צלם: מצפה הימים
שלל פעילויות צפרות ואירועי טבע סביב עונת הנדידה במלון מצפה הימים
צלם: רונית סבירסקי
קולורבי אורגני
צלם: רונית סבירסקי
הגבן יואב בלחסן מגבן גבינות
צלם: רונית סבירסקי
מזנון ארוחת הבוקר מגידולי המלון
צלם: רונית סבירסקי
אופים עוגות ולחמים

להתעורר עם הציפורים

מאת: רונית סבירסקי

 

"פסטיבל הצפרות" מתקיים זו השנה השנייה בגליל והוא נועד לקרב את המטיילים הישראלים לתופעת הנדידה שמתרחשת בארצנו בחורף. הציפורים הנודדות "חורפות" בארץ תקופה ארוכה על פני שטח מצומצם וכך קל לעקוב ולצפות בהן במהלך חודשי החורף. בין דצמבר לינואר מגיעים לארץ כחצי מיליארד ציפורים ולמעלה מ-300 מיני עופות מרביתם מאירופה ומאסיה. הם מקננים ומתרבים בבתי גידול הפרושים מהגולן עד בקעת הירדן.

 

חוות הבריאות מצפה הימים

 

נשרים, קורמורנים ושחפים

בין האתרים המרכזים בעלי אופי ייחודי ניתן למצוא את אגמון החולה שמרכז בחודשים אלה למעלה מ- 40 אלף עגורים, שמורת עין אפק עם מושבת דיות שכולל בין 20-10 אלף פרטים ומהווה אחת המושבות הגדולות בעולם, שמורת גמלא שדואגת לשימור נשרים בטבע ושיט בכנרת שמאפשר צפייה מקרוב בקורמורנים ושחפים. אחד המרכזים בהם מתקיימות פעילויות צפרות ואירועי טבע סביב הנדידה הוא מלון מצפה הימים. המלון ממוקם בסמוך לאגמון החולה במקום מבודד כשכולו מוקף בטבע וירק.

 

מחוות בריאות למלון יוקרה

כשצופים בו מן הדרך הראשית הוא תלוי בין שמיים וארץ על צלע הר כנען צופה אל בתיה העתיקים של ראש פינה ולמרגלותיו פרושים ים כנרת ואגמון החולה המתחדש. החדרים המהודרים שעליהם מדובר כיום, צמחו מתוך מבני אבן פשוטים בני שלוש קומות שהוקמו באמצע המאה ה-20 כחוות בריאות. המייסד, ד"ר יעקב ירוס האמין בפשטות, בצניעות ובשקט נפשי לאורחים. באותן שנים אסור היה לעשן בחווה, צפו בטלוויזיה שעתיים בכל ערב ואכלו רק ירקות לא מרוססים שגדלו במקום. סמי חזן רכש את החווה ב-1982 וממשיך לקיים את מפעלו של ד"ר ירוס, אבל החיים נראים הרבה יותר יפים ומפנקים כשמדובר במאה ה-21.

 

 חדרים מעוצבים במצפה הימים (צילום: רונית סבירסקי)

 

במלון "מצפה הימים" עדיין אוכלים ירקות ופירות אורגניים מהבוסתן וגבינות שמגבנים במחלבה הפרטית אבל המראה, הטעם וההגשה שודרגו לעמדת גורמה. לעשן מותר בשטחים החיצוניים של המלון ובאשר לטלוויזיה יש אחת בסלון ואחת מול המיטה ואיש אינו מפקח על שעות הצפייה. למעלה מ-20 שנה שחזן מעניק למלון מצפה הימים צביון חדש בכל מה שנוגע לעיצוב פנים ופינוקים. טיפולי הבריאות והנפש לא מזהים את אחיהם משכבר הימים. אמבטיות חלב מתוצרת מחלבת המלון, סבונים וקרמים שנרקחים מעשבי המרפא וצמחי הגן, ג'אקוזי ענק שמשקיף אל עמק החולה, עיסויים הוליסטיים וטיפולי חמאם טורקי.

 

אוכלים את מה שמגדלים

חדרי המלון זכו לעיצוב יוקרתי ומחדשים אותם מדי כמה שנים. בשנה האחרונה שופצו חלק גדול מחדרי המלון וזכו לעיצוב עדכני. החידוש האחרון הן 11 סוויטות חדשות שנבנו על גג המלון בקומות הרביעית והחמישית ועוצבו על ידי אניטה חזן, האישה שאיתו. אורחי המלון זוכים למזנון עשיר בארוחת הבוקר  שכולל מגוון גדול מגבינות המחלבה, דגים מעושנים, סלטים, מאפים, מיצים טבעיים, זיתים, חביתות אישיות עם תוספות, לחמים שנאפים במקום ופירות טריים. בארוחת הערב מוגש מזנון חלבי שמבוסס על ירקות ודגים וניתן להמיר אותו בתוספת תשלום בארוחת ערב בשרית במסעדת מוסקט, שממוקמת מחוץ למבנה המלון.

 

מזנון ארוחת הבוקר מגידולי המלון (צילום: רונית סבירסקי)

 

השף חיים טיבי מוכיח את ידע הבשרים בכישרון רב ומגיש לאורחים מנות גורמה יצירתיות. אורחי המלון מוזמנים לסיור ללא תשלום בשטחי החקלאות המקיפים את המלון. הסיור עובר דרך גלריית האמנים והספרייה שפתוחים לקהל, מקבלים הסברים על הציפורים המיוחדות שמקננות בין העצים וממשיכים אל שטחי הגן והבוסתנים, שמתפרשים על פני 200 דונמים. בדרך שומעים על מפעלו של ד"ר ירוס, על חזונו ועקשנותו, על חייו שנעו בין שמחה ליגון ופוקדים את קברו וקבר רעייתו הטמונה לצדו. תרנגולות מסתובבות בשטח הפתוח, ברפת לועסות הפרות ההולנדיות תבן אורגני, בדיר מתרוצצים גדיים בני יומם. את הסיור מסיימים בחנות המשק, טועמים עוגיות, חלבה וריבות ומציצים אל מקרר הגבינות הקשות.

 

נופשים עם ציפורים

במהלך החודשים נובמבר-דצמבר יתקיים ב"מצפה הימים" פסטיבל הצפרות "לעוף עם ציפורים" בשיתוף המרכז הבינלאומי לחקר נדידת הציפורים בלטרון, מרכז הצפרות הישראלי של החברה להגנת הטבע והמחלקה לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. במלון יערכו סדנאות טיבוע ציפורים בגן התבלינים, אוריגאמי ציפורים, סדנת ציור ציפורים ומפגש עם הסופרת והפסיכולוגית ציפי גון-גרוס. יורם טהר לב יקיים מופע שמשלב מוסיקה עם שירים על ציפורים תחת הכותרת "קום והתהלך בארץ". יוקרן סרטו של עמיר בלבן "פרא בעיר" שעקב במשך שבע שנים אחר חייהם המסתוריים של חיות הבר בעיר וביניהן ציפורים.

 

חסידות לבנות (צילום: הדורם שיריחי)

 

אורחי המלון יוכלו לצפות בציפורים, להשתתף באירועים, בהרצאות ובסרטים בנושאי צפרות שידריכו בכירי הצפרות בישראל ביניהם: ד"ר יוסי לשם, דן אלון, גנרל מנסור אבו רשאד שיגיע מירדן, ד"ר עופר בהט, פרופסור ארנון לוטם, עמיר בלבן, מוטי צ'ארטר, אוהד הצופה וד"ר גדעון פרלמן. הרצאות וסדנאות צילום יערכו על ידי צלמי הטבע איל ברטוב, חיים זיו ויוסי אשבול. בין ההרצאות שיתקיימו: "עמק החולה- תחנה אחרונה לתדלוק לפני חציית המדבר", "מחקרים בהתנהגות זוגית ומשפחתית בעופות", "שימוש בעופות דורסים כמדבירים ביולוגים", "הקונפליקט בין ציפורים לכלי טיס", "בעקבות ציפורים נודדות- הסיפור שמאחורי המצלמה", "נשים בתעופה", "חוויות מסעי ספארי באפריקה עם צלם טבע", "חיזור ומיניות בטבע", "ציפורים אינן יודעות גבולות" ועוד.

 

סדנאות צפרות לקהל הרחב

אירועים הפתוחים לקהל הרחב הם: סדנת טיבוע ציפורים בהדרכת עמיר בלבן שתיערך ב-21 בנובמבר והרצאתו של ד"ר עופר בהט, ביולוג, זואולוג וחוקר עופות דורסים שירצה על "הקונפליקט בין ציפורים לכלי טיס" שתתקיים ב-6 בדצמבר. מחיר השתתפות באירועים אלה הוא 100 שקל לאדם. סדנה נוספת שתהיה פתוחה לקהל הרחב תתמקד בטיבוע ציפורים בהדרכת ד"ר גדעון פרלמן, מנהל מרכז הטיבוע הישראלי של החברה להגנת הטבע. הסדנה תיערך ב-21 בנובמבר בשעה 07:00 ותכלול הסברים על המחקר שנערך במשך חמש שנים במלון על נדידת הציפורים. במהלך המחקר נבדקות ציפורים המגיעות לשטח המלון, נמדדות, נשקלות ומסומנות בטבעת קלה שנושאת "תעודת זהות". הנתונים האלה מאפשרים ללמוד על אורח חייהן ותוואי נדידתן של הציפורים. מחיר הסדנה 100 שקל לאדם בהרשמה מראש.

 

ד"ר גדעון פרלמן (צילום באדיבות בתחנה לחקר ציפורי ירושלים)

 

ארוחת שפים מצוייצת

ב-23 בנובמבר תתקיים ארוחת שפים במסעדת "מוסקט" בניצוחו של השף חיים טיבי ובהשתתפותם של השף מאיר אדוני ממסעדת כתית בתל אביב ויוסף חנא זוזו ממסעדת קצה הנחל בקיבוץ גינוסר. הארוחה שתוגש בהשראת נדידת הציפורים תכלול מנות ממטבחים בהן עוברות הציפורים הנודדות ביניהם: אוזבקיסטן, לבנון, סוריה, נמיביה וכמובן ישראל. הארוחה פתוחה לקהל הרחב במחיר 300 שקל לאדם וכוללת יינות מיקבי רמת הגולן. המוסיקאי והמלחין פול וינטר יופיע במהלך ארוחת הגאלה בקטעים מתוך יצירתו  FLYWAYS המבוססת על מסלול נדידת הציפורים מאירופה לאפריקה. היצירה מורכבת ממוזיקה אתנית של כ-15 מדינות לאורך מסלול נדידת הציפורים בשילוב קולותיהן של הציפורים הנודדות.

 

חבילת אירוח מיוחדת בסופי השבוע של חודש נובמבר, כוללת סיור מודרך באגמון החולה וצפייה בציפורים בסביבה הטבעית בה הן שוהות. מחירי לינה: אמצע שבוע לזוג בחדר רגיל חצי פנסיון- החל 1,590 ₪,  סופ"ש- 2,100 מינימום 2 לילות אירוח ילדים מעל גיל 10. 

 

מצפה הימים-  04-6994-555www.mizpe-hayamim.com 

|
|
|
|
|