צלם: רונית סבירסקי
יום הניקיון הבינלאומי - יוצאים ליערות ומנקים
מנקים ביער עזריקם
מפנים אשפה ביער בן שמן
מתנדבים אוספים אשפה ביער בן שמן

יום הניקיון הבינלאומי

מאת: רונית סבירסקי

 

הטבע הוא המקום היחידי על פני כדור הארץ שאינו מייצר לכלוך. החומרים האורגניים מתכלים וממחזרים את עצמם, שלכת העצים משבחת את הקרקע, הגשמים שוטפים את האבק וריח הטבע תמיד מבושם. כל האידיליה הזו מתקיימת עד שהאדם מגיע לביקור ומותיר אחריו שקיות ניילון בלתי מתכלות, אשפה שמזהמת וגורמת לריחות רעים, בקבוקי פלסטיק ופחיות משקה. המראה שכיח במיוחד באתרי פיקניק, בחניונים ולאורך שבילי ההליכה.

 

ניקיון בינלאומי 

אוהבי הטבע שמקפידים על שמירת הניקיון סולדים מן התופעה ומרבים להתלונן. בשנת 1993 הוחלט באוסטרליה לעשות מעשה ולייסד את יום הניקיון הבינלאומי שנקרא Clean Up The World , הפועל בחסות התוכנית הסביבתית של האו"ם, UNEP. בשנת 2000 הצטרפה קק"ל לתוכנית והחלה לציין מדי שנה את יום הניקיון הבינלאומי שמתקיים השנה ב-13 בספטמבר 2012

 

240 מיליון עצים 

קק"ל פועלת מזה 109 שנים כאחראית על למעלה ממיליון דונם של שטחי יער ומיליוני דונמים של שטחים פתוחים. עד היום היא נטעה כ-240 מיליוני עצים בישראל. כאשר החלו לעודד את המטיילים לבקר ביערות התעוררה במלוא חומרתה בעיית הניקיון. 200 מיליון שקל הושקעו בעשור האחרון  בנושא הניקיון ביערות.

 

עושים פאנלים ואבק

קק"ל אמנם דואגת לנקות את השטח באופן סדיר אבל ישנה חשיבות גדולה לחנך את המטיילים ובמיוחד את הילדים ובני הנוער לשמור על ניקיון הטבע ואיכות הסביבה. יום הניקיון הבינלאומי הוא הזדמנות לתרום את המעט שיש ביכולתנו למען כדור הארץ ולהצטרף לאלפי המתנדבים שיצאו לנקות את הטבע. לא רק ביערות בארץ "עושים פאנלים ואבק", זה קורה בעוד 120 מדינות ברחבי העולם, כשלמעלה מ-35 מיליון אנשים מתנדבים לסייע בניקיון של סביבתם הקרובה.

 

שלושה אתרי יער מרכזיים נבחרו לעבור טיפול קוסמטי בשבוע הקרוב: יער חוף כרמל בצפון, יער בן שמן במרכז ויער עזריקם במישור החוף הדרומי.

 

יער חוף הכרמל 

יער חוף הכרמל הוא קרוב-רחוק, נוגע לא נוגע בכרך הגדול. נסיעה קצרה מחיפה והרגליים צועדות בנוף מיוער וירוק. בחורף פריחות בשלל צבעים ובקיץ משב רוח קליל וים כחול שנפרש באופק. היער ניטע בשעות ה-50 והועסקו בו בעיקר עובדים ממושב גבע כרמל הסמוך, שמוצאם מטורקיה. כחלק מתהליך הייעור הוקם בלב היער חניון והנוטעים החליטו להנציח את שמו של המנהיג הטורקי "אתא טורק", שהפגין יחס ליברלי ליהודים תחת שלטונו. חניון "אתא טורק" סמוך לכביש 4 ומתקיימת בו פעילות ענפה של רוכבי אופניים שיוצאים למסלולי רכיבה בכל רחבי היער. פעילויות יום הניקיון יצאו מהחניון ויעברו בחניונים נוספים ביניהם: חניון התצפית, חניון השלוחה, חניון מחנות תנועות הנוער וחניון שבילי רון. שבילי היער מתפתלים בין עצי חורש צפופים. חלונות הצצה בין גזעי העצים מאפשרים תצפית אל הים, מישור חוף הכרמל, מפרצי חוף דור והבונים. איך מגיעים: מכביש 4 לכיוון חניון "אתא טורק".

 

 

יער בן שמן

דרכי הנוף ביער בן שמן משולטות ומובילות למגוון של נופים ואתרים. עונת הנדידה שמתרחשת בשמי הארץ בימים האלה מוסיפה משק כנפיים לנוף הירוק וניתן לצפות בשדות החקלאיים בלהקות של ציפורים נודדות שנוחתות ללקט מזון בין התלמים. בקצהו המערבי של היער הסמוך למחלף בן שמן הוקם על ידי קק"ל חניון נופש פעיל עם מתקנים המתאימים לפעילות ספורטיבית לכל המשפחה, ספסלים, שולחנות פיקניק, ברזי מים ושירותים. מהחניון יוצאת דרך נופית משולטת שעוברת בין עצי היער לכיוון מצפה מודיעים. מגדל התצפית שבו עוצב בצורת לפיד המסמל את נס המרד החשמונאי. הדרך ממשיכה לגן הפסלים שהוקם ביוזמת קק"ל ב-1992 כפרויקט של פיסול סביבתי ולצד הדרך הוצבו פסלי אבן. ישנם גם מתקני משחק פיסוליים ממתכת ומאבן. ביער הוקם חניון מוסיקלי "קולות וצלילים" ובו הוצבו מתקני משחק שמפיקים צלילים.

 

מסלול טיול מומלץ ביער יוצא מאתר "קברות המכבים", שבו חצובים תשעה קברי פיר בשיטת קבורה האופיינית לתקופה הרומית. כל קבר כולל שני כוכי קבורה באורך אדם.  "מסורת" מאוחרת זיהתה את האתר כקברי המכבים. דרך היער הראשית ממשיכה לעבר נאות קדומים ומגיעה לאחר כקילומטר למבנה אבן מקורה בכיפה. זהו קברו של שיח' אל-ע'רבאווי (השיח' המערבי). שמו הרשמי של המקום, חורבת הגרדי, מנציחה את זכרו של יוחנן החשמונאי, שזה היה כינויו. במלחמת העצמאות שכן במקום משלט 219. אנדרטה סמוכה מנציחה את זכרם של 23 החללים שנהרגו בקרבות באזור. ביער בן שמן הוקמו אמפיתיאטרון ומגדל תצפית ובית הידידות ישראל – תאילנד ("הפגודה"). בנוסף, נחשפו בשטח היער שני תילים ארכיאולוגיים.

איך מגיעים: הגעה לחניון מקסיקו. ממערב- יורדים במחלף בן שמן (לא מודיעין!) נוסעים עד הרמזור ופונים שמאלה. ברמזור שאחרי פונים ימינה לכיוון גימזו כפר דניאל. החניה בצד שמאל כחצי קילומטר מהצומת. ממזרח- נוסעים בכביש 443, אחרי מתקן אדם יורדים ימינה לכיוון לוד. בצומת המרומזר פונים שמאלה לכיוון כפר דניאל וגימזו. החניה נמצאת כחצי קילומטר מהצומת בצד שמאל.

 

יער עזריקם

יער עזריקם נמצא במישור החוף הדרומי. הוא משתרע על פני 1000 דונם נטועים בעצי איקליפטוס, ברוש, אורן, שיטה, שקמה, תאנה ותות. בין חלקות היער הנטוע ורכסי הכורכר משובצים שטחי חקלאות, שדות מעובדים, מטעים ופרדסים. תושבי מועצה אזורית באר טוביה וסטודנטים מהמכללה האקדמית אחווה חברו עם קק"ל לפיתוח יער עזריקם כיער קהילתי באמצעות מניעה וטיפול במפגעים סביבתיים, תכנון  שבילים והכשרת פינות חמד.

שלוש קבוצות עבודה פועלות בתכנון שבילי רכיבה על  אופניים, שבילי הליכה בריאותיים, פינות מנוחה, פעילות אמנותית ופיסול סביבתי.  איך מגיעים: מכביש 4 בסמוך למושב עזריקם על כביש 3703

אלה המעוניינים להתנדב ביום הניקיון הבינלאומי מתבקשים להתקשר למוקד "קו ליער" של קק"ל (1-800-350-550) או למשרדי קק"ל במרחבים השונים (מרחב צפון 04-8470322/7, מרחב מרכז 02-9905641, מרחב דרום 08-9986197

|
|
|
|