צלם: RAMAN
מיטב מופעי התרבות והאומנות ההודיים מגיעים לארץ לרגל פסטיבל ראשון מסוגו, "הודו ישראל"
צלם: טים וורק פרודקשיין
להקת המחול אדיטי
צלם: RAMAN
שרמילה טאגורי

הודו בישראל

שגרירות הודו בישראל מקיימת לראשונה את "פסטיבל הודו", שבמסגרתו יגיעו לארץ מיטב מופעי התרבות והאומנות ההודית . במסגרת הפסטיבל יתקיימו מופעי מוזיקה, מחול ותיאטרון הודים, לצד הקרנות סרטים, תערוכות אמנות, פאנלים בהשתתפות סופרים ואנשי קולנוע וסדנאות ליוגה, בישול ואירועי גוף ונפש. 

 

הפסטיבל ייפתח עם אירוע מחול במרכז סוזן דלל תל אביב, ביום שישי, ה-29 באפריל, ושלל אירועיו יימשכו במהלך חודש מאי 2011, בערים המרכזיות: תל אביב, הרצליה, ירושלים וחיפה.

 

אירועי מחול

 

  

בוליבוד דאנס

במסגרת האירועים הפותחים של הפסטיבל, תתקיים סדנת מחול בסגנון "בוליבוד-דאנס", עם המורה הבינלאומי לריקוד ג'ילס צ'ויאן. שהשתלם בפריז במקצועות המחול העממי, ג'אז מודרני, בלט וריקוד עכשווי. משנת 1994 הוא עובד ומלמד בהודו את סגנונות המחול ההודי צ'אהו מיורבהנג' קאטאק ובהרטא נאטיים וסגנון המחול הבוליבודי.

 

בוליווד-דאנס עם ג'ילייס צ'ויאן

 

הסדנא תתקיים ברחבת מרכז סוזן דלל, ביום שישי, 29 באפריל, בשעה 12:00

הכניסה חופשית

 

ים לא נודע (uncharted seas)

החיפוש אחר הלא מוחשי, קראו לזה אלוהים, אמת, יופי, אהבה או חירות, הוא תמצית מופע המחול ההודי קלאסי: ים לא נודע, של להקת המחול אדיטי מנגלדאס – קתאק.

 

קתאק היא אחת מצורות המחול ההודי הקלאסי, ולהקת המחול אדיטי מנגלדאס היא מהמובילות בתחום. הלהקה הופיעה בערים מרכזיות בעולם ורקדניה נחשבים למובילים הן בתחום המחול הקלאסי – מסורתי והן בתחום המחול המודרני. מופע מחול זה מביא את רוח הקתאק ובד בבד יוצר שפה חדשה משל עצמו. כל קטע חוקר את העבר על מנת ליצור עתיד. על אף שכל קטע במופע עומד בפני עצמו ניתן לומר שהמופע כולו עוסק במהות החיפוש.

 

המופע יתקיים במרכז סוזן דלל, בתאריכים 3-2 במאי, בשעה 21:00

מחיר: 180 שקל

 

שרייה (ŚRIYAH)
אנסמבל נריטיגראם נחשבת לאחת מלהקות המחול המובילות בהודו. מאז 1996- מופע הבכורה בניו יורק יוצאת הלהקה לסיבוב הופעות מדי שנה בארה"ב. על אף שרקדני הלהקה מסורים לסגנון מחול קדום, הם עדיין מצעידים את הלהקה אל המאה ה-21. בהופעותיהם מושמעת מוסיקה של המלחינים המובילים של הודו בתחום המוסיקה הקלאסית, ביניהם: פנדיט רג'ונט, האחים קומרש. מבחר עבודות שנוצרו למעלה מעשור.

 

המופע אנסמבל נריטיגראם – אודיסי, מחול הודי קלאסי. יתקיים במרכז סוזן דלל, יום חמישי, 5 במאי, בשעה 21:00. וביום שישי, 6 במאי, בשעה 14:00.

מחיר: 140 שקל.

 

לרכישת כרטיסים למופעי המחול: טל. 03-5105656

 

 

תיאטרון

 

המלט - הנסיך הליצן

קבוצת ליצנים מציגים את המלט של שייקספיר. לפעמים הם מפרשים את הטקסט באופן מוטעה, לפעמים מוצאים משמעויות חדשות ולוקחים משפטים מתוך המחזה ומערבבים אותם עם ג'יבריש. הם אפילו מחליטים לערוך את הסיפור מחדש ולזרוק מתוכו את הסצנות המיותרות, כאילו דפי המחזה התבלבלו. בשפה אנגלית וג'יבריש.

 

המלט - הנסיך הליצן (צילום: Praveen)

 

ההצגה תעלה בתיאטרון הקאמרי תל אביב, בימים שני-רביעי, 18-16 במאי, בשעה 20:30.

מחיר: 200 שקל

לכרטיסים: 1-700-707-990

 

קולנוע

 

פנורמה של סרטים הודים

לחובבי הז'אנר, מגוון סרטים הודים יוקרנו בסינמטקים של תל אביב, ירושלים וחיפה, בין התאריכים 8-4 במאי. בין הסרטים שיוקרנו: ערב בפריז (1967), MUNNA BHAI M.B.B.S (2003), MAQBOOL (2004), BAGHBAN (2003), Kashmir Ki Kali (1964), Tanu weds Manu (2011), Sarfarosh (1999), Shri 420 (1955).

 

מחיר: חיפה ותל אביב: 33 שקל לסרט, ירושלים: 37 שקל לסרט.

 

פנורמה של סרטים הודים בסינמטקים (צילום: Raman)

 

שיחה עם השחקנית שרמילה טאגור 

שרמילה טאגור, אחת השחקניות האהובות ביותר בקולנוע ההודי, ושיחקה בלמעלה מ-100 סרטים בנגליים והינדים. טאגור מעורבת בפעילות בקהילה הן בהודו והן בעולם. היא משמשת כשגרירת רצון טוב של יוניצ"ף בנושא איידס. והיא תומכת בפרוייקטים סוציו-תרבותיים וקהילתיים.

 

שיחה עם השחקנית תתקיים בסינמטק תל אביב, ביום רביעי, 4 במאי, בשעה 20:00. ובסינמטק ירושלים, ביום חמישי, 5 במאי, בשעה 20:00.

 

מופעי מוסיקה

 

על כנפי הראגה – פסטיבל למוסיקה הודית בירושלים

המסורת המוסיקלית ההודית הקלאסית היא בת יותר מאלפיים שנה, ובמהלכן היא לא חדלה להתפתח ולהתחדש. זו מסורת מוסיקלית עשירה ומגוונת, שמושגי היסוד והתפישות האסתטיות שלה שונות מאלה של המוסיקה הקלאסית המערבית על צד ההרמוניה, המלודיה, המקצב, מקומו של האלתור ותפקידו של המוסיקאי כפרשן של היצירה.

 

במסגרת הפסטיבל יתקיים מפגש בנושא המאזין המיומן - כיצד להאזין למוסיקה ההודית הקלאסית?, הרצאה והדגמות בשירה, בהאזנה מודרכת ובקטעי וידיאו בהנחיית  אסנת אלכביר, זמרת, רקדנית, ציירת ובמאית תיאטרון ישראלית. שמאז שנות התשעים המאוחרות, מחלקת את זמנה בין הודו לישראל, ומופיעה בארץ וברחבי העולם, מרצה ומלמדת.

 

במפגש תתקיים הכרות עם מושג הראגה, התבנית המלודית, על מאפייניה המוסיקליים והחוץ-מוסיקליים, כדוגמת זמן, רגש וצבע. בחינה של עקרונות האלתור והז'אנרים הקוליים והכליים של המוסיקה ההודית. הכרות את התוף ואת הקצב. וחוויה של צלילים ואת מה שקורה ביניהם.

 

המפגש יתקיים בבית הקונפדרציה ירושלים, ביום רביעי, 18 במאי, בשעה 20:30.

מחיר: 35 שקל

לכרטיסים: 02-6237000

 

פנדיט הארי פרסאד צ’אורסייה (PT. HARI PRASAD CHAURASIA)

פט. (מאסטר) הארי פרסאד צ’אורסייה, נודע בעולם כולו כמאסטר בנגינת חליל הבמבוק הצפון הודי. הוא ניגן על במה אחת עם מיטב האמנים מהודו ומהעולם וגם הלחין מוזיקה לסרטים הודים רבים. הבנסורי, חליל הצד ההודי, נחשב כלי עממי במקורו, ורק לאחרונה נעשה פופולרי גם במוסיקה ההודית הקלאסית. הכלי פשוט במבנהו, ובכוחו להפיק הן מלודיות והן נעימות דקויות השקולות לאלה של הקול האנושי. במיתולוגיה ההודית מקושר הבנסורי לאל קרישנה.

 

הארי פרסאד (צילום: Prveen) 

 

המופע צליל חליל הבמבו, יתקיים בהיכל הנרי קראון ירושלים, ביום חמישי, 19 במאי, בשעה 21:00. ובהיכל לאומנויות הבמה בהרצליה ביום ראשון, 22 במאי, בשעה 20:30.

מחיר: 139-120 שקל

לכרטיסים: 02-6237000 (ירושלים), 1-700-70-29-29 (הרצליה)

 

 

מירגייה- מוזיקת עולם -  MRIGYA

מופע שהוא שילוב עשיר בין ג'אז, קלאסי ובלוז. השילוב העשיר בין הסגנונות מעניק למוזיקה של מירגיה טקסטורה מעניינת וממקמת אותם בטריטוריה שבין הודי קלסי למוזיקת עולם. הם נותנים פרשנות חדשה למקצבים ומנגינות הודיות. הלהקה זכתה בפרס הראלד אנג’ל ובפרס טאפ ווטר בפסטיבל אדינבורו למוזיקת שוליים, ויצאה לסיבובי מופע בניו זילאנד, סינגפור, ואנגליה.

 

מירגייה, מוזיקת עולם (צילום: Manot) 

 

המופע יתקיים בהיכל שמואל ירושלים, ביום ראשון, 22 במאי, בשעה 21:00. וברידינג 3 נמל תל אביב, ביום שני, 23 במאי, בשעה 22:00.

מחיר: 119-100 שקל

לכרטיסים: 02-6237000 (ירושלים),03-7624000  (תל אביב).

  

זילה חאן (ZILA KHAN)

זילה חאן, מן הזמרות הידועות ביותר בהודו, היא בת למשפחה סוּפית בעלת מסורת מוסיקלית עשירה. אביה, מאסטר הסיטאר אוסטד וילאיאט חאן, מענקי המוסיקה ההודית של ימינו, והמוסיקה של יתר בני משפחתה השפיעו עליה והעניקו לשירתה גוון ייחודי.חאן נודעה בזכות השליטה המרשימה שלה במגוון מסורות קוליות – הודיות קלאסיות, פרסיות וערביות. קולה המיוחד מדגיש את ההיבטים הרוחניים העמוקים שבמוסיקה הקלאסית ההודית.

 

המופע יתקיים במרכז תרבות עינב תל אביב, ביום שישי, 20 במאי, 14:00. ובאולם בית שמואל ירושלים, ביום שני, 23 במאי, בשעה 21:00.

מחיר: 100-45 שקל

לכרטיסים: 03-6045000 (תל אביב), 02-6237000 (ירושלים)
 

שירה בסגנון הדהרופד העתיק ובליווי תוף הפקהווג'

פנדיט ריטוויק סניאל ואסנת אלכביר, בליווי נגן תוף הפקהווג' ההודי בהווני פרסד קטהאק. סניאל, מבצע, מלחין ופרופסור באוניברסיטת ורנאסי, פועל למעלה מ-30 שנים לפרסומו ולשימורו של סגנון השירה ההודי העתיק דהרופד.

 

הביצוע בסגנון הדהרופד מאופיין באלתור חופשי במסגרת הראגה, תוך שימת דגש על מהלכים איטיים, מעברים מעודנים מצליל לצליל והתפתחות הביצוע מן האיטי אל המהיר. בחלק השני של הראגה מלווה את השירה הפקהווג', תוף שצלילו עמוק, המצטרף כמעין קול שני בדיאלוג מוסיקלי קצבי.

 

המופע יתקיים בבית הקונפידרציה ירושלים, ביום שבת, 21 במאי, בשעה 22:00.

מחיר: 80 שקל

לכרטיסים: 02-6237000

 

בנוסף, במסגרת הפסטיבל, יתקיימו גם אירועי ספרות  הכוללים מפגשים בין סופרים ישראלים והודים במשכנות שאננים ירושלים (חמישי, 12 במאי). והתערוכה "היכן שהרחובות הם ללא שם" תוצג בין התאריכים 25-15 במאי, במוזיאון יפו. 

|
|
|
|
|