צלם: עזרא חדד
רגע לפני שהם שוקעים בשנת החורף - זה הזמן לקפוץ לבקר במערת עטלפים
צלם: ערן לווין
עטלף פירות

חפש את העטלף

לרגל שנת העטלף הבינלאומית ורגע לפני שהעטלפים נכנסים לתרדמת חורף ארוכה, יערך סיור מודרך במערת התאומים, שבנחל המערה. הנחל עשיר בחורש ים-תיכוני וההליכה בו מוצלת ונעימה. משם נכנסים אל המערה ושומעים אגדות וסיפורים מרגשים על עולם העטלפים שהתרחשו במערה המסתורית. מסיימים בגבעות בית שמש לתצפית נוף אל הר חברון. מומלץ להביא פנסים ומכנסיים ארוכים לזחילה. הסיור יתקיים על ידי רשות הטבע והגנים בשמורת טבע נחל מערה ובגן לאומי חרבת מדרס ביום שבת, 27 באוקטובר 2012

 

עטלפי ישראל

בישראל יש 33 מיני עטלפים. אחד מהם הוא עטלף פירות מצרי והשאר עטלפים אוכלי חרקים. עטלף פירות הוא העטלף הגדול ביותר מבין העטלפים והוא נפוץ בין דרום אפריקה ועד דרום תורכיה. מדובר בחיה צמחונית שניזונה מפירות, צוף ועלים.

 

עטלף פירות במערה (צילום: עזרא חדד)

 

העטלפים הם חיות בר ולכן אסור לגעת בהם, כי הן עלולות לנשוך במידה ויחושו כי רוצים לתקוף אותם. אפשר לראות אותם בכל הארץ. עטלפים על מנת להתמצא בלילה, מוציאים גל קול, ועליו חוזר הד שעליו הם מגיבים שנקרא סונאר. הסונאר חוזר אליהם וכך הם יודעים כיצד להתמצא. אוזן האדם לא מסוגלת לשמוע את התדרים הללו, אלא, רק אם ברשותך גלאי עטלפים, מכשיר אלקטרוני שמתרגם את קולות הסונאר. המכשיר הזה יכול לתרגם את הקולות לתדר שבני אדם יכולים לשמוע.

 

לעטלפים יש תקופה בה הם ישנים שנת חורף במשך מספר חודשים. שנת החורף מתחילה באזור חודש נובמבר ומסתיימת בתחילת חודש אפריל. שנת החורף היא חיונית לעטלפים כי במידה ומפריעים להם לישון הדבר עלול לגרום להם לבזבז אנרגיה שיגרום לכך שהם לא יצליחו לשרוד את החורף. השנה מערות העטלפים יפתחו לציבור המטיילים ב-01.04.11.

 

ברחבי הארץ ישנם מספר מקומות בהם ניתן לפגוש בעטלפים. אספנו לך מספר אתרים מרכזיים בהם ניתן ליהנות מחוויה ייחודית שתגרום לכם לחדד את כמעט את כל החושים- ראייה, שמיעה, ריח וחוש המישוש:

 

מערת התאומים

מערת התאומים הממקומת בנחל מערה משמשת כאכסניה הגדולה בישראל ללינת החורף של העטלפים. במערה חיים ארבעה מיני עטלפים כשהעיקריים מביניהם הם עטלפי הפירות ועטלפי החרקים. המערה נמצאת בלב שמורת נחל דולב ועל כן אפשר לשלב את הביקור במערה ביחד עם טיול באזור.

 

דבוקת נשפון דק אוזן (צילום: דר בני שלמון)

 

מערת התאומים היא מערה קרסטית גדולה שנוצרה כתוצאה מתהליכי המסה של סלעי הגיר. המערה פתוחה למטיילים במהלך החודשים אפריל-אוקטובר, וסגורה בין החודשים נובמבר-מרס, על מנת להגן על אוכלוסיית העטלפים החיה במערה, ושנמצאת בתקופה זאת בתרדמת חורף.


ניתן לסייר במערה בסיוע פנס, בשביל התחום בחלקו במעקות ברזל ומוביל ל"עמוד חמדאן" ולמעיין הזעיר שבמערה. האגדה מספרת שאישה עקרה שתתה ממימי המעיין וילדה תאומים, ומכאן שמה של המערה. שם הנחל עצמו מנציח את המערה. אין להאיר על העטלפים, ואין להכניס נרות למערה בשל זיהום האוויר והפיח שהם גורמים.


לאחר הביקור במערה, נמשיך במורד הנחל, דרך חורש טבעי, עד לרחבת החנייה (כק"מ אחד). בדרך כדאי לשים לב לכפיפת שכבות הסלע, הנוחתות לעבר השפלה. סיום המסלול נמצא באזור "עמק התלם" של נחל זנוח – בגבול הטבעי בין הרי יהודה והשפלה.

 

אזור: מערת התאומים נמצאת בהרי יהודה, קרוב לבית שמש.

דג קושי: קל.

 

 

מערות הנקרה

ראש הנקרה הוא אזור של שמורת טבע ייחודית, הנמצא בקצהו הצפוני של חוף הים התיכון של ישראל. מצוק הנקרות הוא קצהו המערבי של "רכס הסולם", הר התוחם את הגליל המערבי מצפון, ומתנשא לגובה של 300 מטרים. מדרום למצוק מצויים שלושה איים: אי התכלת, אי השחף ואי הנחליאלי.

 

עטלף יזנוב קטן (צילום: עזרא חדד)

 

הנקרות אלו מערות שהים חתר בסלע הקירטון הרך לאורך השנים. אורכן הכולל כ 200 מטר ולמעשה קיימות שתי הסתעפויות עיקריות המחוברות ביניהן. על מנת לאפשר לציבור הרחב ליהנות מקסמו של אתר מרהיב זה, נחצבה בשנת 1968 מנהרה להולכי רגל המאפשרת גישה חופשית אל הנקרות הטבעיות.

 

הסיור במקום נמשך כשעה, וכולל הליכה בין הנקרות החשוכות למחצה. אי אפשר שלא להתרשם מהעוצמה האדירה של הגלים, שמתיזים, ולפעמים ממש שוטפים, את מסלול ההליכה.

 

אזור: הגליל והעמקים (סוף כביש 4 לכיוון צפון). 

דרגת קושי: קל.

 

 

מערת עלמה

מערת עלמה היא המערה העמוקה ביותר בישראל, והמסלול בה נמשך כשעתיים בתוך מערה חשוכה לחלוטין, כאשר רוב המסלול מורכב מטיפוס וזחילה לסירוגין.

 

במהלך הטיול המערה תשמעו מדי פעם את העטלפים, אך ברוב המקרים הם יתרחקו מכם ולא תראו אותם. העטלפים אינם מזיקים לבני אדם, והם אינם תוקפים, אלא אם הם חושבים שרוצים לתקוף אותם. לכן אם הם מתקרבים אליכם, השתדלו לא לסנוור אותם עם הפנסים שלכם ואל תנסו לגעת בהם.

 

המסלול מתחיל מירידה של כ-20 מטר לתוך אולם גדול. צריך לשים לב לסימונים של המסלול כדי לא ללכת לאיבוד בתוך המערה. הסימנים מחולקים לשני צבעים: צבע לבן- המסמן את כיוון ההתקדמות, וצבע אדום- המסמן את כיוון החזרה ליציאה.

 

אזור: הגליל העליון.

דרגת קושי: בינוני פלוס.

 

 

מערת שרך

מערת שרך שבצפון היא מערה קטנה יחסית וההליכה בתוכה קצרה מאוד, ואורכת כחצי שעה. המסלול אל המערה כולל גם הליכה לא קשה בנחל שרך, והמסלול הכולל אורך כ- 4-3 שעות. בתוך המערה ישנם מדי פעם נטיפים וזקיפים שמעצימים את החוויה. הסיור במערה דורש טיפוס על יתדות ויגרום לכם לזחול ולטפס. בפארק גורן, שנמצא כ-5 דקות נסיעה משם תוכלו לסגור את הטיול עם פיקניק בעונת האביב.

 

אזור: צפון הגליל המערבי.

דרגת קושי: קל

מערת נמר

מערת הנמר היא מערה גדולה עם נטיפים ובקטעים מסוימים במערה צריך לזחול ולטפס בסולמות ועל יתדות.  במערה מספר חדרים וכדי לעבור ביניהם צריך לטפס על סולמות ולעבור במעברים צרים, כשבסופו של דבר מגיעים לחדר גדול עם נטיפים וזקיפים רבים.

 

אזור: גליל מערבי תחתון.

דרגת קושי: בינוני

 

 

מערת הוטה 6

הוטה הוא השם העממי למערה מסוג "בולען קרסטי". במערה ישנם מגוון צורות של נטיפים, בעלי חיים כגון עטלפים וסלמנדרות, ומגוון של מחילות שלפעמים מאפשרות רק מעבר בזחילה.


הוטה 6 בנויה מסדרה של 4 מפלסים של נטיפים. הכניסה להוטה מתבצעת בעזרת גלישת סנפלינג. הגלישה הראשונה היא בעומק של כ- 23 מטר. לאחר הגלישה נכנסים לתוך אולם גדול מלא בנטיפים וכוכים קטנים. לאחר הכניסה יש אפשרות לרדת לתוך פתח נוסף בעומק של כ- 5 מטר.

 

המפלס השני בנוי די פשוט אין בו נטיפים אלה קרקע תרשית עם צורות מיוחדות של מסלע.

ניתן להמשיך ולרדת עוד כ- 5 מטר לתוך חדר קטן המכיל לא יותר מ- 5 אנשים. מי שכבר באמת בעניין אז יורדים לתוך חדר נוסף ואחרון בגלישה של כ- 10 מטרים. החדר האחרון מיוחד בדרכו כיוון שממנו ניתן להגיע למערות זחילה נוספות שיוצאות ממנו. כמו כן התקרה שלו מאוד גבוהה ומגיעה לגובה של כ- 15 מטר.

 

אזור: שמור הר מירון.

דרגת קושי: בינוני פלוס.

 

 

מערת אורנית

מערת אורנית היא מערה קרסטית גדולה ומרשימה. במערה נתגלו שרידי כלי עבודה ארכיאולוגיים העשויים מצור ועצמות מימי האדם הקדמון. במערה מספר חללים גדולים וכן מסדרון המוביל לשתי קומות. בתחתונה דרך אולמות ונקודה בה יש לזחול, עובר השביל האדום. עם ממשיכים עם שביל זה, הוא מוביל לנחל ספונים ולמערת ספונים.

 

מערת אורנית מהווה אתר מקלט חשוב לעטלפי חרקים. במערה, ישנו שביל, שאינו מסומן בסימון שבילים, העולה מסמוך למפגש השבילים (שחור כחול), לעבר המערה. העלייה לא ארוכה אך היא די תלולה.

 

אזור: כרמל- שוויצריה הקטנה.

דרגת קושי: בינוני

 

לתיאום סיורים מודרכים: 3639*

חשוב להדגיש כי על כל המבקרים להיות בשקט כשנכנסים למערה. אסור להאיר על העטלפים כי האור מפריע להם. תזכרו, מדובר בחיות בר, שברגע שהן מרגישות מאוימות, הן יתקפו. תיכנסו למערה, תצפו בנטיפים היפהפיים, ותיהנו מלראות את האינטראקציה המיוחדת שיש בין כל העטלפים.  

|
|
|
|
|