"מארץ התנ"ך": צילומים נדירים המתעדים את החיים בסוף המאה ה-19 בא"י
בדואיות בחולה נושאות גומא לקליעה
בניית בית בצוותא בהרי ירושלים

תמונות מארץ התנ"ך

מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב יציג החל מה-10 בנובמבר את התערוכה "תמונות מארץ התנ"ך". תערוכה יוצאת דופן של צילומים נדירים השוכנים דרך קבע במוזיאון היהודי ההיסטורי באמסטרדם ומוצגים עתה לראשונה בישראל. התערוכה היא פרי עבודתם של צלמי ה"אמריקן קולוני" שהנציחו בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 באלפי צילומים את חיי היום-יום המסורתיים של תושבי הערים והכפרים, יושבי הקבע והנוודים בארץ-ישראל.

 

רחוב שוק בנצרת

 

מנציחים רגעי חיים

הצילומים שיוצגו בתערוכה ממחישים את אורחות  החיים בארץ לפני כמאה שנים, מנציחים אנשים במלאכתם, ברגעי חיים אותנטיים בבית ובשדה, על-פי מסורות שרובן חלפו ונעלמו מהעולם במשך השנים. הם פרי עבודתה של מחלקת הצילום של המושבה האמריקנית (אמריקן קולוני), שהתבססה בירושלים לקראת ביקורו בארץ של קיסר גרמניה, וילהלם השני, בשנת 1898. המחלקה נודעה ברמתה הטכנית הגבוהה, בהיקף פעילותה ובהכרות הטובה של צלמיה, תושבי הארץ, את השטח והתושבים, שתרמה לריאליזם של התמונות.

 

בצילומים רבים ניכר, שנעשה מאמץ לבחור ואף לביים סצֵנות "מקראיות" שידברו אל ליבם של הקונים: תיירים, עולי-רגל, חוקרים ועיתונאים. הצילומים מעידים גם על נטייתם של הצלמים הזרים לתעד בראייה רומנטית ואלגורית את התושבים הערבים בעיר, בכפר ובמאהלי הבדווים. אלה ייצגו, לדעתם, באופן אותנטי את הדמויות המקראיות, ושמרו במשך הדורות על אורחות החיים, האקזוטיים, שמזכירים התנ"ך והברית החדשה, כגון: חרישת השדה, טחינת דגן, שאיבת מים, דיג ועבודת הנגר.

 

ריסוק זיתים במעגילה בירושלים

 

צבעוניות בעבודת יד

הצילומים המוצגים הינם צבעוניים למרות שבמקור צולמו בשחור–לבן. הצביעה המדויקת נעשתה בעיקר בידי אריק מטסון השבדי ואשתו האמריקנית אדית, שהועסקו במחלקת הצילום של האמריקן קולוני והתמחו בצביעה בעבודת-יד של צילומים ושקופיות זכוכית, כדי למשוך את לב הקונים. האיכות והדיוק כה גבוהים עד שקשה להאמין שלא היה זה במקורו צילום צבע.

 

מקור האוסף ב-1,200 שקופיות זכוכית צבועות, שנרכשו ממטסון בידי ארי שפילמן, תייר מהולנד, אשר הקרין אותן בפנס-קסם בהרצאות על ארץ הקודש שנשא בארצו. משפחתו תרמה את האוסף למוזיאון היהודי ההיסטורי באמסטרדם. מטסון עצמו מסר את האוסף השלם בשנת 1966 לספריית הקונגרס בארצות-הברית.

 

בתערוכה יוצגו גם גלויות דואר הנושאות תמונות זהות לאלו המוצגות בתערוכה, ואשר נמכרו בזמנו כמזכרות או נשלחו לרחבי העולם. הגלויות מוצגות באדיבות אוסף אלכסנדר.

 

מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

רחוב חיים לבנון  רמת אביב. 03-64152440

אתר המוזיאון

 

שעות פתיחה:

ראשון-רביעי, 16:00-10:00

חמישי, 20:00-10:00

שישי-שבת, 14:00-10:00

 

|
|
|
|
|