צלם: רונית סבירסקי
סיורים ללא תשלום בכפרי הדרוזים בגליל - בעקבות פריחת אדמונית החורש וביקור בכפרים עתיקים
צלם: רונית סבירסקי
פינות נסתרות בסמטאות כפר "חורפיש"
צלם: חיים ברום
מתארחים בבתי הכפר העתיקים של "ירכא"
צלם: גאלב חיר
מערת רשב"י בכפר פקיעין
צלם: רונית סבירסקי
מטעמי המטבח הדרוזי

סיורי אביב בכפרים ללא תשלום

סיורי אביב בכפרי הגליל בין פריחת אדמונית החורש הנדירה וסמטאות ציוריות עתיקות והכל ללא תשלום. שבוע שלם של סיורים מודרכים עם תחילת האביב בארבעה כפרים דרוזים בגליל, בית ג'ן, חורפיש, ירכא ופקיעין

 

ניחוחות האביב באוויר וחג הפסח בפתח. זוהי הזדמנות נפלאה לטייל בגליל ולשלב סיורי אביב מודרכים בכפרים הדרוזים העתיקים בשילוב סיור פריחה בעקבות פריחת אדמונית החורש הנדירה בבית ג'ן. הסיורים מתקיימים בתיאום מראש באפריל במסגרת  פרויקט "כפר ביקרתם" בארבעה כפרים דרוזים בגליל.

 

פריחת אדמונית החורש הנדירה בשמורת מירון     צילום: ליאור אלמגור

 

פקיעין, כפר שמשלב חיים בהרמוניה לכל העדות, ביקור במעין, בבית הכנסת העתיק ובאתרים נוספים. סיורים בכפר בית ג'ן בעקבות פריחת אדמונית החורש הנדירה, תצפיות פנורמיות וביקור במרכזי המבקרים בכפר. ירכא, מזווית אחרת בין סמטאות להיסטוריה מרתקת ולברית דמים. חורפיש, סיור מרתק בהר זבול בסמטאות הכפר, במיזם הנשי "רוקמות התחרה", בחדר ההנצחה לקצין הדרוזי הבכיר שנפל בצה"ל נביה מרעי ז"ל ולסיום במרכז החדש של ד"ר דבור.

 

בעקבות אדמונית החורש

פריחת אדמונית החורש בשמורת הר מירון מתרחשת פעם בשנה לפרק זמן קצר. מדריכי הטיולים של כפר בית ג'ן מקיימים סיורים בעקבות הפריחה בשילוב ביקור בכפר ובחורש הטבעי של השמורה.  הסיור יכלול תצפית פנורמית מהר האר"י לעבר שמורת הטבע והרי מירון, משם ממשיכים אל "מקאם נביא בהא אלדין", מקום קבורתו של אחד הנביאים החשובים בדת הדרוזית. הביקור ישולב בהסברים על הדת הדרוזית, רזי האמונה, ההיסטוריה של העדה, מנהגים ומסורת, חגים, סמלים וטקסים.

 

תצפיות נוף פנורמיות בבית ג'ן     צילום: רונית סבירסקי

 

ממשיכים לתצפית נוספת מאתר הרחיפה על הר האר"י, מבט פנורמי מהים התיכון עד לכנרת והגולן ולעבר הגליל התחתון, אחת מנקודות התצפית היפות ביותר בישראל.  משם, בנסיעה להר הילל לסיור רגלי במסלול "אדמונית החורש", היכרות עם הצומח והחורש הים תיכוני, חיפוש אחר הפרח הנדיר והמיוחד "אדמונית החורש" וסיפורים מרתקים סביב נוכחותו של הפרח בשמורת הטבע המיוחדת. אגדות וסיפורים מהמסורת הדרוזית ומפי זקני הכפר. בסיום ניתן לבקר במרכזי המבקרים בכפר שמציעים קוסמטיקה טבעית  "איה נטורל" ו/או מעבדות ד"ר דבור. משך הטיול 4-3 שעות בדרגת קושי קלה ומתאים למשפחות. 

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש,  עמיר נג'ם 054-3153199, אמין אבו חייה – 050-7937167

 

חורפיש – רוקמות תחרה וקוסמטיקה טבעית

הכפר "חורפיש" הממוקם בגובה שבין 900-670 מטרים מעל פני הים, משקיף על נופי הגליל, הכרמל, הים התיכון ודרום לבנון. הסיור יעבור בגרעין הכפר העתיק בין מבנים מרשימים מהתקופה העות'מאנית ופינות חמד מרובות בסמטאות האבן הצרות. ימשיך בביקור במיזם העצמה של נשות הכפר עם עבודות יד מסורתיות "רוקמות התחרה".  משם אל "בית האמיד" - בית מסורתי, שמשלב בתוכו ארכיטקטורה מזרחית וגילופים באבן. חולפים על פני בית התפילה "הכלוואה", משם ממשיכים לכנסיה הנוצרית העתיקה.

 

מרכז מורשת והנצחה לזכר אל"מ נביה מרעי   צילום: WEN 1

 

אחד האתרים המרגשים הוא מרכז המורשת להנצחתו של אל"מ נביה מרעי ז"ל, בן הכפר, שנפל בעזה. מפגש שמחדד את החיבור בין השכול הדרוזי- יהודי על הגנת המולדת משולב בסרט תיעודי על חייו ונפילתו במהלך האירועים שפרצו עם פתיחת המנהרה באזור הר הבית בירושלים בשנת 1996.  באתר מזאר מצטפא בדר, אתר דתי ייחודי מתקיימות הרצאות על ידי דובר העדה הדרוזית, השיח' קאסם בדר, שמספר על סודות הדת והתרבות המיוחדת שלהם. בכפר מצויים אתרים נוספים הפתוחים למבקרים: הכנסייה הנוצרית העתיקה בגרעין הכפר והכנסייה החדשה בשכונה הנוצרית בחלקו הצפון מערבי של הכפר. מוזיאון "אלאמיר" בו מוצגים הקשורים בתרבות והמורשת הדרוזית. בגרעין הכפר ממוקמים שני בתי בד ובנוסף, ניתן לבקר באתר נבי – סבאלאן אתר קדוש לדרוזים על

פסגת הר זבול, במקום מערה קדושה ותצפית נוף פנורמית על נופי הגליל.

 

לאחרונה נפתח בחורפיש "מרכז מבקרים ד"ר דבור" לקוסמטיקה טבעית על בסיס צמחי מרפא גליליים הנמצא בכביש הראשי בכניסה ליישוב. בקרבת הכפר חורפיש נמצא מצפור ואנדרטת הר אדיר לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה. ניתן לצאת לטיולי טבע בשמורת מירון, מערבת פער, בנחל כזיב, בוואדי חביס ובעין מזאריב (עין חותם), דרך נוף סלולה עוברת מחורפיש לבית ג'אן ומתאימה לכל כלי הרכב.

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד. פרג' מרעי, רכז התיירות בחורפיש, טלפון 050-4001054

 

זוית חדשה ישנה לכפר ירכא

כפר "ירכא" היה מזוהה במשך שנים רבות, לחולפים על פני הדרך, בעיקר כמרכז של קניונים ומסחר ומעטים טרחו להיכנס ולהכיר את לב לבו המיוחד, תושביו ואורח חייהם. המפגש עם העדה הדרוזית מספר סיפור יוצא דופן על אנשים שקשרו ברית דמים איתנה עם מדינת ישראל ואזרחיה. הם משרתים בצבא, חלקם בתפקידים בכירים מאוד, עובדים במוסדות ציבור, פעילים בקהילה ותורמים רבות למדינה.

 

סיור בסמטאות הכפר "ירכא"    צילום: מופיד אבו ריש

 

ברית דמים ואהבת הארץ

 

הסיורים יתקיימו בהדרכת מורי דרך מוסמכים, בני הכפר, שיובילו את המטיילים בסיורים רגליים בסמטאות הכפר העתיק. המסלול כולל נקודות תצפית מרשימות שקשורות במיקומו הטופוגרפי של הכפר. המדריכים יספרו על תולדות הכפר ותושביו, על המקומות הקדושים לעדה הדרוזית, סיפורים היסטוריים שמספרים על החיבור העז בין העדה הדרוזית למדינת ישראל ועל הקרבות  שאירעו בימי קום המדינה בשנת 1948.

 

סיפורים פיקנטיים על החמולות ששלטו בכפר ומה כוחם היום, על הצלחתם של אנשי עסקים בכפר, סגנון חייהם בשכונות הווילות ובתי העשירים. הם יחשפו סודות כמוסים ויקיימו מפגשים עם שיח'ים שיספרו על המלחמות בעזה ובסוריה, וגם נגיעה במה צופה לנו העתיד באחרית הימים. 

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד, סלאח סלאח 054-4420301, מופיד אבו ריש – 054-2600094,  מידע מפורט  בדף הפייסבוק "כפר ביקרתם".

 

פקיעין - כפר עתיק ומערת הרשב"י

הכפר פקיעין בהרי הגליל, צופן בחובו היסטוריה ומורשת מפוארת ורבת שנים, נוף מרהיב, ומרקם אנושי ססגוני.כל אלה יחשפו בפני האורחים במסגרת סיורים מודרכים ללא תשלום.  הסיורים יצאו מהמתחם התיירותי הסמוך לבניין המועצה ומשם אל סמטאות הכפר הציוריות. המסלול יעבור בכיכר המעיין (עין אלבלד) ושם על מדרגות המעיין או בצל עץ התות, שהוא שריד לתעשיית המשי שהתקיימה בכפר, אפשר לסעוד ממטעמי המקום שמוגשים במסעדות ובבתי הקפה. שני אתרים מומלצים לביקור הם "בית המורה" וטחנת הקמח המשוחזרת.

 

המפל בטחנת הקמח העתיקה בכפר "פקיעין"   צילום: גאלב חיר

 

המשך הסיור אל בית הכנסת העתיק, כשבדרך חולפים על פני הכנסייה האורתודוכסית מהמאה ה-19 שנבנתה על שרידי כנסייה מהתקופה הביזנטית. ממשיכים בסמטה צרה שמובילה אל גלעין הכפר הישן אשר מסמל יותר מכל את הפסיפס העדתי המגוון שמתקיים בכפר. מימין בתי משפחה דרוזית, משמאל בית מוסלמי בהמשך בתי משפחה יהודית ואחרת נוצרית. 

 

הקשר לנשיא בן צבי

המטיילים יתוודעו להיסטוריה של פקיעין, יבקרו בבית הכנסת שנבנה בסוף המאה ה-19 על שרידיו של בית מדרש עתיק. יקבלו הסברים על הקשר בין פקיעין והנשיא ה-2 יצחק בן צבי ז"ל שדיוקנו מעטר את שטר 100 שקל המתייחס לפקיעין. חוזרים לכביש הכניסה לישוב ממשיכים עד הכביש הראשי 864 אל המתחם התיירותי שלאורכו ממוקמות אטרקציות תיירותיות, מסעדות, קונדיטוריות, מרכזי מבקרים, סדנאות, תעשיות סבון מקומיות, חנויות וגלריות המציעות שפע של מוצרים מיצור מקומי. 

 

על הדרך בכיוון היציאה המערבית של פקיעין ניתן להמשיך  אל מרכז מבקרים כוורת הבוסתן במקום סדנאות פינת חי רכיבה על גמלים ומוצרי דבש, מרכז מבקרים בית בד אלזייתון אף הוא במרחק נסיעה קצר מפקיעין. במקום הדרכה על נושא הפקת שמן הזית ומכירת מוצרים המבוססים על השמן.

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: בהרשמה מראש בלבד, מרכז הזמנות ולשכת מידע למטייל 04-6885438. אתרי אינטרנט: www.peqiin.muni.il

 

פרויקט "כפר ביקרתם" לקידום התיירות הדרוזית והצ'רקסית מתקיים בהובלת משרד התיירות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח הגליל ומשרד ראש הממשלה. להכרות מעמיקה ומידע באתר www.jabel.org.ilאו בדף הפייסבוק "כפר ביקרתם"

 

|
|
|
|
|