צלם: שרית עוזיאלי
רומנטיקה מוסיקלית בגליל המערבי - פסטיבל רנסאנס
צלם: אורנה בן חיים
שחקנים בתלבושות מתקופת הבארוק

פסטיבל רנסאנס - 20 שנים 20 קונצרטים

מאת: רונית סבירסקי 

 

פסטיבל הרנסאנס המסורתי יתקיים במבצר יחיעם בחול המועד סוכות, 4-2 באוקטובר. הפסטיבל, חוגג 20 שנים להיווסדו ויכלול מופעים מוסיקאליים של אמנים והרכבים ישראליים ובינלאומיים, קונצרטים של מוסיקה קלאסית מתקופת הרנסאנס, מופעי מקהלות, סדנאות יצירה, תיאטרון רחוב, אמנות רחוב אומנים ובעלי מלאכה, מספר סיפורים, סדנאות לבניית כלי נגינה ושלל פעילויות באווירת תקופת ימי הרנסאנס.

 

רומנטיקה של ימי הביניים

לרגל שנת ה-20 יועלו 20 קונצרטים והופעות. בתוכנית האמנותית ישולבו מוסיקה עתיקה מתרבויות שונות – תקופת הרומנטיקה של ימי הביניים והרנסאנס באירופה לצד שורשי המוסיקה הברזילאית, לב המוסיקה הספרדית ומוסיקה עתיקה איטלקית ורוסית וקלאסיקה ישראלית. הפסטיבל מופק על ידי המועצה האזורית מטה אשר בשיתוף רשות הטבע והגנים ובתמיכת מועצת הפיס, הרשות לפיתוח הגליל והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. אירועי הפסטיבל יתקיימו במבצר יחיעם בגליל המערבי ויתפרשו על פני יומיים מלאים ב-4-3 באוקטובר. מופע הפתיחה של להקת הפלמנקו "רמנגאר" יערך ב-2 באוקטובר.  

                                               

                                  מופע במבצר יחיעם   צילום: שרית עוזיאלי

 

כלים מקוריים ומשוחזרים

בימי הפסטיבל ניתן יהיה לשמוע מוסיקה מהמאות ה- 18-12. מוסיקה שתנוגן בכלים מקוריים ומשוחזרים בשילובים מיוחדים: מוסיקה אתנית- יהודית לצד ערבית, מוסיקה איטלקית ומוסיקה מספרד של ימי הביניים, מוסיקה מבית מלכים, לצד מוסיקה קלאסית חדשה. השנה ישתתפו בפסטיבל הרכבים ישראליים ובינלאומיים, המתמחים בביצוע מוזיקה עתיקה אך גם יחשפו את הקהל ליצירות מודרניות שיכלו בקלות להשתלב ברוח התקופה. היצירות השונות יקבלו אינטרפרטציות מודרניות מעניינות שיעזרו לאוהבי כל הסגנונות המוזיקליים להיחשף לחוויות חדשות ומפתיעות. מבקרי הפסטיבל יקבלו הזדמנות נדירה לגלוש בזמן, הישר אל תוך עולמם הקסום של האבירים הצלבניים וליהנות מצלילי המוזיקה שנשמעה בתקופה ההיא.

 

מופעים על מרפסת המבצר

מופע הפתיחה של להקת רמנגאר "Mi Alborada – השחר שלי" יתקיים על מרפסת המבצר ב-2 באוקטובר בשעה 20:30. מופע מחול ססגוני על פי כוריאוגרפיה של קרן ואבנר פסח - חוויה חושנית הנעה בין מציאות לפנטזיה שסוחפת את הקהל למסע בין מקצבי הפלמנקו הקסומים בליווי מוסיקה חיה ותלבושות מסורתיות. מחיר כרטיס - 110 שקל.

 

ב-3 באוקטובר בשעה 21:00  יופיעו גיל שוחט ואנסמבל אליסיום יחד עם שלומי שבן למופע "שוברים שגרה" מיוחד, בו השירים הליריים הפיוטיים והנוגעים ללב של שלומי שבן פוגשים את המוזיקה הקלאסית ואת גיל שוחט. ביחד  יבצעו מיצירות באך, שופן, שבן, ברטוק, שוחט ודביסי. מחיר כרטיס – 140 שקל.

 

מיצירות של משוררים עבריים

קונצרטים נוספים בפסטיבל – אלונה דניאל תופיע במופע 'זה על העיר' בו תשיר משירי משוררים ישראליים קלאסיים וגם עכשוויים, שירי אהבה על רקע הניכור האורבאני של תל אביב, בתקופות שונות. המופע משלב יצירות של נתן אלתרמן, אברהם חלפי, זלדה ולאה גולדברג לצד יצירותיהם של משוררים עכשוויים כטל ניצן ונורית זרחי.

המופע 'דברים של אהבה' הוא שילוב בין מזרח ומערב ובין אהבה גשמית ורוחנית. מוסיקת רנסאנס ובארוק רומנטית מלאת תשוקה לאהבה ומשולבת במוסיקה תימנית עתיקה, בהשתתפות זמר הקונטרה-טנור, אלון הררי. הפסטיבל יינעל ביצירה 'גלוריה' של אנטוניו ויואלדי, בקונצרט 'הללויה לגלוריה' עם מקהלת מטה אשר שתבצע גם יצירות ישראליות מוכרות.

                                                  

                                    תחפושת הדוכסית       צילום: שרית עוזיאלי

 

תלבושות של בני אצולה

כבכל שנה, כל אווירת הפסטיבל, התפאורה, התלבושות, העיצוב ואירועי החוצות יהיו בהשראת תקופת הרנסאנס. המופעים יתקיימו באולמות ההיסטוריים של המבצר הצלבני שקסמם הארכיטקטוני מעניק נופך אותנטי לאירועי הפסטיבל. בין המופעים יעמדו דוכנים של בעלי מלאכה העוסקים באומנות מסורתית, ממש כמו פעם: בניית חלילים, ועבודה בעץ. מעולם המלאכה המודרני יגיעו אומן קריקטורות, ותכשיטנית שתעצב תכשיטים עתיקים. בחצר המבצר יחכו שחקנים לבושים במיטב מלבושי התקופה וישחקו את דמויותיהם העליזות של הדוכסית האצילה, הנסיכה המפונקת, בעלת הפונדק, וחכם הכפר. סייפים תיאטרליים יציגו קרב דרמטי לעיניהם של המשפחות ולילדים ימתינו סדנאות יצירה בדלעת, פיסול בחימר וסדנת שוקולד.

 

מחיר כניסה לאדם: 35 שקל הכניסה עד גיל שלוש ללא תשלום. המחיר כולל כניסה לכל מופעי היום.

לפרטים והזמנות: www.lagalil.com ובטלפון 04-9521175

 

תוכנית הפסטיבל המלאה

מופעי ערב

 

מופע פתיחה 02.10.12 בשעה 20:30

Mi Alborada/השחר שלי – להקת רמנגאר

מופע מחול ססגוני מבית היוצר של קרן ואבנר פסח - המופע מתאר את  דרכו של רקדן המובלת על ידי מערבולת חושים תמידית שנעה בין: כאוס, שכרון, חיפוש, הארה והגשמה. אלמנט מרכזי במופע הוא הניגודיות והקוטביות בין דברים ומצבים שמובעים באמצעות המוסיקה, הריקוד והשירה. יותר מעשרה אמנים על הבמה שנעים יחד בהרמוניה ובווירטואוזיות. המופע חוויה חושנית הנעה בין מציאות לפנטזיה שסוחפת את הקהל למסע בין מקצבי הפלמנקו הקסומים בליווי מוסיקה חיה ותלבושות מסורתיות. מחיר כרטיס -  110 ₪.

מתי ? 02.10.12 בשעה 20:30

היכן ? מרפסת המבצר

 

ערב לירי-קלאסי 03.10.12 בשעה 21:00

שוברים שגרה – גיל שוחט ואנסמבל אליסיום עם שלומי שבן

מופע בו השירים הליריים הפיוטיים והנוגעים ללב של שלומי שבן פוגשים את המוזיקה הקלאסית ואת גיל שוחט. ביחד  יבצעו מיצירות באך, שופן, שבן, ברטוק, שוחט ודביסי.  מחיר כרטיס -  140 ₪.

מתי ? 03.10.12 בשעה 21:00

היכן ? מרפסת המבצר

 

 

מופעי יום

 

יום רביעי 03.10.12

 

10:00Tabor & Pipe– מופע חמת החלילים וכלי ההקשה של ולדימיר צ'רפובסקי המנגן מוסיקה עתיקה במגוון רחב של כלי נשיפה אתניים ועתיקים, ביניהם ה"שאפרפייפ", הקאוואל הבולגרי, ה"ג'מסהורן" אלטו וטנור(סוג של אוקרינה העשוי מקרן של חיות כגון עזים), מגוון של חליליות איריות, ה"סופילקה" (חליל אוקראיני עממי), החליל הכפול והאוקרינה.

מופע נוסף בשעה 12:30 וב-15:00.

היכן ? הבמה הפתוחה

 

10:30 – /OJOS  עיניים, דואו קנסיונרו – ה'עיניים' בשירת הרנסנס הפופולרית מתקשרות תמיד לזמן הפגישה הראשונה בין גבר ואשה. הפגישה הראשונה היא לרוב ויזואלית ובדרך כלל מתוארת ע”י הגבר המבטא את אהבתו. הכוח ההיפנוטי של מבטה של האישה המביא את הגבר לכדי התאהבות נואשת, יחד עם רצונו לזכות בהדדיות הוא נושא שחוזר על עצמו בשירים הללו. התכנית מכילה יצירות מאת המלחינים חואן דל אנסינה, פיסדור, מתאו פלצ’ה, פרנסיסקו דה לה טורה וחוסה מרין, וכן יצירות מתוך האוספים: קנסיונרו דה פלסיו, קנסיונרו דה אופסלה ומיוזיקל בנקט של רוברט דאולנד.

היכן ? אולם המגדלים

 

11:00 – אהבה עד מוות, אנסמבל פניקס - modinhas & lundus מפורטוגל וברזיל, שהפכו לשיגעון במאה ה -18 בליסבון, נחשבים למקורותיה של מוזיקת הפאדו הפורטוגלית. במופע ינוגנו יצירות מאת ז'ואקים מנואל דה קאמארה, אנטוניו דה סילבה לאיטה, מרקוס פורטוגל,שיסטו באהיה ו-fados. אנסמבל פניקס חברים מַקַרֵנָה לוֹפֵּס לַבִין – סופרן. ז'וקה פרפיניאן  (ברזיל)- בריטון וכלי הקשה. מִירְנָה הֶרְצוֹג -  ויולה דה גמבה, רבקא. עומר שונברגר - גיטרת בארוק.

מופע נוסף בשעה 14:00

היכן ? אולם האבירים

 

11:00 – תחרות חליליות. כאן יופיעו וייתגלו הנגנים המבטיחים של הדור הבא תוך שימוש ביצירות מרתקות מכל התקופות. התחרות תמשך עד 13:45, ובשעה 14:30 יתקיים קונצרט של הזוכים בתחרות.

היכן ? אולם הצלבנים

 

12:00 – חליליות מלונדון, WOODWORK הוא שמו של הרכב תשעה נגני חליליות מצטיינים מלונדון. במופע שלהם רפרטואר מרתק המתפרש על פני 800 שנים עם יצירות מאנגליה האליזבטית לצד יצירות מאוחרות יותר בהם יבוא לידי ביטוי המצלול המיוחד של ההרכב. 

מופע נוסף בשעה 15:00

היכן ? אולם המגדלים

 

12:30 - Suenos Flamenco/חלום ספרדי, טריו חגית רוזמרין ורקדנית הפלמנקו ענבל כהן - כמו מניפה ספרדית נפרשת המסורת והתרבות העשירה של ספרד במוסיקה וריקוד בשלל סגנונות ומקצבים. מופע סוחף המשלב יצירות קלאסיות ופלמנקו עממי לצד עיבודים מקוריים ואישיים. חגית רוזמרין – חליל צד. אייל לבר – גיטרה ספרדית. אייל לומן – כלי הקשה. ענבל כהן – ריקוד פלמנקו.

היכן ? אולם האבירים

 

13:30 – זה על העיר, אלונה דניאל – הפקה מיוחדת לפסטיבל הרנסאנס. מופע אנרגטי בו דניאל תשיר משירי משוררים ישראליים קלאסיים וגם עכשוויים, שירי אהבה בעיבודים מיוחדים, מקפיצים ומחשמלים על רקע האורבניות של תל אביב. המופע מאחד מיצירות נתן אלתרמן, אברהם חלפי, זלדה ולאה גולדברג לצד יצירותיהם של משוררים עכשווים כ-טל ניצן (זוכה פרס טשרניחובסקי 2012, פרס ראש הממשלה 2010) ויצירותיה של נורית זרחי. גיטרה וכלי הקשה.

מופע נוסף – בשעה 15:30

היכן ? אולם המגדלים

 

16:00 – חלילי הקסם, עדית שמר וז'נבייב בלנשאר – מופע שגם הילדים יאהבו. חליל הבארוק והרפרטואר שלו הגיעו לשיא במאה ה–18. יצירות נפלאות נכתבו לחליל, הן כסולן והן בהרכבים קאמריים ודואטים. פופולריים מאוד היו גם עיבודים לשני חלילים שנכתבו בתקופה זו ליצירות כליות, לריקודים ולמנגינות אהובות מאוֹפּרות. עיבודים כאלה נערכו בידי המלחינים עצמם, בידי תלמידיהם, או על ידי בני התקופה. במופע כמה פנינים נפלאות מהרפרטואר לשני חלילים, כאלה שלעיתים נדירות מבוצעות על במת הקונצרטים, מאת מלחינים גדולים כמו הנדל, ראמו, טלמן, .פ.באך ומוצרט.

היכן ? אולם הצלבנים

 

 

 

יום חמישי 04.10.12

 

10:00 Tabor & Pipe– מופע חמת החלילים וכלי ההקשה של ולדימיר צ'רפובסקי המנגן מוסיקה עתיקה במגוון רחב של כלי נשיפה אתניים ועתיקים, ביניהם ה"שאפרפייפ", הקאוואל הבולגרי, ה"ג'מסהורן" אלטו וטנור(סוג של אוקרינה העשוי מקרן של חיות כגון עזים), מגוון של חליליות איריות, ה"סופילקה" (חליל אוקראיני עממי), החליל הכפול והאוקרינה.

מופע נוסף בשעה 12:30 וב-15:00.

היכן ? הבמה הפתוחה

 

10:30 – סוד חליל הכסף - מופע בשיתוף הקהל. סיפור מוסיקלי המתאר מסע של כלי נגינה מהחושך לאור. המסע משלב תובנות ומתאר את הקשר בין צלילים לטבע. בועז ניקריטין - מספר, כלי נשיפה-מפוחיות פה, וחלילים מרחבי העולם. יובל טובי - גיטרה,כלי מיתר,שירה. מופע נוסף ב13:30.

היכן ?  אולם המגדלים

 

11:00 בואי אהבה מתוקה - מסע של מוסיקה קלאסית בתקופות שונות ובסגנונות מגוונים. התוכנית מוקדשת כולה לנושא האהבה - החל משירי הרנסנס הזכים דרך המלודיות הקסומות של פורה,  האריות הנודעות של כרמן ועד שנסונים של ז'אק ברל.

התוכנית מלווה בהסברים על היצירות. ברכה קול – סולנית האופרה הישראלית, ועודד שוב – מבכירי נגני הגיטרה בארץ, בנוסף להופעותיהם הרבות כסולנים, מרבים להופיע יחד כצמד. ברכה קול – מצו סופראן , עודד שוב – גיטרה.

היכן ? אולם הצלבנים

 

11:30 צמאה נפשי, אנסמבל קולות נשים נעמה – האנסמבל יוצא למסע בעולם ובנפש פנימה. שירים מארצות הבלקן, מתימן, מבוכארה, תפילות ושירים בלדינו, שירה עברית ושירי נשמה. שירת נשים, על נשים, על אהבתן. ל"נעמה" רפרטואר מגוון הכולל מבחר יצירות קלאסיות מכל התקופות, יצירות ישראליות מקוריות, שירי עמים במגוון שפות וסגנונות, שירים עבריים בעיבודים ייחודיים של המנצחת פנינה ענבר ועוד.

מופע נוסף בשעה 14:30

היכן ? אולם האבירים

 

12:00 אהבה לחופי הים התיכון - קונצרט מיוחד הזה מחולק לשני חלקים: בחלק הראשון תנוגן מוסיקה בעיקר מתקופת ימי הביניים ומהרנסאנס המוקדם. יצירות מצרפת, אנגליה, איטליה ואפילו מיוון יכניסו אותנו לאווירה המדהימה של התקופה. בחלקו השני של הקונצרט נבחרו שירים יווניים מודרניים, אשר נכתבו ע"י המלחינים היווניים הבולטים ביותר במאה העשרים, כדוגמת מאנוס חאדג'ידאקיס, מאנוס לויזוס, גריגוריס ביטיקוציס ומימיס פלסס. יעלה אביטל- סופרן. דורט פלורנטין- חליליות.

גיל עברון- גיטרה. משה נורי- כלי הקשה.

מופע נוסף בשעה 15:00

היכן ? אולם המגדלים

 

12:30 חגיגת קלידים באיזור הררי - מוסיקה מתקופת הבארוק (סולר, ברד, פורסל, באך) ויצירה מקורית של א. רוזנבלט בסגנון עתיק בביצועם המרתק של דואו מקלדות Fancy for Two. נטלי רוטנברג, צ'מבלו. אלכס רוזנבלט, עוגב.

היכן ? אולם הצלבנים

 

13:00 – Danza del Viento- התכנית משלבת מוסיקה מעודנת ועוצרת נשימה ביפיה מאולמות האצולה של תקופת הרנסנס עם מנגינות עממיות סוחפות מימי הביניים ושירים איריים קסומים מהבארוק.  ראובנה הוד – חליליות. איריס אייל - נבל עתיק.

מופע נוסף בשעה 15:30

היכן ? אולם האבירים

 

14:00 – דברים של אהבה - הקונטרפונקט בין אהבה ארצית ודתית, מאת מלחינים מן המזרח והמערב. האביב מעורר את האש המתוקה של האהבה, שגורמת לנאהבים מלאי תשוקה לבעור באש אהבתם. יהודים ממוצא תימני חוגגים את אהבתם לכלת השבת עם יין, נרות ובשמים; והמאמינים שמחים באהבה של האל. אלון הררי -  קונטרה טנור. מירנה הרצוג - ויולה דה גמבה. מרים מוריס (אוסטרליה) - ויולה דה גמבה.

היכן ? אולם הצלבנים

 

16:00 – קונצרט נעילה, הללויה לגלוריה - קונצרט חגיגי בביצוע מקהלת מטה אשר. במרכז התוכנית תבוצע היצירה המפורסמת והידועה מאת המלחין אנטוניו ויואלדי - ”גלוריה", ומסביבה לה ישולבו יצירות ישראליות. מקהלת מטה אשר פועלת כבר מעל 30 שנה בחסות מתנ"ס מטה אשר. המקהלה שרה רפרטואר רחב של מוסיקה קלאסית מתקופת הרנסאנס ועד לתקופה המודרנית, מוסיקה יהודית וגם שירים ישראלים מעובדים לקולות, וספיריצ'ואלס. מנצחת: חן צפריר. מלווה: אינה קויטון.

היכן ? אולם האבירים

 

 

 

|
|
|
|