צלם: יח"צ בינת אלסולטן
סוף שבוע בצימרים של הכפר הציורי "חורפיש" וסיורים מודרכים ללא תשלום
צלם: רונית סבירסקי
פינות נחבאות וסמטאות אבן בגרעין הכפר העתיק
צלם: רונית סבירסקי
צימרים דמויי מערות בין כרמי זית
צלם: יח"צ
סוויטות בינת אלסולטן למשפחות ולזוגות
צלם: רונית סבירסקי
עץ הזית שנושא את צבעי הדגל הדרוזי בדרך המובילה לכפר

סוף שבוע של סיורים וטעמים

בכפר הדרוזי "חורפיש" השוכן במרומי הגליל המערבי יתקיים סוף שבוע מיוחד של סיורים מודרכים ללא תשלום, היכרות עם העדה הדרוזית וסודותיה, ולינה בצימרים במחירים שווים לכל כיס, 21-20 במארס 2015

 

בסמוך לשמורת הר מירון שוכן הכפר הדרוזי הציורי "חורפיש". במסגרת פרויקט "כפר בקרתם" יערך סופ"ש של פעילות מיוחדת והיכרות עם העדה הדרוזית בתאריכים 21-20 במארס. סיורים ללא תשלום בגרעין הכפר העתיק עם מדריכי טיולים מבני הכפר. סיור והסברים מפי השיח' קאסם באדר על העדה הדרוזית. ביקור בחדר ההנצחה לזכרו של אל"מ נביה מרעי ז"ל, מפגש עם התושבים בדגש על הקשר האמיץ בין העדה הדרוזית ומדינת ישראל. בנוסף, ביקור במיזם הנשי הייחודי "רוקמות התחרה" ותצפית על הנוף הפנוראמי ממרומי הר זבול. תוכלו גם לטעום את הסמבוסק המפורסם של "חורפיש" שמספק חגיגה של טעמים.

 

השיח' קאסם באדר באתר הקדוש לדרוזים      צילום: רונית סבירסקי

 

 

סמטאות אבן ומבנים עתיקים

הכפר "חורפיש" הממוקם בגובה שבין 900-670 מטרים מעל פני הים, משקיף על נופי הגליל, הכרמל, הים התיכון ודרום לבנון. מחקרים ארכיאולוגים מעידים על כך שבמקום היה יישוב כבר בתקופה הביזנטית. בגרעין הכפר העתיק  מצויים מבנים מרשימים מהתקופה העות'מאנית ופינות חמד מרובות בסמטאות האבן הצרות. חדר ההנצחה והמורשת לזכרו של אל"מ נביה מרעי ז"ל כולל תצוגה מרשימה וסרט מרגש אודותיו.

 

שמן זית ותחרה

"רוקמות התחרה" הוא מיזם מקומי של העצמה נשית בתחום אומנות ומלאכות יד מסורתיות. מסלול הביקור עובר בבית התפילה הדרוזי שמכונה "ח'לווה", בכנסייה הנוצרית העתיקה  והכנסייה החדשה בחלקו הצפון מערבי של הכפר. במוזאון "אלאמיר" מצויים מוצגים הקשורים בתרבות ומורשת הדרוזית ושני בתי בד שבהם מכינים שמן זית בעונת המסיק.  

 

בתי אבן עתיקים    צילום: רונית סבירסקי

 

 

גלגול נשמות וקבר הנביא

מסלול הסיור לאורחי סוף שבוע ב"חורפיש" כולל ביקור באתר "נבי סבאלאן", מקום קדוש השני בחשיבותו בדת הדרוזית וממוקם על פסגת הר זבול. במקום תצפית נוף פנורמית על הגליל ומערה קדושה שבה הסתתר הנביא סאבלאן מפני רודפיו, על פי המסורת הדרוזית. המבקרים יקבלו הסברים על הגיאוגרפיה של האזור, יסיירו באתר וישמעו אודות התגבשות הדת הדרוזית, עיקרי האמונה, הדרוזים בעבר ובהווה, השתלבות הדרוזים במרקם החברתי בישראל, התמודדות הצעירים בדילמה בין ההיצמדות למסורות ודפוסי הנורמות של המסורת הדרוזית.

 

אתר חשוב נוסף הוא "מזאר מצטפא בדר" שהסיור בו יודרך על ידי דובר העדה הדרוזית השיח' קאסם באדר. הוא מקבל את פני הבאים בלבוש המסורתי ומכנס את המבקרים באולם מרשים בו שרידי מערה עתיקה.  הוא מספר אודות נבכי התרבות והמנהגים הדרוזים (ניתן להזמין בשפות שונות של עברית, אנגלית וערבית). מסביר שאין אפשרות להצטרף לעדה הדרוזית אלא אם כן נולדים להורים שהם שניהם בני העדה. מספרם של הדרוזים בעולם אינו משתנה כיוון שכל דרוזי שהולך לעולמו נשמתו מתגלגלת לתינוק שנולד. הם אינם מגלים את סודות הדת והמסורת. רק אנשי דת שלמדו את התורה מפי הכוהנים הדתיים וקיבלו הסמכה רשאים לקבל את ספר התורה הסודי. דרוזי דתי שומר מסורת מחויב לא לעשן, לא לשתות אלכוהול ולא לאכול בשר חזיר.

 

 

סיורים מודרכים באתרים היסטורים ב"חורפיש"     צילום: WEN

 

 

תשע דברות ועזרת נשים

הם מאמינים בתשע דברות מתוך עשרת הדברות של העם היהודי להוציא שמירת השבת, כיוון שעבורם כל יום נחשב לקדוש. הדרוזים נאמנים לכל משטר שתחתיו הם חיים ודגלם מסמל את גישתם לחיים. חמשת הצבעים מסמלים: ירוק - טבע ותקווה , אדום - לב ואהבה , זהוב - חיטה וזהב, כחול - שמים ומים ולבן - שלום וטוהר. הם מתפללים פעמיים בשבוע בימי ראשון וחמישי וגם אצלם קיימת ההפרדה לעזרת נשים וגברים בשעת התפילה.

 

קוסמטיקה טבעית

במסגרת סוף השבוע המיוחד תחנך בחורפיש ביום שישי, 20 במארס,  שלוחה חדשה של ד"ר דבור לקוסמטיקה טבעית בסמוך למרכז המורשת לזכרו של אל"מ מרעי ז"ל.  המעבדות שמבוססות על ערכי אהבה לטבע ולאדם הוקמו על ידי ד"ר זיאד דבור, בנו של כאמל דבור ז״ל, הדרוזי הראשון אשר סיים קורס קצינים בצה״ל. זיאד, בוגר האוניברסיטה העברית ובעל תואר ד״ר מהטכניון, מרצה בפקולטה לרפואה ובמכללה האקדמית בצפת. בעברו היה הרוקח הראשי של צה״ל ושני בניו משרתים כקצינים בצבא.

 

המעבדות פועלות על בסיס מדעי וטכנולוגי, ללא שימוש בפרבנים, מרכיבי נפט, דטרגנטים ומרכיבים בעלי פוטנציאל מזיק. במהלך הביקור צופים בסרט אודות המקום, מתכבדים בחליטת צמחים, מקבלים הסברים על המוצרים וניתן לרכוש אותם בהנחה מיוחדת. בין מוצרי החברה, מוצרים לטיפולבמחלות עור שונות לכל הגילאים, מוצרי אנטי אייג׳נג, מוצרים לשיער וצמחי מרפא. לפרטים ותיאום: 04-9803711

 

מסלולי טיול ומסעדות

בקרבת הכפר חורפיש מספר אטרקציות נוספות - מצפור ואנדרטת הר אדיר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה, טיולי טבע בנחל כזיב, בוואדי חביס ובעין מזאריב (עין חותם), דרך נוף סלולה לכלי רכב מחורפיש לבית ג'אן, שמורת מירון ומערת פער. הכפר מציע מסעדות דרוזיות מסורתיות וארוחות שמוגשות על ידי בעלי הצימרים בכפר. במהלך סוף השבוע שבין 21-20 במארס יוצעו צימרים במחירים מוזלים במיוחד וסיורים ללא תשלום בכפר ובסביבתו.

 

ארמון בינת אלסולטן 

במתחם בינת אל סולטן נמצאת וילה לאירוח לצד 4 סוויטות המיועדות לזוגות ולמשפחות. לסוויטות צמודה מרפסת גג המשקיפה לנופי הרי מירון ודרום לבנון, חצר עם בריכת שחייה, מדשאה, פינת מנגל, שני מתחמי ישיבה. בווילה ניתן לארח עד 30 איש. לפרטים והזמנות: 050-4446624 מג'ד

 

ווילה וסוויטות בינת אלסולטן     צילום: יח"צ

 

 

מערות עם ג'אקוזי

סעיד פארס הקים בדרך הנוף העוברת בין חורפיש למצפה מתת את "מערות הר השמש". נוסעים בין כרמי זיתים, גשרון עץ ובריכת דגים ומגיעים אל ראש גבעה מבודדת. הצימרים דמויים מערות כוללים ג'אקוזי וסאונה, כורסאות ישיבה, ריהוט עץ מסיבי, מיטה יצוקה מאבן וגזע עץ טבעי, שצומח במרכז המערה. מטבח מאובזר, חפצי נוי ומן החלונות נשקפים נופי הרי מירון, הר סבלאן, כפר וורדים וביום בהיר רואים את הים התיכון. ארוחת הבוקר כוללת לחם עם זעתר, גבינות מקומיות, פיתות דרוזיות, זיתים ולבנה. טל. 052-7215529

 

צימרים "מערות הר השמש"      צילום: רונית סבירסקי

 

 

צימרים נוספים: צימר "ההר הירוק" אמיר ח'יר אלדין 050-5073951.  צימר "ענאן" חמדאן מרעי  050-6948590. צימר "קן הנשרים" מאג'ד ח'יר אלדין    050-4272220. "צימר בכפר" עסאף בדר  050-6273149. צימר "יערות הוואדי"  רושדי בדר   052-9200170        

 

לפרטים נוספים: פרג' מרעי, רכז התיירות בחורפיש, טלפון 050-4001054

 

פרויקט "כפר ביקרתם" לקידום התיירות הדרוזית והצ'רקסית מתקיים בהובלת משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח הגליל ומשרד ראש הממשלה. לקבלת מידע מעודכן על האירועים ואפשרויות הבילוי בכפרים מומלץ לבקר באתר האינטרנט www.jabel.org.il  ובדף הפייסבוק "כפר ביקרתם"

 

 

 

 

 

|
|
|
|
|