אירועים, פסטיבלים, סיורים והפעלות לכל המשפחה 22-16 בדצמבר 2012

אנסמבל המזוודה מתארח במרכז לתיאטרון עכו בהצגה בשיתוף הקהל, טיול משפחות ליודפת העתיקה, סופשבוע מוסיקלי בפסטורל כפר בלום, שבת סיפור בגן גורו, סיור צפרות בעמק צרעה, כנס משחקים דיגיטליים בסינמטק חולון, סיור מודרך בעקבות חסמב"ה בתל אביב, פסטיבל בינלאומי למוסיקה קאמרית, תערוכה חדשה תפתח במוזיאון תל אביב לאמנות "כריסטובל בלנסיאגה: אוסף אופנה פרטי", פסטיבל מחול שלם בירושלים, פסטיבל הוּלֵגֵאבּ המוקדש ליצירה האתיופית בישראל, סיור מכוניות ללא תשלום בעמק הארזים וטיול למטיבי לכת אל ריכוז הנרקיסים בלב המדבר.

קיצור דרך לאירועים לפי אזורי הארץ השונים:

צפון עמקים מרכז תל אביב ירושלים דרום 

 

צפון

מופעי חוצות, אמנות, תיאטרון וירידים

פסטיבל "החג של החגים" מתקיים זו השנה ה-19 בעיר חיפה במהלך ארבעה סופי שבוע בחודש דצמבר. חיפה לובשת חג מדי חורף ומציגה את הייחוד שלה שהוא יחסי השכנות הטובה והשיתוף בין כל הדתות, העדות והתרבויות השונות בעיר. הפסטיבל הוא חגיגה צבעונית של אמנות, ספרות, שירה, מוסיקה, תיאטרון, קולנוע, ירידים, מופעי חוצות וקולינריה ים תיכונית. אירועי האמנות השונים יתפרשו בחלק התחתון של חיפה ויתקיימו ב 15 חללי תצוגה אלטרנטיביים, גלריות ומוזיאונים שונים באזור הדר, ואדי ניסנאס, עיר תחתית והמושבה הגרמנית.

מתי: חמישי-שבת, 22-20 בדצמבר

מחיר: כניסה חופשית

 

בשיתוף הקהל

המרכז לתיאטרון עכו מארח את ההצגה של יוספה (שם זמני), מאת "אנסמבל המזוודה". בבית דירות בין חומות עתיקות יומין, אפופי ריחות טחב ותבשילים, קולות מואזין ופעמוני כנסיה, מחפשים השחקנים, תשובות לשאלות, המלוות אותם בשלב זה של חייהם הנוגעות בהוריהם, בילדיהם ובעצמן. קבוצת "אנסמבל המזוודה" בני ותושבי הגליל, יוצרת שפה תיאטרונית בלתי אמצעית, משתפת את הקהל והופכת אותו לחלק בלתי נפרד מהאירוע. ההצגה תעלה בדירה על יד המגדלור (נפגשים ליד מסעדת "אורי בורי")

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 18:30

מחיר: 60 שקל

לפרטים: 04-9914222

 

המרד לחיים

טיול מודרך למשפחות ביודפת העתיקה, בין צמחייה ירוקה ורעננה, ממצאים ארכיאולוגים ובליווי סיפורים שיעוררו את המרד הגדול לחיים.

מתי: שבת, 22 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

שאלה של זהות

המרכז לתיאטרון עכו מארח את קבוצת התיאטרון של רות קנר, במופע "לקרוא יזהר", פסיפס בימתי מתוך יצירותיו של ס. יזהר. יזהר כותב על הנופים המקיפים אותנו וחושף בהם את נופי הנפש, אהבה ראשונה של נער ונערה, הכמיהה אל הנעלה, פחדים, מאבקים ומאוויים כמוסים סביב שאלות על זהות וקיום. על הבמה יקובצו היצירות: "מקדמות", "אצל הים", ו"גילוי אליהו".

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 20:00

מחיר: 60 שקל

לפרטים: 04-9914222

 

מעורב אשכנזי ספרדי

סוף שבוע מוסיקלי בשיתוף הקתדרה עם יניב ד'אור, צמד רעים, גיל חובב ואחרים יתקיים ב"פסטורל" כפר בלום. בין האירועים: מעשיות וניגונים, האחים עוזי וחיים אסנר מארחים את צמד רעים ואת שלישיית מגלניק, בערב הוקרה לשירים החסידיים. מדוע ביידיש זה מצלצל טוב יותר? סודות ההומור היהודי. מאנדלוסיה ועד סלוניקי, יניב ד'אור במסע אל תוך הנשמה עם מוסיקה ספרדית יהודית, פיוטים ושירי לדינו. אוכל קטן ונשים גדולות עם גיל חובב, סיפורים על אוכל, ירושלים, אהבה, משפחה ועברית.

מתי: חמישי-שבת, 22-20 בדצמבר

מחיר: 1850 לאדם ל-2 לילות ע"ב פנסיון מלא

לפרטים: 04-6836611

יניב ד'אור בפסטורל כפר בלום (צילום: רונן אקרמן)

 

כיתת אמן וקונצרט מוסבר

הפרויקט הקאמרי הישראלי, סבב קונצרטים וכתות אמן, זוכי פרס שרת התרבות להרכב המצטיין 2011 יופיעו בסוף השבוע במספר אתרים בצפון: שפרעם ב"בית אלמוסיקה" כיתת אמן וקונצרט מוסבר, בקיבוץ אילון ובקיבוץ עין השופט בבית הקשתות.

מתי: חמישי-שבת, 20 בדצמבר (שפרעם), 21 בדצמבר (קיבוץ אילון), 22 בדצמבר (עין השופט)

מחיר: כרטיסים בתשלום במקום

 

חורף של ציפורים בגליל

הגליל חוגג את נדידת הציפורים בפסטיבל "חורף של ציפורים בגליל". במהלך הפסטיבל יתקיימו אירועים מיוחדים באתרים המרכזיים בגליל ובגולן: באגמון החולה, בשמורת החולה, בשמורת גמלא, בשמורת נחל שניר, באזור הכינרת, בכפר רופין ובשמורת עין אפק והמרחב שבניהם. בנוסף, שיט צפרות וסיורים היסטוריים באזור הכנרת, סיורים וטיולים באתרי הצפרות המובילים, סיורים מומחזים, סיורי דמדומים בשמורת החולה, סיורי זריחה, תערוכות צילומים בתל חי ובעין אפק ותערוכת ציורים בראש פינה. כמו כן, המבקרים יוכלו ליהנות מהטבות וחבילות לינה אטרקטיביות בבתי המלון וחדרי האירוח בגליל.

מתי: 18-4 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.photour.co.il/index2.php?id=14&catId=1044&lang=HEB

חורף של ציפורים בגליל (צילום: תומאס קרומנאקר)

 

טועמים גבינות ויין

הגושרים מלון בטבע מקיים פעילות בנושא יין וגבינות במהלך סוף השבוע. במסגרת הפעילות תיערך הרצאה על תהליך ייצור היין, התאמת סוג היין לאוכל ועוד. ביקור ברפת במשק קורלנדר בבית הלל. כולל התנסות בחליבה, הסברים על תהליך ייצור הגבינות וטעימות. טיול רכבים ליקבי בוטיק כולל טעימות. בערב הופעה של סי היימן.

מתי: חמישי-שבת, 29-27 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 04-6816000/1

 

חורף של ציפורים בגמלא

שמורת הטבע גמלא היא שילוב של נוף, טבע ושרידי עבר. בשמורה ריכוז ייחודי של עופות דורסים, חלקם נדירים ובנוסף מבנה ארכיטקטוני של בית הכנסת הקדום ביותר הידוע בעולם. בשמורה יתקיימו הדרכות המספרות את סיפורם של הנשרים וההרפתקאות אותם עברו בין מצוקי השמורה.

מתי: שישי-שבת, 22-21 בדצמבר, 10:00, 12:00 ו-14:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

עמקים

סיפורי חיות בגן גורו

לקראת החורף ובהשראת שלונסקי, בגן גורו הפארק האוסטרלי משיקים מתחם מספרי סיפורי ילדים בנושא בעלי חיים. הסיפורים יותאמו לגילים שונים.

מתי: ימי שבת, במהלך חודשי החורף

מחיר: בתשלום

שבתות חורף בגן גורו (צילום: נדב כפיר)

 

מקום טוב באמצע

בואו לבקר בתל מגידו אשר ידע תקופות רבות של התיישבות, כל אחת מרתקת יותר מהשנייה. בואו לראות את שער העיר שבו ישבו הנביאים ונערך המסחר, את המקדשים הרבים הפזורים בעיר, את הפולחן המסתורי שכלל קריאה בכבד, את האורוות ואת מפעל המים המפואר. הסיור בדגש ארכיאולוגי.

מתי: שבת, 22 בדצמבר ו-5 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

הארכיאולוג התימהוני מתל מגידו

סיור מומחז יתקיים בגן לאומי מגידו. ארכיאולוג תימהוני מן העבר מוביל את המשתתפים בסיור חוויתי ברחבי התל תוך פענוח הממצאים שנמצאו בתל מגידו, המשלחות שחפרו בו ושאר הפתעות ארכיאולוגיות נוספות. ביקור במנהרה שבה חצוב מפעל המים העתיק, באורוות ובמקדשי הפולחן העתיקים.

מתי: שבת, 29 בדצמבר ו-19 בינואר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

מרכז

קריקטורה שווה זהב

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס יציין את סוף שנת 2012 בשני אירועים: "פאנץ', בציר 2012" - תערוכה שנתית העוקבת אחר קריקטורות שפורסמו בשנה החולפת בעיתונות המודפסת והדיגיטלית וכן הענקת פרס עיפרון הזהב לשנת 2012 לקריקטוריסט אדר דריאן, שתערוכה מעבודותיו תוצג במוזיאון.

מתי: פתיחה: 6 בדצמבר, שני, רביעי ושישי, 13:00-10:00 שלישי וחמישי, 20:00-17:00 ושבת, 15:00-10:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.cartoon.org.il

"פאנץ', בציר 2012" - שי צרקה

 

חושפים נופים

התערוכה "נופים בריבוע" תוצג בגלריית תיאטרון חולון. בתערוכה 4 אמנים, משה מוקי כהנא, יצחק בנגיאת, עירית שני ואליזבט גליקס, חברי "אגודת הציירים והפסלים חולון", שחברו יחדיו לתערוכה בה הנושא המשותף הוא נופים.

מתי: 27 בנובמבר – 25 בדצמבר, שני-חמישי, 17:00-15:00 ושבת, 13:00-10:00

מחיר: הכניסה חופשית

לפרטים: 03-5023001

"נופים בריבוע" - יצחק בנגיאת

 

ליקוט מהטבע

טיול מודרך למשפחות אל שמורת המסרק שבהרי ירושלים, שם ילמדו המשתתפים על ליקוט מהטבע וסודות בישול. לסיום חגיגה קולינרית שכולה בהישג יד.

מתי: שבת, 22 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

שמורת המסרק שבהרי ירושלים (צילום: דפנה מרוז)

 

ציפורים בעמק

סיור מודרך למשפחות בעמק צרעה, שם יתבשמו המשתתפים מהצומח ומהפריחה, יצאו להליכה באזור, יתחקו אחר ציפורים וישתתפו בפעילות טיבוע ציפורים.

מתי: שבת, 22 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

סיור צפרות בעמק צרעה (צילום: עמיר בלבן)

 

היפהפייה הנרדמת

הבלט הישראלי מציג את "היפהפייה הנרדמת", בלט עם פרולוג ושלוש מערכות, בהפקה לכל המשפחה. עיבוד חדשני של הכוריאוגרפית ברטה ימפולסקי לסיפור הנודע של היפהפייה הנרדמת. בהיכל התרבות נתניה.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 19:00

מחיר: בתשלום

 

משחקים דגיטליים

כנס ""GameIS 2012, הכנס השנתי של תעשיית המשחקים הדיגיטליים, יתארח בסינמטק חולון. משחקי ראווה, תערוכות ותצוגות מהתחום, הרצאות עם מרצים מהארץ ומהעולם, סקירות של משחקים ישראלים מהשנה החולפת, טורניר שחקנים מקצועי , טקס פרסי משחק השנה GameIS Awards ופעילויות נוספות.

מתי: רביעי, 19 בדצמבר, 21:00-10:00

מחיר: 150 שקל ליום מלא

לפרטים: 03-5021552

GameIS Awards - סינמטק חולון

 

מהפרת אל הכלל

טיול אל נחל פרת (ואדי קלט) שבמדבר יהודה, בו שפע מים בלב המדבר, עין קלט - מעיין נחבא ויפיפה, אמה הנושאת מים לאורך הערוץ ומנזר סנט ג'ורג' הבנוי על מצוק הנחל.

מתי: שישי, 21 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

בדרך המים לקיסריה הקדומה

סיורים מודרכים בשמורת נחל תנינים, המשלבים הדגמה "על רטוב" של הפעלת טחנות הקמח העתיקות.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 10:00, 12:00 ו-14:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

על תנינים וציפורים

סיורי צפרות למשפחות היוצאים משמורת הטבע נחל תנינים.המסלול עובר בין עושר בתי הגידול של הנחל וגדותיו, צמחיית הסבך, שטחי בריכות נרחבים וחוף ים המושכים אליהם מיני ציפורים, חלקן יציבות ואחרות נודדות. יש להצטייד במשקפות.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 9:00 ו-11:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

קיסריה לאור עששיות

סיור ערב בליווי עששיות נערך בעתיקות קיסריה. הסיור מתמקד בסיפורי גבורה יהודיים מימי המרד הגדול, סיפור רבי עקיבא וקורות המתיישבים היהודים בעיר בתקופת הרומאים. הזדמנות לראות את קיסריה באור אחר.

מתי: שישי, 21 ו-28 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

ימים קדומים בתל אשקלון

סיור ופעילות בעקבות 5,000 שנות היסטוריה בגן לאומי אשקלון. במהלך הסיור נחזור בזמן אל התקופות הקדומות של תל אשקלון.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 11:00 ו-13:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

גן לאומי אשקלון (צילום: דורון ניסים)

 

5000 שנות היסטוריה

גן לאומי ירקון (מתחם תל אפק – אנטיפטריס) טומן בחובו 5,000 שנות היסטוריה מהתקופות בהן שלטו בארץ: מצרים, רומאים, תורכים, בריטים, עירקים וישראלים והשאירו חותם על המורשת והטבע הלאומיים בתל אפק. סיור מודרך יעבור במצודה העות'מאנית, במפעל המים המנדטורי הייחודי ובאגם על כל ערכי הטבע שבו.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 10:30, 12:30 ו-14:30

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

גן לאומי ירקון (צילום: דורון ניסים)

 

סיור על החוף

בגן לאומי פלמחים יתקיימו הדרכות ללא תשלום מעבר לדמי החניה על המצוק ובחוף בנושאי טבע, מורשת ונוף עם מדריכי רשות הטבע והגנים. הסיורים יחלו ממרכז השירות למטייל עם כוס תה חם.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 11:00 ו-13:00

מחיר: ללא תשלום מעבר לדמי החניה

לפרטים: 3639*

 

בעקבות המלך הורדוס בהרודיון

סיור במקום בו בחר המלך הורדוס הגדול להקים את אחוזת הקבר שלו, גן לאומי הרודיון. תצפית נוף, ביקור בארמון מבוצר, ירידה למאגרי המים והתרשמות משרידי קבר הורדוס.

מתי: שישי ושבת, 21 ו-22 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

תל אביב

פסטיבל בינלאומי למוסיקה קאמרית

הפסטיבל הבינלאומי למוסיקה קאמרית "גשרים" יתקיים בפעם השנייה בתל אביב. האירוע בהשתתפות מוסיקאים מהשורה הראשונה מהארץ ומהעולם, שיגיעו לתל אביב למפגש שנתי עם קהל שוחרי תרבות ומוסיקה קלאסית. במסגרת הפסטיבל יתקיים קונצרט במוזיאון יפו לעתיקות, בשיתוף עם תערוכת "מסע בין החלומות" (22.12) ושני קונצרטים בבית ציוני אמריקה (25-23.12). הפסטיבל יכלול קונצרטים, סדנאות אמן, חזרות פתוחות ומפגשי שיח עם המוסיקאים.

מתי: חמישי-שלישי, 25-20 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-5247373

פסטיבל בינלאומי למוסיקה קאמרית (צילום: יאנה גרבר)

 

תרבות בתל אביב הקטנה

סיור מודרך שיחל באנדרטה למייסדי תל-אביב, יספר על אירועי התרבות הראשונים בעיר ויעבור דרך בתי הקפה של פעם. סיום ברחוב ביאליק.

מתי: שישי, 21 בדצמבר, 10:00

מחיר: 40 שקל

לפרטים: -510033703

 

קברט נווה צדק

בבית רוקח, נווה צדק תל אביב, יעלה המופע "קברט נווה צדק" המספר על תל אביב התוססת של שנות העשרים והשלושים בערב של תיאטרון שירים ומטעמים. בלב נווה צדק, בתוך בית מרשים ועתיק, מתעורר לחיים בית קפה בוהמי שוקק ויצירתי. על כוס תה אחת מחוזקת בוויסקי מנסים גיבורי התרבות של התקופה לגבש זהות עברית בארץ ישראל המתחדשת. בשעה 20:30 הרמת כוסית ומגוון טעימות ממעדני התקופה.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 20:30

מחיר: 145 שקל

לפרטים: 03-5168042

 

מגן יעקב לגן מאיר

סיור מודרך מגן יעקב לגן מאיר תל אביב ומה שביניהם.

מתי: שישי, 21 בדצמבר, 10:30

מחיר: 40 שקל

לפרטים: 03-5100337

 

אופנה במוזיאון לאמנות

תערוכה חדשה תפתח במוזיאון תל אביב לאמנות, כריסטובל בלנסיאגה: אוסף אופנה פרטי. התערוכה משלבת פריטים מן האוסף הפרטי של בלנסיאגה עם עיצובים שלו-עצמו, ומציגה את הקשרים התרבותיים וההיסטוריים ביניהם. ביום שישי (21.12) בשעה 12:00 תתקיים שיחה מול הקהל בין אוליווייה סייאר, אוצר התערוכה ממוזיאון גליירה, פריז, ובין מאירה יגיד-חיימוביץ, אוצרת לאדריכלות ועיצוב במוזיאון תל אביב לאמנות.

מתי: פתיחה: חמישי, 20 בדצמבר

מחיר: בתשלום

כריסטובל בלנסיאגה: אוסף אופנה פרטי

 

השקה ונעילה

השקת ספר אמן מאת אורי ניר ואירוע סגירת התערוכה "רנדום" תתקיים בגלריה BAAD בצלאל בתל אביב. ההשקה תלווה בשיחה עם תמר גטר ויונתן סואן. בשעה 22:00 יתקיים אירוע הנעילה של התערוכה רנדום שמוצגת בגלריה. באירוע הנעילה יופיע אריאל פלג.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 20:00

מחיר: הכניסה חופשית

 

מיקס ברזילאי

להקת המחול הידועה של הכוריאוגרפית והבמאית דבורה קולקר מברזיל תגיע לביקור ראשון בישראל עם המופע MIX שיעלה בתיאטרון ירושלים ובמשכן לאמנויות הבמה תל אביב. המופע הוא שילוב של שני המופעים הראשונים מבית היוצר של להקת המחול של דברה קולקר: Vulcao ו-Velox, המבטאים בה בעת רגשות חשופים ותשוקה בוערת.

מתי: ירושלים: שני-שלישי, 22-21 בינואר, תל אביב: רביעי-שבת, 26-23 בינואר

מחיר: 299-169 שקל

לפרטים: 6226*

מיקס ברזילאי - דבורה קולקר (צילום: Flavio Colker)

 

בדרך לגימנסיה

תערוכה חדשה במוזיאון ארץ-ישראל תל-אביב "ימי הגימנסיה", מגוללת את סיפורה של הגימנסיה העברית "הרצליה", בשנותיה הראשונות ובמשכנה ההיסטורי ברחוב אחד העם, פינת רחוב הרצל. בתערוכה מסמכים, תצלומים ותיעוד על הסיפורים והאירועים שקשורים בתולדות המוסד. סיפוריהם של אנשים שעל שמם קרויים רחובות בעיר וחייהם כרוכים בתולדות המדינה.

מתי: פתיחה: 2 בדצמבר, ראשון-רביעי, 16:00-10:00 חמישי, 20:00-10:00 ושישי-שבת, 14:00-10:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: www.eretzmuseum.org.il

"ימי הגימנסיה" (צילום: שמעון קורבמן, אוסף מוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב)

 

סיפור בסטילס

אירועי השנה החולפת דרך עדשות צלמי עיתונות יוצגו בתערוכות "עדות מקומית" במוזיאון ארץ-ישראל, תל-אביב. ב"עדות מקומית" 2012 יוצגו מיטב צילומי העיתונות מישראל והרשות הפלסטינית, המשקפים את אירועי השנה החולפת. בתערוכה יוצגו כ- 200 צילומים נבחרים בשמונה תחומים: חדשות; אורבניזם; קהילה, דת ואמונה; חיי יום יום; ספורט; טבע וסביבה; דיוקנאות; אמנות ותרבות. ב"עדות מקומית" מוצגים צילומי סטילס בודדים לצד סדרות צילום, בכל אחד מהתחומים. בנוסף, מוצגות עבודות וידאו מתחומים שונים.

מתי: פתיחה: חמישי, 6 בדצמבר. ראשון-רביעי, 16:00-10:00 חמישי ושבת, 22:00-10:00 ושישי, 14:00-10:00

מחיר: 42 שקל למבוגר, ילד עד גיל 18 ללא תשלום

"עדות מקומית" - יהודית אמיר

 

פעילות מדעית בחווה

המדענוע, הניידת המדעית של גן המדע מגיעה ל"חווה" בגני יהושע תל אביב. במהלך שבתות חודש דצמבר תתקיים בחווה פעילות מדעית של מכון דוידסון לחינוך מדעי. בכל שבת תתקיימנה שתי סדנאות במקביל, מדריכי גן המדע יערכו ניסויים והדגמות בתחומים שונים ולקבוצות גיל שונות.

מתי: ימי שבת, 1, 8, 15, 22 ו-29 בדצמבר, 14:00-10:00

מחיר: בתשלום

מכון ויצמן בחווה בתל אביב

 

המערה החשמלית

סיור מודרך בתל אביב שיצא בעקבות חבורת חסמב"ה. הסיור עוקב אחר מקורות ההשראה של מחבר הסדרה, יגאל מוסינזון, החל מבית המרקחת שבו נוסדה החבורה (ושקיים ופועל עד היום), דרך האתר בו ביצעו ירון ופקודיו את הפעולה המבצעית הראשונה שלהם וכלה במערה החשמלית המפורסמת, מפקדתה של החבורה האגדית. מסלול הסיור ישלים את הרקע להרפתקאות החבורה בתחנות תרבות ומורשת הקשורות להיסטוריה התל-אביבית בתקופת המנדט הבריטי.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 17:00

מחיר: 40 שקל

לפרטים: 03-5100337

 

ירושלים

ירושלים לקראת חג המולד

סיור מודרך יקיים בחג המולד ברובע הנוצרי. הליכה בסמטאות המקושטות, צפייה בעצי אשוח מקושטים בססגוניות, בובות סנטה קלאוס וכוכבים נוצצים. ביקור במערות הנבנות במיוחד לרגל החג בכנסיות הקתוליות השונות, וטעימה מאצטרובלי השוקולד. האזנה למזמורי החג ולדנדון פעמוני הכנסיות. יש לבוא בלבוש צנוע.

מתי: מתי: שבת, 22 בדצמבר, 10:00

מחיר: מחיר: 95 שקל כולל כניסה לאתרים

לפרטים: לפרטים: 02-6203606

 

תערוכות עיצוב פתוחות לקהל

שבוע העיצוב מתקיים בירושלים זוהי השנה השלישית, ובמסגרתו הכניסה לכל התערוכות, ימי העיון ואירועי שבוע העיצוב בעיר פתוחות ללא תשלום. אירועי שבוע העיצוב יחשפו את הקהל לעשייה הרב התחומית המתקיימת בתחום העיצוב בעיר. במסגרת השבוע יתקיימו מגוון תערוכות עיצוב, ימי עיון, סיורים ייחודיים ומפגשים מקצועיים למעצבים.

מתי: שלישי-חמישי, 20-18 בדצמבר

מחיר: כניסה חופשית

 

פסטיבל "מחול שלם"

מהדורת פסטיבל מחול שלם השביעית תתקיים בירושלים. במהלך ארבעת ימי הפסטיבל יועלו הפקות מקור של יוצרים נבחרים מהארץ ומחו"ל, מיצגי וידאו-דאנס, פאנלים, כיתות אמן, סדנאות תנועה לקהל הרחב ויצוין עשור לפעילות בית מחול שלם בערב גאלה חגיגי בנוכחות ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. בסיוע משרד החוץ, הוזמנו מנהלים אמנותיים מרחבי העולם להיחשף למחול ישראלי חדש במיטבו. יסמין גודר ואיציק ג'ולי אחראים על מופע פתיחת הפסטיבל שיתקיים במרכז ז'ראר בכר .

מתי: שלישי-שישי, 21-18 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 054-7741539

פסטיבל "מחול שלם"

 

יצירה ישראלית-אתיופית

פסטיבל הוּלֵגֵאבּ השלישי, המוקדש ליצירה האתיופית בישראל בתחום אמנויות הבמה, יתקיים באולמות בית הקונפדרציה, בית שמואל ומרכז ז'ראר בכר ירושלים. הפסטיבל חושף בפני הקהל את העשייה הישראלית-אתיופית בתחומי התיאטרון, המחול והמוזיקה. הפסטיבל יכלול השנה שש הפקות: מופע הפתיחה, "שירת המדבר", יפגיש על במה אחת את דין דין אביב, אבטה בריהון ואלון יופה, שיתארו בשיריהם את האווירה הבראשיתית של החיים והנדודים במדבר. הזמרת אסתר רדא תעלה את "בכורה למופע סולו". להקת המחול "ביתא", אנסמבל פורץ דרך בעולם המחול האתיופי העכשווי, תעלה את המופע "אַנְד"(אחד). תיאטרון הנפש יעלה את "אַנְד אַרְגֵי" ("יחיד במינו"). הסקסופוניסט אָבָטֶה בַּרִיהוֹן יופיע עם הרכב של מוסיקאים צעירים, בני העדה האתיופית. ובמופע הסיום תעלה בבכורה המונודרמה "מַנְדֵפְרוֹ פֵרֵדֵה" ("מי יעז לשפוט") של התיאטרון הישראלי-אתיופי הוּלֵגֵאב.

מתי: חמישי-חמישי, 27-20 בדצמבר

מחיר: 90-70 שקל למופע

לפרטים: 02-6245206, שלוחה 4

דין דין אביב (צילום: רן בירן)

 

סיור מכוניות בעמק הארזים ללא תשלום

סיור מכוניות בעמק הארזים פארק ירושלים. יוצאים בשיירת מכוניות אל פתחת נחל חלילים ומגלים את מקור השם עמק הארזים. ממשיכים לגן לאומי עינות תלם שם ישמעו המטיילים על ניסיון ההתיישבות במקום. ממשיכים לאנדרטה לזכר אסון התאומים בניו יורק שהקימה קק"ל משם צופים אל עמק הארזים ושומעים על תכניות הפיתוח העתידיות של הפארק ועל הרכבת המהירה שעתידה לחצות את העמק על גבי הגשר הארוך ביותר בישראל. הסיור יסתיים בבית ילין (הכניסה בתשלום של 10 שקל) ויתוודעו לסיפור ההתיישבות של ראשוני "היוצאים מהחומות". משך הסיור כשלוש שעות.

מתי: שישי, 21 בדצמבר, 9:00

מחיר: ללא תשלום (מלבד הכניסה לבית ילין)

לפרטים: בהרשמה מראש: 1-800-350-550

פארק ירושלים (צילום: עמיר בלבן)

 

ציפורי המעיין

פעילות טיבוע ציפורים וסיור טבע בגן לאומי עינות תלם שבפארק ירושלים. המשתתפים יכירו את הייחוד של המערכת האקולוגית המתקיימת בסמוך לעיר ובתוכה, יצפו בציפורים נודדות שעוברות בירושלים בדרכן מאפריקה לאירופה, וילמדו איך משתקם השטח באופן הדרגתי.

מתי: שבת, 22 בדצמבר, 12:00-8:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 02-5637374

 

"עד כאן ומכאן"

קרן עדי, מוזיאון ישראל והאוניברסיטה העברית יקיימו כנס ראשון מסוגו על מכלול היצירה הישראלית במאה ה-21, "עד כאן ומכאן", לקהל הרחב שיתקיים במוזיאון ישראל, בירושלים. יתקיימו עשרה מושבים מרובי הרצאות ועשירים בחומר אודיו-ויזואלי, הכנס יעסוק בקשת רחבה של תחומי יצירה- אמנות חזותית, אדריכלות, עיצוב, קולנוע, טלוויזיה, תיאטרון, מחול, פרוזה, שירה, מוזיקה ויצירה תורנית- כל אחד בפני עצמו, ובראייה בין-תחומית.

מתי: שלישי-רביעי, 19-18 בדצמבר

מחיר: בתשלום

 

סרנדה לרוח

מופע בכורה לאופרה "סרנדה לרוח" של המלחין היהודי-איטלקי אלדו פינצי בהשתתפות אטרנה אופרה יועלה בבית שמואל ירושלים. בתוכנית מבחר יצירות מאת אלדו פינצי בהשמעת בכורה ישראלית במעמד שגריר איטליה בישראל ובהשתתפות משפחת פינצי מאיטליה. בין היצירות של אלדו פינצי שינוגנו בערב זה קטעים מתוך האופרה "סרנדה לרוח" שהועלתה בבכורה העולמית בברגמו איטליה ביוזמת הקרן לירושלים.

מתי: רביעי, 19 בדצמבר, 20:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 054-6276690

"סרנדה לרוח", אלדו פינצי

 

ארט בוטיק

קונצרט קלאסי בהשתתפות הפסנתרנית אירינה בסלון בית מכניס אורחים ברחוב דור ודורשיו 5 במושבה הגרמנית. זהו פרויקט המארח מוסיקאים מוכשרים במיוחד שמציגים מוסיקה קלאסית ייחודית ומגוונת בליווי יין וכיבוד באווירה אינטימית. בקונצרט תנגן אירינה ברקוביץ את הסונטה סי מינור של שופן ויצירות נוספות.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 20:00

מחיר: 80 שקל כולל כיבוד ויין

לפרטים: 054-6276690

 

מצחיקים בירושלים

במסגרת 'חמשושלים', פסטיבל תרבות ותיירות החורף של ירושלים מתקיימים סופי שבוע עם מאות אירועי תרבות, מופעים, קונצרטים תערוכות, מחול ותיאטרון עד השעות הקטנות של הלילה, לצד אטרקציות תיירותיות, סיורים וחוויות קולינאריות בכל רחבי העיר. הנושא המרכזי של האירוע השנה הוא הומור ובין היוצרים והבדרנים הישראלים שיגיעו להצחיק: גברי ואורי בנאי על הומור בתיאטרון ירושלים, דן אלמגור מתחקה אחרי מקורות ההומור הירושלמי בסדרת מפגשים בימק"א, יוסי אלפי עם סיפורי צחוק ירושלמים, הקריקטוריסט מישל קישקה מזמין 'אורחים' ירושלמים מאוירים במגדל דוד, מרתון אמני סטאנד אפ של תיאטרון האינקובטור , קומדיות קלאסיות בתיאטרון החאן, צחוקים מהסרטים בסינמטק, הומור בספרות ושירה בבית עגנון, הצגות ילדים משעשעות של תיאטרון הקרון.

מתי: חמישי-שבת, 8-6 בדצמבר, 15-13 בדצמבר ו-22-20 בדצמבר

מחיר: בתשלום, חלק מהאירועים יהיו פתוחים ללא תשלום

לפרטים: www.itraveljerusalem.com

"חמשושלים" - תיאטרון הקרון (צילום: אדד מאסטרו)

 

מדברים ירושלמית

חמשושלים במוזיאון חצר הישוב הישן , בימי חמישי הכניסה ללא תשלום. בתוכנית: סיור מודרך בתערוכות הקבע של המוזיאון ולאחר מכן מופע מהלך: "ילדים – זה שמחה". סיפורים על הווי החיים בירושלים של פעם, כאשר הדמעה והשחוק התערבבו זה בזה. על "אג'ואים", "אלמבוליק" ומעשי קונדס. שירת הבקשות בבית הכנסת לצד סיפורים על שדים ומיני מזיקין, ועל טיולים אינסופיים ברחבי ירושלים בעידן נטול פייסבוק ואייפון. עם השחקן חביב מזרחי.

מתי: ימי חמישי, 29 בנובמבר, 6, 13 ו-20 בדצמבר, 23:00-20:00

מחיר: ללא תשלום

לפרטים: 02-6276319

 

מוסיקה וסדנאות אמנים

בית אות המוצר בירושלים יהיה פתוח לקהל הרחב ללא תשלום במהלך סופי השבוע של אירועי חמשושלים בעיר. במקום יתקיימו מופעי מוסיקה וסיורים מודרכים בכל יום חמישי בשעה 20:00. בימי שישי ושבת סדנאות האומנים במקום פתוחות לקהל הרחב, ניתן לצפות באמנים בעבודתם: ניפוח זכוכית, ויטראז', תכשיטים, קרמיקה פיסולית, יודאיקה.

מתי: חמישי-שבת, 29 בנובמבר-1 בדצמבר, 8-6 בדצמבר, 15-13 בדצמבר ו-22-20 בדצמבר

מחיר: הכניסה חופשית

לפרטים: 02-6717430

מוסיקה וסדנאות אמנים בבית אות המוצר

 

בעקבות עולי הרגל

סיור מודרך בעיר דוד, שיחזיר את המשתתפים לימיה המפוארים של תקופת בית שני ויאפשר לחוות ולפסוע בעקבותיהם של עולי הרגל שבאו לירושלים בשלושת הרגלים. האירוע משלב הצגה תיאטרלית של בוגרי "ניסן נתיב" בתוך חלל ייחודי הכולל ממצאים חדשים ותגליות מעניינות. הסיור עובר דרך חומת נחמיה, מראשית ימי הבית השני, בית הכנסת של תיאודוטוס, בריכת השילוח, הרחוב המדורג המזרחי, ותעלות הניקוז בהן התחבאו פליטי המרד הגדול. הרחוב המדורג המערבי, תעלת הניקוז ההרודיאנית והר ציון.

מתי: חמישי, 6, 13 ו-20 בדצמבר, 19:00 ו-21:30

מחיר: 15 שקל למשתתף

לפרטים: 02-6268700

 

סיור לילי אל העבר

סיור ערב בירושלים שיפתח בתצפית לילה מראש "בית הצופה", הממחישה את מיקומה הייחודי והנמוך של עיר דוד המקראית ביחס לחומות המקיפות את ירושלים העתיקה. מיצג תלת מימדי יחשוף את עברה המפואר של העיר. בסיור נחשפים ממצאים חדשים מתקופת המקרא בגבעת עיר דוד. ב"קריית השלטון" הקדומה מוקרן סרט על העתיקות ומיצג אומנותי המספר את סיפורה של עיר דוד בתנועה ובצליל.

מתי: חמישי, 6, 13 ו-20 בדצמבר, 19:30, 20:30, 21:00 ו-22:00

מחיר: 15 שקל למשתתף

לפרטים: 02-6268700

 

על ראש שמחתי

נקודת מבט מחויכת על ירושלים של היום וירושלים מאז ולעולם, עם הקריקטוריסט הידוע מישל קישקה שיספר, ידגים ויעלה חיוך עם 'אורחים' ירושלמיים מאוירים מסיפור העיר. ההשתתפות במפגש כוללת ביקור מודרך בתערוכה "הקיסר מגיע לירושלים". במוזיאון מגדל דוד.

מתי: שישי, 21 בדצמבר, 11:00

מחיר: 50-40 שקל

לפרטים: בהרשמה מראש: 6265333- 02

 

כמעט לילה במגדל דוד

מוזיאון מגדל דוד ירושלים יפתח ברציפות מהשעה 10:00 ועד 19:30. המבקרים מוזמנים לסייר במוזיאון בשעות בין הערביים בשילוב מופע מוסיקלי תחת כיפת השמים, בין שרידים ארכיאולוגים וגן מטופח. ברחבה המרכזית, לצד בית הקפה, יופיעו ההרכב Djourne- לירון מיוחס ו DJ Dabadi (איתן חסיד). השניים סוחפים את הקהל למסע מוזיקאלי של הגוף והנפש עם תקלוט יחד עם כלים חיים ומגוונים במקצבים מרקידים וצלילים שמימיים.

מתי: חמישי, 20 בדצמבר, 18:00-16:30

מחיר: 30-15 שקל (מחיר הכניסה למוזיאון)

לפרטים: 02-6265333

 

דרום

יומיים אקסטריטוריאליים

התאגיד העירוני לתיירות והעיר אילת מארחים את פרויקט האמנות "אקס-טריטוריה", שמוקדש למחקר מעשי ותיאורטי מתמשך של מרחב ומחשבה אקסטריטוריאלית כמו גם של הדרכים בהן אמנות, תרבות ושיח ביקורתי עשויים לערער על חלוקות מפלות וגבולות שרירותיים. האירוע יכלול הצגה של אמנות עכשווית, התערבויות במרחב, מוסיקה, פרפורמנס, מחשבות על ספרות וקולנוע.

מתי: שישי-שבת, 29-28 בדצמבר

מחיר: כניסה חינם בהזמנה מראש, מספר המשתתפים מוגבל

לפרטים: ההרשמה דרך המייל info@exterritory-project.org

 

נרקיסים במדבר

טיול למטיבי לכת בנחל מסעד בין ריכוז מיוחד של נרקיסים. המשתתפים יצאו אל לב המדבר לראות את המראות הנדירים, לטייל בנחל רביבים ולסיום תצפית מהר ירוחם.

מתי: שבת, 22 בדצמבר

מחיר: בתשלום

לפרטים: 03-6388688

 

שמורה חבויה וים מלוח

סיור מודרך בשמורת הטבע עיינות צוקים, ה"שמורה החבויה" המסתתרת בין מעיינות וצמחייה עשירה. על סיפורן של הנמלה האורגת וברקנית האשל שחיות על שפת האגם הנמוך בעולם ומתמודדות עם נסיגתו.

מתי: שישי, 21 בדצמבר, 10:00 ו-12:00 ושבת, 22 בדצמבר, 10:00, 12:00 ו-14:00

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

ציידי השיטפונות

רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם להירשם לסיור "שיטפונות" בנחלי מדבר יהודה. לאחר ההרשמה דרך מוקד המידע הם "יקפיצו" אתכם לטיול ביום שתהיה סבירות גבוהה לשטפון. ביום בו ידווח על חשש גבוה לשיטפון, יצא הסיור לשטח בניסיון למצוא את הנחלים המדבריים הזורמים בעזרת עידכונים מהשטח. בנוסף, ילמדו המשתתפים על דרכי היווצרות שטפונות, על האקלים המדברי ועל הסכנות הכרוכות בכך.

מתי: מועד לא ידוע, בהתראה קצרה מראש וברישום מוקדם

מחיר: בתשלום

לפרטים: 3639*

 

כתבות ומסלולי טיול מפורטים תוכלו לראות באתר www.photour.co.il

יומן אירועים - עדכון יומי של אירועים בכל רחבי הארץ |  גולן ואצבע הגליל |  גליל עליון |  גליל מערבי |  גליל תחתון |  כנרת ועמק הירדן |  עמקים וגלבוע |  חיפה והכרמל |  מישור החוף |  רמות מנשה והשרון |  תל אביב |  הרי יהודה |  ירושלים |  שפלת יהודה |  ים המלח |  מדבר יהודה |  צפון הנגב ולכיש |  מצפה רמון |  ערבה ואילת |  לינה ואוכל - גולן וגליל |  לינה ואוכל - עמקים |  לינה ואוכל - מרכז |  לינה ואוכל - תל אביב |  לינה ואוכל - חיפה |  לינה ואוכל - דרום |  לינה ואוכל - ירושלים |  אירופה |  אסיה |  אפריקה |  אמריקה |  ניו זילנד, אוסטרליה והפסיפיק |  צילומי שפים מפורסמים |  צילומי צימרים |  צילומי מסעדות ביתיות |  צילומי מחלבות בוטיק |  צילומי מסעדות ויקבים |  צילומי בתי בד |  צילומי אירוח ביתי |  צילומי שפים פרטיים |  צילומי אתרים בדרום הארץ |  צילומי אתרים בערים הגדולות |  ארכיון האתר |  הצגות ומופעים |  פסטיבל הבתולה במקסיקו |  מאה שנים של קפה ברחוב ביאליק 2 |  סיור ברמות מנשה בין גבעות ירוקות ויער אלונים באתרים הפחות מוכרים |  מלון נוף גינוסר חוזר לפעילות כשהכנרת בשיאה והקורונה בשליטה | 
|
|
|
|