צלם: רונית סבירסקי
פסטיבל הצפרות בערבה
צלם: רונית סבירסקי
אקו כיף בקיבוץ לוטן
צלם: רונית סבירסקי
שמורת הציפורים בקיבוץ לוטן
צלם: רונית סבירסקי
פארק הצפרות באילת

פסטיבל צפרות בערבה

מאת: עינת לוי

 

לקראת נדידת הסתיו הערבה הדרומית מקיימת פסטיבל נדידה ואקולוגיה לכל המשפחה. 14-12 בנובמבר, סוף שבוע של סיורים בעקבות הנדידה, השתתפות בסדנאות והרצאות בתחומי האקולוגיה המדברית וחופשה ייחודית בערבה, רק קילומטרים ספורים מהעיר אילת.

 

אם תרימו את הראש בימים אלה לשמיים תוכלו לראות את להקות הציפורים שחוצות את ארצנו במבנה אווירודינמי מאורגן למופת. ציפורים מכל הסוגים סנוניות, חסידות, שקנאים ושלדגים פורשות כנפיים בסתיו כשפתיתי השלג הראשונים מתחילים לרדת על פסגות ההרים באירופה וממריאות לארצות החום. דרך טורקיה, סוריה, לבנון, ישראל ומצרים הן מכוונות את מעופן אל נמל התעופה הסופי באגם ויקטוריה, בקצה המזרחי של יבשת אפריקה. הן טסות בראשי חץ, בקבוצות מגובשות, מחוללות, דואות, מצייצות ועוצרות בארץ לתדלוק של מזון ואגירת כוחות  מחודשים. הערבה בפרט מהווה "תחנת תדלוק" לציפורים הנודדות, שם הן מתכוננות לאתגר הקשה בחייהן והוא חציית המדבר הגדול בדרכן לאפריקה.

 

פארק הצפרות

פארק הצפרות פותח בפני הציבור "חלון לעולם הציפורים" ומאפשר סיורים מודרכים או סיורים עצמאיים בשטח הפארק. במהלך פסטיבל הנדידה יתקיימו מידי בוקר  בשעה 7:30, סיורים מודרכים בשלושה מסלולים: מסלול "אל המדבר" שידריך על האופן בו המדבר מקיים את החי שבו ועל יחסי הגומלין בין ציפורים לחקלאות, מסלול "ציפורי מים וגינות" שיעבור במוקדים הממגנטים אליהם ציפורים נודדות ומסלול "לעבוד עם חוקרים" שישלב עבודה מעשית עם חוקרי פארק הצפרות. המרכז הבינלאומי לצפרות הוא עמותה ציבורית שהוקמה במטרה לשמור על הסביבה ולשקם את הסביבה בה הוא נמצא. המרכז ממשיך למחזר את האדמות ולהחזירן לתפקודן המקורי והטבעי עבור הציפורים הנודדות. סביבה זאת היא אחת החשובות ביותר לציפורים במהלך נדידתן כיוון שהיא הנקודה האחרונה בה יכולה ציפור לאסוף מזון לקראת יציאתה למדבר ללא מזון לפני מעוף אחד שאורכו 3,000 קילומטר.

                               

                                 פארק הצפרות באילת        צילום: רונית סבירסקי

לקחת משקפות

באתר, שהיה בעברו המזבלה של אילת, לא תמצאו שבילים מסותתים וסביבה ירוקה ופורחת. האתר משמר סביבה מדברית, עשבית, חולית ויבשה, שלמראית עין נראית מוזנחת, אך הדבר נעשה בכוונה תחילה מתוך מטרה להוות תחנת עצירה אטרקטיבית לציפורים. כל עץ שנשתל בסביבת הפארק נשתל לאחר מחשבה מרובה על תפקודו ותרומתו לתהליך הנדידה.   מעבר לתפקודו היומיומי פותח מרכז הצפרות את שעריו לתיירות ובכך מצליח לקרב בין האדם לסביבה, בין האדם לציפורים שנראות כמובנות מאליהן בנוף סביבתנו. זוהי הזדמנות לתצפת מקרוב על ציפורים, ללמוד על הסביבה המדברית ואופייה ואולי גם לחוות את האנרגיה הייחודית שמפיקות כנפי הציפור בעת שמשחררים אותה מבין ידיים אנושיות.

*מומלץ להצטייד בנעלים סגורות ומשקפות.

                                               

                                           טיבוע ציפורים  צילום: רונית סבירסקי

ממחזרים כל דבר

הפסטיבל מציע מגוון של אפשרויות לינה ואטרקציות בקיבוצי האזור. אחד הקיבוצים שייקח חלק בפסטיבל הוא קיבוץ לוטן. הקיבוץ ממוקם 60 קילומטר מצפון לאילת, מרחק חצי שעה של נסיעה. לוטן הוא קיבוץ שלפני כעשור קיבל על עצמו את אורח החיים האקולוגי והלך איתו עד הסוף, תחת המוטו "למען איכות סביבה ואיכות חיים". מי שמגיע למקום ייחשף לעולם אקולוגי שהוא הרבה מעבר למיחזור בקבוקי פלסטיק. בלוטן ניתן לראות בנייה מבוץ ופסולת ממחוזרת, שימוש באנרגיה סולרית ואף שימוש בשפכים למטרות דישון. יש קסם באופן שבו הצליחו חברי הקיבוץ להקים עולם ומלואו מבוץ, חציר, צמיגים ושאר מרכיבי פסולות שרובם מושלכים באופן טבעי אל המזבלה האזורית.   

                                

                                  אקו כיף ממחזרים הכל       צילום: רונית סבירסקי

בית תה מבוץ

מרכז ה"אקו-כיף" בלוטן, כולל בית תה, שקירותיו עשויים מבוץ וחציר, והוא מעוצב באווירה אתנית מדברית קסומה ומזמינה. על הקירות ובחנות הנמצאת במקום, ניתן למצוא מגוון של אמנות מקומית המוצעת למכירה במקום. בית התה יפתח שעריו בימי הפסטיבל לאתנחתא של קפה ועוגה אולם רצוי לתאם מראש. חצר בית התה מוקפת בפינות משחק לילדים, ואף מזכירה את ארגז החול בגן המשחקים בו גדלנו, עם מגוון מתקני משחק שנבנו מבוץ ופסולת ממוחזרת. החצר הצבעונית שנבנתה בשיתוף עם ילדי האזור כוללת בנוסף למשחקים דגם של תנור סולרי, מיצג של פנלים סולאריים המחוברים לשעון חשמל, סדנא לבניית לבנים מבוץ וגולת הכותרת היא בהחלט "כיתת הקקי", בה ילמדו המבקרים על תהליך מחזור הצרכים שלנו ממש מקרוב. עוד בלוטן, מרכז "וואטסו" המציע טיפולי שיאצו במים. חדרי אירוח נאים ליחידים ומשפחות, מצופים טיח אדמה ומקיפים חצר של פינות ישיבה מוצלות ושלוות. סיורים והדרכות על פרויקטים אקולוגיים ושמורת ציפורים.   

                                

                                    צימרים מלבני בוץ     צילום: רונית סבירסקי

 

קיבוץ קטורה

דרומה מקיבוץ לוטן, כ-50 קילומטר צפונית מאילת נמצא קיבוץ קטורה. הקיבוץ הוקם בשנת 1971 על ידי קהילה ציונית צפון אמריקאית ומהווה נקודה ירוקה בלב המדבר הצהוב. על המדשאות הירוקות שממלאות את הקיבוץ ממוקמים חדרי האירוח ויחידות  מרווחות המותאמות ליחידים ולמשפחות, עם גישה לנכים. בית הקפה "קולות" שממוקם בכניסה למתחם האירוח מציע ארוחות קלות ומגוון מאפים ביתיים, חנות לאמנות מעבודות חברי הקיבוץ ופינת אינטרנט. בית הקפה פתוח גם לעוברים על כביש הערבה. צריך לצלצל לפי מספר הטלפון שמופיע על השער ומישהו ידאג לפתוח לכם.

                                    

                                 שקיעה מיחידת האירוח בקטורה  צילום: רונית סבירסקי

פירות אקזוטיים ואצות אדומות

בקיבוץ הוקם, על ידי הארגונומית ד"ר איילין סאלווי, מטע ניסיוני בו גדלים כיום כ-250 זנים של עצי פרי ייחודיים וקקטוסים. המבקרים יוכלו להצטרף לסיור מודרך שאורכו כשעתיים ועובר במטע. הסיור יעבור גם ליד החווה לגידול אצות אדומות שבקיבוץ, שנראית כמטרים ארוכים של צינורות מתכת דקים ורטובים, ומייצרת את החומר האנטי חומצתי החזק בעולם הטבעי. עוד בקטורה מוצעים טיולי אופניים מדבריים, בשלושה מסלולים, החל מדרגת קושי קלה ועד דרגת מיומנים, מ-2.5 קילומטר ועד 6.5 קילומטר. מספר מסלולי הליכה רגליים בדרגות קושי שונות. וסדנאות לאומנות מדברית.            

 

ספארי לילה ביום

חי בר יטבתה מהווה חלק משמורת יטבתה, כ-35 קילומטר צפונית לאילת. החי בר הוקם במטרה לשקם את אוכלוסיית חיות המדבר ולהשיב אל הטבע חיות שנכחדו מהאזור. בכך מהווה החי בר מעין "ספארי" מדברי בערבה. מבקרי החי בר מתחילים את הסיור ב"חדר החושך", שבו היום והלילה מתחלפים. זאת בכדי שהמבקרים יוכלו לראות את חיות הלילה בפעולה. ברגע שמתגברים על הצחנה שמלווה את החדר וכשהעיניים מתרגלות לראות בחושך, ניתן למצוא בפנים חיות ספק משעשעות ספק מפחידות. כמו ירבוע שקיבל פחד קהל ולא הפסיק לקפץ מצד לצד או עטלפים שביצעו משהו דומה ל"ערימת ילדים".

 

מכלאות טורפים

מחדר החושך עובר הסיור אל מרכז הטורפים ובו מכלאות, המדמות בית גידול טבעי, עם דגש על רווחת בעלי החיים. במרכז הטורפים שוכנים זאבים, שועלי חולות, נמרים, חתולי בר ופנק. הסיור המודרך עוצר ליד כל כלוב תוך הסברים על הטורף ומקומו בטבע המדברי של ארץ ישראל. הסיור מסתיים בשטח הפתוח שם, ממש כמו בספארי, ניתן לסייר בין החיות ברכב פרטי. 12 קילומטר בו חיים עדרים של אוכלי עשב מדבריים בתנאים הדומים לתנאי הטבע. ניתן לרכוש בחנות המזכרות תקליטור שמע שילווה את הנסיעה בהסברים על החיות השונות. כדוגמת הערוד שהוא חמור בר אפריקאי ונראה כהכלאה בין חמור לזברה עקב שוקיו המפוספסות והדישונים שקרניהם נראות כשופר מסולסל וארוך. 

*כניסה לחי בר הינה בחינם למתארחים באתרי הלינה של הפסטיבל.

 

 

חוות התבלינים

מטרים ספורים מפארק הצפרות של אילת ממוקמת חוות התבלינים, במקביל למעבר הגבול לעקבה. רק בכדי לזכות לקבלת הפנים החמה של הזוג רפי ומאיה פרידמן, המנהלים את המקום, כדאי ביותר לבקר שם. הזוג שלאחרונה פרש מעסקי בריכות הדגים הקים במקום חוות תבלינים שמזמינה את המבקרים להיכנס לעולם של ניחוחות, צבעים וטעמים מהים והמדבר. שוק פתוח של תבלינים ועשבי תיבול, צמחי מרפא, חליטות ותערובות שלכל אחד מהם סגולה משלו. בחצר המקום הוקם מאהל אירוח אתני שם ניתן להתרווח וללגום תה מהחליטות המוצעות בחנות, לשמוע הדרכה, לעיתים מומחזת, מעובדי המקום על הסגולות השונות של תבליני המדבר וגם להתנסות בטעמים השונים בעמדת טעימות.

 

עמודי שלמה ומכרות הנחושת

אם אתם באזור שלבו ביקור בפארק תמנע. הצוקים הנישאים שהתרוממו אל על בפעילות געשית יוצרים פנורמת נוף מרשימה. הפארק משתרע על פני 60 קילומטרים רבועים וצורתו דומה לפרסה. עצי שיטה צרובי שמש מנקדים את המישורים ומורדות הצוקים ביניהם מטיילים עדרי צבאים ויעלים. המפגש הראשון עם האתר מתחיל בבניין מעוגל שבו מועלה מיצג מולטימדיה המספר את סיפור כריית הנחושת ומכרות הזמן. הסיורים שמתחילים בשעת שקיעה עוברים דרך מערת הקשתות ופירי הכרייה. מבקרים במערת הכורה המצרי, מטפסים אל מרפסת תצפית וזוחלים בפירי הנחושת העתיקים. נטיפי טורקיז נשפכים על גבי האדמה החולית ומגלים את סוד מרבצם. בורות מגודרים שאי אפשר לראות את תחתיתם מסתירים בבטן האדמה מחילות ארוכות שמהן הפיקו את הנחושת והעלו אותה על פני הקרקע. המסלול ממשיך דרך הפטרייה הענקית שנוצרה בשטח כתוצאה מבלייה של אבני חול אדומות. הרוחות והמים הפרידו את גוש הסלע מן המצוק שהיה חלק ממנו. חלקה התחתון של הפטרייה התפורר וכך נוצרה כיפה שעומדת על רגל אחת.

                              

                                עמודי שלמה       צילום: רונית סבירסקי

שיחזור הפקת נחושת

במתחם הצופה אל הפטרייה הוכשר שטח בנוי והוצבה פטרייה בגובה אדם שמהווה העתק מדויק לפטרייה המקורית. היא אמנם משמשת כפריט עיצובי אבל יעודה הוא לאפשר לעיוורים לחוש את צורתה, את מגע הסלע וגרגרי החול והקוורץ. הדמיית שיטת הפקת הנחושת מתבצעת לעיני המטיילים. בשטח הותקנו טאבון אבן שנושא סימני פיח ולידו מפוחי אוויר גדולים המשמשים כחלק מן ההדגמה. שביל עפר שחלקו סלול עובר בין האתרים השונים. חולפים על פני גבעת העבדים שבה הקיפו הכורים את עצמם בחומה כנגד מעשי שוד של הבדואים.

  

אומגה וסנפלינג בלב מדבר

מגיעים אל אתר האתגרים שבו הוקם אוהל להשתרעות עם תה או קפה וממנו יוצאים לגלישת אומגה או סנפלינג מגובה של 18 מטרים בהשגחת מדריכים מקצועיים. השמש כבר נוטה לשקוע וההרים נצבעים בגוונים כהים. אורות  בגוונים שונים של כתום, צהוב ואדום ממלאים את מקומה של השמש והופכים את הסלעים העצומים לתפאורה מדברית.

                                           

                                   סנפלינג בפארק תמנע  צילום: רונית סבירסקי

נווה מדבר ושייט בסירות

אגם נחושתן משתרע על פני 41 דונם. זהו אגם מלאכותי שמעניק לתמנע מראה של נווה מדבר. הוא מהווה מקור שתייה לבעלי החיים שנמצאים בשטח הפארק וסביבו הוקמו מתקני תיירות ופעילות לכל המשפחה. חאן מדברי שנבנה בעבודת יד בשילוב אבן טבעית וקורות עץ. לקבוצות מוגשות במקום ארוחות ולבודדים מציעים פיתות על הסאג' עם לבנה, תה וקפה חופשי והשתרעות על ספסלי עץ, מזרונים ומחצלות עם הפנים אל האגם. פינת הנוסטלגיה שייכת לבקבוקוני חול שממלאים אותם בצבעי אדמה שונים המונחים בקערות גדולות. גדולים וקטנים ניגשים למתקן וחוזרים הביתה עם מזכרת. אוהל מועד שאף הוא הוקם על שפת האגם הוא משוחזר על פי המקורות במראהו, במידותיו ובצבעיו. במרכזו הוצבו מזבח, כיור נחושת, דמות הכוהן הגדול, שולחן לחם והמנורה.

                             

                                 להקת בת שבע בתמנע  צילום: רונית סבירסקי

בלט מודרני בפארק

בין האירועים המיוחדים שמתרחשים בפארק תמנע נערך פעם בשנתיים מופע "פאזה מורגנה במדבר".  הרעיון החל עם מופע הבלט של להקת בת שבע "אנפאזה" וההצלחה הביאה למופעים נוספים. השנה נערכו על רקע עמודי שלמה שלושה מופעים במשך שלושה ערבים: TAKE TWO של להקת בת שבע, אנאפזה ומופע חדש של עידן רייכל. הצוקים הנישאים מוארים במשחקי אורות, רקדנית בלט מחוללת על מדרגת סלע גבוהה מול הקהל, תזמורת מנגנת על מרפסת סלע נוספת והשטח זרוע בשולחנות, כורסאות ישיבה, כריות לבנות, דוכני שתייה ואוכל. כשהמופע מתחיל נכנסים אל האצטדיון שנבנה במיוחד לאירוע ותחת שמיים זרועי כוכבים כשקירות עמודי שלמה משמשים כגב הבמה עולים הרקדנים ובין לבין מזמינים אורחים מן הקהל לרקוד איתם על הבמה. רוח מדברית קרירה מלטפת את פני הצופים והתפאורה מעצימה את תחושת החוויה.  

                               

                                    פאזה מורגנה בפארק תמנע  צילום: רונית סבירסקי

 

 

היכן לנים

אורחי הפסטיבל מוזמנים ללון באתרי הלינה של קיבוצי האזור. בשעות הבוקר יצאו הסעות מאורגנות לסיורי הצפרות ואתרי הצפייה בנדידה ובשעות הערב תתקיימנה סדנאות והרצאות בנושאי האקולוגיה המדברית. למזמינים לינה כל פעילויות הפסטיבל הינם ללא עלות.

|
|
|
|
|