 

מעין הוד לנחל מערות

טיול מודרך של החברה להגנת הטבע בחלקו התחתון של הכרמל בדגש תצפיות נוף ופריחת חורף. מעין הוד אל נחל מערות, הסברים על חשיבותו של הכרמל בתקופת האדם הקדמון. הליכה ביער עופר וסיום בסמוך לשפיה. מיועד לגיל 18 ומעלה למטיבי לכת.

מתי: שבת, 12 בינואר, 16:30-06:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

רעש לבן ותזמורת המהפכה

להקת המחול ורטיגו מעלה את המופע "רעש לבן, ורטיגו ותזמורת המהפכה" בהיכל התרבות בטבריה ובמעלות תרשיחא. עיבוד מחודש ליצירה של הכוריאוגרפית נעה ורטהיים, שהועלתה לפני עשור וזכתה לשבחים רבים ולהצלחה בישראל ומחוצה לה. "רעש לבן" בגרסת 2018 מחדד, לדברי נעה ורטהיים, את סימני השאלה בנוגע לאורחות החיים המודרניים ומציף ביתר שאת את המתח שבין הרעש הסובב אותנו לכמיהה לשקט פנימי. תזמורת המהפכה תבצע על הבמה את המוזיקה המקורית שיצר רן בגנו בעיבודים חדשים של המלחינה אורית גוראל.

מתי: שלישי, חמישי, 8 בינואר (היכל התרבות טבריה), 10 בינואר (היכל התרבות מעלות תרשיחא)

מחיר: בתשלום

לפרטים: 04-6739578, 04-9573050

צילום: Gran Teatro

 

מקהלת הצבא האדום והגבעטרון

מקהלת הצבא האדום שחוגגת 90 שנה להיווסדה ושבה להופעה בישראל במרכז הקונגרסים בחיפה ומשתפת פעולה לראשונה עם ה"גבעטרון" שחוגג 70 שנה. בתכנית: להיטים בינלאומיים מכל הזמנים ולראשונה ביצוע מיוחד של הלהיטים הגדולים והאהובים של להקת הגבעטרון במנעד הקולי של מקהלת הצבא האדום. המקהלה מאופיינת במגוון מוזיקלי רחב החל מפולקלור עממי, מוזיקה קלאסית ועד להיטים עולמיים.

מתי: ראשון, 24 במרס 2019

מחיר: 480-250 שקל

לפרטים: 8780*

 

מרכז

ט"ו בשבט בקולה

קרן קימת לישראל מקיימת טיול מודרך לכבוד ט"ו בשבט אל יער קולה ושביל אלכסנדרוני ביער אלעד בסימן חום - קרקעות ושטחים פתוחים. טיול רגלי ביער שניטע לזכר חללי חטיבת אלכסנדרוני שנפלו בהגנה על המקום במלחמת השחרור ונקרא על שמם ב"שביל בעקבות לוחמים". משך הסיור כשלוש שעות.

מתי: שישי, 11 בינואר, 9:30

מחיר: ללא תשלום (מספר המשתתפים מוגבל, המסלול אינו מונגש)

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 1-800-350-550, או באתר האינטרנט www.salkkl.org.il

טיול בעקבות הלוחמים צילום: מירה זר, ארכיון קק"ל

 

סיורים ללא תשלום בפארק השרון

מתנדבי קהילת חדרה והסביבה של החברה להגנת הטבע ידריכו טיולים קצרים בפארק השרון הפורח. כלניות, אירוסים, רקפות ופריחות חורף מגוונות. חלק מן הפרחים נדירים ובסכנת הכחדה. המסלול נבחר על רקע תכנון סלילת המשכו של כביש 9, בין כביש 4 לכביש 2, בתוואי שעלול לפגוע קשות בפארק ולמעשה יחצה לשניים את בית הגידול הרגיש של החי והצומח במקום, ויהווה סיכון ממשי גם לשמורת הטבע "בריכת יער".

מתי: שבתות בינואר-פברואר, שישי, 11 בינואר, 15 בפברואר

מחיר: ללא תשלום, אין צורך בהרשמה מראש

לפרטים: 04-6249001

פריחות בפאר השרון צילום: דב גרינבלט

 

מהזרע לעץ

סיורים מודרכים לכל המשפחה במשתלת אשתאול של קק"ל לכבוד ט"ו בשבט. היכרות עם מסלול חייו של השתיל, מאיסוף הזרעים ועד העברתו מן המשתלה אל היער. ביקור בחדר ההנבטה והחממה, סיפור היערות בארץ ישראל בעבר ובהווה, הסברים על ראש השנה לאילנות וסיום בפעילות יצירה מחומרים מן הטבע, הכנת עציץ מקושט עם שתיל צעיר.

מתי: שני, רביעי, 14, 16 בינואר, 13:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 1-800-350-550

 

נוטעים עם היערנים

אירוע נטיעות של קק"ל לקהל הרחב "טע וסע" בסמוך ללטרון. מצטרפים ליערני קק"ל בנטיעת עצים ביערות ובפארקים. לרשות המשתתפים יועמדו הסעים ללא תשלום לאתר הנטיעה ובחזרה. מספר השתילים מוגבל, יינתן שתיל למשפחה.

מתי: שישי, 18 בינואר, 9:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: ללא הרשמה מראש

צילום: ארכיון קק"ל

 

פריחות, הפעלות וסיורים

אירוע עם החברה להגנת הטבע בגבעות הדרומיות של מודיעין, לתמיכה בשמירת הגבעות כאתר טבע פראי ונדיר במרכז הארץ. מסלול הליכה בין פרחים ובוסתנים, שרידי יישוב קדומים ונופים ירוקים. שלל הפעלות והדרכות לכל הגילים, הצגות, סיורים למבוגרים עם בכירי החברה להגנת הטבע. יצירה לקטנים, תה ופיתות על הסאג'(נא להביא כוסות רב פעמיות לשתיית התה)

מתי: שבת, 19 בינואר, 13:00-10:00 (במקרה של גשם ידחה ל-26 בינואר)

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: הסעות למקום יצאו החל משעה 10:00 מחניון היכל התרבות וחניון מרכז לב רעות כניסה מכיכר השוטר או מכיכר מנחם בגין במודיעין (מומלץ להגיע רגלית או להיעזר בהסעות)

הגבעות הדרומיות של מודיעין צילום: ארכיון החברה להגנת הטבע

 

סיורי פריחה עירונית

עיריית גבעתיים וקהילת תל אביב-יפו של החברה להגנת הטבע מקיימים אירועי ט"ו בשבט בגבעתיים לקהל הרחב בשילוב סיור פריחה באתרי הטבע העירוני ואירועי שתילה וזריעה לכל המשפחה. מומלץ להגיע בנעליים נוחות, מים וכובע.

מתי: שישי, 18 בינואר, 11:30

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: מקום מפגש: גבעת קוזלובסקי

 

טקסטיל וחומרים סביבתיים

"מסע בנתיבי הטקסטיל"- תערוכת יחיד של לילי פורן שתוצג במסגרת העונה הישראלית לעיצוב, חולון בגלריה חנקין בחולון. בתערוכה יוצגו מעל ל-30 עבודותיה עשויות מחומרים שאספה ממדינות שונות: בדים, תמונות, חפצים וחומרים סביבתיים הנארגים יחד ליצירה אחת.

מתי: פתיחה, 24 בינואר (נעילה 2 במרס 2019)

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 03-5590021

שתי מסיכות צילום: עובד פורן

 

אירוע שמירה על הגבעות

אירוע שמירת טבע בגבעות הכורכר המשמשות אי אקולוגי עשיר ומרהיב בתוך הרצף העירוני של גוש דן והשפלה. המסלול 6-4 ק"מ ולאורכו ימוקמו תחנות מידע, הסברה ופעילות לכל המשפחה. אזור גבעות הכורכר בטירת שלום נמצא בין "גבעת האירוסים" של ראשון לציון לבין גדרה. חיץ פתוח וירוק בין אזורי הבטון הבנויים של נס ציונה ורחובות ומהווה תשתית לבית גידול ייחודי כתוצאה משילוב של צמחייה ים תיכונית עם צמחייה מדברית. מעמדו כשטח לשימור עדיין לא הוגדר ובינתיים רכבי שטח ההורסים את הגבעות.

מתי: שבת, 19 בינואר, 13:00-09:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: נקודת המפגש ליד האצטדיון העירוני נס ציונה, מזרחית לצומת בית עובד | אפשרות להסעה חזרה באוטובוס מסוף המסלול.

גבעות הכורכר צילום: ארכיון החברה להגנת הטבע

 

האלמנה העליזה

התיאטרון המוזיקלי ההונגרי מגיע לארץ עם האופרטה "האלמנה העליזה" של פרנץ להאר בניצוחו של של פאל פרקש (Pál (Farkas ובבימויו של בוז'או ג'וזף (Bozsó József), מנהל התיאטרון המוסיקלי ההונגרי. המופע יתקיים בנתניה, חולון, פתח תקווה, הרצליה, אשדוד ורחובות. בהשתתפות זמרי ורקדני האופרה הלאומית והסולנים המובילים בליווי התזמורת הסימפונית חיפה ובכיכובה של זמרת הסופרן הבינלאומית אדית וורוש (Edit Vörös). "האלמנה העליזה" היא בין האופרות הבודדות בעולם שנכתבו על שמחת החיים ועל יופיים של החיים.

מתי: 27 בינואר - 5 בפברואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 072-2753221 או 3221*

Photo: Kalman Nagy

 

איורי אופנה

בגלריית המשכן "בית מאירוב" בחולון נפתחת התערוכה MYARTJOURNAL# - איורי אופנה: מימי זיו במסגרת העונה הישראלית לעיצוב חולון. זיו, בוגרת המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר ומרצה המלווה דורות של מעצבי אופנה מציגה ציורים ואיורים קטנים וגדולים, על נייר או על קנבס בטכניקות רישום בטוש, רקמה ועיטורים של עלי זהב על קנבס, דפים מיומנה המאוייר והמצוייר ותיעוד תהליכי עבודה בצילומי סטילס ווידאו.

מתי: שלישי-שבת, 12 בינואר - 9 במרס 2019

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 03-6516851

איורי אופנה מימי זיו צילום: רני יחזקאל

 

באס מגיע לעיר

במוזיאון העיצוב בחולון נפתחה תערוכת "מחבואים - מרטן באס". תערוכת יחיד של המעצב ההולנדי שהגיעה ממוזיאון חרונינגר בהולנד. באס הוא אחד מהמעצבים הצעירים המשפיעים ביותר של זמננו והתערוכה מציגה את עבודותיו החשובות והמדוברות ביותר. שתי תערוכות נוספות נפתחו בסינרגיה "מכונות זמן" - 25 עבודות של מעצבים ישראלים ו"עובדים ביחד: עיצוב והנדסה" מציגה פריצת דרך טכנולוגית באמצעות שואב האבק דייסון.

מתי: שני-שבת, 11 בדצמבר - 27 באפריל 2019

מחיר: 35 שקל

לפרטים: 073-2151515

מתוך הסדרה "באס הגיע לעיר" צילום: שי בן אפרים

 

מחווה למאיר שלו ואביו

סדרת "תן למלים לעשות בך.." שמתקיימת במדיטק חולון, תציין את המופע ה-100 שלה במחווה שתפגיש על במה אחת שני ענקי ספרות, אב ובנו: הסופר והמשורר יצחק שלו שבשנה זו מלאו 100 להולדתו והסופר מאיר שלו שמציין השנה 70 להולדתו. ישתתפו האמנים שלומי שבן, דניאל סלומון, יהלי סובול, ליאור אשכנזי, אפרת בן צור, קרני פוסטל, אסף רוט, קרן טננבאום, קרן טפרברג ודורון תבורי. קטעי קריאה מתוך ספרי מאיר שלו ו-10 לחנים חדשים שהולחנו על ידי 10 מוזיקאים שונים.

מתי: שישי, 11 בינואר, 12:00

מחיר: 92 שקל

לפרטים: 1-800-20-29-30

שלומי שבן צילום: ליאור רוטשטיין

 

מיצג מים וצלילים

סוזאנה הילה, זמרת ואמנית מיצג ווידאו השוהה בעין הוד במסגרת חילופי האמנים עין-הוד – דיסלדורף, מציגה במוזיאון ינקו דאדא מיצג שמוקדש כולו למים ולימים על התופעות הרבות המאפיינות אותם. המיצג כולל קטעי שירה ויוצג בחללי המוזאון ומחוצה לו. עשרות מבחנות שכוללות מים ממקורות מים ברחבי העולם יהיו תלויות בחלל.

מתי: שבת, 12 בינואר, 12:00 (מופע-מיצג) התערוכה תימשך עד 31 בינואר

מחיר: כניסה בתשלום

לפרטים: 04-9842350

עבודה של סוזנה הילה רשרוש צילום: אברהם אילת

 

לקלף את הסיפור

תערוכת צילומים נפתחה בגלריה לאמנות במוזיאון רמלה "לקלף את הסיפור" של קבוצת Jdocu. סיפורה של העיר רמלה על אלפי שנות היסטוריה שמלוות אותה ומהווה תמונת מראה לפסיפס האנושי המייחד אותה. הרב - תרבותית, אשר מהווה מגדלור לדו קיום וחיים משותפים – מפגשים של נופים ואתרים היסטוריים, קהילות של צעירים וקשישים, נשים וטף, טעמים וריחות בשוק העירוני.

מתי: ינואר - 31 במרס

מחיר: כניסה חופשית

 

הצגות לכל הגילים

המדיטק חולון מעלה הצגות לילדים, נוער ופעוטות במהלך חודש ינואר 2019. שיקה בכיס מחזה מוזיקלי עפ״י שיריה האהובים של המשוררת שלומית כהן אסיף. המכשפה בבית ממול - סיפור הרפתקה מותח ומשעשע; לציונה יש כנף אחת - מחזה מקורי ע"פ ספרו של נעם חורב; הסודות של מאי - דרמת נעורים סוחפת; פרפרים בבטן - חווית תיאטרון לקטנטנים בשילוב אמנויות.

מתי: שבתות, 26-5 בינואר 2019

מחיר: 75-45 שקל

לפרטים: 1800-20-29-30

הסודות של מאי צילום: בני גם זו לטובה

 

בר וברבי

תערוכה חדשה "בר-בי" נפתחת בגלריית החווה בחולון. המעצבת מוריה אדר פלקסין, יצרה תערוכה שבמרכזה, בובת הברבי האייקונית, דוגמנית העל בר רפאלי מול המעצבת עצמה. התערוכה תפתח במסגרת העונה הישראלית לעיצוב בחולון.

מתי: 12 בינואר - 2 במרס 2019

מחיר: כניסה חופשית

בר רפאלי באמנות צילום: רן יחזקאל

 

תל אביב

הצד הירוק של תל אביב

סיור מודרך של עמותת תיירות תל אביב לכבוד ט"ו בשבט בכיכר התזמורת ושדרות רוטשילד בעקבות נטיעות ילדי תל אביב בעבר. הסברים וסיפורים על המקום שבו כל ילד קיבל עציץ קטן עם שתיל, על כיכר התזמורת שמשמרת את זיכרונות הדיונות והטבע וכיצד נולדה השדרה הראשונה בעיר. סיור שכולו מוקדש לטבע העירוני.

מתי: שני, ט"ו בשבט, 21 בינואר, 19:00-17:00

מחיר: 60 שקל

לפרטים: הרשמה באתר bit.ly/2RH3Hh1 (מותנה במספר המשתתפים ובמזג האוויר)

 

ט"ו בשבט לשדרה

חגיגת ט"ו בשבט בשדרות ירושלים ההיסטוריות עם החברה להגנת הטבע. אחרי מאבק ממושך להצלת העצים הוותיקים, שעמדו בפני כריתה בגלל פרויקט הרכבת הקלה, אפשר לנשום לרווחה. הרצאות של מומחי סביבה וקיימות בנוכחות בכירים מחברת הרכבת הקלה והעירייה.

מתי: שני, 21 בינואר, 22:00-19:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: מרכז מנדל, התקומה 1, יפו

העצים שנצלו צילום: ארכיון החברה להגנת הטבע

 

נטיעה ויצירה

אירוע נטיעות של קק"ל לקהל הרחב "טע וסע" בפארק הירדן. מצטרפים ליערני קק"ל בנטיעת עצים ביערות ובפארקים. לרשות המשתתפים יועמדו הסעים ללא תשלום לאתר הנטיעה ובחזרה. מספר השתילים מוגבל, יינתן שתיל למשפחה. תתקיים פעילות יצירה של הכנת מובייל מחומרים מן הטבע.

מתי: שישי, 18 בינואר, 9:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: ללא הרשמה מראש

 

סלומה עם יוצרים ישראליים

האופרה הישראלית מעלה את ההפקה החדשה "סלומה" המבוססת על יצירת המופת של המלחין ריכרד שטראוס על פי המחזה "שלומית" מאת אוסקר ווילד. בהפקה משתתפים יוצרים ישראליים בעלי מוניטין בארץ ובעולם: המנצח דן אטינגר, מנהלה המוזיקלי של האופרה הישראלית, הבמאי איתי טיראן, הכוריאוגרפית רננה רז, מעצב התפאורה ערן עצמון, מעצבת התלבושות אורנה סמורגונסקי, מעצב הווידאו יואב כהן ומעצב התאורה אבי יונה בואנו (במבי). הפרשנות המקורית של צוות היוצרים ליצירה זו, הכוללת שימוש באסתטיקה המקורית, באמצעים טכנולוגיים שיוצרו במיוחד עבור ההפקה ובכלים תיאטרוניים המעצימים את הדרמה, תביא אל במת האופרה הישראלית "סלומה" בגרסה חדשה ומסקרנת.

מתי: 24-8 בינואר 2019

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-692777

מנצח האופרה הישראלי דני אטינגר צילום: יח"צ

 

תאטרון, מחול, שירה וספוקן וורד

אנסמבל תיאטרון תמונע מעלה את המחזה "מז'יניק" שמציף מאבקים משפחתי באמצעות תאטרון, אמנויות לחימה, מחול, מוזיקה, שירה וספוקן וורד. היוצרים נטע וינר וסתיו מרין עם השחקן בני אלדר חוקרים את עול הזיכרון הבין-דורי והקשר בין אחים ואחיות, לאורך ההיסטוריה, החברה והפוליטיקה.

מתי: חמישי, שישי, 17, 18 בינואר, 21, 22 בפברואר

מחיר: 65 שקל

לפרטים: 03-5611211

צילום: אסקף אברהם

 

סרטים דוקומנטריים כל חודש

במסגרת "קולנוע דוקאביב" יוקרנו מדי חודש הסרטים הדוקומנטריים הגדולים של השנה. בנוסף לפסטיבל השנתי יוקרנו מדי חודש בכורות ישראליות לסרטים בינ"ל חדשים וסרטים שהצליחו בעולם השנה. במהלך חודש ינואר מוקרן בסינמטק תל אביב הסרט "רפסודה".

מתי: שישי, שבת, 18, 19, 25, 26 בינואר

מחיר: 39 שקל

לפרטים: www.docaviv.co.il

 

גשר המיתרים

המופע "גשר המיתרים" יתקיים במוזיאון תל אביב - בכיכובה של הזמרת והשחקנית אסתר רדא שתבצע שירים ופיוטים יחד עם מקהלת מורן ואמנים ממרוקו ובניצוחה של סיון אלבו בן חור. מסע אל מחוזות נדודיה של המוזיקה האנדלוסית שיצירותיה יוגשו בלבוש אחר ובשפה מוזיקלית המשלבת מסורות שונות.

מתי: חמישי, ראשון, 24, 27 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 1-800-693-693

אסתר רדא צילום: אוהד רומנו

 

מחזות זמר בצל השואה

לציון יום השואה הבינלאומי מתקיים בסינמטק תל אביב המפגש "הצללים של צלילי המוזיקה". הרצאה ומפגש מוזיקלי אייל שרף בליווי פסנתר אנה סנגר. הדי האיום הנאצי כפי שהם באים לידי ביטוי בשלושה מחזות זמר פרי עטם של יהודים – "צלילי המוזיקה", "קברט" ו"המפיקים".

מתי: שלישי, 29 בינואר, 19:00

מחיר: 42 שקל

לפרטים: בקופת הסינמטק או באתר bit.ly/2F4Lsev

 

מגלים את ארץ המייפל

פסטיבל "קנדאנס" פותח את שנת 2019 בסוזן דלל עם טעימה מסצנת המחול העכשווית מקנדה עם שלושה מופעים שונים. להקת בלט BC בערב רפרטוארי (12-11 בינואר), היוצר הקנדי שי קובלר באמנות מחול רדיקלית (15-14 בינואר) ודניאל דנוייה ולהקתה עם "דואטים לגוף וכלי נגינה" (17-16 בינואר). בלט BC יעלה שלוש יצירות שמשלבות מחול עכשווי וקלאסי. שי קובלר עוסק בגוף "כטלמטר" המתרגם צורות קוליות לוויזואליות. דניאל דנוייה מעלה מיצב של כוריאוגרפיה וסאונד שמתרחש בין הקהל.

מתי: שישי-חמישי, 17-11 בינואר, 21:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5105656 ובאתר suzannedellal.org.il

Ballet BC Solo Echo Photo: Wendy D

 

סטנד אפ במוזאון

מוזיאון נחום גוטמן מקיים ערב סטנד אפ בהשתתפות קומיקאים ובשילוב אמנות. יופיעו מיטל שפירו מ'היום שהיה' – ערוץ 10, שיר ראובן מ'פעם בשבוע עם תם אהרון' – כאן 11, יואב רבינוביץ' מ'טלוויזיה מהעתיד' – רשת 13 ועידו קציר שכתב את הסדרות של תם יער. בהנחיית הסטנדאפיסטית חגית גינזבורג. לפני המופע יוצגו יצירות קומיקס, איור ומוצרים מצחיקים, מגדת עתידות, מוזיקה ואלכוהול.

מתי: חמישי, 10 בינואר, 19:00 (תחילת המופע 20:30)

מחיר: 50-45 שקל

לפרטים: 03-5161970

מיטל שפירו צילום: שירז גרינבאום

 

גרסה מלודית לאגדות הרוק

בבר גיורא החדש יעלה המופע "אור אחרון" - פרויקט מיוחד של הזמרת עדינה אבן-זוהר בניהולו האמנותי של לואי להב. מופע חדש המשלב שירים מהאלבום בשילוב שירים באנגלית של אגדות רוק. עיבודים מלודיים והרמוניים שמתרחקים מהצליל הרוקיסטי. מבט אחר על המילים והמנגינות של אגדות הרוק.

מתי: רביעי, 23 בינואר, פתיחת דלתות 19:45, מופע 20:30

מחיר: 65-50 שקל

לפרטים: bit.ly/2QYelAr

 

טעימות משכונת התקווה

סיור מודרך היסטורי-קולינרי עם איילת נחום בשכונת התקווה ובשוק התקווה. שכונה בה החדש והישן נפגשים ויוצרים עולם של צבעים וטעמים. סיפורים על אנשים ואירועים סוערים בימי מלחמת העצמאות, נסיכת השכונה הזמרת עפרה חזה. הסברים כיצד מכינים חמוצים עיראקיים ועמבה וטעימות תבשילים ומאפים מקומיים, קפה בסגנון אריתראי ואינג'רה אתיופית. סיום בביקור במרתף יין מסתורי.

מתי: שישי, 11 בינואר,

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

"החור" פותח עונה חדשה

להקת המחול בת שבע מעלה את היצירה "החור" עם פתיחת העונה החדשה לשנת 2019. היצירה מבוצעת על ידי רקדני הלהקה ביניהם רקדנים ישראלים ורקדנים מחו"ל שהצטרפו לצוות הקבוע של הלהקה.

מתי: 31-20 בינואר 2019

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5171471 שלוחה 115, www.batsheva.co.il

צילום: גדי דגון

 

חלום ליל קיץ בחלל

תיאטרון קליפה מעלה בבכורה את "חלום ליל קיץ בחלל". עיבוד חסר בושה לקומדיה הקלאסית מאת ויליאם שייקספיר בהשתתפות דמויותיהם של אייל גולני, גל גדול, מיכל בקטנה ואחרים. בדיחות גסות וילדותיות לצד כפלי משמעות מרומזים, עירום בוטה אל מול תלבושות אקסטרווגנטיות, מוזיקה קלאסית בהרמוניה עם אלקטרו והיפ-הופ, תפאורה מינימליסטית אבל עשירה בתחפושות פורים זולות.

מתי: 26 בדצמבר 2018 - 26 בינואר 2019

מחיר: 70-60 שקל, (מיוחד לבני 18 ומעלה)

לפרטים: רחוב הרב קוק 37 תל אביב, 03-6399090

 

הג'יפסי קינג ומירי מסיקה

להקת הג׳יפסי קינגס מגיעה לסיבוב הופעות בישראל ומארחת את מירי מסיקה. הלהקה שהפכה לסמל של המוזיקה הספרדית, בהרכבה המקורי, מלווה ב-10 נגנים, תופיע בהיכל התרבות. לאחר שהקשיבה לעשרות אומנים, בחרה הלהקה את מירי מסיקה להצטרף אליה להופעותיה בישראל. הלהקה חידשה ב-1980 את השיר הדרום אמריקאי "באמבולאו" שהפך ללהיט עולמי ובאותה השנה הקליטה את האלבום " Gipsy Kings" שנמכר במיליוני עותקים בעולם.

מתי: שני-שלישי, 19-18 במרס 2019

מחיר: 399-149 שקל

לפרטים: 8780*

צילום: יח"צ

 

מרוקאית, צרפתית ועברית

הקומדיה בשפה המרוקאית "נשיבה דיאלי" (החותנת שלי) בהפקת תיאטרון הנגב תעלה בבית ציוני אמריקה. הקומדיה משלבת בין השפה המארוקאית, עברית וצרפתית ומתייחסת בהומור לפערים התרבותיים בין הדור המבוגר לצעיר במשפחה. ההצגה מלווה בשירתו של סמי לזמי (להקת שפתיים).

מתי: ראשון, 13 בינואר, 20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 9830*

 

פולקלור וקלאסי

מקהלת הצבא האדום שחוגגת 90 שנה להיווסדה ושבה להופעה בישראל בהיכל התרבות ומשתפת פעולה לראשונה עם ה"גבעטרון" שחוגג 70 שנה. בתכנית: להיטים בינלאומיים מכל הזמנים ולראשונה ביצוע מיוחד של הלהיטים הגדולים והאהובים של להקת הגבעטרון במנעד הקולי של מקהלת הצבא האדום. המקהלה מאופיינת במגוון מוזיקלי רחב החל מפולקלור עממי, מוזיקה קלאסית ועד להיטים עולמיים.

מתי: רביעי - שבת, 23-20 במרס 2019

מחיר: 480-250 שקל

לפרטים: 8780*

 

ירושלים

70 שנות מנהיגות

תערוכת "70 שנות מנהיגות" שמוצגת בגבעת התחמושת היא תערוכת צילום נודדת המציגה במשפט ובתמונה את המגמות והשינויים של מנהיגי המדינה לדורותיה: התחדשות החיים היהודים בארץ, השאיפה המתמדת לשלום ואפילו יחסם למרקם "המנומר" של החברה הישראלית, כפי שנקלטו בעין העדשה של מיטב צלמי ישראל לאורך השנים ונשמרו בארכיון לשכת העיתונות הממשלתית. בין הצלמים: יעקב סער, משה מילנר, אילן ברונר, פריץ כהן, זולטן קלוגר ואחרים.

מתי: חודשים ינואר-אפריל 2019

מחיר: כניסה חופשית

צילום: יח"צ

 

אופרטה עליזה מהונגריה

התיאטרון המוזיקלי ההונגרי מגיע לארץ עם האופרטה "האלמנה העליזה" של פרנץ להאר בניצוחו של של פאל פרקש (Pál (Farkas ובבימויו של בוז'או ג'וזף (Bozsó József), מנהל התיאטרון המוסיקלי ההונגרי. המופע יתקיים בתיאטרון ירושלים. בהשתתפות זמרי ורקדני האופרה הלאומית והסולנים המובילים בליווי התזמורת הסימפונית חיפה ובכיכובה של זמרת הסופרן הבינלאומית אדית וורוש (Edit Vörös). "האלמנה העליזה" היא בין האופרות הבודדות בעולם שנכתבו על שמחת החיים ועל יופיים של החיים.

מתי: שני, 4 בפברואר, 20:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 072-2753221 או 3221*

Photo: Kalman Nagy

 

תימני מסורתי ומודרני

לאה אברהם, זמרת, רקדנית, כוריאוגרפית ומי שחיברה בין מסורת הריקוד התימני והמחול המודרני תופיע בבבית הקונפדרציה עם מופע חדש:"ווא-טויור/הציפורים" המוקדש לשירי האהבה והגעגוע של נשות תימן היהודיות ממחוז חוגריה שבדרום תימן. במסגרת חודש ינואר המוקדש לנשים יוצרות.

מתי: חמישי, 31 בינואר, 20:30

מחיר: 60 שקל

לפרטים: *6226, 02-6237000

 

תרבות בקפה

המוסד הירושלמי "תמול שלשום", המשלב מאז היווסדו לפני כחצי יובל בית קפה, מסעדה ותרבות מקיים אירועי תרבות שונים ומשיק ערבי שלישי - Late Night, במסגרתו יתקיימו מגוון אירועי תרבות, מוזיקה והופעות חיות. בחודש ינואר שיחה עם איש הרדיו ירון אנוש ושי דורון, השקת הספר "דמעות של אורנים" של סתיו לי ברטל, שיחה עם רוביק רוזנטל על ספרו החדש, השופטת בדימוס דליה דורנר תראיין את פרופ' רחל אליאור.

מתי: ימי שלישי, 8, 15, 22, 29 בינואר

מחיר: 50-20 שקל

לפרטים: 02-6232758

 

הופעות במערת צדקיהו

במערת צדקיהו נפתחת העונה המוזיקלית 2019 עם להקת התקווה6 ושבוע לאחר מכן נורית גלרון מארחת את עלמה זוהר. שאטלים ללא תשלום ייצאו בין השעות 20:15-19:30 מחניון מתחם התחנה הראשונה אל מערת צדקיהו (חניה ללא תשלום החל מהשעה 19:00), ויחזירו את הקהל אל חניון מתחם התחנה בסיום.

מתי: חמישי, 24 בינואר (התקווה6), 31 בינואר (נורית גלרון ועלמה זוהר) 21:00

מחיר: 70 שקל

לפרטים: 6226*, www.bimot.co.il

עלמה זוהר צילום: מיכאל טופיול

 

פעילויות מדעיות

מוזאון המדע בירושלים מקיים פעילויות חורפיות. המוזאון קושט בתפאורה על ידי אמנית פיסול בקרטון, אליאן (לולה) קאצ'קה ומציע סדנאות מגוונות ביניהן: להבות האש של לולה, הדגמה מדעית 'על האש', דרקטור - דרקון ענק, סוד 'חם' - סדנת בנייה, פוטו חם-סדנת התנסות, קיר מאוייר FIRE WALL וסרט תלת מימד חדש "מסע אל החלל".

מתי: שני-שבת, 17 בדצמבר - 31 בינואר

מחיר: 45 שקל (מגיל 5 ומעלה)

לפרטים: 02-6544888 , www.mada.org.il

צילום: בן רייזר (בנצ'ו)

 

מיטב שירי הלאדינו

מופעי החורף של בית הקונפדרציה, הבית למוזיקה אתנית ולשירה, מתמקדים בנשים יוצרות. הסדרה תארח את זמרת הלאדינו כוכבה לוי עם בתה הזמרת-יוצרת, יסמין לוי, ואורחים נוספים, במיטב שירי הלאדינו ומבחר פיוטים מהמורשת היהודית-ספרדית.

מתי: רביעי, 16 בינואר, 20:30

מחיר: 60 שקל

לפרטים: 6226*, 02-6237000

יסמין לוי צילום: עלי טשקירן

 

מסע מוזיקלי מפרס לטורקיה

בית הקונפדרציה מקיים את המופע של האנסמבל הגלילי עלוואן במסע מוזיקלי שחולף דרך פרס, טורקיה וצפון אפריקה. במופע תתארח הזמרת ונגנית הצ'לו מעיין ליניק.

מתי: רביעי, 23 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 02-6237000

 

פוטופואטיקה בדגש נשי

מוסררה – בית הספר הרב-תחומי לאמנות מעלה את תערוכות "פוטופואטיקה", העוסקות במפגש בין צילום, וידאו וכתבי שירה והגות, זו השנה השמינית. שלוש התערוכות בוחנות את האספקטים האלה בדגש על החוויה הנשית. באמצעות החיבור בין הטקסט והדימוי החזותי, יעסקו העבודות בהתבוננות-עצמית, בשאלות של הגדרה עצמית, תודעה, אסתטיקה, זהות נשית, קשרי משפחה וחירות מחשבתית. בערב הפתיחה יתקיימו מופעי מוזיקה והקראת שירה.

מתי: פתיחה, חמישי, 27 בדצמבר, 19:00 (נעילה 24 בפברואר 2019)

מחיר: כניסה חופשית

מתוך 'מצמרות העצים אל בריכת הפנינים', פוטופואטיקה, סיון אליירזי

 

דרום

יצירה, בנייה וטעימה מהתרבות האתיופית

כפר ביתא ישראל שליד קרית גת ועמותת הנני מקיימים חגיגת ט"ו בשבט בסימן חיבור לטבע, לאדמה ולסביבה. היכרות עם ההיסטוריה והמורשת של קהילת יהודי אתיופיה, מגוון סדנאות ביניהן: בנייה אקולוגית בבוץ, יצירה בחמר, כתיבה באמהרית, סודות המטבח האתיופי ופינת הנבטה.

מתי: שישי, 18 בינואר, 13:30-09:30

מחיר: 50 שקל (מגיל 3 ומעלה)

לפרטים: בהרשמה מראש בטל. 053-7119909

בנייה אקולוגית בבוץ צילום: תהילה כהן

 

בסימן כחול

סיור מודרך עם קק"ל בסימן כחול - מתקני מים - דרך מתקני המים בחניון רעים שביער בארי. מסלול רגלי לאורך מתקני המים בחניון רעים שביער בארי והסברים על מתקני מים קדומים שנמצאים באזור. משך הסיור כשלוש שעות.

מתי: שישי, 25 בינואר, 9:30

מחיר: ההשתתפות ללא תשלום, בהרשמה מראש.

לפרטים: הרשמה טלפונית ב"קו ליער": 1-800-350-550

חניון רעים ביער בארי צילום: יעקב שקולניק לקק"ל

 

משתלה ויצירה

סיורים מודרכים לכל המשפחה במשתלת גילת של קק"ל לכבוד ט"ו בשבט. היכרות עם מסלול חייו של השתיל, מאיסוף הזרעים ועד העברתו מן המשתלה אל היער. ביקור בחדר ההנבטה והחממה, סיפור היערות בארץ ישראל בעבר ובהווה, הסברים על ראש השנה לאילנות וסיום בפעילות יצירה מחומרים מן הטבע, הכנת עציץ מקושט עם שתיל צעיר.

מתי: ראשון-שלישי, 15-13 בינואר

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד 08-9986184

פעילות ט"ו בשבט במשתלה צילום: מיכאל חורי, ארכיון הצילומים קק"ל

 

מטיילים ונוטעים

אירוע נטיעות של קק"ל לקהל הרחב "טע וסע" ביער שרשרת בפארק נחל גרר. מצטרפים ליערני קק"ל בנטיעת עצים ביערות ובפארקים. לרשות המשתתפים יועמדו הסעים ללא תשלום לאתר הנטיעה ובחזרה. מספר השתילים מוגבל, יינתן שתיל למשפחה.

מתי: שישי, 18 בינואר, 9:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: ללא הרשמה מראש

 

מרוץ הערבה

מרוץ הערבה, לזכרו של יוני פרידמן ז"ל, יליד הערבה התיכונה, שנפטר בשנת 2007 בגיל 22 ממחלת הסרטן. המרוץ יכלול 4 מקצים - מרוץ 21 ק"מ (חצי מרתון) לרצים מעל גיל 18. המסלול עובר ב"דרך השלום", דרך נוף היוצאת מחצבה לכיוון צפון, עד מצפה עידן. מקצה נוסף באורך 10 ק"מ, מקצה 5 ק"מ ומקצה עממי של 2 ק"מ בלבד. בנקודת הזינוק יתקיים הפנינג הפעלות ספורטיביות לכל המשפחה, דוכנים ושוק איכרים עם תוצרת מקומית של חקלאי הערבה.

מתי: שישי, 11 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.sovevarava.co.il

 

נקיקים ומפלים

טיול מעגלי מודרך בנחל אוג, אחד הנחלים המרשימים של מדבר יהודה. הגעה לפתח של נקיק אוג תחתון, בנקיק 8 מפלים (עד 8 מ' בערך) אותם עולים בעזרת יתדות ברזל, אפשרות לטבילה בגבים מלאים מים. בהדרכת בי"ס שדה עין גדי.

מתי: שבת, 12 בינואר, 15:00-09:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

צילום: דב גרינבלט

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il

|
|
|
|
|