פסטיבל ה-1000 בצ'ילה - מאות מופעים ועשרות אירועי רחוב

מאת: מאת: צ'יקיטה לבוב (צ'ילה)
פסטיבל האמנות והתרבות הגדול ביותר בצ'ילה "סנטיאגו א מיל" מציין השנה 20 שנות פעילות ב-18 ימים עתירי מופעים במהלך חודש ינואר 2013 בהשתתפות כחצי מליון צופים. תאטרון, מוזיקה, מופעי רחוב ומחול מקומיים ובינלאומיים נועדו לקרב את כל שכבות הציבור אל אמנויות הבמה והשאר היסטוריה.

 

שמו של הפסטיבל כשהוא מתורגם לעברית מרמז על מקורו "פסטיבל ב..אלף"  והכוונה באלף פזטות. במקור הוא נוסד כדי לספק תרבות להמונים במחיר אפסי. כיום המחירים כבר אינם זולים ומשמעות ה"אלף" מתייחסת למגוון הגדול של המופעים, החוויות והריגושים.

 

"סנטיאגו א מיל" - כרמן פותחת את "שבוע המפיקים"

  

מאות מופעים

השנה, הוצגו 71 עבודות מקומיות ובינלאומיות עם 296 מופעים, 90 מהם מופעי רחוב שהתפרשו על פני המחוזות השונים של סנטיאגו. במסגרת הפסטיבל התקיימו סדנאות, רבי שיח, הרצאות וכיתות אמן. מרבית הפעילויות מסוג זה פתוחות לקהל. למעלה מ-500 אמנים השתתפו בפסטיבל וחלקם הגיעו ממדינות שונות בעולם. ישראל אמנם לא השתתפה הפעם אבל בשנים קודמות הייתה נציגות בתחום המחול של הכוריאוגרפים נועה דר וארקדי זיידס.

 

מפגשים אמנותיים

במסגרת הפסטיבל מתקיים אירוע מרכזי של אמריקה הלטינית למנהלים אמנותיים, שהוא מפגש של מנהלי תיאטראות ומפיקים של פסטיבלים מרחבי העולם. כ-140 אורחים הגיעו לסנטיאגו בחיפוש אחר שותפים חדשים להפקות ומופעי מחול. השתתפו בפעילויות ובהדגמות מרגעי השיא של ההפקות האמנותיות של צ'ילה ושל ארצות נוספות מאמריקה הלטינית. הפקה מיוחדת נוספת הייתה תכנית תיאטרלית לציון יום השנה ה-40 להפיכה בצ'ילה, שקיבלה את השם "הזיכרון זוכה: 2013-1973".

 

"קרוב למוסקבה" - מופע רחוב צ'יליאני

 

ההיסטוריה מאחורי הסיפור

במקביל להופעות מתקיימת תערוכה "ההיסטוריה מאחורי הסיפור" שנמשכת גם לאחר שתרועת הפסטיבלים מסתיימת. התערוכה שמוצגת בבירת צ'ילה במשך מספר חודשים, מציגים ומתעדים את תולדותיו והתפתחות של הפסטיבל במשך שנות קיומו. התיעוד מתבצע באמצעות אלמנטים ויזואליים, תמונות, תלבושות, מזכרות, הקרנות והקלטות של נאומים. בתערוכה ישנו אזכור לעבודות שבוצעו בפסטיבלים קודמים על ידי יוצרים ישראלים. הכוריאוגרפית נועה דר הגיעה לצ'ילה עם להקתה לביצוע היצירה המיוחדת שלה "טטריקס" בשנת 2008 וזכתה לביקורות טובות. בשנה 2012 הופיע היוצר הישראלי ארקדי זיידס עם היצירה "שקט". הוא הצליח להלהיב את הקהל בזכות הביצוע אך בעיקר בגלל מסר של שלום שהעביר באמצעות המחול בין רקדנים ישראלים ופלסטינים.

 

קרוב למוסקבה

מופע רחוב צ'יליאני "קרוב למוסקבה" מהבולטים בפסטיבל, שביימה פאולינה גרסיה וכתבה פבלו פארדס. מחזה טרגי-קומי קטן, בהשראת מחזות אנטון צ'כוב, על אנשים שחיים בזמנים של משבר. פאולינה היא שחקנית מפורסמת ומנהלת תיאטרון, שיצרה יותר מ-20 הפקות איתן השתתפה בפסטיבלים בינלאומיים רבים וזכתה במספר פרסים.

 

איחוד האמהות

"אימהות בפולין" בהצגת רחוב בעלת מסר חזק מבוצעת על ידי קבוצת תיאטרון Osmego Dnia מפולין. סמל איחוד אמהות העולם בכאב על האובדן של ילדיהם במלחמות, פיגועים ופיגועי התאבדות.

 

 איחוד אמהות העולם - מפולין

 

חלקי גוף האדם

האטרקציה הגדולה בפסטיבל לכל המשפחה. "חלקי גוף אדם" מופע רחוב, מוצג על ידי להקה אוסטרלית PUPPETS SNUFF , פה, רגליים, אוזניים ועיניים. חלקים גדולים של הגוף כשכל אחד בעל אישיות משלו.

 

רומיאו ויוליה

רומיאו ויוליה של שייקספיר הוצג על ידי קבוצה  ברזילאית Galpao. מופע רחוב ענק, מצליח להעביר את הטרגדיה של שני נאהבים צעירים בגרסה מודרנית פופולארית ומוזיקה הברזילאית.

 

נכדה וסבא

"על הקו הדק" הצגה צ'יליאנית דידקטית לילדים ולכל המשפחה, שיצרו אלין קופנהיים ופאולה ג'יאניני. מפגש קייצי מרגש של נכדה בת 6 עם הסבא שזה עתה התאלמן. מסופר בעזרת שילוב נפלא של סרט אנימציה ובובות על הבמה.

 

 "רומיאו ויוליה" מברזיל

 

תן לעצמך להפסיד

במסגרת תיאטרון מתעורר: מחזה "תן לעצמך להפסיד" של פרנסיסקו קרבס שגם ביים. זוג על גגות סנטיאגו, יוצר מחדש גלויות רומנטיות של הקולנוע האמריקאי.

 

טיולי נשים |  טיולי גברים |  טיולי משפחות |  טיולי זוגות | 
|
|
|
|
|