האירועים המומלצים והאטרקציות של השבוע

מאת: רונית סבירסקי
מטיילים עם קטנטנים ביער עופר, מציינים את יום הבוץ הבינלאומי בעמק, פסטיבל תיאטרון הבובות בחולון, מטיילים בשישי בגבעות מודיעין ללא תשלום, סיור-צילום בטבע של חולות קיסריה, פארסה של ריאליטי בירושלים, פסטיבל אינטימידאנס בתל אביב, פסטיבל הקולנוע בירושלים, פסטיבל הסרט הקצר בבאר שבע, סוף שבוע של ירח מלא בתמנע

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון מרכז תל אביב ירושלים דרום 

 

צפון

מציינים את יום הבוץ

בפארק המעיינות מציינים את יום הבוץ הבינלאומי עם סדנאות בוץ, בניית חפצי נוי אביזרים ומשחקים, ציור בבוץ, פיסול בבוץ ומסלול מכשולים בוצי לכל המשפחה. בנוסף, בגן גורו יוקם מתחם בוץ ויתקיימו בו סדנאות בוציות.

מתי: שבת, 30 ביוני

מחיר: 50 שקל

לפרטים: 04-6881427

 

מסע מחול

מופע הסיום של פרויקט "מסע מחול" מתקיים בכפר המחול בגעתון. בפרויקט משתתפים מדי שנה עשרות רקדנים מכל העולם ובסיום לימודיהם מעלים מופע משותף במסגרת להקת המחול הקיבוצית עם הכוראוגרף רמי באר.

מתי: ראשון, 24 ביוני, 18:00 ו-20:30

מחיר: 10 שקל

לפרטים: 04-9859730

 

אופרה באולמות האבירים

פסטיבל האופרה בעכו העתיקה מתקיים זו השנה ה-5 במצודה הצלבנית בעיר, המוכרת כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. שיתופי פעולה עם להקת המחול הקיבוצית ועם קשת אילון, שיקיימו מופעים בקיבוץ געתון ובקיבוץ אילון. ההפקה המרכזית האופרה "אורפיאו ואאורידיצ'ה" מאת גלוק לליברית של ראניירי דה קאלצאביג'י. בנוסף, 'האופרה שרה יוסי בנאי','מה עושות האיילות?'- מופע לכל המשפחה, 'קופסא לבנה'- מופע מחול של 'קיבוצית 2', "מיתרים פוגשים מיתרים" - קונצרט מיוחד בהשתתפות זמרות האופרה הישראלית וסולני קשת איילון.

מתי: רביעי-שבת, 4-1 באוגוסט

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.israel-opera.co.il

יוסי בנאי צילום: ורדי כהנא

 

פסטיבל קול המוסיקה

"פסטיבל קול המוסיקה" למוזיקה קאמרית בישראל, מתקיים זו השנה ה-34 בגליל העליון, בניהולו המוזיקלי של הצ'לן צבי פלסר. בין האירועים המרכזיים: בכורה ליצירתו של חיים פרמונט "גליל", במסגרת קונצרט חגיגי במלאת 40 שנה למקהלת הגליל העליון, עם התזמורת הקאמרית הישראלית בניצוח רון זרחי. בין המשתתפים: חווה אלברשטיין, מרינה מקסמיליאן-בלומין ולילדים "סרנדה לימונדה" – קונצרט לכל המשפחה ו"איה פלוטו" – קונצרט תיאטרלי. לראשונה: קונצרטים "לבקשת הקהל".

מתי: 14-7 ביולי

מחיר: בתשלום

צילום: אסף אנטמן

 

אזור פרא מגונדר

יצירת המחול "אזור פרא מגונדר", שתעלה בתיאטרון חיפה, היא מיני אופרת רוק המתארת חוויה אינטנסיבית ומעוררת מזימות המתקיימת בתוך מטוס נוסעים גדול. הרקדנים הם צוות המטוס וקהל הצופים הם הנוסעים. זוהי יצירתם המשותפת הראשונה של הכוראוגרפית מירב כהן והתסריטאי טל ריינן, שהקימו לשם כך קבוצת מחול עכשווית בעיר חיפה.

מתי: חמישי, ראשון, 28 ביוני, 1 ביולי

מחיר: בתשלום

לפרטים: 04-8600500

צילום: rune abro

 

סמלים וגיבורי תרבות

גלריה גרנד ART לאמנות עכשווית מציגה תערוכה חדשה של האמן אריק ונונו "כמו–סיפורים". עבודות מתקופות שונות, סמלים וגיבורי תרבות המוצגים כ"פתקים" משקפים משמעות ביקורתית, אירונית וסאטירית ביחס לתפקידה של האמנות לאור מאורעות היסטוריים בארץ ובעולם.

מתי: פתיחה, חמישי, 21 ביוני, 19:00 (נעילה 30 בספטמבר)

מחיר: כניסה חופשית

 

בעלי חיים וטבע באצבע הגליל

טיול מודרך באזור נחל הבניאס ובמוזיאון בית אוסישקין בעקבות בעלי החיים והטבע של ארץ פלגי המים באצבע הגליל. שכשוך במים, תצפית נוף והכרות עם פינות לא מוכרות. לבני 18 ומעלה. שעת התחלה:11:00 שעת סיום משוערת בשטח:20:30

מתי: שישי, 6 ביולי, 20:30-11:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

מרכז

הפסטיבל הבינלאומי לתיאטרון בובות

הפסטיבל הבינלאומי ה-21 לתיאטרון בובות יתקיים בחולון עם הצגות מדנמרק, קוראטיה ורומניה, וכן הפקות מקור ישראליות שיעלו בבכורה בפסטיבל. בנוסף, תתקיים תערוכת מחווה "לתיאטרון מוקיון" שפעל בישראל בסוף שנות ה-30 והיה החלוץ של תיאטרון הבובות הישראלי. לצד ההצגות והמופעים יתקיימו אירועי חוצות, סדנאות, ופעילויות לכל המשפחה.

מתי: 26 ביולי - 4 באוגוסט

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6516848

ג'ינג'ה ושומרי המסכות צילום: כפיר בולוטין

 

בראש טוב

התערוכה "בראש טוב" בגלריית החווה בחולון נועלת את השנה התשיעית של העונה הישראלית לעיצוב. בתערוכה משתתפים מעצבים ואמנים שיצירותיהן מתכתבות עם הגולגולת בעבודות קיימות ובעבודות שנוצרו במיוחד לתערוכה. בין האמנים: שי עיד אלוני, גרגורי לרין, להלי פדידה, אמיר מרק זואי גריאנדה, אורית פוקס, ברכה גיא, ורד אהרונוביץ ואחרים.

מתי: 23 ביוני - 25 באוגוסט

מחיר: כניסה חופשית

יצירתו של שי עיד אלוני

 

צעצועיזם

בגלריה מאירוב בחולון "צעצועיזם" - פרויקט חדש של האמנית טל טנא-צ׳צ׳קס והעיתונאי והמעצב גיל ריבה. התערוכה שמניחה על השולחן את המושג "צעצועיזם" (TOYISM), כזרם חדש בתקשורת החזותית. במרחב שבין שתי קומות הגלריה, מאפשרים צ׳צ׳קס וריבה הצצה לחדר הצעצועים הפרטי שלהם ומזמינים את הקהל להתפלשות יצרית ורגשית בעולמותיהם.

מתי: פתיחה, 30 ביוני (נעילה 25 באוגוסט)

מחיר: כניסה חופשית

לפרטים: 03-6516851

אוסף האקדחים והרובים שלי, עבודה של טל צ'צקס-טנא. צילום: רן יחזקאל

 

הצדעה לבירה הישראלית

במתחם אלון עין שמר בצומת כרכור יתקיים פסטיבל הצדעה לבירה הישראלית עם עשרות סוגי בירות, דוכני אוכל, הופעות חיות, יריד אמנים ומוזיקה. ישתתפו "אוטו בירה", פאב נייד ומשאיות אוכל "פודטראקס".

מתי: רביעי-חמישי, 28-27 ביוני, 23:00-17:00

מחיר: כניסה חופשית

 

קיסריה מתחדשת

בקיסריה נפתח לציבור פרויקט שימור ושיחזור טיילת החומות, הביצורים, המגדלים והשוק הצלבניים. המסלול בטיילת החומות מתחיל בסמוך לשער דרום העיר הצלבנית ממנו ממשיכים למגדל תצפית המשקיף אל "רובע השעשועים" הרומי העתיק הכולל את: התיאטרון, ההיפודרום, בית המרחץ וארמון השונית. משם לאורך החומה ומערכת הביצורים האופיינית לתקופה עד לאזור השוק הצלבני שמחייה את חוויית השוק הקדום.

מתי: החל מחודש יוני

מחיר: כניסה לגן הלאומי בתשלום

 

לחקור עם חוקרי הטבע

החברה להגנת הטבע מקיימת סקר של 24 שעות בחולות קיסריה ומאפשרת לציבור להצטרף לפעילות. ניתן לטייל, לחקור ולחשוף ממצאים יחד עם המומחים לזאולוגיה, בוטניקה ועולם היונקים במטרה לתעד את הטבע בשטח ולקדם אותו כשמורת טבע. בהדרכת בית ספר שדה חוף כרמל.

מתי: ראשון, 1 ביולי, 22:00-17:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

המרוץ למוזיאון 3

מוזיאון פתח תקווה מקיים זו השנה ה-3 את "המרוץ למוזיאון" שבמרכזו ה"ארטבאס", אוטובוס שעוצב השנה על ידי האמן אריק אליהו בוקובזה. האוטובוס הוא מסע לכל המשפחה שאוסף את הילדים ממרכזים קהילתיים ומסיע אותם למוזיאון כחלק ממסע דמיוני ומסלול הרפתקאות, המצאת משחקים וסדנאות.

מתי: 9, 17, 23, 29, 31 ביולי (29, 31 פתוח גם לקהל הרחב), 19:30-17:00

מחיר: 15 שקל

לפרטים: בהרשמה מראש

 

מלך הטבע

בכורה במדיטק חולון להצגת הילדים "מלך הטבע". אגדה משעשעת לקטנטנים העוסקת בשמירה על החי, הצומח והסביבה. מיועד לילדים בגילים: 7-3.

מתי: שבת, 30 ביוני, 10:30

מחיר: 55 שקל

לפרטים: 1800-20-29-30

צילום: בני גם זו לטובה

 

תל אביב

אנה קרנינה

בלט ציריך מעלה בבית האופרה את יצירתו של הכוריאוגרף כריסטיאן שפוק "אנה קרנינה" על פי סיפרו של הסופר טולסטוי. מוזיקה: רחמנינוב, לוטוסלבסקי, צינטזאדה וברדנשווילי. להקת הבלט הצעירה של ציריך תופיע עם 50 רקדנים. תלבושות מסוגננות, תפאורה מתוחכמת ושימוש בקטעי וידאו.

מתי: 30-26 ביוני

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il

בלט ציריך Photo: c monika.rittershaus

 

פסטיבל אינטימידאנס

תיאטרון תמונע מעלה את "פסטיבל אינטימדאנס 2018" בנושא: שבר. פסטיבל רב תחומי: מחול, פרפורמנס ואינסטליישן. פסטיבל פוליטי, אישי, רלוונטי ובועט המתייחס לשברים שונים במציאות הנוכחית. 20 עבודות, 18 בכורות, מעל 30 משתתפים. גרסת בכורה עולמית למופע Every Body Electric מאת דוריס אוליך (אוסטריה)

מתי: רביעי-שבת, 30-27 ביוני

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5611211

מירב דגן צילום: אופיר בן שמעון

 

כרמן באופרה

"כרמן" מאת ז'ורז' ביזה, שבה לבמת האופרה הישראלית בהפקת הענק של המטרופוליטן אופרה ובכיכובן של זמרות המצו סופרן הישראלית נעמה גולדמן ואלנה מקסימובה הרוסיה. על ההפקה תנצח המנצחת קרן קמנסק האמריקאית. למעלה מ-200 משתתפים - סולנים, זמרי מקהלה, נגנים, רקדנים ושחקנים משתתפים בהפקה זו המבוססת על העיצוב והבימוי האגדתיים של פרנקו זפירלי עבור המטרופוליטן אופרה בניו יורק, ואשר תחודש על ידי הבימאי גדי שכטר.

מתי: 28-13 ביולי

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6927777, www.israel-opera.co.il

צילום: יוסי צבקר

 

אצל הים

קבוצת התיאטרון רות קנר מעלה את מופע המחול החדש "אצל הים - הליכה שחייה ריצה", שלושה סיפורים מאת ס. יזהר במרכז סוזן דלל. הסיפורים: הליכה בים: נערה ונער אל מול חוף הכנרת. סיפור על אהבה מנקודות מבט מתחלפות. שחייה בים: מאבק של אדם במערבולות הים התיכון. שאלות על הישרדות ועל גאולה ביצירה ללהקת שחקנים. ריצה אצל הים: ריצה ועצירה בנופי הפרא של ים המלח. יצירה מוזיקלית לשחקנית, מפעילים, וקבצים דיגיטליים.

מתי: חמישי-שבת, 7-5 ביולי, 20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5171471 שלוחה 115

צילום: שירז גרינבאום

 

סיור בשרונה וחיפוש קרובים אבודים

סיור מודרך של עמותת התיירות תל אביב יפו במושבת הטמפלרים שרונה בשילוב הרצאה על גנאלוגיה (חקר שורשי משפחה) וחיפוש קרובים אבודים. סיפורה של המושבה שרונה ומייסדיה הטמפלרים, שגורשו מהארץ על ידי הבריטים בחשד לשיתוף פעולה עם הנאצים. צפייה במנוע שהרכיב איש המפלגה הנאצית ואגנר, ביקור בגן שהקים סטף ורטהיימר, ירידה אל החללים בהם הורכבו בחשאי מטוסי חיל האוויר והיכרות עם האנטנה של המוסד. בתום הסיור - סיפור גנאלוגי והסברים כיצד לגלות את שורשי המשפחה האישית.

מתי: רביעי, 27 ביוני, 18:30 (סיום משוער 21:00)

מחיר: 80 שקל

לפרטים: פרטים באתר bit.ly/2liFKuB

 

סנדלים

במוזיאון ארץ ישראל נפתחת תערוכת "סנדלים", אנתרופולוגיה של סגנון מקומי. בין הסנדלריות הקיבוציות לבית מלאכה ברחוב דיזנגוף בתל-אביב, דרך בתי החרושת לנעליים בחברון ומפעל יציקה ותפירה בטירת הכרמל התערוכה מציגה כיצד נוצר סגנון מקומי ואיך שורדות הצורות שלו.

מתי: פתיחה, 21 ביוני (נעילה

מחיר: בתשלום

צילום: יקי הלפרין לסנדלי נמרוד

 

למען הילדים

שלום חנוך ואביב גפן יופיעו בהיכל התרבות בערב למען עמותה לילדים בסיכון, ילדים על הספקטרום האוטיסטי. כל ההכנסות מהמופע יוקדשו לעמותה.

מתי: שלישי, 26 ביוני, 20:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5100297

 

אמן הלגו

תערוכת הלגו של האמן הבינלאומי שון קני, Sean Kenney, תפתח בהאנגר 11 בנמל תל אביב. יוצג אוסף של כ-25 מוצגים, מתחם פעילות רובוטי – מעל 40 עמדות הפעלה, מתחם טכניק, מתחם מיינדסטרום רובוטי, מתחם CITY, מתחם בנייה חופשית, חנות לגו – עם מוצרים נדירים לאספנים.

מתי: 26 ביולי- 31 באוגוסט

מחיר: 69-59 שקל, מגיל שנתיים ומעלה

לפרטים: 3942 *

צילום: סטודיו שון קני

 

ירושלים

פסטיבל הקולנוע ירושלים 2018

פסטיבל הקולנוע ה-35 יפתח בירושלים בהקרנת בכורה חגיגית בבריכת הסולט עם "הבלתי רשמיים", סרטו העלילתי הראשון של הבמאי אלירן מלכה. הפסטיבל יינעל בהקרנה חגיגית של סרט האנימציה "אי הכלבים". יוקרנו למעלה מ-180 סרטים מ-60 מדינות בסינמטק ירושלים ובבתי קולנוע נבחרים ברחבי העיר. יתקיימו מפגשים עם יוצרי קולנוע מובילים מן הארץ והעולם וסדנאות מקצועיות בתחום הקולנוע, בכורות, מסיבות, מופעים, ואירועי חוצות. לראשונה יושק "פארקולנוע" בגן העצמאות.

מתי: פתיחה, 27 ביולי

מחיר: בתשלום

מתוך הסרט אי הכלבים צילום: יח"צ

 

מקום לאופנה

במוזיאון ישראל נפתחה תערוכת "מקום לאופנה" מסע בעקבות הבגד הישראלי, הבוחנת ומציגה את האופנה שנוצרה בישראל מסוף המאה ה-19 עד המאה ה-21. 150 פריטים שמייצגים את התהפוכות שעברה החברה הישראלית דרך סגנונות, השפעות, מעצבים ובגדים. השראות מנופים, אקלים ואידאולוגיות, תעשיית האופנה שהתפתחה בארץ ופרצה גם לחו"ל.

מתי: כל ימות השבוע

מחיר: בתשלום

לפרטים: 02-6708811

Muslin Brothers תמר לוית ויען לוי, פוגה, 2016, צילום: אסף עיני

 

פארקולנוע

"פארקולנוע" יוקם במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים 2018. מתחם הקרנה קייצי משעות אחר הצהרים עד הערב. מתחם פעילויות ויצירה קולנועיות לילדים, קולנוע-על-המים: בו יוכלו הצופים לשוט על סירות בבריכת מים ענקית תוך כדי צפייה בסרטים מהנים, מתחם אגאדיר הכולל במת היפ-הופ רמפות ומופעי סקייטרים.

מתי: 28 ביולי עד 1 באוגוסט

מחיר: כניסה חופשית

אילוסטרציה: תמר מאיר

 

האוסף הכי הכי

פתיחת חופשת הקיץ בבית לוי אשכול עם פעילות לכל המשפחה. תיאטרון הקרון מעלה את המופע של השחקן והמספר יהונתן בן חיים. הוא מזמין את הילדים לבקר באוסף המיוחד שלו שכולל עלים, עננים, מים, אדמה וחפצים שקשורים בטבע ובמחזור העונות.

מתי: רביעי, 4 ביולי, 17:30

מחיר: 35 שקל לילד, 25 שקל למבוגר

לפרטים: בהרשמה מראש 02-6313091

יהונתן בן חיים צילום: אלדד מאסטרו

 

דרום

יפה מכל הכוכבים

מוזאון הנגב לאמנות בבאר שבע פותח שלוש תערוכות של שלושה אמנים ישראליים. "יפה מכל הכוכבים" של חנה סהר, סוקרת את עבודתה מראשית דרכה לפני כעשרים שנים. "אורות" של דליה אמוץ אורות, מתקשרת גם היא לתפקיד המרכזי של האור בסדרת צילומים מ-1985-1973. תערוכה קטנה יותר, מוקדשת לאמן אוסוולדו רומברג שחוגג שמונים שנים בסדרת תערוכות בחו"ל ובישראל.

מתי: פתיחה, 27 ביוני (נעילה 30 בספטמבר)

מחיר: בתשלום

צילום האמנית חנה סהר מתוך הסדרה שמשות ולילות, 2015

 

טיול בוורוד

מרכז הצפרות הישראלי באילת מקיים סיור מודרך בבריכות המלח שאליהן מגיעות מאות ציפורי פלמינגו ומיני עופות נדירים. הסיור מתקיים ברכבים פרטיים ומתאים מגיל 3 ומעלה.

מתי: שישי, 6 ביולי, 11:00-09:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

ערב שישי בפארק

קבלת שבת וסיור לאורך נחל באר שבע עם קהילת באר שבע של החברה להגנת הטבע. היכרות עם המים במדבר, הקשר בין המים לאדם ולשבת. כולל פעילות לילדים.

מתי: שישי, 29 ביוני, 18:30-16:30

מחיר: ללא תשלום בהרשמה מראש

לפרטים: החברה להגנת הטבע, 03-6388688, www.teva.org.il

 

צלילי השקט

סוף שבוע למבוגרים בנאות סמדר "צלילי השקט". שקט, מוזיקה, טבע וקולינריה. הליכות שקטות במדבר, סדנאות אמן בבית האומנויות ומופעים של שם טוב לוי, ומופע דואו ירון פאר וליאת סבא.

מתי: חמישי-שבת, 30-28 ביוני

מחיר: בתשלום

לפרטים: 08-6616976

בית האומנויות בנאות סמדר צילום: יח"צ

 

סוף שבוע לאור ירח

סוף שבוע של ירח מלא יתקיים בפארק תמנע. בחמישי טיול בדיונות והעפת עפיפונים בשישי טיול בפארק, סיור שקיעה, טיול לאור ירח וארוחת ערב.

מתי: חמישי-שבת, 30-28 ביוני

מחיר: בתשלום

לפרטים: 08-6316756, www.parktimna.co.il

הפרחת עפיפונים בדיונות סמר צילום: ניצן גולן

 

אנרגטי בערבה

סוף שבוע "אנרגטי בערבה". שלושה ימים ושני לילות של אנרגיה חלופית לכל המשפחה: טיול זריחה בפארק תמנע, סיור מודרך ב"כפר מנותק רשת" בקטורה, התנסות בהפקת אנרגיה באליפז, ארוחת ערב על שפת הבריכה. לינה בחדרי האירוח של קיבוצי הערבה.

מתי: חמישי-שבת, 14-12 ביולי

מחיר: בתשלום

לפרטים: 08-6616976

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il