תערוכת "עדות מקומית" מתארחת במרחב הפתוח במידטאון תל אביב

מאת: רונית סבירסקי
תערוכת צילומי העיתונות והדוקו המובילה בישראל תוצג לראשונה בתולדותיה ב"מוזיאון פתוח" תחת כיפת השמיים ללא תשלום החל מ-24 בדצמבר 2020 במשך חודש ימים

 

מידטאון תל אביב תארח את תערוכת צילומי העיתונות והדוקו המובילה בישראל "עדות מקומית" ולראשונה בתולדותיה תוצג התערוכה ב"מוזיאון פתוח" תחת כיפת השמיים.  לנוכח החשיבות התרבותית וחברתית של אירועי השנה החולפת ותיעודה, החליטה הנהלת מידטאון להנגיש את התכנים לקהל הרחב ללא תשלום. התערוכה תפתח בפיאצה המרכזית, שבין שני גורדי השחקים ביום חמישי, 24 בדצמבר למשך חודש בהתאם למתווה הנדרש. 

 

צילום: אביגיל עוזי ידיעות אחרונות - סגר אי אפשר לצאת מהבית 

 

מוזיאון פתוח תחת כיפת השמיים

מתחם מידטאון מתחיל בתחנת רכבת השלום ומסתיים בתחנת רכבת ארלוזורוב. הוא פרוש על פני מיליון מטרים רבועים וכולל 12 מגדלי עסקים ומגורים, מרכזי סחר ומבנים אורבניים. התערוכה תוצג בשטח של 2321 מטרים רבועים שמוקפים מבחר מסעדות שף, בתי קפה וחניה בשפע.

 

צילום: אילן בן יהודה גן צ'רלס קלור תל אביב 2020 

 

התערוכה עדות מקומית מתקיימת מזה 17 שנים ומציגה את מיטב צילומי העיתונות והתיעוד מהשנה החולפת בישראל ובעולם. מעל 430 צלמים הגישו השנה את עבודותיהם עם מספר שיא של למעלה מ- 7000 צילומים.  רבים מהם תיעדו את משבר הקורונה, הסגר וההפגנות ומשקפים את המציאות ששינתה את חיינו. הדימויים המרכיבים את עדות מקומית 2020 משקפים חברה במשבר. שנה משוגעת בכל כך הרבה מובנים, תקופה המסתמנת כנקודת מפנה מקומית ועולמית, שלא תהיה דומה למה שהכרנו עד כה. תמונות של ריחוק חברתי, לצד סולידריות במצב של פילוג, זעם ואובדן אמון. 

 

צילום: אריק סולטן, אוניית משא שנסחפה לחוף בלילה סוער, חוף מי עמי אשדוד

 

אירועי השנה החולפת ובראשם הקורונה 

מאז 2003, השנה הראשונה בה הוצגה, היא מושכת אליה עשרות אלפי מבקרים מדי שנה ומציגה רטרוספקטיבה של אירועי השנה החולפת, כפי שהיא משתקפת בתחומים שונים: תרבות ואורבניזם; דת ואמונה; חברה וקהילה; חדשות; טבע וסביבה, ספורט ונושאים נוספים. תחום מיוחד "חשיפה ארוכה", מוקדש לסדרות צילומים ייחודיות המבטאות עבודה ממושכת של עומק תיעודי ושפה חזותית אישית. מתוך כלל התמונות המוצגות, יוענקו פרסים בסך 40,000 שקל לזוכים בקטגוריות: תמונת השנה, סדרת השנה, עבודת הווידאו של השנה ו"פרס שומרים" (על ביטוי ערכי הדמוקרטיה).

 

צילום: גיא יחיאלי - תל אביב נעצרה, סגר אפריל 2020

 

תערוכת צילום עיתונאי ותיעודי, היא גם אירוע חברתי, תרבותי ועיוני. התערוכה מבקשת להעצים פעולה תיעודית ועיתונאית חוקרת, הנאמנה לחופש הביטוי, המתעלה על שיקולי עריכה, רייטינג ואינטרסים המשרתים הון-שלטון. עדות מקומית לוקחת על עצמה תפקיד של מתעדת, היסטוריונית של התקופה, מובילת דרך של היצירה הישראלית, המצולמת בצל המגפה, ההסתה, השחיתות. מבט העל של הרחפנים מאפשר לשנות את זווית הראייה ולראות את התמונה הגדולה. נולד גם הצורך בנרטיב מתוקן, הזדמנות עבור צלמי הווידיאו מספרי הסיפורים, והם אכן צילמו וביימו ויצרו רובד נוסף וחשוב לתערוכה.

 

צילום: גיל אליהו ביניאט - צה"ל מתגבר את כוחותיו בצפון רמת הגולן יולי 2020 

 

ריחוק חברתי, שנאה ותככים פוליטיים

צמצום המרחב האישי, ריחוק חברתי, שנאה, תככים פוליטיים, פחד ממגפה משתוללת ואי הוודאות לגבי העתיד משתקפים בעבודות. הקורונה גבתה את מחירה גם בקרב צלמים ואמנים רבים, שאיבדו את מקור פרנסתם. חלקם מסתגלים לדרכי פרנסה ומחיה שונות, מתבוננים ומפרשים אחרת, חווים ויוצרים מנקודות מבט שונות. השנה לראשונה מתקיים שיתוף פעולה רחב עם משרד החינוך במסגרתו תוצג תערוכת "עדות צעירה" המאגדת את מיטב העבודות של בוגרי מגמות הצילום השונות. "עדות צעירה" תספק הצצה נדירה לנראות החברה שלנו מבעד לעדשת הצעירים - צלמי העתיד.

 

צילום: יובל דניאל - אוהדי הפועל תל אביב צופים באימון במתחם חודורוב מבעד לגדר

 

בין הצלמים המשתתפים: אביגיל עוזי, אוהד צויגנברג, אוליבייה פיטוסי, אלי אטיאס, אלי בצרי, אריאל שליט, אריק סולטן, ברצי גולדבלט, גיא אלוני, גיא יחיאלי, גילי יערי, גלעד טופז, דורון ניסים, דניאל צ'צ'יק, דניאל רולידר, דנצ'ו ארנון, חיים יפים ברבלט, יובל דניאל, יסמין להב, ליאור חורש, ליאור פתאל, מיכה בריקמן, ניר אלון, סתיו צור, עודד בלילטי, עמאר עוואד, עמרי גוטמן, קובי וולף, רענן כהן, שרון אברהם, תומר אפלבאום ורבים נוספים. אוצר התערוכה: אלדד רפאלי. הצילומים נבחרו על ידי חבר שופטים בלתי תלוי הכולל את דורון צברי, אתי שוורץ, איילת השחר כהן אילן יצחייק, רמי מימון , ורדי כהנא, היידי לוין ועמי שטייניץ המכהן גם כחבר מערכת.

 

צילום: עופר וקנין, השתלטות התנים על פארק הירקון, קורונה טיים

 

דרכי הגעה וגישה למידטאון: תחבורה ציבורית המגיעה לבית הדר דפנה, מרכז עזריאלי, רח' יגאל אלון. תחנות רכבת סמוכות למתחם: השלום, סבידור מרכז. חניה תת קרקעית בשפע במתחם.

 

צילום: שרון אברהם, כיכר פריז ירושלים, שחזור ציור של דלקרואה מהפכת יולי 1830 בצרפת

במחאת האמנים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יולי 2020

 

הפתיחה : יום חמישי, 24 בדצמבר 2020 למשך חודש. שעות פתיחה: ימי ראשון-חמישי, שבת בין השעות:  19:00-10:00, ימי שישי 15:00-10:00. בכיכר הפיאצה המרכזית "מידטאון" – (סמוך לרכבת השלום והקריה)

http://www.edutmekomit.co.il/

 

|
|
|
|
|