טיולים מודרכים ופעילויות בטבע עם בוא הסתיו, נדידת הציפורים ופריחת החצבים

מאת: רונית סבירסקי
סיור שקיעה בעקבות הציפורים הנודדות במעגן מיכאל, סיור בעקבות פריחת החצבים בתל יודפת, סוף שבוע של קמפינג במדבר יהודה, ביקור במשתלת עצים של קק"ל, סיור בעקבות הקרב בתל חי, פארק חושים בנחל שניר, משחק משימות בתל אשקלון, תערוכה במערות הפעמון בבית גוברין

בעקבות הציפורים בשעת שקיעה

סיור צפרות בין בריכות הדגים במעגן מיכאל בתחילת עונת הנדידה בהדרכת בית ספר שדה מעגן מיכאל. בריכות הדגים מושכות אליהן מגוון ושפע של ציפורים. הסיור יתקיים בשעת שקיעה על גבי טרקטור בין הבריכות עם עצירות וירידות בתחנות הדרכה. מומלץ להצטייד בנעלים סגורות. ההליכה קלה ומתאימה לכל גיל.

מתי: 10, 17, 24 בספטמבר, 19:00-16:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: בהרשמה באתר

 

בריכות הדגים במעגן מיכאל   צילום: רונית סבירסקי

 

בעקבות פריחת החצבים

טיול מודרך עם החברה להגנת הטבע בעקבות פריחת החצבים ביודפת. מסלול ביודפת העתיקה והסיפורים על הקרב ההרואי נגד הרומאים שסיפר יוספוס פלביוס. המסלול עובר בין המבנים שהתגלו בחפירות בשנים האחרונות. משם ליודפת החדשה בין עצי חורש, סיפור מייסדי המקום "השכטריסטים", ביקור באתר מקאם אבו אל היג'א והסיפור של מחולל הניסים. מומלץ נעלים סגורות, מסלול הליכה קל לאורך כ-3 קילומטרים. מתאים למבוגרים.

מתי: שישי, 11 בספטמבר, 13:30-09:30

מחיר: 65 שקל

לפרטים: בהרשמה באתר

 

החצב פורח    צילום: דב גרינבלט

 

סוף שבוע של קמפינג במדבר יהודה

בית ספר שדה עין גדי מקיים סוף שבוע מדברי במדבר יהודה הכולל לינת שטח בתנאי קמפינג ומסלולי הליכה בדרגת קושי בינונית למשפחות. טיול בנחל סלבדורה שבו נביעה קטנה ועץ סלבדורה מיוחד שמנצל את נביעת המים. לינת שטח בחניון מצדה מזרח. מדורה וארוחת ערב עצמאית ולאחריה התבוננות בגרמי השמים. בבוקר העפלה למצדה לצפייה בזריחה. עליה משביל הנחש ופעילות ניווט באתר העתיק. ירידה משביל הנחש, ארוחת בוקר ולאחריה סיור וטבילה במקטע החדש של הטיילת לאורך בריכות האידוי. הסברים על מצבו של ים המלח ומאפייני האגן הדרומי. מתאים מגיל 8 ומעלה.

מתי: שישי-שבת, 12-11 בספטמבר

מחיר: 155 שקל לאדם

לפרטים: בהרשמה באתר

 

עתיקות מצדה   צילום: דרור נחום

 

סיור ב"בית חרושת לייצור שתילים"

קק"ל מקיימת סיור מודרך במשתלת גולני בצפון עם הסברים על תהליך הצמיחה של עץ "מזרע לשתיל". המטרה שעבורה מגדלים את השתילים, מה מאפיין אותם וסיפורם של עצים בוגרים שמגיעים למשתלה ל"דיור מוגן". הסיור מונגש, נמשך כ-3 שעות ומותנה במספר משתתפים.

מתי: שישי, 11 בספטמבר, 9:30

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: הרשמה בקו ליער 1-800-350-550

 

צילום: חני קהלני

 

סיור בעקבות הקרב בתל חי

סיור עם מדריך הטיולים גילי חסקין בעקבות מגני תל חי. מפגש בראש פינה ומשם נסיעה למטולה, לתצפית מהר צפייה. הסברים על הקמת המושבה "מתולה" (כך נקראה אז) ועל האופן בו עברה אצבע הגליל מהבריטים לצרפתים והשתלשלות אירועי הדמים. ממשיכים לכפר גלעדי. סיור בחצר הראשונים וסיפור הקמתו של ישוב השומרים כפר ב"ג. סיפורו של אלכסנדר זייד, פרשת "הקיבוץ החשאי" ומעמדו הייחודי של כפר גלעדי כ"קיבוץ לבדד ישכון", גיאוגרפית ובעיקר מנטאלית. ביקור בסליק , בו הוחבא הנשק, בהדרכתו של מדריך מקומי. המשך לבית הקברות של 'השומר' וסיפורן של מספר דמויות היסטוריות הטמונות במקום. ביקור בפסל האריה השואג. סיום בחצר תל חי מיתוס תל חי והקרב בי"א באדר.

מתי: שבת, 5 בספטמבר, 16:00-09:30

מחיר: 170 שקל כולל כניסות לאתרים

לפרטים ולהרשמה:  giladhas@gmail.com

 

הסליק הסודי בכפר גלעדי    צילום: רונית סבירסקי

 

פארק חושים בנחל שניר

בשמורת טבע נחל שניר נפתח פארק חושים שהולכים בו ברגליים יחפות. לאורך מסלול של כ-500 מטרים מקיימים פעילויות מגוונות מעולם חיות הבר ביניהן: טיפוס על מסלעה של שפן סלע, זחילה במאורת דרבן, שכשוך רגליים בפלג הלוטרה ופעילויות נוספות.

מתי: 29-19 בספטמבר, 15:00-11:00

מחיר: כניסה (הפעילות ללא תשלום)

לפרטים:  3639*

 

 צילום: חגי שלמה

 

משחק משימות בגן לאומי תל אשקלון

רשות הטבע והגנים מקיימת פעילות לכל המשפחה בעקבות סודות העיר העתיקה בגן לאומי תל אשקלון. משחק חידות ומשימות מעולמות התוכן של חדרי בריחה. פתירת בעיות, פתיחת מנעולים ותיבות, משיכת חבלים, מציאת הבדלים ומישוש חפצים. המשתתפים יקבלו ערכת משחק, מפה, חידות ומפתחות שמתאימה ל-5 משתתפים. משך המשחק כשעה וחצי.

מתי: 11-1 בספטמבר, 17:00-08:00

מחיר: כניסה, 15 שקל ערכת משחק

לפרטים: 3639*

 

 סודות תל אשקלון   צילום: שיר אוחנה

 

תערוכה יוצאת דופן במערות בית גוברין

במערות הגן הלאומי בית גוברין נפתחה תערוכתו של האמן האיטלקי איוו ביזיניאנו (Ivo Bisignano) – "צורות אנוש" (The Human Forms), שהוכנה על ידי האמן במיוחד בהשראת המערות. החללים יוצאי הדופן של מערות הפעמון, שנחצבו על ידי תושביו הקדומים של האזור, הופכים בשעות הדמדומים והערב למוזיאון פתוח מיוחד במינו. התערוכה כוללת פסלים של דמויות אנוש עשויים עץ שביזיניאנו זיהה בהן חיבור מיוחד למערות, הנמצאות באתר מורשת עולמי, ועבודות ווידאו ארט ואנימציה של האמן, שמוקרנות על קירות המערות תוך שימוש בטכניקות תאורה ייחודיות. התערוכה מוצגת במערות פעמון שנפתחו לאחרונה מחדש לאחר שנים בהן היו סגורות.

מתי: 17-2 בספטמבר, 22:00-18:45

מחיר: כניסה לאתר

לפרטים:  בתיאום מראש 3639*

 

 צילום: שי אפשטיין

|
|
|
|
|