צלם: רפי בביאן
חג לכלניות - דרום אדום בנגב
צאלה "משק צאן"
רוכבים בין הכלניות
צלם: רפי בביאן
כלניות ביער בארי
חממות קטיף עצמי

שדות אדומים

מאת: עינת לוי

 

כשהיום מתארך והלילה מתקצר הכלניות מתחילות לפרוח וזה בדיוק הזמן לנסוע דרומה ולקחת חלק בפסטיבל "דרום אדום". בזמן שמיליוני כלניות צובעות את אדמת צפון הנגב באדום, יתקיים הפסטיבל זה השנה החמישית והפעם, לכבוד ט"ו בשבט, ימשך הפסטיבל חמישה סופי שבוע במקום ארבעה. החל מסוף השבוע של ט"ו בשבט ובמהלך כל חודש פברואר, מידי שישי-שבת, האזור יציע שפע פעילויות לכל המשפחה כגון: טיולים והפעלות ללא תשלום בשדות הכלניות, תחרויות וטיולי אופניים, סיורים חקלאיים, מופעי מוזיקה ועוד שפע אטרקציות מלוות באפשרויות לינה מגוונות באזור.

 

מרתון אופניים וצעדת הכלניות 

בשבת הקרובה (30 בינואר)יפתחו אירועי פסטיבל "דרום אדום" בחגיגת ט"ו בשבט במצפה גבולות. בהפעלה מודרכת לכל המשפחה ישוחזרו החיים בתקופת הקמת הישוב כולל התנסות בשתילת גן ירק אורגני, שוק חקלאי וסיורים חקלאיים. בשבת השנייה (6 בפברואר) יתקיים מסע האופניים "רוכבים ומצדיעים", לאורך קו המים הראשון לנגב, מסע רכיבה באתרי טבע ונוף שבסיומו הפנינג ענק במוזיאון המים והביטחון. בשבת השלישית (13 בפברואר), יתקיים "סוף שבוע של אופניים", יחד עם איגוד רוכבי האופניים יתקיים מרתון בארי ומסע האופניים השנתי של נכי צה"ל "נעים על גלגלים". בשבת הרביעית (20 בפברואר), תתקיים צעדת הכלניות של קק"ל, לזכרה של שושנה דמארי, באזור ניר עם, בסיומה הפנינג ברחבת מוזיאון המים וטקס לזכרה של הזמרת. בסוף השבוע שיחתום את הפסטיבל (27-26 בפברואר), יתקיים מטס כדורים פורחים בביתרונות רוחמה, מפגן מרהיב של כדורים פורחים בצבעים וגדלים שונים, ופעילות הכנת כדורים פורחים מנייר.

 

פרויקט הגמל

עשרה אמנים תושבי הדרום, מחציתם יהודים ומחציתם בדואים, עיצבו דמות גמל מפיברגלאס בשפתם האמנותית הייחודית, בהשראת החיים בנגב זה לצד זה. יצירתם "אורחת הגמלים" תיחשף לראשונה בארץ צומת כפר עזה, שם היא תוצב לכל אורך ימי הפסטיבל. בשבתות יתקיימו במקום הפעלות לילדים, בין השעות 15:00-10:00, ללא תשלום. תערוכת צילומים של תהליך העבודה על פרויקט הגמל תוצג במהלך כל הפסטיבל בגלריה של שוש בכפר עזה.

 

חוות "משק צאן"

חצי קילומטר דרומית למושב עין הבשור נמצאת חוות "משק צאן". החווה שנמצאת במקום משנת 1967, הוקמה על ידי הזוג רותי וחיים נבו. השניים, יוצאי קיבוץ מגן, עזבו את העבודה בדיר של הקיבוץ ויחד עם עדר כבשים יצאו לנדוד בשטח שבין ניר יצחק לנחל הבשור. אחרי שנתיים של נדודים הם החליטו להתיישב באזור החווה, שם הם חיו יחדיו באוטובוס בו הם הקימו את משפחתם. למרות שחיים נפטר אחרי שנתיים, רותי שנותרה עם שני ילדיהם המשיכה לקיים ולטפח את החווה בעזרת חברים שעזרו ועוברי אורח. לפני מספר שנים, ביוזמתה של הבת צאלה, פותח בחווה דיר החלב והחווה החלה לייצר גבינות. המחלבה שנושאת את השם "מחלבת צאלה" מייצרת גבינות מגוונות ויוגורטים מחלב כבשים בלבד. בימי הפסטיבל החווה תהיה פתוחה לביקורים שיקבלו הסבר על המקום, טעימות וסיור לדיר בו ניתן גם ללטף את הכבשים ומי שיגיע לקראת השקיעה יזכה גם לראות את חליבתם. בנוסף ניתן להזמין מראש ארוחות חלביות, שיוכנו ממטעמי המחלבה, אותן יהיה ניתן גם לקבל במארז פיקניק לטובת יציאה לשטח. המקום מקיים גם סדנאות להכנת גבינה לקבוצות, בתאום מראש, בה כל משתתף יקבל סט גיבון ויכין גבינה לקחת הביתה (פעילות+סיור שעה וחצי). 

צאלה- 052-8478935

 

"שביל הסלט"

במושב תלמי יוסף ממוקמת חווה תיירותית. האגרונום אורי אלון רצה להראות לאנשים שחושבים שעגבניות גדלות בסלסילות פלסטיק, כי לא כך הדבר והקים יחד עם אשתו, שולי, את "שביל הסלט". השניים מקיימים סיורים חקלאיים מודרכים לכל המשפחה, ב"שביל הסלט", לאורך המסלול יחכו למטיילים יוני דואר, כל מבקר יוכל להפריח יונה לאחר שהצמיד לרגלה פתק עם משאלת ליבו, היונה תמתין בסוף המסלול שם תתבצע קריאה משותפת של הפתקים. בקיץ האחרון נוספה לחווה חממה לצורכי תיירות, בחממה תמצאו עגבניות שרי צבעוניות, פלפלים מתוקים בצורות שונות, מלפפונים ותותים "מעופפים" - שיטה לגידול תותים באדניות תלויות באוויר. בביקורכם תוכלו לטעום ולקטוף: זנים שונים של עגבניות שרי, פלפלים קטנים וצבעוניים, גזר צבעוני, תות שדה, פרחי נוריות וכלניות. ניתן לקטוף ולאכול כמה שרוצים, סלסילה למילוי התוצרת, ניתן לרכוש במקום ב-15 שקלים.
לכבוד ט"ו בשבט, ובמסגרת "דרום אדום" תתקיים במקום סדנת לשתילת גן ירק. טיפים והסברים כיצד מכינים גינת ירק פרטית, תתבצע הדגמה כולל זריעה ושתילה. כל ילד יקבל שתיל ירקות לקחת הביתה. 

שולי - 0528606265

 

מדיטציה עם פרחים בטבע

מתי בפעם האחרונה הסתכלת לכלנית בגובה העיניים? האמנית האקולוגית והצלמת שי זכאי, רצתה לעסוק בשמירת הטבע והעלאת המודעת אל הסביבה ובחרה לעשות זאת בדרך יצירתית. זכאי מאמינה שאם נעצור לרגע, להתבונן בפרטים הקטנים של הטבע נהפוך למודעים יותר ואף נפתח רגש אל מה שחי לצידנו. היא עושה זאת באמצעות הדרכת סדנאות המחברות בין אדם לנוף במפגש שכולל תרגילי דמיון ויצירה בהליכה ובשכיבה בשדה הפתוח ובין הפריחה.
במהלך פסטיבל "דרום אדום", ב-30 בינואר וב-13 בפברואר, זכאי תקיים סדנאות אלה ללא תשלום, משך כל מפגש כשעה, יש להירשם מראש. בנוסף ניתן יהיה להזמין ימי טיול עם האומנית שיכלול הדרכה בתערוכה, "תווי יער-הספריה", שהיא מציגה בגלריה בבארי.      

עמותת התיירות: 072-2510271

 

"חץ שחור"

עמותת "חץ שחור" הוקמה על ידי חבורת ותיקי לוחמי הצנחנים, יחידה 101, מדור פעולות התגמול. העמותה שמה לה למטרה להקים אתר מורשת וזיכרון, לחברים שנפלו בקרב ולספר את סיפור גבורתם של הלוחמים בפעולות התגמול, אתר "חץ שחור".

אתר "חץ שחור" משמר את מורשת הקרב של הצנחנים, בתקופת פעולות הגמול, בין השנים 1956-1953, ומציג אחת עשרה פעולות גמול שנבחרו מתוך כשבעים שבוצעו. בנוסף לשימור מורשת הקרב, נחקקו באבן שמותיהם של מאה ארבעים ושלושה מלוחמי הצנחנים אשר נפלו בעשר פעולות גמול ובמלחמת סיני. האתר נקרא על שם פעולה שביצעה היחידה בעזה. במהלך פסטיבל "דרום אדום", מידי שישי-שבת, עד השעה 14:00, ימתינו במקום ותיקי הצנחנים, נציגי עמותת "חץ שחור", שיספרו את סיפורי הגבורה ואת סיפור האתר.     

 

חפש את המטמון

מידי יום שבת, במהלך הפסטיבל, יוטמן כתב חידה בשתיים עשרה נקודות שונות באזור, כולם אתרי טבע ללא תשלום. המשפחות שישתתפו במשחק יוכלו להאזין לרדיו האזורי, "קול הנגב" 106.4, שייקח חלק במשחק וישדר רמזים לכתב החידה לצד המלצות למטיילים, דיווחים מהשטח ושירי פריחה. התשובות לכתב החידה יבדקו בנקודת הסיום, באתר "חץ שחור" או בתחנות המידע שם יחולקו פרסים לפותרים נכונה. 

 

עוד יתקיימו במסגרת הפסטיבל, טיולים ללא תשלום בפריחת הכלניות, בכל שבת בהדרכת קק"ל ביער בארי ובביתרונות רוחמה, במהלכן ייהנו המטיילים גם מיצירה בטבע. ערבי מוזיקה ומופעים, ב-11 בפברואר להקת "רד-בנד" תופיע בפאב 'הבאר', צאלים. ב-25 בפברואר ערב פלמנקו וטאפס במסעדת "קדאקס", טאפאס בר לטיני קריבי. ו"כנסיית השכל" בפאב 'הבאר'. מידי יום שישי המבשלות מנתיבות, קבוצת נשים ממוצא עדתי מגוון מבשלות ממיטב מטעמי עדתן, יפתחו את ביתן לאירוח, קניית אוכל מוכן לשבת, סלסילות פיקניק ועוגות (יש להזמין מראש). שוק אוכל אתני במצודת פטיש, בכל יום שישי, נשות האזור ימכרו אוכל אתני למרגלות המצודה, יהיה ניתן לאכול במקום או לקנות הביתה. בכל שישיבת יתקיים הפנינג אומנים ב"בית הלבן" סמוך לקיבוץ ניר עוז, דוכני תוצרת מקומית, סדנאות יצירה, וסיורים מודרכים. כל יום שישי מו"פ דרום, תחנת ניסיונות חקלאית, תפתח את שעריה לסיור בפיתוחי הקדמה החקלאים באזור הנגב (בתאום מראש).  

 

לרשות המבקרים יועמדו תחנות שירות ומידע מרכזיות, בצומת בית קמה ובצומת יד מרדכי, שיפעלו בכל מזג אוויר. בעמדות אלה יהיה ניתן לקבל תוכניה של הפסטיבל ובה מידע על הטיולים והאירועים בפסטיבל, מפה, מידע על מסלולי טיול ואפשרויות בילוי ולינה באזור.      

 

לתוכניית הפסטיבל: http://www.habsor.co.il/daromadom/

|
|
|
|