חגיגה של מוזיקה בגנים הלאומיים בחנוכה תשפ"א

מאת: רונית סבירסקי
שבוע המורשת בישראל 2020 של רשות הטבע והגנים יעמוד בסימן מוזיקה. מורשת בשטח וברשת עם מופעים מוזיקליים, חוויות, הפעלות וסיורים מודרכים בחנוכה תשפ"א בין התאריכים 18-11 בדצמבר 2020

 

אתרי מורשת ברחבי הארץ יפתחו את שעריהם בחג החנוכה עם משחקי משימות, פיצוח רמזים וסודות, פענוח כתבי חידה, משחקי חשיבה ויצירה לצד סדנאות, מופעי מוזיקה, הצגות והשתתפות בחפירות ארכיאולוגיות. בשיתוף גופי השימור, משרד ירושלים ומורשת, המועצה לשימור אתרים ורשות העתיקות. האתרים המשתתפים בשבוע המורשת פזורים ברחבי הארץ וחושפים בפני המבקרים היסטוריה מרתקת, חוויות וסיפורים שמתאימים לכל המשפחה בכפוף להנחיות משרד הבריאות והתו הסגול. ההרשמה מראש על בסיס מקום פנוי  לפרטים ולהרשמה לחצו כאן 

 

 

גן לאומי ציפורי

ציפורי היא "בירת הגליל" הקדומה, המקום שבו נחתמה המשנה ובה פעלה הסנהדרין. פאר עברה ניכר היטב גם היום, ולצד הפסיפס המפורסם שבה שזכה לתואר "המונה ליזה של הגליל", אתם מוזמנים  לגלות עוד עשרות פסיפסים מרהיבים באתר. תוכלו גם לבקר בבית הכנסת הקדום ששופץ ושומר ובו מוקרן סרט, בוילה הרומאית המרשימה, במצודה צלבנית ובמפעל מים תת-קרקעי שמזמן טיול חוויתי לכל המשפחה.

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו : גן לאומי ציפורי 

 

פעילויות שבוע מורשת בגן לאומי ציפורי

ציפורי לאור נרות , חדים חידות בבית הכנסת העתיק, מחפשים את מנורת שבעת קנים החקוקה על גבי אחת ממרצפות הקרדו, מבקרים בפסיפס אורפיאוס המנגן האלוהי ומקנחים בהצגה בבית הכנסת הקדום "סודו של אהרון ומנורת הזהב".

מתי: 16-13 בדצמבר , שעות הדרכה 11:00, 13:30, שעות הצגה: 10:00 – 15:00 הצגה אחרונה שעה 14:00. 17 בדצמבר, שעות הדרכה 11:00, 13:30, , שעות הצגה 16:00-14:00 (הצגה אחרונה בשעה 16:00.

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: הרשמה מראש לכניסה לאתר, הרשמה לסיורים ולהצגות עם ההגעה בקופת האתר, ההשתתפות על בסיס מקום פנוי.
 

הדלקת נרות קהילתית

הצגה "סודו של אהרון ומנורת הזהב" בשעה 17:30 בתיאטרון הרומי של גן לאומי ציפורי ולאחריה הדלקת נר שמיני בליווי שירי חנוכה. הציבור מוזמן להביא חנוכיות מהבית.
מתי: חמישי, 17 בדצמבר
מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
הפעילות מותנית במזג אוויר מתאים. נא להתעדכן באתר.
לפרטים: יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.

 

פעילות ברשת: "המרד הגדול בגליל ומקומה של ציפורי עיר השלום". הרצאה הכוללת סיור קצר וירטואלי ברחובותיה ותולדותיה של העיר ציפורי בתקופה הרומית.

מתי: 17 בדצמבר, שעת ההרצאה ברשת: 20:00

לפרטים: יוקרן בפייסבוק של רשות הטבע והגנים – לחצו כאן

 

 

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין-מרשה הוכרז כאתר מורשת עולמית בזכות מערות ענק קדומות, ששימשו למטרות שונות במהלך ההיסטוריה. בנוסף, מצויים באתר אמפיתיאטרון מהתקופה הרומית ושרידים של מבצר וכנסייה מהתקופה הצלבנית. במתחם האמפיתיאטרון המכונה גם "עיר בני החורין", הוצבו שלטי הסבר והמחשה צבעוניים, המאפשרים למבקרים להכיר את האתר באמצעות חוויה ומשחק שמזמינים לגעת, להתנסות ולהתחבר אל חיי היומיום במקום. בקופת האתר ניתן לקבל את לוח המשחק "בורחים אל העבר" ולשלב את הביקור בגילוי ופתרון משימות מעולמות התוכן של מרחבי בריחה. המשחק אינו כרוך בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר וחינם למנויי מטמון.לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו:  גן לאומי בית גוברין

 

מוזיקה במערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין

לכבוד חנוכה ושבוע המורשת העומד השנה בסימן מוזיקה, מתקיימת במערות הפעמון הענקיות חוויה מוזיקלית. בעת הנגינה בחלל העצום הצלילים מהדהדים בין קירות וחללי המערות. צורתן המיוחדת של המערות היוו השראה למוזיקאים הודות לאקוסטיקה המיוחדת שבהן. במקום תתקיים הדרכה קצרה המותאמת לכל המשפחה,  בליווי הסברים על מורשת החציבה המאפיינת את האזור ולשימושים השונים במערות. לאורך המסלול ניתן להאזין לצלילי נגן פעמונים וכלי הקשה. מתחם מערות הפעמון מונגש לכיסאות גלגלים. בשל הנחיות התו הסגול, הדרכות קצרות של כ-15 דקות תצאנה כל חצי שעה ובקבוצות קטנות בלבד, על בסיס "כל הקודם זוכה".

מתי: 17-13 בדצמבר, בשעות  15:00-11:00 במתחם מערות הפעמון.

מחיר: הפעילות אינה  כרוכה בתשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

בורחים אל העבר בעיר בני החורין

משחק קבוצתי מעולמות התוכן של מרחבי הבריחה בגן לאומי בית גוברין. יוצאים לגלות את העיר דרך משחק חידות שמשימותיו מחזירות את המבקרים בגלגל הזמן אל העבר, לפינות גלויות ונסתרות בין העתיקות, בתוך האמפיתאטרון ותחת מושביו וליד הכנסייה ובדרך אליה. תוך כדי משחק נחשפים לסיפורה המיוחד של העיר אלוותרופוליס, שהיא בית גוברין הרומאית. כדי לפתור את החידות צריך לחפש, לחשב, לספור ולחדד את החושים. המשחק זמין בקופת האתר.

מתי: כל יום בשעות 08:30– 14:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה, חינם למנויי מטמון.

לפרטים: לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לגן לאומי בית גוברין ולהירשם במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים.

 

 

גן לאומי (פארק) הרודיון

הרודיון הוא המקום שבו קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע.  במאה הראשונה לפני הספירה יצר "המלך הבנאי" את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. באתר, שבו ביקש להיקבר, על גבול מדבר יהודה, הקים הורדוס ארמון קיץ לתפארת, הנחשב לפלא אדריכלי. בשנים האחרונות נערכו בגן לאומי הרודיון עבודות ארכיאולוגיות בהיקף רחב. במהלך העבודות נחשפו 2 מכלולים בעלי חשיבות רבה בקנה מידה עולמי ובתוכם: החדר המלכותי, התיאטרון, מסדרון הקשתות, גרם המדרגות וחדר הכניסה לארמון. פתיחת החדר המלכותי ומסדרון הקשתות לקהל המבקרים מאפשרים לראשונה לצפות בפאר הארמון כפי שהיה בימיו של הורדוס לפני כ- 2000 שנה.

לפרטים נוספים ולהרשמה לחצו: פארק (גן לאומי) הרודיון

 

סיורים מודרכים וטעימה מוזיקאלית  

לכבוד שבוע המורשת נפתחו לציבור מערכת המדרגות המונומנטליות ומסדרון הקשתות והחדר המלכותי בתיאטרון, שבו נמצא מיצג מולטימדיה חדשני. יתקיים סיור במכלולים החדשים שבארמון המלך הורדוס בשילוב מופע מוזיקלי אקוסטי אינטימי.  במהלך הסיור צפייה במיצג החדש, עליה בגרם המדרגות המפואר אל מסדרון הקשתות המונומנטלי וסיום בתערוכה החדשה שתוצג בחנוכה בבורות המים ותגולל את סיפורם של הממצאים שנחשפו במהלך החפירות באתר.

מתי: 17-13 בדצמבר,  בשעות 10:00, 12:00, 14:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון

לפרטים: לסיורים המודרכים יש להירשם עם ההגעה בקופת האתר. ההשתתפות על בסיס מקום פנוי.

 

מיצג החדר המלכותי בתיאטרון ההרודיון

חדר האירוח המלכותי מצוי בראש היציע של התיאטרון בהרודיון.  זהו המקום שאליו הורשו להיכנס רק אורחיו החשובים ביותר של המלך הורדוס, מקורבים ושועי עולם. משם הם צפו בהצגות שנערכו על במת התיאטרון האינטימי. זהו חדר דו-קומתי מרהיב ביופיו, שעוטר בעיטורים נפלאים, במספר סגנונות אדריכליים. על קירותיו של החדר המפואר שעבר שימור מוקרן מיצג שנחנך במקום ועושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של Video-Mapping ומקרין על קירות החדר "השלמות" של העיטורים המקוריים ושאר הפתעות. כך למשל, יוכלו המבקרים "לפגוש" את האדריכל שבנה את החדר ואת התיאטרון. הוא יספר על עבודתו, ואף יפתיע עם טוויסט מעניין בעלילה.

מתי: 17-13 בדצמבר, בין 10:00 ל- 13:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

לפרטים: הביקור במיצג הוא בהרשמה מראש בקופת האתר

 

 

מסדרון הקשתות המונומנטלי

מערך הכניסה לארמון ההר נחשף בחפירות ארכיאולוגיות ובמוקד שלו נחשף פרוזדור מרשים בעל מערכת קשתות מסועפת בנויה לרוחב הפרוזדור בשלושה מפלסים, כדי לתמוך את קירותיו ולאפשר למלך ולמקורביו מעבר ישיר לחצר הארמון. בחפירות נחשפו גם חדר הכניסה המקורי לארמון, מעוטר בציורי קיר צבעוניים (פרסקו), ופתח הכניסה המרשים שהוביל אליו. עבודות השחזור והשימור של גרם המדרגות המפואר ומסדרון הקשתות המונומנטלי מאפשר הצצה לתקופה ההרודיאנית בשיא תפארתה.

מתי: בשעות פעילות האתר

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

 

פעילות ברשת: סיור LIVE מאחורי הקלעים בגן לאומי הרודיון עם דודי מבורך, אוצר במוזיאון ישראל, רועי פורת, ארכיאולוג האתר, וישי יהב מטות, המשמר הראשי של הרודיון. מסע בזמן שנראה כמו ביקור פרטי אצל הורדוס בארמון לפני 2000 שנים. הסיור הווירטואלי נערך לכבוד שבוע המורשת, ולציון 10 שנים למותו של פרופ' אהוד נצר – שחפר וחקר את האתר במשך למעלה מ-30 שנה, ובו גם נפל אל מותו. ביקור בארמון מבצר ההר, בשרידי קבר הורדוס, בתיאטרון ובחדר האירוח המלכותי שנפתח לקהל לראשונה בחנוכה 2020, הצצה בחדרים חבויים בין החומות, טיפוס במעלה המדרגות המונומנטליות ובמסדרון הקשתות אל  חדר הכניסה המקורי לארמון מבצר ההר, שנחשפו גם הם לאחרונה.

מתי: 13 בדצמבר, 19:00

מחיר: צפייה און ליין ללא תשלום

לפרטים: יוקרן בפייסבוק של רשות הטבע והגנים לחצו כאן

 

גן לאומי תל ערד

באתר הארכיאולוגי תל ערד, נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות שרידיהם של מצודה ישראלית ושל עיר כנענית מבוצרת בחומה באורך 1200 מטרים עם מגדלים ושערים לאורכה, ארמון, באר מים מרשימה, מבני מגורים ייחודיים, צמד מקדשים ומערכת של רחובות לאורכה ולרוחבה של העיר,  שהעידו על תכנון עירוני שהחל בתל ערד בתקופת הברונזה הקדומה. במצודה הישראלית – מתקופת הברזל, נחשפו שרידי מקדש יהודאי ומפעל מים מרשים, שניתן לרדת אליו בגרם מדרגות ולהתרשם משלושה אולמות לאגירת מים מטויחים בטיח, ומגדל הלניסטי במרכז המצודה, שמאפשר תצפית יפהפייה על שרידי העיר הכנענית והנוף הסובב את האתר.

לפרטים נוספים ולהרשמה: גן לאומי תל ערד

 

סדנאות קצב וצלילי מרפא

האומן ליאור אוקנין יופיע עם מגוון כלי נגינה מיוחדים מכל העולם וייצור חוויה המשלבת צלילים ומקצבים לכל המשפחה.

מתי: 17-13 בדצמבר, בין השעות 11:00 -15:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

 

סיורים מודרכים באתר

סיור מודרך בשבילי העיר הכנענית העתיקה בשילוב סיפורים על השרידים הארכיאולוגים שהתגלו בתל.

מתי: 17-13 בדצמבר, בשעות 9:00, 11:00, 13:00.

מחיר: ללא עלות נוספת על מחיר הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון

לפרטים: לסדנאות ולסיורים יש להירשם עם ההגעה בקופת האתר. ההשתתפות על בסיס מקום פנוי.

 

מסע מסתורי היסטורי בתל ערד

משחק ניווט ופיענוח כתבי סתרים לכל המשפחה בתל ערד. מסע לגילוי סודותיה ההיסטוריים של תל ערד דרך העיר הכנענית, הבאר, המצודה, מאגר המים המרשים ונקודות נוספות. רשימת ציוד למסע: מפה, כלי כתיבה, סקרנות וחשיבה יצירתית.

מתי: כל יום בשעות פעילות האתר.

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.

לפרטים: לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לגן לאומי תל ערד ולהירשם במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים.

 

גן לאומי תל באר שבע

תל באר שבע הוכרז יחד עם תל חצור ותל מגידו כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו. זהו תל מקראי חשוב, ששמו נצרב בדמותו המכוננת של אברהם והתגלו בו מפעלי מים מרשימים. סיור ברוח קפסולת זמן של ימי המלוכה מציג את המבנה והתפקוד של היישוב כמרכז מנהלי בתקופת המלוכה בימי המלך חזקיהו במאה ה-8 לפני הספירה. בראש התל נחשפו מזבח ארבע קרנות, באר מים עמוקה המהדהדת את הסיפור המקראי, שער העיר בו נשתמרו לבני בוץ  בני למעלה מ- 2000 שנה, "ארמון המושל", בתי ארבעת המרחבים, בתי המחסנים בהם נתגלו מאות כלי חרס ומגדל התצפית ממנו נשקף האתר הארכיאולוגי המתנשא מעל מפגש הנחלים חברון ובאר שבע. שיא הביקור הוא מפעל המים החצוב בסלע אליו יורדים בפיר עמוק ומרשים.

לפרטים ולהרשמהגן לאומי תל באר שבע 

 

 

דמויות מומחזות

פעילויות שבוע מורשת בגן לאומי תל באר שבע כוללות מפגש עם דמויות שונות לאורך מסלול הסיור שיספרו על החיים במקום במהלך התקופות השונות, בסיפור, משחק והומור. סיורים מודרכים יערכו ברחבי האתר בשעות  9:00, 11:00, 13:00

מתי: 17-13 בדצמבר, בין השעות 11:00 -15:00

מחיר: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון

לפרטים: יש להירשם לסיור עם ההגעה בקופת האתר. ההשתתפות על בסיס מקום פנוי

 

מרחב בריחה לכל המשפחה

משחק משפחתי בסגנון חדר בריחה "קוד העתיקות: בעקבות חותם נחש הנחושת הקדוש בתל באר שבע" שיתקיים ברחבי תל באר שבע. שודדים שפרצו לאתר כי לשדוד ממצא חשוב. הם איבדו את המפה של האתר ועליה סימנים משונים. המשתתפים צריכים לפענח את המפה, למצוא את החותם, לפצח את קוד ההצפנה ולהציל את הממצא. משחק הבריחה הורכב בשיתוף מיזם 929, מומלץ להצטייד בטלפון חכם. משך המשחק 2-1.5 שעות.

מתי: כל יום בשעות 8:00—16:00

מחיר: עלות ערכת המשחק ( 20 שקל למשפחה) בנוסף על עלות הכניסה לגן הלאומי. הכניסה חינם למנויים

לפרטים: לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לגן לאומי תל באר שבע ולהירשם במערכת ההזמנות באתר רשות הטבע והגנים

 

|
|
|
|
|