צלם: Best 5 Images 2013 - Nominee Giordano Cipriani, Italy
צוללים באילת - אתרי הצלילה של הים האדום
צלם: טוני מלקוויסט
לצוללים מתחילים ולצוללים מנוסים - בחר את קורס הצלילה שלך
צלם: נועם קורטלר
פעילויות ואירועים סביב עולם הצלילה: תערוכת אמנות תת ימית
צלם: יח"צ
שוניות האלמוגים של אילת

אילת שמתחת למים

 

אילת משנה פנים, עיר מאתגרת, ספורט ואקסטרים, טבע וטיולים, עיר קולינרית, עם מועדונים ומקומות בילוי, עיר של חופש ותיירות  -  והפעם, צוללים קדימה

 

אחת האטרקציות הנפלאות בעיר אילת שייכת לעולם הצלילה. אילת נחשבת לאחד מהאתרים המובילים בעולם בתחום. אמנם בשנים האחרונות נפגעה מאוד השונית וצוללים רבים העדיפו חופים ויעדים אחרים אך  בפעילות רבה ומגוונת של גורמים שונים להצלת השונית, חזרה שונית אילת להיות אחד המקומות המדהימים לצלילה ואלפי תיירים מגיעים מדיי שנה כדי לצלול במקום.

 

דולפינים ושוניות האלמוגים של אילת (צילום: טוני מלקוויסט)

 

כשיש לך את אחת מהשוניות המפורסמות בעולם אין זה מן הנמנע שהעיר תציע גם מגוון של פעילויות ואירועים סביב התחום. במהלך השנה מתקיימים בעיר תחרויות צלילה, גביע מצולות הים, תחרות צילומים תת ימית של דויד פילוסוף, תערוכה תת ימית אוצרות הים ועוד.  

 

בואו לצלול באילת

אילת ממוקמת לחופו של ים סוף, במקום שהינו הנקודה הצפונית ביותר בכדור הארץ שבה ניתן למצוא שונית אלמוגים. לאורך רצועת חוף הנפרסת מגבול ירדן במזרח וגבול מצריים בדרום ניתן לפגוש מגוון נופים תת ימיים, עשירים ומדהימים ביופיים. נוחות הגישה אל אתרי הצלילה ותנאי הים שמתאימים לצלילה בכל ימות השנה הפכו את אילת לאחד המקומות המועדפים בעולם על צלמים תת מימיים, בית ספר עולמי לצלילה והמקום המושלם לחוות את העולם התת ימי, גם אם לא התנסיתם בצלילה מעולם.

 

כל היופי שיש לים האדום להציע (צילום: יח"צ)


הנופשים והמבקרים בעיר יכולים לבחור בקורס צלילה בסיסי בן חמישה ימים המתקיים בכל אחד ממועדוני הצלילה המקומיים. אולם אם לא התנסיתם בצלילה מעולם, ואין לכם עניין בקורס צלילה מלא, תוכלו לבחור בצלילת היכרות המתאימה לכל מי שהינו בעל בריאות תקינה, מגיל 8 ומעלה. צלילת היכרות נערכת בכל ימות השנה, וכל מה שתזדקקו לו כדי לצלול הוא בגד ים, מגבת, שעתיים פנויות ומידה בריאה של סקרנות. מומלץ לבקש גם צלם שיתעד עבורכם בסרט ובתמונות את הרגעים הקסומים.  

 

צלילה בליווי מדריך (צילום: טוני מלקוויסט)

 

להלן ריכוז אתרי הצלילה העיקריים, חלקם מתאימים לצוללים מוסמכים בעלי ניסיון וחלקם לצוללים שלא צללו מעולם:

 

ריף הדולפינים

ריף הדולפינים באילת הינו אתר ייחודי מסוגו בארץ ובעולם המאפשר לקהל המבקרים ליהנות מסביבה ואווירה טבעית, נופים קסומים, וצפייה בדולפינים בבית גידולם הטבעי (בים). ניתן גם להצטרף לצלילת הכירות עם הדולפינים מגיל 8 ומעלה, או שחייה – מגיל 10 ומעלה. מספר המקומות מוגבל ומומלץ, בעיקר בסופי שבוע וחופשים, להזמין מקום מספר ימים מראש.

 

שוחים עם דולפינים ב"ריף הדולפינים" (צילום: גלית עמיאל)


הסטי"ל

ממוקם בין חוף הוויליג' והמרינה. בשנת 1994 הוטבע הסטי"ל סופה, אחת מחמשת "ספינות שרבורג", בחוף אלמוג, מול המרינה הדרומית תור ים על-מנת שישמש כריף מלאכותי והפך לאחד מאתרי הצלילה הפופולריים באילת. מתאים לצוללים בכל הרמות. 


פרדייז/ גן העדן האבוד

ממוקם במרינה הדרומית תור ים. הפרדייז, נמצא בהמשכו של אתר הצלילה הסטי"ל. הקרקעית מכוסה באלמוגי אבן בעלי צורות מעניינות שלרוב אי אפשר לראותם במקומות אחרים, ובימים של ראות טובה זוהי צלילה מרהיבה. צלילה עמוקה. לצוללים מנוסים בלבד.

 

תערוכת אמנות תת-ימית (צילום: נועם קורטלר)

 

היתוש חוף אלמוג

באתר הצלילה "היתוש" הוטבעה ספינה ישנה של חיל הים מסוג נץ, כדי ליצור אתר צלילה נוסף בחוף אלמוג. זהו אתר פופולרי, אולם  בשל עומקו וקושי מסוים לאתרו, מומלץ לבצע את הצלילה הראשונה לאתר במסגרת צלילה מודרכת, או לפחות בליווי צולל שמכיר את המקום היטב. לצוללים מנוסים בלבד.

 

גן הצלופחים

מקור השם הוא הצלופחים הרבים העומדים זקופים מול הזרם בקרקעית. האתר ממוקם כ-100 מטר מצפון לגדר הצפונית של שמורת חוף אלמוג, בשוליו של חוף קלאב מד המתחדש, על שיפולי המדרון. גן הצלופחים הוא אחד האתרים שמרבית הצוללים באילת עוברים דרכו ולא מבינים איזה אוצר ממתין להם "מתחת לאף".

 

שמורת חוף אלמוג

שמורת חוף אלמוג משתרעת לאורך רצועת חוף שאורכה כק"מ, מהמצפה התת מימי בדרום ועד חוף פיפסון שממול למלון אמבסדור בצפון. שונית זו עשירה במבוכים, קניונים, קירות אלמוגים אנכיים ובמפרצים רדודים המשמשים מסתור מושלם לדגי השונית. העובדה שהאזור כולו מוגן ושמור מאפשרת להבחין בפרטים גדולים שנדיר למדי לראותם באתרים אחרים. מתאים לצוללים בכל הרמות ולצלילה בעזרת שנורקל ומסיכה. חלקה הצפוני של השמורה הוא אחד האזורים הנוחים והפופולאריים לצלילות היכרות.


הגנים היפניים

אתר הגנים היפניים נמצא בחלקה הדרומי של שמורת חוף אלמוג, והאו משתרע מהמצפה התת מימי ועד כ – 500 מטר צפונית לו. הגנים היפניים נחשבים לאתר הצלילה הגדול והשמור ביותר באילת וכוללים כ-500 מטר של חגורת אלמוגים רצופה בשתי מדרגות עומק. הגישה אל האתר היא בסירה בלבד, דרך מועדון צלילה, ומוגבלת במספר הצוללים לימים ושעות שתואמו מראש.

 

המערות

כקילומטר וחצי מצפון למעבר גבול טאבה נמצא אחד האתרים הפופולריים בשל היותו נוח ביותר לגישה, קרוב לחוף ובעומק רדוד – המערות. שתי מערות שחוצות סלע  בעומק רדוד, עשיר באלמוגים ובדגה הופכים אותו  למתאים גם לצוללים חסרי ניסיון ואתר מומלץ לביצוע צלילות היכרות. 

 

האוניברסיטה

שמו של האתר ניתן לו בשל מיקומו, המשיק לחוף המכון הבין-אוניברסיטאי באילת שמארח במרבית ימי השנה סטודנטים וקבוצות שעורכות מגוון של ניסויים במים. הנוף התת מימי במקום ראה אמנם ימים יפים יותר, אולם ניסויים שונים בגידול אלמוגים יצרו כמה מושבות אלמוגים עשירות למדי שבהחלט שוות ביקור. מתאים לצוללים בכל הרמות.

 

שולחנות אלמוגים (שולחנות נפטון)

אתר הצלילה שולחנות נפטון, המוכר גם בשם "שולחנות האלמוגים", נמצא בחוף הדרומי של אילת כ- 150 מטר צפונית למסוף  גבול טאבה. האתר משתרע על שטח גדול יחסית ואפשר למצוא בעומקים שונים ריכוזים גדולים של אלמוגי שיטית שטוחה. במבט מהצד מבנה האלמוג אכן מזכיר את עץ השיטה, אולם לצולל המשייט מעליו הוא נראה כשולחן "דקורטיבי" העומד על רגל אחת, ומכאן שמו. האזור כולו שמור למדי, והראות בו טובה במרבית ימות השנה. מתאים לצוללים בכל הרמות.

 

לפרטים נוספים : אתר התיירות של העיר אילת www.redseaeilat.co.il

|
|
|
|