צלם: Ronit Svirsky
הביאנלה של תל אביב

אמנות בתל אביב

מאת: רונית סבירסקי

 

אל תחפשו מה קדם למה כיוון שיש לנו במקרה הזה גם ביצה וגם תרנגולת. תל אביב חוגגת מאה שנים ויוצאת לדרך עם ביאנלה בין לאומית ראשונה בתולדותיה. את המהלך ביצעו ארבע מייסדות עמותת ARTLV יחד עם יועץ האמנות הפלסטית של מנהלת שנת המאה, מיכאל קסוס גדליוביץ'.  לצד הביאנלה יתקיימו בעיר עשרות אירועים אמנותיים ביניהם "אוהבים אמנות" שיציע עשרות גלריות וחללי סטודיו פתוחים, שטיח פרחים המורכב מ-800 אלף פרחים, בשדרות המרכזיות יוצגו עבודות של 500 אמנים תל אביבים היסטוריים ועכשוויים. תערוכות חדשות יפתחו בגלריות, מוזיאונים, חללי תצוגה ומוסדות. למעלה מ-300 אמנים יציגו ב-10 מתחמים שונים ובמרחב הציבורי החל מ-10 עד 24 בספטמבר.

 

תצוגה במתחם טמפלרי משוחזר

התערוכה המרכזית של ביאנלה 2009 זכתה לשם "קרקס אוניברסליס" בהשראת המחזה נמר חברבורות של יעקב שבתאי. היא תתקיים במתחם נחושתן בשלושה מיבנים טמפלרים ששומרו ושוחזרו.  המתחם ממוקם ברחוב אילת 61 בסמוך לנווה צדק. הפרויקט מתמקד במחקר אורבני ובהקשרים לעיר תל אביב. העבודות מתייחסות למיתוסים, חומרים ומושגים הקשורים בעיר תל אביב. היבטים אמנותיים על מושגים כמו "עיר שצמחה מהחולות" , "עיר לבנה" , עיר ללא הפסקה ועיר עולם. בחירת מיקום התערוכה במתחם נחושתן מאפשר מבט על ההיסטוריה האדריכלית של העיר  ודרך חלונותיו תצפית על בתיה. לאורך המסלול ממרכז העיר עד מכון אבני יוצגו עבודות במרחב הפתוח.

 

התבוננות פנימית בבית מאני

תערוכה של מוזיאון ישראל מוצגת בבית מאני. יצירות עכשוויות של אמנים ישראלים ובינלאומיים מוצגות בשתי קומות המבנה המשוחזר של בנק לאומי. בין הרצפות המעוטרות ועיטורי הקיר, גרם המדרגות והמעקות העתיקים מוצגות עבודות שעוסקות בהתבוננות פנימית. בקומה התחתונה התמקדות בצבעים שקטים של שחור, לבן ואפור ובקומה העליונה התפרצות צבעונית ותוססת של צבעים. פיסול, ציור, גרפיקה ומיצגי וידאו.

 

לובנגולו של גוטמן

במוזיאון נחום גוטמן נפתחה תערוכה במלאות 70 שנה לספרו הראשון של האמן "לובנגולו מלך זולו", שנכתב בעקבות מסעו של גוטמן לדרום אפריקה בשנים 1934-5. התערוכה שקיבלה את השם "זולו: ציידים ופנטזיות אחרות" מוצגת בשני חללים ומשתתפים בה 30 אמנים ישראלים שמציגים קשת של אמירות לגבי יבשת אפריקה. מההתייחסות של גוטמן לקולוניה הבריטית והעבדות ועד לתודעה ההיסטורית המפוכחת של אמנים בני זמננו.

 

מופעי שוליים

עבודות "מופעי שוליים" יוצגו במרחב הציבורי. כמה מהן הן פעולות אמנותיות שיוצרות דיאלוג ישיר עם הקהל. עבודת סאונד של רעשי יומיום שהוקלטה במקום בו שכנה אחוזת בית, פסל בדמות בלון שממפה את זמני השפל והגאות או מיצב שבתוכו מרגישים חורף פולני קר. ישנן גם עבודות עם מסרים פוליטיים ביניהן: מזרני ים עם ציפוי כעין בטון, טיול עם מפה של תל אביב תוך צפייה בנקודות מקבילות ברצועת עזה וריטה רולפינג מגרמניה שיוצאת לסיור תיירותי ויוצרת את ההיסטוריה מחדש. סעיד אבו שקרה, אוצר מוזיאון אום אל פאחם יצר את "מקום של זיכרון". עשרים וחמש קלטות וידאו שתעדו במשך שישה חודשים את סיפורה של אמו עד שכוחותיה לא עמדו לה עוד. דרכה הוא מספר את הסיפור הפלשתיני ואת חוויות הזיכרון הפרטיות שלו.  

 

תערוכות נוספות

התערוכה "לעיון הציבור - תצלומים פלסטינים בארכיונים צבאיים בישראל" מוצגת במנשר לאמנות והיא פרי יצירתה של רונה סלע. התערוכה תוצג בין ה-27 באוגוסט עד 24 בספטמבר. בגלריה של בצלאל תפתח ב-10 בספטמבר תערוכת "4 פתיחות באמנות הישראלית" בהשתתפות אמנים ויוצרים ישראליים. התערוכה מציגה 4 מושגי פתיחה: פותחים שולחן, פותחים דף, פותחים פצעים ופותחים בשיר. משולחן ערוך לסעודה, דרך הצמדות לטכסט, הסתרה וגילוי עובדות ולסיום שירה.  התערוכה תמשך עד 24 באוקטובר.

 

 

|
|
|
|