פעילויות לכל המשפחה במכוורות הדבש ברחבי הארץ

צפון

 

מכוורת גליל - קיבוץ שמיר

במרכז המבקרים במכוורת הוותיקה בשמיר, ניתן לגלות את סודות המכוורת, הדבורים העמלות ומלכת הדבורים בכוורת זכוכית ענקית. ניתן לצפות בריקוד הדבורה, בפועלות החוזרות עם אבקת הפרחים והצוף, במלכה המטילה ביצים ובדבורים הבוקעות מתאי החלות. במקום ניתן לשמוע הסברים מדבוראים מקצועיים ולצפות בסרט המציג את חיי הדבורים ואת אופן הפקת מוצרי הכוורת: הדבש, הדונג, הפרופוליס, הפולן (אבקת פרחים), מזון מלכות, ארס הדבורה ותהליך ייצור המוצרים. ניתן לטעום דבש מתוק בפינת הטעימות, לבקר בחנות המפעל, להתרשם ולרכוש את שלל מוצרי הכוורת שמייצרים במכוורת. הילדים המבקרים מקבלים צנצנת דבש איכותי מתנה.

עלות: 6 שקל לילדים בגילאי 3-15, מבוגרים ללא תשלום.

שעות הפעילות: א'-ה' 15:30-09:00, יום ו' 13:00-09:00,  קבוצות בתיאום מראש.

טלפון לתיאום: 04-6947826

איך מגיעים: בכניסה לקיבוץ שמיר, אחרי השער פונים שמאלה ומשם עפ"י השילוט

 

  מכוורת גליל, קיבוץ שמיר (צילום באדיבות מכוורת גליל)  

 

מכוורת פרחי הגליל - במושב מנות

הדבוראית נוגה ראובן הקימה את המכוורת בשנת 1984. במכוורת 950 כוורות לייצור דבש, טיפוח מלכות והאבקת גידולים חקלאיים. חדש השנה- "מנהרת הזמן"- מייצג ייחודי דרכו ילמדו הילדים על הדבורים והדבש מאז ועד היום הכולל את סיפורי התנ"ך (כמו שלמה והדבורה ועוד). במרכז המבקרים פעילות מגוונת על עולם הדבורים והדבש, כולל: סיור במכוורת, סרט "נפלאות חיי הדבורים" המסביר על עולם הדבורים, התנסות ברדייה עצמית, צפייה בכוורת זכוכית ובפעילות הדבורים בה. ב"כוורת הילדים" פינת יצירה, פינת פיסול בדונג, תחפושות, קריאה ומחקר. במסגרת הסיור מבקרים גם ב"שביל צמחי התבלין והמרפא" ושומעים הסברים, טועמים דבש מיוחד ואיכותי ואוכלים תפוח טבול בדבש ועוד. ביום שישי ה-23.8 ידריך פרופ' אבי שמידע את הסיורים במכוורת.

עלות: ילד 25 שקל, מבוגר 20 שקל

שעות הפעילות בין התאריכים 16-23.8. א'-ה' 15:00-19:00 ימי שישי 10:00-16:30, סגור בשבתות.

טלפון לתיאום: 04-9806005, 054-4967420.

איך מגיעים: מנות בגליל המערבי, על גדות נחל כזיב. ישנו שילוט בתוך הישוב

 

כוורת הבוסתן בפקיעין

נוסדה על ידי ג'מאל חיר בשנת 1977 בכפר פקיעין. חיר מזמין משפחות וילדים ליהנות משילוב ייחודי בין אירוח כפרי דרוזי בחיק הטבע ופעילויות חינוכיות מגוונות להכרת עולם הדבורה. המבקרים ילמדו על תהליך ייצור הדבש, על שעוני שמש ועל ההיסטוריה של כפר פקיעין העדה הדרוזית. במכוורת, סדנת יצירת נרות על ידי גלגול לוחות מדונג דבורים גולמי על פתיל מיוחד, קישוט הנרות עם פייטים צבעוניים וסיכות. בנוסף, ניתן להצטרף לרכיבה על הגמלים, לקלוע סלים למלא בקבוקים בחול צבעוני, לבלות בפינת החי שבמקום ועוד.

עלות: 15-25שקל לסדנא. כניסה לאתר  ולפינת החי + סיור ללא עלות.

שעות פעילות: שעות הפעילות כל ימות השבוע מ 9 בבוקר עד 6 בערב בתיאום מראש

טלפון לתיאום: 052-2477897, 057-8132059

איך מגיעים: ניתן לרשום בוויז ובמפות של גוגל "כוורת הבוסתן" ולקבל הוראות הגעה.

 

דבורת התבור - בשדמות הדבורה

מרכז מבקרים דבורת התבור במושב שדמות דבורה יחגוג בימי פסטיבל הדבש 20 שנה בסימן בישול עולמי עם דבש לרגל הוצאתו לאור של ספר מתכוני הדבש הזני הראשון מסוגו שנכתב על ידי דבוראי מומחה, "שנה מתוקה כדבש". בדבורת התבור ייקחו למסע קולינרי עולמי בעקבות זני הדבש השונים, יתקיימו סיורים מיוחדים במכון רדיית ה​דבש וכמובן ​טעימות סוגי דבש שונים, ביקור במצפה דבורים בו ניתן לראות את ייצור הדבש בשידור חי מהכוורת, השתתפות בסדנאות הכנת ממרחי בריאות מדבש, מתכוני עמים, הכנת נרות ושכמיית דבורה. במהלך הפסטיבל המבקרים אף מוזמנים לסיבוב בטרקטור עם עגלה​, לפינת לחי עם עיזים ננסיות אותן ניתן להאכיל בהאכלת יד ועוד. השנה יתקיימו בדבורת התבור גם סיורי ערב.

עלות: 35 שקל למבוגר, 48 שקל לילד

שעות פעילות: כל תקופת הספטיבל מידי יום בין השעות 09:00-17:00. בתיאום מראש.

טלפון לתיאום: 04-6769598, 050-5637645, אתר: www.dvorat-hatavor.co.il

איך מגיעים: לאחר ההגעה לכפר תבור, פונים לכביש 767 ברמזור, לאחר קילומטר וחצי פנייה ימינה לשדמות דבורה בתוך המושב ישנו שילוט.

 

מכוורת אופיר - אלון הגליל

הביקור כולל צפייה בסרט המתאר את עולם הדבורים ואופן הגידול והטיפול בהן, ניתן להתבונן בדבורים שבתוך כוורת זכוכית, לרדות דבש, ללבוש בגדי דבוראי וללמוד על תוצרי הכוורת השונים. הכנת נר מדונג, טעימה מפיתה מרוחה בדבש. במקום חנות מוצרי הכוורת. המעוניינים יוכלו לסייר ביקב יפתחאל הסמוך ולטעום מהיינות. מומלץ להצטייד במצלמה.

עלות: 25 שקל למשתתף. פיתה בטבון הינה בתוספת תשלום.

שעות פעילות: הפסטיבל יערך בשבתות 24, 31 באוגוסט, בין השעות 10:00-14:00.

טלפון לתיאום: צביקה 052-2824644, אתר: www.yfw.co.il

איך מגיעים: המכוורת נמצאת בכניסה לאלון הגליל ממש לפני תחנת הדלק, ישנו שילוט במקום ליקב יפתחאל.

 

מרכז המבקרים מכוורת פורת (צילום: גלעד לבנה)

 

יערת הדבש - אלוני אבא

הפעילות ב"יערת הדבש" כוללת סיור במכוורת שנמצאת בסמוך למרכז המבקרים, צפייה בסרט על חיי הדבורה, לבישת חליפת דבוראים, צפייה בכוורת זכוכית וחיפוש המלכה ולאחר מכן ניתן להתנסות ברדיית דבש עם חלות דבש אמיתיות. במסגרת הרדייה הילדים מפעילים צנטריפוגה ידנית קטנה ורואים איך הדבש זורם מתוכה לחבית ומוזמנים לקחת כפיות ולטעום כאוות נפשם.

עלות: 15 שקל לילד, 10 שקל מבוגר.

שעות פעילות: א' - ה' בין השעות - 08:0-17:00, ימי שישי 08:00-14:00, בתיאום מראש.

טלפון לתיאום: 054-4437402, 077-9163549

איך מגיעים: המכוורת נמצאת באלוני אבא, מהכנסייה העתיקה פונים שמאלה לכיוון חנות הרהיטים- זאוס, מרכז המבקרים נמצא בצד השני, ליד המרכז לאופניים. ישנו שילוט.

 

מכוורת עמק חפר החדשה

מרכז המבקרים החדש מזמין משפחות וילדים ליהנות בפסטיבל הדבש מסרטון על עולם הדבורים, כיצד נאסף ונאגר הדבש בכוורת, תהליך רדייה ואריזת הדבש. הרצאה בליווי שקופיות על הדבש במקורות, כיצד מופק הדבש והופך למקור אנרגיה זמין ולמוצרי מכוורת אחרים: מזון מלכות, אבקת פרחים (פולן) פרופוליס, צפייה בכוורת זכוכית והסבר על מבנה משפחת הדבורים. לילדים, הפקת נרות מדונג דבורים. טעימות דבש והסבר על סוגי הדבש השונים בהתאם למקור הפריחה הצופנית. ניתן לרכוש סוגי דבש שונים ומוצרי מכוורת בחנות המפעל, ולבקר בבית האריזה.

עלות: 20 שקל לאדם. לכבוד פסטיבל הדבש, בקנייה מעל 100 שקל ממוצרי החנות כניסה ללא עלות.

שעות ימי פעילות: בימי שישי וערבי חג בין השעות 08:30 עד 12:30. (סגור בשבתות וחגים). לקבוצות -בתאום מראש.

טלפון לתיאום: 6370105 04, 050-5200250.

איך מגיעים: ממרכז פרדס חנה נוסעים על פי השילוט לקיבוץ משמרות (לא להיכנס לקיבוץ ולהמשיך אחרי הכניסה לקיבוץ 50 מ' ולפנות שמאלה, המבנה הראשון בצד ימין). ניתן לרשום בוויז ובמפות של גוגל "מכוורת עמק חפר" ולקבל הוראות הגעה.

 

מרכז

 

משק דבורים לין - כפר בילו א'

משק לין הינו משק משפחתי אשר כבר יותר משלושים שנה והדבורים הם חלק מהמשפחה. המשק מטפל ומטפח כ- 1000 כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מרמת הגולן דרך הרי ירושלים ובמקומות נוספים בארץ בהתאם לעונות הפריחה של הצמחים. בפסטיבל הדבש ילמדו הילדים על הקשר בין הדבורה, הפרח ויערת הדבש ומה תפקידו של האדם ביניהם. בסיור "הופכים" לדבורה ומגלים כיצד אוספים צוף מהפרחים, מתלבשים בבגדי עבודה ומבינים את חייו של הדבוראי, צופים בסרטון ובדבורים חיות דרך כוורת מזכוכית ולומדים על התקשורת בין הדבורים, המלכה, העבודה בשדה ושאר התפקידים בכוורת. מסיימים ביצירת נרות מדונג דבורים ומקנחים בסדנת הכנת ממרחים טבעיים, עם צנצנת הביתה. הפעילות מתקיימת בצל עצים או באזור מקורה ובמקום מים קרים, שירותים, וחניה לרשות המבקרים.

עלות: 40 שקל לילד, 10 שקל למבוגר.

שעות פעילות: בתיאום מראש. בתאריכים 16-25 באוגוסט בימים א'-ו' בין השעות 10:00-12:00.

טלפון לתיאום: 054-2207965, מייל:  contact@linfarm.co.il

איך מגיעים: ברמזור בצומת בילו פונים לכיוון רחובות, ממשיכים כ-500 מטר לכיוון כפר בילו א'. בתוך הישוב יוצאים בכיכר הראשון ביציאה השנייה- רחוב המייסדים, ממשיכים ישר עד הסוף, לאחר הבית האחרון פונים ימינה לדרך עפר בין חממות לבתים עד לחנייה.

 

דרום

 

בית הדבש והדבורה - קיבוץ יד מרדכי

ב"בית הדבש והדבורה" בקיבוץ יד מרדכי ישמעו המבקרים הסבר חווייתי מפי דבוראית על אורח חיי הדבורים, ייצור הדבש ותרומתו לגוף האדם. הילדים יצפו בפתיחת כוורת אמיתית  ויוכלו לטעום ממנו. בנוסף, להכין נרות מדונג, להשתתף בסדנת אפייה של עוגת גזר ודבש של "המאפים של דליה". ניתן לשלב טיול בקיבוץ על גבי טרקטור ועגלה עם עצירות ביניים באתרי הקיבוץ השונים.

עלות: כרטיס משולב לכל האתרים והפעילויות- 55 שקל לאדם (מגיל שנתיים).

שעות פעילות: בשבתות וחגי ישראל החל משעה 10:00 ועד 15:00 בכל שעה עגולה מתחילה פעילות. בשאר ימות השבוע בתיאום מראש.

מרכז הזמנות: 08-6720559 , 052-3923104, אתר:  www.ym-tayarut.co.il

איך מגיעים: בצומת אשקלון ממשיכים דרומה כ 8 ק"מ. בצומת יד-מרדכי פונים ימינה לתוך הקיבוץ. לאחר השער ימינה. "בית הדבש והדבורה" נמצא מימין לכביש, מול הרפת.

 

בית הדבש, יד מרדכי (צילום: אילן מאירי)

 

מכוורת פורת - דבש מן המדבר - עין יהב

מרכז המבקרים החדש של "מכוורת פורת" בעין יהב מקיים פעילות לכל המשפחה ברוח החג. במקום מיצג דבורים אמנותי שבו אלפי דבורים צבעוניות ממתכת משתלשלות מן התקרה, צילומי ענק של צלם העיתונות דן בלילטי, שליווה את עובדי המכוורת בעבודתם, צילומי דבורים ופרחים של הצלם גלעד לבני, כשלצידם הסברים על אורח החיים של דבורי הדבש. במקום גם כוורת שקופה המאפשרת הצצה לעולמן החשוך והנסתר של הדבורים, כוורת בומבוסים שקופה, כוורת בתוך מערה, גלריית פסלים של האומנית צ'צ'ה פורת, סרטון על דבורת הדבש ותצפית על חדר הרדייה. במקום, חנות המכוורת וניתן לסייר בגינת הפסלים של צ'צ'ה פורת ולקיים מפגש עם האומנית. לקינוח, טעימות תפוח בדבש. הביקור מתאים לקבוצות ו/או יחידים.

 זמני פעילות: בתיאום מראש.

עלות: למבוגר וילד- 25 ₪. לילדים מתחת לגיל 3 הכניסה חינם.

טלפון לתיאום: 052-3666032, 052-3666755  או דרך האתר: www.45c.co.il

איך מגיעים: שילוט בכניסה לעין יהב ובתוך המושב.

 

|
|
|
|