לילה של סליחות ברובע היהודי

מאת: רונית סבירסקי

באווירת הסליחות המיוחדת של הרובע היהודי בירושלים מתקיימים סיורים מודרכים בין בתי הכנסת הציוריים, סמטאות הרובע, בתי הכוהנים, מרכז דוידסון והכותל המערבי. אווירה של קדושה, צלילי פיוטים, סיפורים מיסטיים ותצפיות עוצרות נשימה. סיורים בתאריכים 18, 23, 29 בספטמבר

 

יום הכיפורים וסוכות בפתח והם מעוררים איזו כמיהה לאותם ימים שבני ישראל עלו לרגל לירושלים. הרובע היהודי ורחבת הכותל מתמלאים מדי ערב במתפללים ותפילת הסליחות נשמעת באשמורת הבוקר. כשהשמש נוטה ללון וחומות העיר העתיקה נצבעים בזהב, השווקים עוד תוססים רגע לפני שהחנויות נועלות את שעריהן, ריחות הקפה והבייגלה הטרי עומדים באוויר, בסמטאות האבן הצרות עוצרים מתפללים לתפילת ערבית והחשיכה יורדת על העיר. באווירה מיוחדת זו החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי מקיימת סיורי סליחות בין אתרי המורשת, ההיסטוריה והארכיאולוגיה ובסיום הכותל המערבי.

                       

       אמירת סליחות בכותל המערבי     צילום: רונית סבירסקי 

 

פינות חבויות ובתי כנסת מיוחדים

סיורי הסליחות הם התשובה לחילוניים ולשומרי המסורת שרוצים להרגיש את הדופק האמיתי של עיר הקודש. מדריכי הרובע היהודי, מובילים את המבקרים דרך פינות חבויות ופחות מוכרות. תחילת הסיור בשער יפו  עם תצפית על העיר, משם ממשיכים לכיכר בתי המחסה מקום מושבם של יהודי היישוב הישן שהתיישבו בעיר העתיקה במאה ה-19.

 

סיפורי אגדות ישולבו בסיור בין ארבעת בתי הכנסת הספרדיים, בית כנסת הרמב"ן, והחסידים שהתפללו ב"תפארת ישראל". בישיבת בית-אל יספרו על הרש"ש שתיקן סדר תפילה מיוחד למקובלים והרב גץ ששיקם את הישיבה מהריסותיה והחזיר אליה את התפילה. נכנסים אל תוככי בית כנסת החורבה, שומעים את סיפורו ועולים אל הגזוזטרה המרהיבה ואל התצפית הסיבובית הצופה אל רחבי העיר הקדומה. יורדים אל הרובע ההרודיאני ובתי הכוהנים המצויים מתחת לבתי הרובע היהודי, מגיעים אל מנורת שבעת הקנים העצומה עשויה זהב, ומקנחים בביקור בגן הארכיאולוגי שבו שרידים מרשימים ועל פי המסורת הדהדו שם השופרות ביום הדין. סיום בתפילת הסליחות בכותל. 

 

פייטנים וניגונים במהלך הסיור     צילום: אייל מתן

 

במהלך הסיור, המטיילים יפגשו פייטן, אשר באווירת הקדושה שמסביב ינעים בנעימות העדות השונות, ויסחף אותם לשירה מלאת געגוע והתחדשות. סיורי הסליחות יתקיימו בתאריכים: 18, 23, 29 בספטמבר ויצאו משער יפו בשעה 20:30. משך הסיור 3.5 שעות והמחיר 55 שקל לאדם כולל כניסה ל-3 אתרים: בית הכנסת החורבה המרהיב עם התצפית הייחודית בו, רובע הכהנים המרגש והגן הארכיאולוגי (שמחיר הכניסה אליהם באופן עצמאי הוא 68 שקל). ההשתתפות בהרשמה מראש בטל. 6265906- 02

בית כנסת החורבה

בלב הרובע היהודי ניצב בית כנסת "החורבה" שהוא סמל ומופת לתהליכים ההיסטוריים שעברו על היהודים בעיר העתיקה. הסמל של הקהילה האשכנזית והמבנה המרשים שנפל בידי הירדנים במלחמת העצמאות. סיפורו של בית הכנסת, השיקום והשחזור שלו מרגשים עד דמעות. הירדנים כבשו את הרובע היהודי במאי 1948 והשתלטו על בית הכנסת שהיה הסמלי ביותר עבור היהודים, הניפו את הדגל הירדני על גגו, הניחו 200 קילוגרמים של חומר נפץ והפעילו. הרעש הדהד בכל הרובע, עשן היתמר והכיפה הגדולה קרסה. למחרת הופיעה בעמוד המרכזי של הניו יורק טיימס כתבה שכותרתה "בית כנסת החורבה נפל בידי הירדנים".

             בית כנסת החורבה (צילום: רונית סבירסקי)

 

מן הגלריה והמרפסת בקומה השנייה משקיפים בפנורמת נוף של 360 מעלות אל נופי ירושלים מהר הזיתים, העיר העתיקה, הר הבית, הר הצופים, צריחי המסגדים ופעמוני הכנסיות. במהלך השחזור נחשפו יסודותיו של בית הכנסת הקדום, מקווה טהרה מימי בית שני ורחוב ביזנטי. הפתעה נוספת היה סליק משנת 1938 שבו הוסתרו רימונים ופצצות מרגמה. 

 

בתי הכוהנים מימי בית המקדש 

אחד האתרים המופלאים מבחינה היסטורית נמצא מתחת לבניין שעליו כתוב "מוזיאון וואהל לארכיאולוגיה". המוזיאון נבנה סביב הממצאים שנותרו במקומם המקורי. המבקרים יורדים במדרגות אל המפלס שנמצא מתחת לרובע היהודי של היום וחוזרים אלפיים שנים לאחור לימי הורדוס ובית המקדש השני. החפירות חשפו חלק מן העיר העליונה על פני שטח של 2,700 דונמים.

                                   רצפות פסיפס בבתי הכוהנים       צילום: רונית סבירסקי

 

החוקרים חשפו שישה בתי מגורים ששימשו בשנים 37 לפני הספירה עד 70 לספירה. על פי גודלם ועיצובם מעריכים כי התגוררו בהם משפחות אצולה וכוהנים. הבתים נבנו בצמוד לשיפולי הגבעה הצופה אל הר הבית. ניתן לראות עיטורי קיר, סטוקו (טיח מעוטר בתבליט) ורצפות פסיפס. ממצא נדיר שמוצג במוזיאון הוא שברי חרס שהיו חלק מציור מנורת שבעת הקנים. החלקים ששרדו איפשרו לשחזר בשלמות את צורת מנות הקנים ומשערים שהצייר ראה לנגד עיניו את המנורה המקורית ששימשה בבית המקדש.

  

עדות צרובה מיום חורבן הבית

"הבית השרוף" שנקרא גם בית קתרוס, הוא מבנה מפואר שהתגלה בזמן חפירות "העיר העליונה", וזכה לשמו עקב היותו עדות מיוחדת במינה מתקופת חורבן ירושלים במאה הראשונה ושריפתה על ידי הרומאים.החוקרים מניחים שהבית נשרף עם כיבוש העיר העליונה בידי הרומאים ביום ח' אלול, שנת 70 לספירה, בשריפה הגדולה ששרפה את בית המקדש.קומת המרתף נותרה כפי שהייתה ביום חורבן בית שני: אבנים שנצרפו באש עזה, קורות עץ חרוכות ושכבות אפר ופיח מעידות עד כמה גדולה הייתה השריפה.על אחת המשקולות שהתגלו בבית, נמצאה חרותה הכתובת "(ד)בר קתרוס" ומכאן שמו. בתלמוד נזכרת משפחת 'קתרוס' ברשימה של ארבע משפחות כוהנים שניצלו לרעה את מעמדן.

 

הגן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון

הגן הארכיאולוגי ירושלים ממוקם למרגלות הכותל הדרומי, באזור הידוע בשם "העופל". מעל לרחוב התנשא בעבר גרם מדרגות אדיר, שבימי בית שני עלו בו רבבות עולי-רגל להר הבית. שרידי הקשת שנשאה את גרם המדרגות מכונים "קשת רובינסון" וניתן לראות אותם בשטח. באתר עשרות מקוואות טהרה, מכלול מבנים מהתקופה הביזנטית, שרידי ארמונות מתקופת בית אומייה ומגדל צלבני. בלב הגן הארכיאולוגי נמצא "מרכז דוידסון" שמשלב מיצג ממוחשב מהמתקדמים בעולם שממחיש את תקופת בית שני. באמצעות הצגתם של ממצאים ארכיאולוגיים מהחפירות שנערכו באתר, המבקר במרכז לומד על כ- 2000 שנות היסטוריה. הסרט "יומן חפירות" מתעד 150 שנות חפירה ארכיאולוגית באזור הר הבית. הסרט "יומנו של עולה רגל" ממחיש את חווית העלייה לרגל בימי הבית השני. במרכז הוצב מודל וירטואלי של הר הבית כפי שניצב במלוא הדרו בימי הבית השני, בהדרכה מקומית.

 

 גן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון   צילום: ארכיון החברה לפיתוח הרובע היהודי

 

זוכרים את המגינים

"לבד על החומות" היא תערוכת קבע, שהוקמה לזכר מגיני הרובע וחלליו במלחמת העצמאות במאי 1948. האתר, שנחנך בשנת 1990, ממחיש את אירועי המצור ואת הקרבות על הרובע בעיקר ב-15 ימי הלחימה האחרונים. הרובע היה נתון במצור במהלך מלחמת העצמאות. עם עזיבת הבריטים הותקף הרובע היהודי על ידי הלגיון הערבי. מולו עמדו 200 לוחמי ההגנה, אצ"ל ולח"י. במשך 13 ימים ברציפות הם נהדפו מבית לבית עד שלא יכלו עוד. ב- 28 במאי 1948, נפלו בשבי תושבים ולוחמים ואחרים גורשו מבתיהם. 68 מתושבי הרובע נפלו בששת חודשי הלחימה: 39 לוחמים ו-29 אזרחים. בתערוכה אוסף צילומים של צלם העיתונות ג'ון פיליפס שתיעד את נפילת הרובע בתש"ח.

 

סיורי הסליחות יתקיימו בתאריכים: 18, 23, 29 בספטמבר ויצאו משער יפו בשעה 20:30. משך הסיור 3.5 שעות והמחיר 55 שקל לאדם כולל כניסה ל-3 אתרים (שמחיר הכניסה אליהם באופן עצמאי הוא 68 שקל). ההשתתפות בהרשמה מראש לפרטים נוספים ולהזמנות : תיירות הרובע היהודי, 02-6265906 או במייל rovayehudi1@gmail.com

 

|
|
|
|
|