האטרקציות שנפתחו ברחבי הארץ בין התאריכים 15-1 בדצמבר 2020

מאת: רונית סבירסקי
פסטיבל האיור בתל אביב, פסטיבל עכו לתיאטרון און-ליין, פסטיבל האמנות מוסררה און-ליין, סיור שקיעה בקיסריה, סיור מקיף שדות ים, 13 הרצאות בעולם התרבות און-ליין, פסטיבל הקולנוע ירושלים, ליל המדענים והמדעניות ותערוכה לציון יום האיידס העולמי

פסטיבל האיור 2020 ממשיך במתחם יפו העתיקה

עטיפות תקליטים של פעם, מוזיאון השדים, איורים מתקופת טרום הפוליטקלי קורקט, מיטב העבודות מפסטיבל האיור על גבי קופסאות אור ואטרקציות נוספות. חדש: מדריך קולי לתערוכות פסטיבל האיור. הפסטיבל, שמתקיים זו הפעם השביעית ברחבי העיר תל־אביב-יפו, כולל 50 תערוכות שמציגות עבודות חדשות ומקוריות של מאות מאיירים ויוצרים מתחומי יצירה מקבילים. בסוף השבוע 5-3 בדצמבר תפתחנה במתחם יפו העתיקה שלוש תערוכות. הקריקטוריסט והמאייר הוותיק מישל קישקה יציג כ־30 איורים שהתפרסמו בין שנות ה־80 לראשית שנות ה־2000, טרום עידן הפוליטקלי קורקט. המחלקה לתקשורת חזותית בבצלאל תציג פרויקטים מתחום הקומיקס והרומן הגרפי, שזכו בפרס קרטס לקומיקס בשבע השנים האחרונות. לנה רבנקו, לרה מישורוב וקטיה רויז יציגו את התערוכה יורדי הים, שנוצרה בהשראת אגדות וסיפורים על מסעות ימיים מתוך התלמוד הבבלי. בגלריה בכיכר קדומים 9 תיפתח התערוכה מוזיאון השדים של המאייר הצעיר שי שמחוני, שבמרכזה סיפורים אישיים של יוצרים מתחומים שונים שמתארים את הפחדים שכרוכים בחדוות היצירה. 

מחיר: פתוח לקהל ללא תשלום

לפרטים ועדכונים: illustrationweek.co.il

 

פסטיבל עכו לתיאטרון און-ליין

פסטיבל עכו לתיאטרון אחר ה-41, יתקיים השנה במהלך חג החנוכה במתכונת אינטרנטית. חלק מההצגות שנועדו להיות מוצגות בסוכות על במות הפסטיבל, מצולמות בחללי עכו העתיקה וחלק מההצגות יעלו כמופעי זום חיים ואינטראקטיביים. כפסטיבל לתיאטרון אחר, ההצגות אינן מצולמות כפי שהצגות תיאטרון מצולמות בד"כ אלא עם טוויסט. הצגות התחרות מעלות שאלות בנושאים המהותיים לחיינו בארץ, שאלות שישובו ויעסיקו אותנו גם ביום שאחרי הקורונה. היוצרים השנה, רובם ככולם, מבקשים לדון בעין ביקורתית בסוגית הציונות, הנרטיב הציוני, המטרות והיעדים של הציונות ובאתוס הישראלי.

מתי: ראשון-שלישי, 15-13 בדצמבר

מחיר: תשלום לצפייה און-ליין

לפרטים: אתר הפסטיבל  www.accofestival.co.il

 

 

פסטיבל מוסררה מיקס און ליין

פסטיבל האמנות והמוזיקה הבינלאומי "מוסררה מיקס" חוזר זו השנה ה-20. השנה יתקיים הפסטיבל במהדורת אונליין מיוחדת, עם תוכנית רב-תחומית של אמנים ומוזיקאים מהארץ ומהעולם שתוצג באתר ייעודי. 3 ימים של מיצגי וידאו, וידאו-ארט, מופעים מוקלטים ועבודות אודיו-ויזואליות, תכנית האמנות והפרפורמנס באוצרותה של ורה קורמן והתכנית האלקטרו-אקוסטית "מוסררה סוניקס" באוצרותו של ערן זקס. נעם ענבר עם תכנית מיוחדת בהשראת מסורות של ריפוי ומאגיה. בנוסף תתקיים תחרות סרטי סטודנטים בינלאומית ויתקיימו פאנלים עם אוצרים ואמנים בהשתתפות הקהל. העבודות יפתחו מדי יום בשעה נקובה למשך 24 שעות. נושא הפסטיבל השנה הוא: "טראנספיגורה" – "Transfigure"

מתי: שלישי-חמישי, 17-15 בדצמבר, 23:00-19:00 

לפרטים: לאתר פסטיבל

 

 

טיול מקיף בשדות ים

סיור עם מדריך הטיולים גילי חסקין בבית העלמין של שדות ים, ההיפודרום הדרומי של קיסריה, הנוקטה של שדות ים, הפסלים של מיכל ארצי, המוזיאון הארכיאולוגי, בית חנה סנש, אנדרטת ההעפלה, החוף בו נכתב "ההליכה לקיסריה".

מתי: שישי, 4 בדצמבר

מחיר: 130 שקל לאדם, כולל שני המוזיאונים.

הרשמה: giladhas@gmail.com

 

 

החברה לפיתוח קיסריה ועמותת כרמלים מקיימות סיורים עששיות במרחבים הפתוחים בין הנופים והאתרים ההיסטוריים של קיסריה. שני סיורים מודרכים ייצאו משער הצלבנים בעקבות ממצאים ארכיאולוגיים עתיקים הפזורים לאורך הדרך, ביקור בפסיפס עתיק ומעוטר שהוא שריד מרצפת בית כנסת קדום ממנו יצא נס המרד ברומאים. מפגש עם איתי מגר, נפח אומן, להדגמה של ניפוח זכוכית בשיטה עתיקה וטיול לאור עששיות וכוכבי השמים תוך האזנה לקולות הלילה. מתאים מגיל 3 ומעלה (ללא עגלות)

מתי: ימי חמישי, חודש דצמבר, שני סיורים 18:30-16:30, 20:30-18:30

מחיר: 55 שקל כולל הדגמת ניפוח זכוכית וטיול עששיות

לפרטים: בהרשמה מראש לסיורים  https://bit.ly/3km8qPp, כרמלים 04-9841114, החברה לפיתוח קיסריה: 6550 *

 


הרצאות מעולם הספרות, השירה, הקולנוע והמוזיקה

מוזיאון אשדוד לאמנות מקיים גם השנה את האירוע "פואטיכאן" והפעם בגרסה מקוונת. 13 הרצאות מעולמות הספרות, השירה, הקולנוע, המוזיקה, האופנה והאמנות הפלסטית. ההרצאות עוסקות ב'רפאים' בהשראת תערוכת 'רפאים' העולה בימים אלה במוזיאון אשדוד לאמנות. ההרצאות יעסקו בנושאים שונים כמו: קולנוע מדע בדיוני, ספר הזהר, רוחות רפאים בתרבות פופולרית, מוסיקת האבי-מטאל, ערפדים, מיתוסים יהודיים, סייבורגים, האובססיה לצבע השחור בעולם האופנה ועוד.

מתי: 31-2 בדצמבר
מחיר: 25 שקל להרצאה, 6 הרצאות לבחירה: 120 שקל, מחיר לכל 13 ההרצאות: 195 שקל.
קישור לרכישה וצפייהhttp://poetican2020.ashdodartmuseum.org.il/poetican

 

 

פסטיבל הקולנוע ירושלים

פסטיבל הקולנוע ירושלים יקרין סרטים במסגרות בינלאומיות. בתחרות הבינלאומית יוענק פרס ע"ש נחמה ריבלין בחסות הקרן לירושלים, ובתחרות לסרטי ביכורים יוענק פרס מטעם ארגון GWFF. בין הסרטים הבינלאומיים שישתתפו בפסטיבל: סרטה החדש והמדובר של מירנדה ג׳וליי "קג׳יליונר", הסרט הפולני המועמד לאוסקר "קורפוס כריסטי", סרטה של יסמילה זבניץ׳ "לאן את הולכת, אאידה" (פסטיבל ונציה 2020), סרט התעודה המדובר "מתנקשות" על רצח אחיו של מנהיג צפון קוריאה, "אודות האינסוף", סרטו של המאסטר השוודי רוי אנדרסון, סרטה התיעודי של זוכת האוסקר ברברה קופל "מדבר 1", "דמעות של לב שבור" סרטו החדש של הבמאי הצרפתי הוותיק פיליפ גארל (זוכה פרס הבימוי בפסטיבל ברלין) ואחרים.

מתי: 20-10 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: התוכנית המלאה זמינה באתר הפסטיבל:  www.jff.org.il, בפלטפורמת הצפייה המקוונת: online.jff.org.il

 

 

ליל המדענים והמדעניות

מוזיאון המדע בירושלים מקיים את ליל המדענים והמדעניות בסימן מדע יוצר מציאות, באירוע מקוון לכל המשפחה. בין הנושאים שניתן יהיה לצפות בהם: הכנת צעצוע מכני, קונטרול פריק, סיור מוחות, כשצהבת פוגשת חורים שחורים, פאנל מומחים לחיות עם הקורונה.

מתי: חמישי, 3 בדצמבר, החל מהשעה 16:00

מחיר: צפייה און ליין ללא תשלום

לפרטים: http://madalay.la/mada

 

 

תערוכה לציון יום האיידס העולמי

יום האיידס העולמי מצוין ב-1 בדצמבר מדי שנה ומוקדש להעלאת מודעות העולם למגפת האיידס הנגרמת על ידי התפשטות נגיף ה HIV. הוועד למלחמה באיידס ומכללת סמינר הקיבוצים חברו לפרויקט משותף המשלב את קהילת הא.נשים החיים עם HIV עם אמנים אשר ביחד עיצבו כרזות אשר יבטאו את עולמם של החיים עם איידס. פרויקט "דואט החיים" הפגיש בין נשאי HIV לסטודנטים לעיצוב ל"דואט" : פרויקט חזותי שנרקם מתוך הדיאלוג המשותף ויציג כרזות המבטאות את עולמם של הנשאים, עולם שהוא לעיתים מורכב וסמוי מין העין, וחושף את סיפורם, שאיפותיהם וכאבם של החיים עם הנגיף. בנוסף,  הפרויקט  מעביר מסר כי האדם החי עם הנגיף ומטופל באופן קבוע אינו מדבק ויכול לחיות חיים מלאים ובריאים. הכרזות יוצגו במרחבים הציבוריים בעיר תל אביב ובחלל התצוגה של קפה בוצ'י ברחוב בן יהודה בתל אביב.

מתי: עד 5 בדצמבר

מחיר: כניסה חופשית

 

פסטיבל הסרטים הדוקומנטריים דוקאביב יוקרן און-ליין

פסטיבל דוקאביב גליל מעלות תרשיחא ה-12 מגיע לסלון וישודר און-ליין. למעלה מ-30 סרטים דוקומנטריים מהארץ ומהעולם יוקרנו במסגרתו. את הפסטיבל יפתח הסרט "ריימונד אל בידאוויה" (הוט 8) שיצרה יעל אבקסיס על אמה ריימונד אבקסיס, וילווה בשיחה עם הבמאית. ינעל את הפסטיבל הסרט "אהבה זאת לא היתה" (yes דוקו) זוכה הפרס הגדול בדוקאביב 2020. הקרנת בכורה לסרט "אני, גרטה" על גרטה טונברי, הנערה השוודית שהפכה לאייקון המחאה הירוקה, הקרנת בכורה לשלושת פרקי הסדרה "ישראלים שמשנים את העולם" באדיבות yes דוקו, על הגילויים, החיים והתובנות של שלושה מדענים ישראלים צעירים, פורצי דרך במדע העולמי. טרום-בכורה לסרט "בלושי" על חייו הקצרים והסוערים של ג'ון בלושי ואחרים.

מתי: 5-1 בדצמבר

מחיר: 20 שקל להקרנה בודדת, 80 שקל מנוי חופשי

לפרטים: באתר

 

 

סיורים בהשראת העלייה לרגל לירושלים

"עלייה לרגל ירוקה" הוא פרויקט דגל של 'קרן ירושלים ירוקה'  (Jerusalem Green (Fund ששם כמטרה לחבר בין קהילה, סביבה וכלכלה, וזאת דרך חידוש מסורות עלייה לרגל בסיור. הסיורים יתקיימו באזור העיר העתיקה, שכונת עין כרם, שכונת ארמון הנציב ואבו תור, חוסאן-צור הדסה ומדבר יהודה והם נועדו לתת "טעימה" של חוויית העלייה לרגל. כל המסלולים כוללים מפגשים עם תושבים ועשייה סביבתית בפרויקטים קהילתיים והם מיועדים לכל המשפחה ומיטיבי לכת כאחד.

מתי: 25-4 בדצמבר

מחיר: 150-100 שקל לאדם

לפרטים: באתר

 

 

מופעים באקווריום השקוף

פרויקט האקווריום – אמנות במרחב הציבורי מבית פרסקו למחול ותרבות במרכז ענב לתרבות מתארח בלובי השקוף של המרכז הפונה לגג הנרחב של גן העיר ויאפשר לעוברים והשבים לצפות במופעים. בפרויקט מתקיימים מופעים מתחומי המחול, הפרפורמנס, מוסיקה קרקס ומופעים לילדים ולכל המשפחה. בסוף השבוע הקרוב יתקיימו חזרות פתוחות של אורן ברזילי, להקת המחול ענבל, להקת "רבע לאפריקה", תומר שרון, איז זהבי פייגלין, להקת המחול "כרמלה", ענת מלמוד, להקת "התבלינים" ושעות סיפור לילדים.

מתי: רביעי-שבת, 5-2 בדצמבר, 22:30-19:30, חזרות מופעי ילדים, 17:00

מחיר: ללא תשלום

 

 

 

 

 

|
|
|
|
|