מסלול ביקור האפיפיור בירושלים

המפגש בין האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לבין הרבנים הראשיים יערך בהיכל שלמה בירושלים וימשיך בביקור במוזיאון לאמנות יהודית. המבנה המרשים שהפך לסמל ארכיטקטוני המחבר בין העיר החדשה והעיר העתיקה טומן בחובו אוצרות רוחניים ושכיות חמדה. המוזיאון לאמנות יהודית על שם איזייק וליידי אידית וולפסון לא זכה עדיין לחשיפה בתודעה המוזיאולוגית הישראלית וזו ההזדמנות להעלות אותו על המפה הירושלמית.

 

חפצי יודאיקה

המבנה רחב הידיים ותשמישי הקדושה שגודשים אותו הם הפתעה למבקר. ספרי קודש ששרדו את התופת, ארונות קודש, טליתות ותפילין הם העדות האילמת ליכולת ההישרדות של העם היהודי. בין פרטי היודאיקה שמוצגים במקום נמצאות גם עבודות של אמנים גדולי שם החל מרמברנדט וכלה בראובן רובין, מנשה קדישמן ואברהם אופק.

זהות יהודית 

במוזיאון מוצגות שש תערוכות קבע המוקדשות לנושאי יסוד בזהות היהודית: קהילה, בית כנסת וספר תורה. התערוכה הבולטת היא "ובכל זאת האותיות פורחות-וילנה כמשל לזהות היהודית" היא מיצג וידאו שמחבר את משמעות הספר לקיום היהודי במשך אלפי שנים באמצעות אלפי ספרים שנראים באולם. 3 מיצבי וידיאו מוקרנים על פני 6 מסכים בו זמנית ויוצרים אפקט חזק מאוד. בין הדברים שמוצגים חפצים מתקופת בית ראשון ושני, תקופת הרנסנס, יצירות אמנות, מסמכים נדירים, חפצים וסיפורים אישיים מתקופת השואה.

                            

                             מוזיאון לאמנות יהודית - היכל שלמה צילום: רונית סבירסקי

סיור הכנה לבר או בת מצווה   

במוזיאון נערכים סיורים בנושאים שונים ביניהם: טקס קבלת סידור או חומש. הפעילות נערכת בשילוב שחקנים וכוללת סדנת יצירה ואפשרות למפגש עם סופר סת"ם. סיור נוסף בעל ערך מוסף הוא הכנה לבר או בת מצווה הכולל מפגש עם המוצגים העוסקים בהתבגרות ובזהות עצמית וצפייה ודיון ביצירות אמנות העוסקות בנופי ירושלים. הסיורים במוזיאון מלווים בהסברים וסיפורים מרגשים על מבצעי הצלת ספרי תורה ותשמישי קדושה מבתי כנסת חרבים.

תצפית של 360 מעלות על ירושלים 

בהיכל נמצא בית כנסת "רננים" שבו ארון קודש ובימה שהובאו מבית כנסת עתיק בפדובה שבאיטליה והם בני למעלה מ-250 שנים. להשלמת חווית הביקור במוזיאון מומלץ להעפיל אל גגו שם נמצאת תצפית נוף של 360 מעלות על ירושלים מגגות העיר החדשה ועד לצריחי המסגדים וחומות העיר העתיקה.

מחיר כניסה למוזיאון 15 שקלים למבוגר, 10 שקלים לילד. לתצפית בלבד: 10 שקלים. פתוח בימים ראשון-חמישי בין השעות 15:00-09:00.  טל. 02-6247908                                                               

מול חומות העיר העתיקה 

בין האתרים הנוספים בהם יבקר האפיפיור מתחם הר הזיתים. הדרך מהיכל שלמה עוברת לאורך חומת העיר העתיקה, משמאל מנזר נוטרדאם ומימין שער שכם. תצפית הנוף שהיא מהיפות ביותר בארץ נמצאת ליד מלון אינטרקונטיננטל לשעבר. בית הקברות העתיק פרוש על מורדות ההר וממול אבני החומה המרשימות של העיר העתיקה ועיר דוד. צריח מסגד אל אקצא המוזהב נוצץ בשמש ופעמוני הכנסיות מצלצלים ברקע.                                                                               

                           

                                תצפית מהר הזיתים אל הר הבית צילום: רונית סבירסקי

משפחת המלוכה האנגלית 

מעלה הכוהנים היא סמטה צרה ותלולה שיורדת ממרום הר הזיתים אל הכנסיות המוקפות במטעי זיתים. דומינוס פלוויט (האדון בכה) היא כנסיה שתוכננה על ידי האדריכל האיטלקי ברלוצי, שתכנן גם את כנסיית גת שמנים. הוא עיצב אותה בצורת דמעה המתקשרת עם בכיו של ישו על חורבן ירושלים. כיפת המבנה משלבת את צבע האבן הטבעית עם אבן שחורה. מחצר הכנסייה ישנה תצפית אל פעמוני הזהב המרשימים של כנסיית מריה מגדלנה. מסלול הביקור ממשיך דרך כנסיית מריה מגדלנה שבשטחה הגדול קבורה אליזבטה נכדתה של המלכה ויקטוריה ואמו של הנסיך פיליפ שפוקד מדי פעם את קברה בארץ. לצדה נקברה אחייניתה אליס שקבלה את התואר חסידת אומות עולם.

                             

                                  כנסיית מריה מגדלנה צילום: רונית סבירסקי

כנסיות ומטעי זיתים 

המסע ממשיך אל כנסיית גת שמנים לשם הגיע ישו על פי המסורת הנוצרית כדי ללון את הלילה אחרי הסעודה האחרונה. כיוון שהוא ידע שזה לילו האחרון מכונה כנסיית גת שמנים גם כנסיית היגון. היא נבנתה בשנות ה-20 על ידי האדריכל ברלוצי שיצר אווירה חשוכה, מיעט בתאורה ויצר אפקט של כוכבים על התקרה. במרכז הכנסייה נמצא הסלע עליו ישב ישו בלילה האחרון ואותו פוקדים אלפי צליינים מדי שנה. הכנסייה מוקפת בגן מטופח עם עצי זית עתיקים רחבי גזע. בוואדי מול הכנסייה תתקיים המיסה המרכזית בעת ביקורו של האפיפיור. הביקור יכלול גם את מסלול נחל קדרון ויד אבשלום.

                              

                                    כנסיית גת שמנים צילום: רונית סבירסקי

אולם הסעודה האחרונה 

על פי המסורת הנוצרית הסעודה האחרונה הייתה ארוחת הפסח שנחוגה סמוך לכנסיית דורמציון. חדר הסעודה האחרונה נמצא בבניין שבו יש נציגות לשלושת הדתות. בקומה הראשונה נמצא בית כנסת עתיק במקום שבו על פי המסורת היהודית נקבר דוד המלך. בקומה השנייה נמצא אולם הסעודה האחרונה ועל גג המבנה צריח מסגד מהתקופה העות'מאנית. בצמוד למבנה נמצא מרתף השואה. מבנה שנראה כמו מערה עם אפקט של שרידי אפר ועל הקירות מוטבעים לוחות זיכרון עם שמות הקהילות היהודיות שהוכחדו. משם ימשיך הביקור אל העיר העתיקה וכנסיית הקבר.

                            

                                    חדר הסעודה האחרונה צילום: רונית סבירסקי

|
|
|
|