צלם: רונה אברו
יצירה המחול "אחת. אחת ואחת" של נעה ורטהיים ל"ורטיגו" במלאות 25 שנים ללהקה
צלם: רונה אברו
אחת
צלם: רונה אברו
אחת ואחת
צלם: רונה אברו
אחת ושתיים
צלם: רונה אברו
אחת ושלוש

מהבמה לאדמה

מאת: רונית סבירסקי

 

להקת המחול "ורטיגו" היא מכלול קונספטואלי שבבסיסו נטועה פעילות חברתית-קהילתית המיושמת בכפר מחול אקולוגי בקיבוץ נתיב הל"ה. זה המקום שבו נזרעים ניצני היצירה ומשם מגיעים אל במות הארץ והעולם. הלהקה שחוגגת בימים אלה 25 שנים להיווסדה מביאה לידי ביטוי את הרעיון האקולוגי כחלק מיצירת המחול החדשה "אחת. אחת ואחת". זה מתחיל בשורות של אדמה שנשפכות מתוך דלי מידי אחד הרקדנים ומגיע לשיא כשהבמה כולה מכוסה באדמה אדומה, ענני אבק מרחפים באוויר בין הרקדנים והם מסיימים את המופע כשבגדיהם ספוגים בזיעת החמרה.

 

במה מכוסה באדמת חמרה אדומה   צילום: רונה אברו

 

כפר קטן אחד

חגיגות חצי היובל של הלהקה יצוינו בשורת אירועים שידגישו את תפיסת עולמה של הלהקה המחברת בין "אמנות. חברה וסביבה". מייסדיה, בני הזוג עדי שעל ונעה ורטהיים, העמידו במהלך שנות קיומה רפרטואר יצירות מרשים וצברו מוניטין בארץ ובעולם על עבודותיהם ועל פעילותם החברתית-קהילתית. כפר ורטיגו הפך למקום מפגש בין אמנות לסביבה ומושך אליו תיירים מרחבי הארץ והעולם. בכפר פועל גם הפרויקט שנקרא "כח האיזון": מחול המשלב רקדנים מקצועיים ורקדנים נכים ומסגרת הכוללת סדנאות ויצירה של מופעים עם קבוצות משולבות בארץ ובחו"ל. לאחרונה התבשרה הלהקה על ידי משרד התרבות על המעבר ממעמד של להקה בינונית למעמד של להקה גדולה בישראל - קפיצת מדרגה משמעותית ההופכת את הלהקה לאחת מארבע הלהקות הגדולות לצד להקת המחול הקיבוצית, להקת בת שבע והבלט הישראלי.

 

צילום: רונה אברו

 

אחת ואחת

היצירה שעומדת במרכז האירועים היא "אחת. אחת ואחת." (One. One & One) של הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית נעה ורטהיים. היצירה עוסקת במשאלת הנפש של היחיד, לאחדות מול תהליכי נפרדות במרחב האנושי, במישור הקיומי ובשדה הרוחני ומערבת את הפנים עם החוץ תוך הקשבה להד המשתקף מכיוונים שונים, תוך שהיא מעמיקה לפתח את היחס המטאפורי בין קרוב לרחוק ובין עצמי לאחר.

 

שמה של היצירה נבחר על ידי נעה בהשראת הפרק החמישי במסכת יומא במשנה ד: "וכך היה מונה: אחת. אחת ואחת. אחת ושתיים. אחת ושלוש. אחת וארבע. אחת וחמש. אחת ושש. אחת ושבע". את המוזיקה לעבודה יצר אבי בללי, התלבושות של ששון קדם, תאורה של דני פישוף למג'נטה ותפאורה רועי וטורי. הרקדנים המשתתפים: איתי פרי, ליאל פיבק, סנדור פטרוביץ, ניצן משה, שני ליכט, תמר בר לב, דניאל קוסטא ורון כהן.

 

אחת ואחת      צילום: רונה אברו

 

אנשים וחלומות

במסגרת האירועים מושק הספר: "ורטיגו - כוראוגרפיה של אנשים וחלומות" - ספר אמנות המתעד 25 שנה של עשייה אמנותית, קהילתית ומביא בפעם הראשונה מעבר לסיפור האנושי גם תפישת העולם הייחודי של ורטיגו ואת תהליכי היצירה שלהם. הרעיון לכתיבת הספר נולד לפני כשלוש שנים ואת משימת הכתיבה נטלה על עצמה אוריה קדרי, אמנית ומשוררת, המלווה מזה שנים את תהליכי היצירה ב"ורטיגו". לאורך המסע נעשתה עבודת ארכיון מקיפה, לוקטו חומרים ויזואליים וטקסטואליים, התקיימו מאות שעות של ראיונות עומק עם כל חברי "ורטיגו" ולילות ארוכים הוקדשו לכתיבה וניסוח הרעיונות לכדי ספר מסע.

|
|
|
|
|