צלם: יח"צ
בסימן מנהיגות והעצמה נשית: פסטיבל דונה גרציה 2011 יפתח בעיר טבריה

פסטיבל דונה גרציה  

העיר טבריה תארח את 'פסטיבל דונה גרציה' שיעמוד, בשנה השנייה להיווסדו, בסימן מנהיגות והעצמה נשית. במשך ארבעה ימים של תרבות יארח הפסטיבל מופעים, הרצאות ודיונים של סופרות וחוקרות מהאקדמיה, סיורים בעקבות המנהיגה הדגולה ותרבות הלדינו, ומופעי בידור בערבים בכיכובן של אמניות ישראל: מיונה אליאן-קשת, דרך מירי מסיקה, שרית חדד, שירי מיימון ואחרות. והכול בהצדעה לדונה גרציה המנהיגה היהודית הדגולה. שני-חמישי, 17-14 בנובמבר.

 

פסטיבל דונה גרציה בעיר טבריה (צילום: יח"צ)

 

תוכנית הפסטיבל מציגה פרקי היסטוריה יהודית ורגעים מיוחדים מחייה המרגשים של דונה גרציה בשירה ומשחק. במסגרת הפסטיבל יושמע לראשונה השיר "חנה לבית נשיא" שכתבה אלטר ביחד עם עומרי מרד הטברייני. כמו כן תושמע 'הבלדה על דונה גרציה' שכתבה הסופרת נאווה מקמל עתיר והושמעה לראשונה ע"י להקת חיל חינוך בבית הנשיא באירועי הפתיחה של פסטיבל 'דונה גרציה' שנה שעברה. 

 

בין המופעים המרכזיים בפסטיבל:  

 

"חגיגה עממית בטיילת"

אירוע פתיחת הפסטיבל בטיילת טבריה. עם שירי מיימון, שמעון בוסקילה, מאיה בוסקילה, אילנה אביטל ולהקת הזמר "שירי כנרת". ערב הפתיחה של הפסטיבל יוקדש לחגיגה עממית של שירים ולהיטים. הכניסה חופשית.

 

"עוד לא הייתה אישה כמוה"

ערב המוקדש  לשירת נשים בפארק ברקו בעיר. הנחייה וקטעי משחק: יונה אליאן. בהשתתפות: שרית חדד, מיטל טרבלסי, להקות זמר וקטעי מחול ספרדי של הרקדן דורון גואטה. במרכז הערב: מחווה של מיטל טרבלסי לזמרת וללוחמת החופש מרסדס סוסה ושרית חדד בשירים הקשורים למורשת ישראל ולמקורות. שלישי, 15 לנובמבר.

 

מוזיאון הבית של דונה גרציה (צילום: יח"צ)

 

"דונה גרציה גדולה מהחיים"

ערב סיום הפסטיבל בפארק ברקו בעיר. הנחייה ומשחק: ענת עצמון. בהשתתפות: מירי מסיקה וקרן פלס. להקות זמר ומחול. מירי מסיקה בשירי נשים ואהבה וקרן פלס בשירים על מצבי חיים והתגברות הרוח, לצד סיפורים ואנקדוטות מסיפור חייה של דונה גרציה.  רביעי, 16 בנובמבר.

 

במסגרת הפסטיבל יוצעו חבילות נופש הייחודיות במבחר מלונות בעיר טבריה. הנופש בפסטיבל ישלב סיורים תיירותיים רגליים וממנועים בטבריה וסביבותיה, הרצאות במהלך היום ומופעי בידור בשעות הערב. המחיר החל מ- 2080 שקל לאורח ל- 3  לילות בתנאים של חצי פנסיון וכולל הסעה ממרכז הארץ וכניסה לכל המופעים.

פרטים בטלפון: 1-800-88-88-58 ובאתר הפסטיבל  

 

מי הייתה דונה גרציה?

המנהיגה היהודייה דונה גרציה (חנה נשיא בשמה העברי) הייתה בת למשפחה יהודית ממגורשי ספרד ופורטוגל, אחת הנשים האמידות בעולם במאה ה-16. בימים בהם לנשים אסור היה לקרוא ולכתוב, היא שלטה בחלק נכבד משוק ההון והבנקאות העולמיים, והייתה מגדולי סוחרי העולם דאז, בשוקי התבלינים והיין. היא יצאה ובאה בחצרות המלכים הגדולים ונודעה לה השפעה ניכרת על המהלכים המדיניים בימיה. אפשר לומר כי הייתה "סוכנות יהודית" של אישה אחת, שהחליטה כ-300 שנים לפני הרצל , לחכור את טבריה מידי הסולטאן הטורקי כדי לאפשר ליהודים פליטי גירוש ספרד ופורטוגל להתיישב בארץ הקודש ולקיים את תרבותם ודתם.

  

|
|
|
|
|