צלם: רונית סבירסקי
תערוכת בוגרי המגמה לעיצוב תעשייתי בשנקר פתוחה לקהל
צלם: רונית סבירסקי
רהיט לבלאגן של רותם בן שלום
צלם: רונית סבירסקי
סדרת כלים קרמיים של יערה לנדאו

דלתות מסתובבות

מאת: רונית סבירסקי

 

בבית הספר לעיצוב שנקר נותנים לסטודנטים חופש מחשבתי ויצירתי כך מבצבצים בין החרכים ההומור, הציניות, החספוס, העומק ואפילו המחאה החברתית, שעדיין אפשר להשתמש בה מבלי לחטוא בתחום האפור של הקלישאה. המקום שאין בו פשרות הוא האיכות והאסטטיקה. במשימה הזו עמדו 39 בוגרי מחזור 2012 כשהציגו את עבודות הגמר שלהם בתערוכת הסיום. תערוכה שיש בה מנעד רחב וביטוי אישי מובהק.

 

ישנה תחושה שהדברים הקטנים שכל אחד חווה בסביבה הטבעית שלו הופכים למשאלת לב. הצרכים היומיומיים שהופכים למעמסה כשאין להם פתרונות מודרניים נכונים רק מחכים להיחשף. הם יוצרים כסאות וספסלים כדי לשפר את איכות "העולם התחתון", אחרים רוצים לשחק בצעצועים, לשפר את חוויית השהייה במטבח או להתלות על אילנות גבוהים.

 

בין העבודות הבולטות והמעניינות שמוצגות בתערוכה ניתן למצוא "דלת מסתובבת", רהיט לבלגן, רמקולים לחרשים, מצבה לקבורה רוויה, צעצוע שניתן לרכב עליו ולהכניס "לבטנו" צעצוע, אוהל-ערסל שגם זכה לשם המתוחכם "עצ-לן", קופסה חדשנית לאפייה ומטילי פלסטיק שיחליפו את מטילי הכסף.

 

צלחת מעופפת

רותם בן שלום התקשתה להתמודד עם הבגדים המושלכים והבלגאן ששרר בביתה. היא מצאה פתרון בדמות "מחסן מעופף". מעין צלחת חללית גדולה שיכולה לאחסן עד 10 קילוגרם בגדים ולהתרומם לאוויר במשיכת חבל, להיצמד לתקרה ולהפוך לרהיט דקורטיבי. הגוף עשוי פלסטיק בשילוב עץ ומיועד להרכבה עצמית.

 

נסגרתי באמבטיה

הדר גורליק הציבה בתערוכה דלת בגודל טבעי אבל שונה מכל מה שהכרנו עד היום. היא מציגה גישה חדשנית ומתוחכמת שמסובבת את הדלת ב-180 בתהליך סגירתה. באמצעות הפעולה הזו הידית מסתובבת יחד עם המשתמש אל הצד השני ויוצרת משטח חלק. אין צורך יותר לתהות אם מישהו נמצא בשירותים או באמבטיה, הדלת מעבירה את המסר ללא מילים. הדלת מאפשרת חסכון משמעותי במקום ומאפשרת משחקי צבע ושקיפות.

 

ג'ו קוקר

אלעד ינאי קרא לצעצוע שלו "ג'ו". הוא דומה קצת לגורילה אבל הרבה יותר יפה ממנה. הצעצוע המקסים הזה מתאים לילדים בגיל שנה וחצי עד ארבע בשלבי ההתפתחות המוקדמים שלהם ומעצים את חווית המשחק. ב"בטן" של הגורילה נוצר חלל שלתוכו ניתן להכניס חפצים. הייצור נעשה באמצעות למינציה של לבידי עץ, אליהם חוברו ארבעה גלגלי פלסטיק, כך שניתן להניע את האוביקט ממקום למקום או לרכב עליו.

 

את אפית

דורין אזולאי יצרה "עוגה בקופסה". זוהי "קופסת אפייה" להכנה מהירה, המכילה מתכון משובח ומרכיבים אמינים ואיכותיים. הקופסה מיוצרת  בטכנולוגית ואקום פורמינג –  פשוטה, זולה וניתנת למחזור – כשהמבנה שלה מאפשר לקפל אותה בעזרת צירים אינטגרלים למעין קובייה. בעת השימוש הקופסה נפתחת בפריסה ומציגה את שלבי ההכנה ביעילות המרבית.

 

על הסכין

תומר בוטנר יצר צמד סכיני מטבח תחת המותג "פלורנטין". סכין שף וסכין קילוף - שהטכנולוגיות, אנשי המקצוע, ספקי חומרי הגלם, בעלי המלאכה והמעצב שהיו שותפים בתהליך ייצורם, חיים ופועלים בפלורנטין ובשכונות הסמוכות לה. הבחירות העיצוביות והחומריות משקפות את השעטנז הפלורנטיני, ומבנה הסכין ואופן הרכבתו מאפשרים התאמה אישית של המשקל, איזון הלהב והדפוס הגרפי-חומרי של הידית.

 

פלסטיק במשקל

העבודה של אורי כהן היא פילוסופית לא פחות מהיותה עיצובית פונקציונאלית. העבודה שקבלה את הכותרת "1 קילוגרם פלסטיק" עוזרת לנו לקבל את החומר הפשוט הזה כעובדת חיים מודרנית. מטילי פלסטיק במשקלים שונים הופכים לחומר גלם שניתן למחזר ולייצר ממנו חפצים על פי הצורך והגחמה הרגעית. מאחר שפלסטיק יכול לעבור אינספור סיבובים ולשמור על תכונותיו, המוצר שאין בו עוד שימוש (או שהתקלקל) ייגרס ומחומר הגולם יוכן מוצר חדש. במידה ויישאר חומר עודף, הוא יוחזר בצורת מטיל קטן יותר.

 

שומעים ברגליים

שרונה מרלין הצליחה להפוך את החרשים ל"שומעים" בעזרת רמקולים שפותחו כמשטח רצפתי. הם מספקים ביטוי חזותי להאזנה באמצעות טקסטורות שנעות על פי תנודות הממברנה בהתאם למקצב. עץ המייפל, ממנו הם בנויים, מצטיין בהעברת ויברציות, כך שניתן לעמוד עליו  ולחוש את הקצב באמצעות הרגליים.

 

יוטיוב תחילה

יעל רוזמרין-יעקבי ליוותה את פרויקט הספסל המנגן שלה בסרט וידאו שגלגל אותי מצחוק. היא יצרה מעין מבחן רחוב סמוי מן העין על תקן מצלמה נסתרת שבוחנת את תגובות האיש ברחוב לגבי עבודות שהוצבו בשטח. מסלול ישיר ליוטיוב.

 

מעגל החיים

ליאור רוקח-קור בחרה להתמודד עם העולם שאחרי ויצרה מצבה לקבורה רוויה. מצבה שתתאים לצפיפות הדיור בבתי הקברות. צורת המצבה רב-שכבתית בהשראת שכבות גיאולוגיות. היא עשויה משכבות של קוריאן, עליהן שכבות זכוכית וסביבה אריח בטון. בכל פעם שאדם נפטר, מניחים שכבת קוריאן נוספת, עליה מוטבעים פרטיו. מבנה המצבה מעביר תחושת הצפה מעל הקרקע ומשקף את השמים והעננים שמסמלים את מעגל החיים.

 

מטבח אורבני

שרית שטייף יצרה פרויקט המציע פתרון לצעירים בשנות ה-20 ששוכרים דירה זמנית בעיר, מנהלים אורח חיים דינמי ומרבים לאכול בחוץ. מאחר שבמקרים רבים הכלים הנמצאים בשימוש יומיומי אינם מספיקים לחזור לארונות האחסון, הפך מתקן הייבוש שלהם למקום האחסון הקבוע. כך הכל נגיש ופתוח למשתמש והכלים עוברים לקדמת הבמה ומהווים חלק אינטגראלי מעיצוב מטבח המאפשר בישול ואירוח בו זמנית.

 

דיור מוגן

ירון שפיצר מציג חשיבה מקורית יחד עם יכולת התמודדות עם טכנולוגיות מתקדמות. אפשר רק לדמיין שמקורות ההשראה שלו נבעו מהיכרות עם טיולי תרמילאות ומפגש עם ה"עצלן" מקוסטה ריקה. "עצלן" הוא אחד היצורים הישנוניים ביותר ביערות העד בדרום אמריקה. הוא נראה כמו דובי קטן דחוס בין ענפי העצים ורוב הזמן בפוזה של שינה עמוקה. שפיצר שיצר אוהל-ערסל תלוי על העץ שיחק במילים ויצר שם מבריק למוצר "עץ-לן". הפרויקט מציע הכלאה בין אוהל לערסל, תוך שילוב יתרונותיהם: האוהל מגן מפני מזג האוויר ומאפשר פרטיות והערסל מאפשר שינה נוחה רחוק מהקרקע. המוצר מאפשר נשיאה והקמה קלה של האוהל על-ידי משתמש בודד, תוך שימוש בגזע עץ אחד בלבד. האוהל מאוּורר ונוח, מאפשר תצפית נוף של 180 מעלות וניתן להתאים לו כיסוי גשם.

 

תערוכת המחלקה לאמנות רב-תחומית בשנקר

 

התערוכה תימשך עד ה-31 ביולי בבניין שנקר ברמת גן.

  

|
|
|
|
|