צלם: אורי פרו
סיורים ופעילויות למשפחות בכל רחבי הארץ בשבוע של שמירת טבע ומורשת
צלם: רט"ג
מנהרת הפירים החדשה בציפורי

שבוע שמירת הטבע הראשון

מאת: רונית סבירסקי

 

המאבק על שמירת הטבע וצמחים בסכנת הכחדה הולך וגובר עם השנים. המודעות הציבורית לנזקים האקולוגיים והפרת האיזון הטבעי מקבלת תאוצה במקביל לקדימה ולהתפתחות הטכנולוגית. רשות הטבע והגנים מקיימת לראשונה "שבוע של שמירת טבע ומורשת" שישולב בסיורים ופעילויות בכל רחבי הארץ. הפעילויות יתקיימו בשיאה של פריחת החורף כשמרבדי פרחים מכסים את הארץ בין התאריכים 17-9 במרס 2012.

 

גן לאומי ירקון (צילום: רביד בירן)

 

הטבע אינו מובן מאליו

הפריחה המדהימה שנמצאת כעת בעיצומה אינה מובנת מאליה. צמחים רבים נמצאים בסכנת הכחדה ורשות הטבע והגנים פועלת רבות על מנת להצילם, בין היתר, באמצעות העתקות צמחים ממקום למקום, הקמת גני מקלט לצמחים, עקירת מיני צמחים פולשים ועוד. בשבוע שמירת טבע ומורשת נתוודע למיני צמחים בסכנת הכחדה ומה אנו יכולים לעשות כדי לתרום להצלתם.

 

22 גנים לאומיים פתוחים ללא תשלום

במהלך השבוע יתקיימו סיורים מודרכים, פעילויות לילדים, הרצאות מומחים, הפנינג ססגוני שיתקיים באתרים רבים ברחבי הארץ, יום החיפושית ועוד. הפעילויות מתאימות לילדים ולכל המשפחה ומתקיימות לרוב ללא עלות נוספת על דמי הכניסה לאתרים. בנוסף, ביום שישי , 9 במרס, יפתחו לקהל הרחב  22 גנים לאומיים ושמורות טבע ללא תשלום. יום של פעילויות וסיורים בדגש על שמירת טבע ומורשת בכל רחבי הארץ: מבצר נמרוד, נחל שניר, תל דן, חורשת טל, נחל עיון, גמלא, משושים, ארבל, חמת טבריה, ציפורי, עין אפק, נחל תנינים, ירקון, עין חמד, בית גוברין, אשקלון, השומרוני הטוב, הרודיון, עינות צוקים, תל ערד, עבדת וחי בר יטבתה.

 

סיורים בגן לאומי אשקלון (צילום: רט"ג)

 

חשיפה ראשונה של מנהרת הפירים בציפורי

מנהרת ששת הפירים פעלה מהמאה השנייה ועד המאה השביעית לספירה בתקופות הרומית והביזנטית. מנהרה זו הובילה מים ממאגר המים התת קרקעי לתוך ציפורי בעת העתיקה. אורך המנהרה 235 מטרים, גובהה בין 1-3 מטר ורוחבה כ 80 ס"מ. המנהרה נחצבה בידי אדם כאשר בחלקה התחתון, שגובהו 40 ס"מ, נמצאת תעלה מטויחת ברוחב 30 ס"מ בה זרמו מים לכיוון העיר. בטיול לאורך המנהרה ניתן לראות סימני חציבה על הקירות וכוכים חצובים בסלעים, בהם היה נהוג להניח נרות שמן לצורך תאורה.

 

בפיר הראשון של המנהרה נמצא ברז גדול, שבעת פתיחתו הוזרמו המים ישירות מן המאגר אל העיר ציפורי. אחרי הפיר ה-6 נראה כי שיפוע זרימת המים השתנה והיה קטן יחסית לשיפוע פני השטח כתוצאה מכך חפרו תעלה שסייעה בהזרמת המים עד העיר. החפירות הארכיאולוגיות במנהרה התנהלו בשנים 1994-1993. רשות הטבע והגנים בשיתוף עם המועצה האזורית עמק יזרעאל החליטו להכשיר קטע מהמנהרה ולפתוח אותו לקהל הרחב החל מ-9 במרס 2012.

 

להצטייד בפנסים

הקטע שבו ניתן לבקר נמצא בין פיר 4 לפיר 6 בלבד והוא עובר במנהרה באורך 900 מטרים. שאר הקטעים לא נפתחו מטעמי בטיחות ושמירת עתיקות. קטע ההליכה במנהרת הפירים מחייב שימוש בפנסים בשל החושך הכבד ודורש הליכה שפופה בקטעים קצרים בלבד. את הביקור מומלץ להתחיל במאגר המים התת קרקעי ולהמשיך משם אל מנהרת ששת הפירים. הסיור במנהרה הוא עצמאי, מתאים לילדים מגיל 5 ונמשך כרבע שעה. חובה להצטייד בפנסים או לשכור פנסים במקום.

 

בנוסף יתקיימו בגן לאומי ציפורי ב-9 במרס סיורים מודרכים של מומחים בשלושה נושאים:

ד"ר צביקה צוק – בעקבות המים לציפורי - סיור למאגר המים התת קרקעי המרשים ביופיו ומנהרת הפירים (חובה להצטייד בפנסים). ד"ר דרור בן יוסף – בעקבות חכמינו – מדרשי חכמים בנושא הטבע והמים בהשראת המשנה. אטי קוריאט-אהרון – בעקבות הפסיפסים – אומנות הטבע, הנוף והמורשת ברצפות הפסיפס. הסיורים יערכו בשעות 11:30  13:00  14:30

 

השביל החדש בנחל שניר (צילום: רט"ג)

 

השביל החדש בנחל שניר

אתר נוסף שיפתח לראשונה לציבור הוא השביל החדש בנחל שניר. תחילתו במאגר המים המלאכותי הגדול "טאפליין" שנבנה בתחילת שנות ה- 70 במסגרת העברת קו צינור הנפט מסעודיה ללבנון. כיום, קולט המאגר את מי ה"נוחיילה", נחל שמימיו נובעים ממעיינות עין ברד, הסמוכים לעיירה ע'ג'ר (ראג'ר) על גבול הלבנון. על הסוללה המערבית של המאגר הוקם מסתור רחב המאפשר צפייה בציפורים ועופות מקרוב מבלי להפריע להם: ברווזים, אגמיות, בירכיות , מגלנים, אנפות, חסידות שחורות ולבנות המגיעים לנוח ולהשתכשך במאגר. מהשביל עולים למצפור נחל שניר ממנו נשקפת תצפית של 360 מעלות לכיוון החרמון והגבול הלבנוני, על הר דב, הרי נפתלי ועל עמק החולה.בעונת החורף ועד האביב ניתן ליהנות מפריחה יוצאת דופן של תורמוסים, רקפות ומגוון פריחות בשלל צבעים ומרבדים.

 

בירידה מהתצפית ניצב עץ אלון עתיק, נקודת מנוחה עם תצפית מרהיבה. מנקודה זו ניתן לחזור אל בריכת השכשוך והמשך מסלולי ההליכה או לחניון. במסגרת שבוע שמירת הטבע יערכו סיורים מודרכים לאורך נחל שניר עם הסברים על הצמחים ובעלי החיים השונים שחיים על גדול הנחל. הסיורים כוללים הליכה במים וצפייה בציפורים במסתור הציפורים החדש. חשוב להצטייד בנעלי הליכה במים ובמשקפות. משך הסיור כשעתיים ויתקיים ב-9 במרס בשעות 11:30, 13:00 ו-14:30

 

חיפושיות או לא להיות

רשות הטבע והגנים מצאה דרך מקורית לציין את אהבתנו לחיפושיות. בשבת 10 במרס יפגשו בגן הלאומי ירקון חיפושיות קטנות שזוחלות על האדמה עם מכוניות עתיקות מדגם "חיפושית" כשברקע יתנגנו שירי ה"ביטלס" (החיפושיות). האירוע הזה, שבכל זאת מטרתו לשמור על החי והצומח, זכה לכותרת "חיפושיות או לא להיות".

 

חיפושיות או לא להיות (צילום: עינב מרדכי)

 

הפעילות תיערך בין השעות 15:00-11:00 כשהמשתתפים יוכלו לחוות את עולמן של החיפושיות השונות תוך כדי הסברים ומשחק והבנת חשיבותן לטבע ולאדם. בגן תתקיים תצוגה של מכוניות מדגם חיפושית מ"מועדון ה-5" שעברו שיפוץ ושימור ותיערך הופעה של להקת Beatles 4 Sale עם מיטב שירי החיפושיות. במסגרת האירוע ייהנו המשפחות משלל פעילויות, סיורים, טיולים מודרכים וטקס השבעה חגיגי. בהשראת האווירה הפורימית, כל ילד שיגיע מחופש לחיפושית יוכל להיכנס לגן ללא תשלום. כניסה לגן בתשלום 27 שקל למבוגר, 14 שקל לילד, הפעילות חינם (למעט דוכני יצירה ומזון). במזג אוויר גשום תדחה הפעילות בשבוע.

 

אולימפיאדה קדמוניאדה

בקולוסאום הרומי בגן לאומי בית גוברין יתקיים ב-17 במרס אירוע של חזרה בגלגל הזמן עם 'אולימפיאדה קדמוניאדה'. האירוע משחזר את התקופה הרומית העתיקה בדרך חווייתית לכל המשפחה.

 

בבית גוברין השתמר כמעט בשלמות קולוסאום רומי מקורי. המבנה עבר שימור ושחזור חלקי והוא פתוח לקהל הרחב. בתקופת הקיסרות הרומית קרבות הגלדיאטורים ריתקו את הקהל. אלו היו מופעים שנועדו לבדר ולשעשע את החיילים הרומאים שהיו במקום. המופעים כללו קרבות בין גלדיאטורים או בין עבדים לבין חיות טרף. לעתים הסתיימו קרבות אלו במות הגלדיאטור. הקרבות התקיימו במבנים מיוחדים הנקראים  קולוסיאום. מדובר במבני פאר ענקיים שעשויים אבן איכותית ובנויים בצורת אמפיתיאטרון כאשר הזירה המרכזית בה נערכים הקרבות היא נמוכה והקהל צופה מגבוה.

 

אולימפיאדה קדמוניאדה בבית גוברין (צילום: רט"ג)

 

באולינג חרסים והשחלת פרסות

באולימפיאדה שתתקיים בקולוסאום שבו התחרו הגלדיאטורים בתקופה הרומית העתיקה. משפחות יתחרו נגד משפחות אחרות בתחרויות מגוונות, כאשר המשפחה שתצבור את מירב הנקודות בתחרויות השונות תזכה בפרס. בין התחרויות השונות יהיו: בניית אובליסק – בניית עמוד מחלקים שונים. המשפחה שתבנה את העמוד הגבוה ביותר בזמן הקצר ביותר ובצורה היציבה ביותר תזכה במירב הנקודות. בניית קשת רומית – בניית קשת של בניין מחלקים שונים. רק בטכניקה מסוימת אפשר לבנות את זה נכון, והמשפחה שתבין את הטכניקה, תזכה במירב הנקודות. באולינג חרסים – כדור ברזל שצריך לגלגל, לפגוע בצלחות חרס ולשבור אותן. הדיפת סלע למרחק, השחלת פרסות – זריקת פרסות סוס לעבר עמוד, כאשר המטרה היא להשחיל את הפרסה על העמוד.

 

בנוסף לתחרויות השונות, יופיעו ברחבי האמפיתיאטרון להטוטנים, נגנים ומדריכים שילהיטו את האווירה ויסבירו על התקופה העתיקה. במקום יהיו גם דוכני מזון וסדנאות יצירה בסגנון עתיק. הפעילות תתקיים בשעות 15:00-11:00 והיא מתאימה לכל המשפחה מגיל 5 ומעלה.  מחיר כניסה לגן 27 שקל למבוגר, 14 שקל לילד. הפעילות ללא תשלום (למעט דוכני יצירה ומזון).

 

פרטים מלאים על כל הפעילות המתקיימות במהלך שבוע זה באתר האינטרנט: www.parks.org.il ובמוקד המידע וההזמנות "כוכבית בטבע" 3639*

 

 

|
|
|
|