צלם: זהר ויס
הפארק פורש כנפיים: סיורי צפרות מודרכים בפארק אריאל שרון

הפארק פורש כנפיים

פארק אריאל שרון הממוקם במרכז גוש דן, באזור שבין דרום תל אביב, אור יהודה, רמת גן, חולון ואזור, הוא השטח הפתוח האחרון שנותר בלב המטרופולין, ולמעשה מתפקד כריאה הירוקה הגדולה ביותר שנותרה בו. הפארק משתרע על פני 8,000 דונם וכולל שטחים פתוחים, שדות, נחלים, אגמים, מסלולי אופניים, מרכז מבקרים, מרכז מחזור ושפע פעילויות טבע ופנאי לרווחת כולם.

 

לב ליבו של הפארק הינו הר האשפה של חיריה, שעד לפני שנים לא רבות היה החצר האחורית והמלוכלכת של גוש דן וכעת מתפקד כאתר תיירות עירוני ירוק ופורח, עם שבילים ומרכז מבקרים חינוכי בנושא מיחזור שפועל במקום. לצד פארק אורבני בשטחים הנושקים לערים הסובבות, עומדים הר הפסולת המשתקם, מוקד ארכיאולוגי באתר בני-ברק הקדומה, אגם, שטחי הצפה, שטחים חקלאיים פתוחים לציבור וגם מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע.

 

ילד עם דוכיפת בפארק (צילום: דן פריד)

 

צפרות בפארק

החברה להגנת הטבע מקיימת בפארק פעילויות של מחקר, חינוך ופעילות ציבורית הפתוחה לציבור הרחב. מטרת המחקר היא לברר את מצאי הציפורים בפארק, לבחון את מגוון הציפורים בכל בית גידול ובנקודות חשובות רבות ברחבי הפארק, ולתת המלצות לשימור ופיתוח עתידי נכון של הפארק, כדי לשמור ולשפר את מגוון וכמות הציפורים שם. המרכז מקיים סיורי צפרות והדגמת טיבוע לקהל הרחב.

 

הדרכות הצפרות כוללות סיור קצר בפארק, הסבר על ההבדלים בין בתי הגידול הטבעיים לבתי הגידול שאינם טבעיים כגון מדשאות פארק והשפעתם על הסביבה ועל הציפורים. בסיום הסיור מתכנסים המשתתפים לצפות מקרוב בתהליך טיבוע הציפורים ודנים בקשיים העומדים בפני ציפורים נודדות ואיך אנו, אנשי פארק אריאל שרון והחברה להגנת הטבע, יכולים לסייע להן בכך, או לפחות לא להפריע.

 

סיורי הצפרות והדגמת הטיבוע מתקיימים, פעם בחודש, דרך הפעילות המשותפת של קהילת תל אביב של החברה להגנת הטבע ופארק אריאל שרון. קהילת תל אביב מקיימת בפארק סיורים מדי שבוע בעקבות הטבע העירוני של הפארק. שיתוף הפעולה בין החברה להגנת הטבע לפארק אריאל שרון, הוא שיוכל להפוך את המקום למרכז פורח הן של מגוון ביולוגי עשיר ויציב והן של פעילות חינוך סביבתי ופנאי איכותי עבור תושבי גוש דן כולו.

 

הסיור הקרוב:

 

ציפורים בפארק

סיור למשפחות בעקבות הציפורים השונות המגיעות לפארק כחניון למנוחה ולתדלוק. הכרות עם אוכלוסיות שונות של ציפורים: ציפורים אשר הסתגלו לבתי גידול עירוניים וציפורים אשר נמלטו מתנאי שבי.

מתי:  שבת, 24 בספטמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: החברה להגנת הטבע 03-6388688

 

 

 

|
|
|
|