צלם: רונית סבירסקי
בין שואה לעצמאות: עצרת מרכזית ואירועי בין הצפירות בבית לוחמי הגטאות
צלם: רונית סבירסקי
הדמיית בתי הגטו

בין הצפירות – בין שואה לעצמאות

מאת: רונית סבירסקי

 

"בית לוחמי הגטאות" או "הבית", כפי שהוא מכונה על ידי מייסדיו, הוקם על מנת לתעד את מעשי הגבורה וההצלה של אותה תקופה חשוכה באופן שמאפשר גם לבני הדור הצעיר להתמודד עם הזוועה. המאורעות מתוארים מנקודת מבט של  תקומה והתחדשות החיים היהודיים במדינת ישראל. בתערוכות השונות מוצגים באמצעים דיגיטאליים מתקדמים אלפי צילומים, תעודות, פריטים, יצירות אמנות וסרטים.

 

בית לוחמי הגטאות מבחוץ (צילום: רונית סבירסקי)

 

עדויות של ילדים

באגף "יד לילד" מובאים סיפורי הצלתם ותושייתם של ילדים ובני נוער יהודיים בשואה. תוך צעידה במסדרון שמציג שקי חול ומזוודות נטושות, נשמעות העדויות המצמררות של הילדים שאותם קוראים ילדי הקיבוץ. מסכי וידאו מספרים את סיפורי הניצולים. מכל עבר מביטים תצלומים של ילדים רכים בשנים. חפצים אישיים, ציורים, תמונות של משפחות שאינן עוד בחיים. המסדרון הופך לשביל חצץ ולמסילה שהובילה את קרונות המוות. תמונות של אנשים הצועדים אל מותם, נעלי ילדה שנותרו מיותמות וחדר המשחזר את פינת הילדים של יאנוש קורצ'ק.

 

באולם "יזכור" יכול המבקר לגלות חפצים מקוריים מהאוסף המיוחד של ארכיון בית לוחמי הגטאות ולצפות בקיר שמציג בחושך אלפי אותיות המתפרקות ומתחברות מחדשות. המוזיאון שוכן לצד אמת מים עתיקה מהתקופה העות'מאנית, אמפיתיאטרון ומדשאות ירוקות ורחבות.

 

מזוודות ושקים נטושים לאורך הדרך (צילום: רונית סבירסקי)

 

עצרת מרכזית ואירועי בין הצפירות

כמדי שנה תתקיים באמפיתיאטרון בבית לוחמי הגטאות העצרת המרכזית לנעילת יום השואה ביום חמישי, 19 באפריל בין 21:00-19:30.  בין יום השואה ליום הזיכרון יתקיימו לראשונה סדרת אירועי 'בין הצפירות' בהשתתפות אנשי רוח וחוקרים. האירועים יפתחו בעצרת המרכזית בהשתתפות כ-10,000 אנשים ביניהם חיילים, חניכי תנועות הנוער, תושבי הגליל, ניצולי שואה מרחבי הארץ ובני משפחותיהם. העצרת תעמוד השנה בסימן 70 שנה לגירוש הגדול מגטו וורשה. אורחת הכבוד תהיה שרת התרבות והספורט לימור לבנת. בעצרת יודלקו שש משואות על ידי ניצולי שואה שיספרו את סיפורם האישי. בתוכנית האמנותית ישתתפו להקת המחול הקיבוצית והרכבים שונים. הכניסה לעצרת חופשית.

 

לאחר יום השואה, יתקיימו לראשונה בבית לוחמי הגטאות שני מפגשי שיח בין דורי בשם 'בין הצפירות -  מפגשי עיון והגות בין שואה לעצמאות'. הימים שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ויום הזיכרון לחללי צה"ל הם ימים של חשבון נפש בחברה הישראלית. בבית לוחמי הגטאות רואים בכך הזדמנות מיוחדת לשיח ישראלי על משמעות זיכרון השואה היום, והשלכותיו על בניית חברה דמוקרטית פלורליסטית וסובלנית.

 

עבודות ויטראז' (צילום: רונית סבירסקי)

 

ביום ראשון, 22 באפריל,  יתקיים הראשון מבין מפגשי 'בין הצפירות', שכותרתו  'זיכרון השואה – לכידות או מלכודת'.  המפגש  יפתח בהרצאתו של הסופר א.ב יהושע ולאחר מכן יתקיימו מעגלי למידה על מקום זיכרון השואה בחברה הישראלית בהנחיית : הסופרים ניר ברעם ויוסי סוכרי. ישתתפו פרופ' חנה יבלונקה, פרופ' משה צוקרמן, ההיסטוריון מוקי צור וד"ר נילי קרן. בין היתר יידונו נושאים כגון השואה וסוגיית היהודים המזרחים, וגנר והחברה הישראלית,  מה לנהירת ישראלים לגרמניה ולזיכרון השואה? בסיום הערב יתקיים מופע מוסיקאלי בו יבצעו אפרת פלדמן וטריו-מה משיריו של חנוך לוין.

 

ביום שני, 23 באפריל, יתקיים אירוע נוסף, תחת הכותרת "הגדת הניצולים" – שיח בין דורי, שיפגיש בין בני דור השואה ובני הדורות השני והשלישי למעגלי למידה בשאלות – מדוע לזכור? מה צריך לזכור? ואיך נרצה לזכור?  תיפתח את הערב מירב מיכאלי, וישתתפו בו ניצולי שואה ביניהם הסופרת אלונה פרנקל, חווקה פולמן-רבן, חווה לוסטיג.

 

בתאריכים 24-18 באפריל תהיה הכניסה למוזיאון לוחמי הגטאות חופשית, ללא תשלום.

 

|
|
|
|